Concert, Stenografie. Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Staud. StoomYaartberichten. A DV'KRTBNTI ËN. Flinke JBuitenmeid Meiikc Schouwburg, Vrijdag S Januari 1894 „Weldadigheid naar Vermogen". Bijschrijving van Intrest, ii het phonw ii le Zijlstraat. Zijden Stollen, Uit Matabelenland. Te Buluwayo zijn inboorlingen aan die meldden, dat een ge deelte van majoor Wilson's strijd macht in de richting van Hartley Hill ontsnapt is. Een telegram mt Kaapstad aan de Britsche Zuidafrika- Maatshij. heeft dit bericht bevestigd. Men verwacht, dat ten gevolge van verlies van paarden en de ge rivieren, de troep eerst over 20 dagen te Hartley Hill zal Daar deze plaats 60 mijlen het naastbij zijn de telegraafbureau, te Fort Salisbury, verwijderd is, het nog verscheiden dagenduren men met zekerheid iets van Wilson hoort. Prins Bismarck. Onder den titel „De betrekkingen fcusschen prins Bismarck en de Ham burger Nachrichtenzal eerstdaags te eene brochure verschijnen, het N. Wiener Journal reeds het volgende mededeelt. Er bestaat eene dagelijksche cor tusschen Bismarck en Hartib. Nachr.op Fri idrichsruh tusschenkoinst van Bismarck's dr. Chrysander; bij de Hamb. Nachr. door dr. Hofmann. Laatstgenoemde bestudeert de bladen sn de talrijke inzendingen aan de Hamb. Nachr., doch alleen voor zoo ver betreft uitingen met betrekking tot Bismarck. Deze worden bij uit ot in haar geheel dagelijks expresse bode naar Friedrichsruh Dr. Chrysander opent het en leest aan Bismarck, die op de sopha eene pijp zit rooken, alles voor, zelfs de vuilste Niets blijft voor Bismarck van hetgeen over hem in ie duitsche en buitenlandsche bladen wordt gezegd. Hij ergert zich niet, ook niet negens de boosaardigste tegen hem gerichte aanvallen; trou wens, sedert zijne optreding als mi nister is hij daaraan gewoon geraakt in dat opzicht heeft hij ook ver het ergste beleefd. Na voorlezing een uittreksel, hetwelk hij zich toereiken om het nog eens te maakt hij zijne mar- geniale en malitieuse opmer hetzij schriftelijk met een groote potlooden, hetzij rtion- leling, waarbij zij dan doordr. Chry- jander snel worden opgeschreven. Dikwijls wordt er ook, ten behoeve ran nadere inlichtingen, een afzon- Ierlij k schrijven van dr- Chrysander tan de redactie gericht. Alles wordt dagelijks bewerkt, en dit is eene gewichtigste bezigheden van Bis- Dan wordt alles in een dik brief aan de Hamb. Nachr. ge Toch is die correspondentie niet voldoendeingeval het eene quaestie, een bizonder .asterlijken aanval, of eene door en loor valsche voorstelling uit Bis- narck's politiek verleden betreft, vordt er een briefje of een telegram tan dr. Hofmann verzonden, inhou- lende een verzoek om dadelijk op friedrichsruh te komen. Natuurlijk dr. Hofmann alsdan per eerst- trein over, en dan worden van die vertrouwelijke gesprekken met het resultaat dat er kranig hoofdartikel naar den van Bismarck verschijnt, soms worden gedaan, die ge- Duitschland in verbazing bren gen. Soms brengt dr. Holmann ook vel reeds bewerkte kleinere stukjes nede. Ook wanneer Bismarck op reis s, wordt dat journalistisch verkeer roortgezet. Zoo verhaalt de schrijver der bro- en vermeldt tevens, onder me- van nadere bizonderheden, aandeel Bismarck aan zekere der Hamb. Nachr. heeft ge- onder anderen dat hij zelf het artikel heeft geschreven, het als eene onmogelijkheid voorgesteld dat [graaf Herbert iron Bismarck ooit zonder zijnen va ler weder in den staatsdienst zou kunnen gaan. Anarchisten. De drie anarchisten, die door het te Madrid tot zeven jaar dwang zijn veroordeeld,zijn de Fransch- Desbats, de Portugees Ferreira de Spanjaard Munoz. Zij hadden op 5 April 1892 een gedaan om de Kamer van Af in de lucht te doen maar hun plan werd nog bij tijds verijdeld. Te Saragossa heeft de politie een bekenden anarchist uit Barcelono ge vat, een zekeren Salvador Franch, die dadelijk na den aanslag in den Liceo- schouwburg was verdwenen. De poli tie overviel hem onverwacht, maar toch had Franch nog gelegenheid een te trekken en op zichzelven te schieten de kogel drong in de zijde. Terwijl hij werd gefouilleerd, de gevangene uit zijn zak een heschje met vergif, dat hij aan zijn Lippen zette, maar op hetzelfde oogen- blik sloeg een agent hem het flesch- je uit de handen. Gewond als hij was, werd Franch naar het politie-bureau gebracht, waar hij zijn medeplichtig heid van den aanslag in den schouw burg bekende. Groote wreedheid. De Koln. Volkszeit. deelt treurige bijzonderheden mede over den moord in de Roomsche kerk te Krosche (gouv. Kofno). Een 70 Roomschen hielden om de beurt wacht in de kerk om te be letten, dat de Russen ze bij verras sing zouden bezetten. In den morgen van den lOn November drong de pre fect van Kofno aan het hoofd van een gewapende, vloekende en tieren de politiemacht de kerk binnen. De weerlooze geloovigen werden met den knoet geslagen en door sabelhouwen gewond. Enkelen ontkwamen naai den klokketoren en luidden de klok, waarop alle Roomschen te hulp snel den. Voor deze overmacht moest de politie wijken. Slechts de prefect bleef m het gebouw en vuurde van de ga lerij op de weerlooze menigte. Men maakte zich van hem meester en sloot hem op in een der cellen van het nabij gelegen klooster. Bij het aanbreken van den dag kwamen 300 kozakken in de stad met geweren, lansen en met ijzer beslagen knoeten gewapend. De helft van hen omsingelde de stad, de overigen dron gen de kerk binnen en richtten daar een waar bloedbad aan. Zij schoten, staken met de lansen en sloegen met den knoet, zoodat het bloed der ge loovigen de muren en den vloer der kerk rood kleurde. De lieden vloden in alle richtingen, maar werden door de kozakken achterhaald en gevan gen genomen. Velen sprongen in de rivier en verdronken. De overigen werden op de markt bijeengedreven en ontvingen daar een voor een zooveel knoetslagen op het naakte lichaam, ais zij maar verdra gen konden. Een geneesheer woonde de barbaarsche strafoefening bij. Nie mand werd gespaard, zelfs geen vrou wen. Dit onmenschelijke werk duur de tot zonsondergang; de ongeluk- kigen werden in de gevangenis ge worpen, en de prefect gaf zijn kozak ken verlof zich te vermaken Slot Lützburg. Het beroemde slot Lützburg bij Norden in Oostfriesland is een prooi der vlammen geworden. Daarmede is een groot aantal merkwaardige gou den en zilveren voorwerpen, schilde rijen, munten en oudheden van aller lei aard vernietigd. Naar men ver neemt, is een deel der bibliotheek gered. De graaf van Inn- und Knyp- hausen, de eigenaar, die het 17de- eeuwsche slot bewoonde, had er vooral Friesche oudheden verzameld. De familie Inn- und Knyphausen, ook in Groningen gevestigd, kon dit slot als haar stamslot beschouwen. Aanslag op den Czaar? Eenige Poolsche bladen deelen me de, dat een aanslag is gepleegd op het leven van den Czaar. Bij gelegen heid van een feestmaal aan het hof te Petersburg ter eere van de ridders van St. Joris, zou een der spijzen, een vischsoort, vergiftigd zijn. Daar slechts de helft van de vischsoort gebruikt werd, liet de Czaar het overblijvende gedeelte naar het St. Nicolaas-wees huis brengen. De weezen werden evenals de Czaar en enkelen der gasten spoedig na het gebruiken der spijs ziek. Oflicieele mededeelingen in Pe- tersburgsche bladen ontkennen de be richten omtrent de ziekte van den Czaar en vermelden dat de weezen door cholera aangetast zijn. Graaf Arniui-Sclilagenthin. Er is een vreemdsoortig schandaal aan den gang. Graaf Arnim-Schla- genthin (zoon van wijlen den gezant, wiens proces indertijd zooveel sensa tie heeft gemaakt) beschuldigt Bis marck openlijk dat hij de eigenlijke aanlegger is van het verschijnen van het boek van Hans Blum, waarinde oude beschuldigingen tegen den gezant herhaald worden. Onder anderen dezedat de gezant zijne positie te Parijs misbruikt heeft voor laakbare beursspeculatiën. Ar- nim stelt Bismarck persoonlijk ver antwoordelijk voor de „schandelijke aanvallen" in Blum's boek. Hij ver langt van Bismarck eene verklaring van eerherstel zijns dooden vaders, en hij dreigt, indien Bismarck zwijgt, met „verdere gevolgen." Arnim had dit reeds voor vier we ken privatim aan Bismarck geschre ven, maar hij had hierop geen ant woord ontvangen, en derhalve maakte hij Woensdagavond de geheele zaak in de bladen bekend. Men vraagt zich af, of Arnim nu een der zoons van Bismarck tot een tweegevecht wil uitdagen. De oude ex-kanselier toch kan kwalijk zelf meer duelleeren. Groote branden. Het Globe-theater te Boston is ge heel vernield door een hevigen brand, vermoedelijk veroorzaakt doof het achteloos wegwerpen van een sigaar in een der kleedkamers. Het gebouw noch het eigendom van het gezelschap dat daar eene voorstelling had gegeven, kon gered worden, want het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de brandweer haar blusschingswerk hoofdzakelijk moest bepalen tot het behoud van de aan grenzende Jperceelen, welke groot ge vaar liepen en inderdaad ernstig be schadigd werden. De geheele schade wordt geraamdop 1.000.000 dollars. Te Buffalo (New-York) ontstond brand in een huis, waar een groot aantal gezinnen tijdelijk verblijf hield. De brand wérd eerst ontdekt in den ochtend, terwijl de menschen nog te bed lagen, zoodat velen geen tijd meer hadden om zich te redden. Voor zoo ver bekend, verloren 16 personen bij dit ongeluk het leven. Te Pretoria heeft een vreeselijke brand gewoed, die ontstaan is in de New Market Bar. De vlammen breid den zich met zulk een snelheid uit, dat de brandweer niet verhinderen kon, dat ook de aangrenzende per- ceelen werden aangetast. De marktgebouwen waren bij ver schillende maatschappijen verzekerd, o. a. voor 5000 pd. st. bij eene Ne- derlandsche. Ook was bij deze maat schappij de New Market Bar voor 400 pd. st. geassureerd. Emigratie naar Zuid-Afrika. De vele artikelen, onlangs in de Nederlandsche pers gewijd aan het al of niet wenschelijke van eene emi gratie naar Zuid-Afrika, zijn natuur lijk niet ontgaan aan de aandacht der groote bladen te Kaapstad, Pie- termaritsburg en Pretoria. Zij wijden daaraan min of meer Uitvoerige be sprekingen, die meerendeels weinig bemoedigend zijn voor hen, die van emigratieplannen naar Zuid-Afrika zwanger gaan. Vooral de Volksste?n ziet met be zorgdheid de scheepsladingen emi granten aan, die zoowel uit Australië als Europa naar Zuid-Afrika worden overgebracht. Arme verdoolden zou het blad hun wel willen toeroepen hoe deerlijk zult ge u teleurgesteld vin den, en wat zoudt gij in de meeste gevallen niet willen afstaan, indien gij slechts in het bezit waart der passagegelden, teneinde de zoo vol hoop verlaten gewesten opnieuw te kunnen bereiken. Want zoo gaat de Volksstem voort wat toch, staat de meerder heid dier meestal geheel onbemid delde personen hier, onder deoogen- blikkeiijke gedrukte toestanden, door de lengte en breedte van Zuid-Afrika te wachten? Niets dan teleurstelling armoede en ellende. Te Kaapstad aangeland, leeren zij al heel spoedig, dat daar niets te verdienen is, dat hun daar zelfs het spreekwoordelijke draf der zwijnen wordt ontzegd en naar Johannesburg, de goudstad, het eldorado hunner verbeelding, is hunne leus om in Johannesburg zich aan nog grootere teleurstellingen te zien prijsgeven, terwijl hunne weinige spaarpennin gen, wegens de dubbele duurte der noodzakelijkste levensbehoeften al daar nog spoediger inkrimpen, om ten slotte geheel te verdwijnen en hen aan den grootsten jammer en ellende te zien blootgesteld. Het zoude stellig onze gansche uit gave in beslag nemen, wilden wij ook maar eenigszins getrouw de fei ten weergeven des jammers en der ellende en armoede, die thans dag aan dag in de engelsche nieuwsbla den worden vermeld, en iemand hetj hart van medelijden en deernis doen ineenkrimpen. Uit Kimberley, waar de rijkste schatten in den bodem verborgen zijn, heerscüt, zelfs onder een groot gedeelte der oude bevolking absoluut broodsgebrek. In Johannesburg loo- pen honderden gezonde en krachtige mannen in staat en gewillig om te werken, met de handen in de zakken rond, terwijl de meer desperaten on der hen, door honger en wanhoop tot het uiterste gedreven, eerlang der samenleving een 4gevaarlijk bestand deel dreigen te worden. Zelfs geen kaffer-arbeid, kafferver- dienste, waartoe zij trouwens meestal ook ongeschikt blijken, is voor hen verkrijgbaar. Ziedaar de oogenblik- kelijke vooruitzichten hier in Trans vaal, in geheel Zuid-Afrika voor die niéuwe inkomelingen, werklieden nog wel, die in de meeste gevallen hun respectieve ambachten terdege ver staan. Gezwijge derhalve thans liever van dat niet onaanzienlijk gedeelte emi granten, die geen bepaald vak ver staan, en als klerken enz. hun levens onderhoud wenschen te vinden. Vaak door ouders of familiebetrekkingen met ettelijke* ponden van huis ge zonden, geheel ongewoon aan de te genspoeden en ruwheden des levens en die zoodra hun beetje geld is ver teerd, zich eenvoudig tot vertwijfeling zien gebracht. De Volksstem betoogt daarna hoe de al te sterke stroom van landver huizers niet alleen nadeelig is voor de betrokken personen, maar ook voor de samenleving. „Die lieden zonder geregeld werk, met honger en ellende rondloopend, zegt het blad, zullen daardoor tot wanhoop gedreven, weldra een hoogst gevaarlijk element blijken in onze samenleving, die te gereedelijk de zaden van ontevredenheid en open lijk verzet, door onoordeelkundige oppositie-bladen met kwistige hand gestrooid, in zich zullen opnemen en den Staat bepaald gevaarlijk zullen worden. Is van eene geleidelijke ne derzetting van nieuwe inkomelingen voor een land als deze Republiek veel te verwachten,eene onoordeelkun dige invloed van emigranten zooals thans, is daarentegen den lande be slist onheilzaam." Op grond daarvan verlangt de Volksstem dat de regeering tusschen- beide trede hetzij door waarschuwing tegen onbezonnen emigratie van on- bemiddelden of, zoo dit niet baat door verbodsbepalingen als 'in Amerika worden toegepast, Diefstal. Woensdag namiddag is door mid del van overklimming uit den tuin van den heer S., wonende Kenaupark, ontvreemd een heeren onderbroeken een paar wollen kinderschoenen. Brand. Woensdagavond omstreeks 9^ ure is door onvoorzichtigheid van den loopjongen bij het wegwerpen van een brandenden lucifer een beginvanbrand ontstaan op de 3e verdieping dei- woning van den winkelier, den heer Schoolmeester, aan het Spaarne, waar bij eenige goederen zijn verbrand en door water beschadigd. De brand is door de bewoners gebluscht, alles was verzekerd. Getrouwd: 4 Jan. H. v. d. Bosch en A. W. Ebert - C. G. Hoen en B. G. v. d. Wijst - G. Kruseman en J. Bosch - E. J. Bruggemann en D. Bus. Bevallen: 3 Jan. J. C. Anto- niesenBaas d. - M. C. Kolder Giesen z. - M. Blomv. d. Molen z. Overleden: 2 Jan. J. Duits v. d. Goes 69 j. Zoetestr. - P. Brink man 2 j. z. .Spaarne. familiebericht linj. Bevallen: 1 Jan. M. J. Was senVan den Heuvel z., Zwolle. - M. A. C. J. van EbbingVan Zijl d. Amst. - C. E. BoonVan Garderen d. Purmerend. - G. van CleeffGant- voort d., Borkeloo. 2. J. BelVisser d., Amst. 3. M. H. PolmanHerr mann z., Amst. Overleden: 16 Dec. Wed. E. v. d. BorVan Son 76 j., Muiderberg. 22. M. E. van Medenbach deRooy v. Straeten 61 j., Arnhem, 31. W. J. v. d. Boor 59 j., Delft. - Wed. L. H. GosschalkRood 79 j., Kampen. - Wed. F. WalhoffGrijzenbroek 84j., Velp. - A. J. B. HotteBerkemeijer 43 j., Amst. - .J. H Huijgens 50 j., Meer-en-Berg. 1 Jan. M. J. van de PolDe Haas 40 j., Eck-en-Wiel. - H. H. Kroes jm. 18 md., Zwolle. 2. Aangeboden betrekkingen in Nederland. Aan Oeabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Juff. in fijne conf. zaak 1 Mrt. ext. goed bek. m. verk. v kott en mant. gewoon m. deft, cliënt, om te gaan opg. v. ref. eu cond. 2. Bekw. winkelj. in modemsg. te Amst. g. op ds hoogte v. h. vak 8. Allesz. bekw. winkelj. R. K. met i Febr. in een d. fijnste bank.bakk. zaken te Amst. m. dengd. bew. v. bekw. en eerlijkh. opg. v. geaot. aal. 4. WeiLof juff. P. G, om de huiah. bez. by 2 dam. op zich te nem. uitv. antw. 5. Eenv. kinderj. dadel, in den Haag in kl. goz m 2 Vind. bek. m. waz. stop», teratell. en geneg. in hnish. te help. 6. 2de boekh. op dr. kant. v. eng roszaak in ijzerwar. volk. m. ital. boekh. bek. en goede ref. kunn. overl. reeds ia derg. betr. werkz gew. 7. Fl. deg bei. in mancf. zaak te Leid. direct P. G. volk. op hoogto v h. vak. 8. Jongm. bij firma in nouv. te Amst. ext. geh. op v. hoogte lainages en goed kunn. etal. opg. v. iof. en verl aal. 9. Brood- en bauketb. terst. of half Jan. te Amst. aal. 20 p. mt. ra. bew. v. bekw. Het stoomschip Samarang, vertrok 3. Januari van Batavia paar Rotter dam. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M„ vertrok 3 Jan. van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Dubbeldam, van de N. A. S. M., arriveerde 3 Jan. van Newyork te Rotterdam. Het stoomschip Loch Lomond, van de N. A. T. L„ vertrok 2 Jan. van Newyork naar Rotterdam. De Directeur van liet Post kantoor te Haarlem, betuigt zijnen dank voor de bewijzen van belang stelling, bij den aauvang van het jaar ontvangen. DOFFEGNIES. Haarlem4 Jauuari 1894. Mede namens wederzijdsche familie betuigen ondergeteekenden bunnen welgemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling, bij huu Huwelijk ondervonden. E. J. BKüGGEMANN. D. BRüGGEMANN—Bos. Haarlem, 4 Jan '94. gevraagd voor Noodhulp, in SCHOLTEN's Familie-Hotel, Haarlem. HAARLEM. ioor de vermaarde Sopraauzaageres ANTOINETTE TREBELLI, vit Londen, met medewerking van den Heer J. MOSSEL, Solo-Violoncellist van bet Concert gebouw te Amsterdam, en Mevr. J. MOSSEL-BELINPANTE, Pianiste. Aanvang 8 uur. Balcon en Stalles ƒ2,le Loge, Parterre en 2e Loge 1,Gaan derij ƒ0,60. Plaatsbespreking dagelijks van 24 en op den speeldag van 10—3 uur. W H.H. Leden van Bach, Toon kunst en der Sociëteit Vereeniging betalen voor zich en bunne huis genooten in Balcon en Stalles 1,50. Grondige, snelle aanleering der Stenografie, (stelsel Staten-Gene- raal) bij W. C. HENNIS, Essckilderstraat 1. Stenograaf. Extra giften sedert de vorige op gave ontvangenvau N. N. ƒ4. J. D u. J. ƒ10; N N./ld: W. V. 10; H. ƒ10. Van bekende ge vers in geld ƒ1640 50; toezegging op Kaarten ƒ795.50. Aan de milde gevers onzen war men dank. RETHAAN MACARÉ. Voorzitter. G. C. EVER WIJN LANGE, Secretaris. 4 Januari 1894. De INTREST over het afgeloo- pen halfjaar, door Commissarissen bepaald op drie percent 'sj aars, zal in de boekjes worden bijgeschreven op Maandag 8 Januari 1894, des voormiddags van 10 tot 11, des namiddags van 4 tot 5 en des avonds van 7 tot 8 uur, en Dinsdag 9 Ja nuari, des voormiddags van 10 tot 11, des namiddags van 1 tot 2, van 4 tot 5 en des avonds van 7 tot 8 uur; verder te beginnen Woensdag 10 Januari, eiken werkdag gedu rende de maand Januari, des voor- middags van 10 tot 11 uur, bene vens na 10 Januari des Dinsdag, DonderdagB en Vrijdags dier maand, nog des namiddags van 1 tot 2 uur. De Commissaris- Boekhouder, J. A. FONTEIN. voor Robea en Garneering. Che. Houtatracst 34. H. J. VTS8EH.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3