No. 2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang: Zaterdag 6 Januari 1894. No. 3224 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: HEREENIGD Inbinden „HAARLEMS DAGBLAD" Misdadigers in Britsca Mië. STADSNIEUWS. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Ryk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05, Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel ineer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. van het Géillustreerd Zondagsblad bevat behalve den roman (van Hugo Lubliner,) wederom tal van belangwek kende illustradën en boeienden tekst, als Der boeren trek (met illustratie). Ken vergissing (met illustratie). Een aardige list. Hoe doktoren zich laten betalen. Een bezoek aan de gevangenis te Irkutsk (met illustratie). Onzalige 'twist (met illustratie). Hoe de koninklijke trein het gevaar ontkwam. Een goede reden (met illustratie). De atbleet Rasso (met illustratie). Grootvaders zwaard. Onverwachte hulp of een moordaanslag ver ijdeld (met illustratie). Voor de huishouding. Bij den apotheker (met illustratie). Onbetaalbare feesten. Wat Londen te wachten staat Al weer geen nieuwe. Onze kleinen (met illustratie). Bui ig tengewone eetlust. Voorts Aneedoten.Puzzle. Oplossing van Prijsraadsel LXXV. De Prijswinner van Raadsel LXXII. Nieuw prijsraadsel LXXVIII. Schaakrubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. VAN Jaargang 1893. De Uitgever bericht dat hij voor bet inbinden van de. verschenen jaar- l gang, prachtbanden verkrijgbaar stelt met vergulden stempel tegen den prijs - van 0.50 of franco per post 0.65, na ontvangst van postwissel, r Zie Inteekenbiljet 4e Bladzijde.') Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten De Kromme Duim Haarlem- 1 mer Halletjes CLXXXV. Binnen- A en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentièn enz. Hoort men zoo nu en dan van een verraderlijken moord, dien een Javaan of Maleier in onze Oost op een Euro- I peaan begaat, de aard en het aantal van die misdaden komen in geene vergelijking met wat er geschiedt in bet gedeelte van Azië, dat men Britsch of Engelsch Indië noemt. Engelsch Indië heeft eene bevol- king van 280 millioen zielen, terwijl het aantal Engelschen* dat in dat uitgestrekte land verblijf houdt, niet meer dan 150.000 bedraagt. Het spreekt wel vanzelf, dat dezeverhou ding reeds een afdoend politietoezicht onmogelijk maakt en generaal Hervey die jaren lang in Indië aan het hoofd van de politie heeft gestaan, deelt daarover dingen mede die duidelijk aantoonen dat de misdadigers in Brisch Indië nog op verre na niet voldoende in bedwang kunnen worden gehouden. De Hindoes, die de meerderheid der bevolking uitmaken, zijn kalm en vreedzaam, maar naast hen leven er in Britsch Indië stammen bij wie het oorlogszuchtige bloed der voor vaderen nog door de aderen vloeit; erger nog er zijn menschen die het moorden uit roofzucht als beroep be schouwen en daarvoor van hun jeugd af worden opgeleid. Deze lieden vormen een bepaalde secte en worden de Thugs genoemd. Zij beweren dat een hunner atgoden, Kali genaamd, aan hunne voorvade ren den last heeft gegeven menschen te vermoorden om de volgens hun geloof destijds bestaande overbevol king te keer te gaan. Daar deze vreeselijke godin Kali bloedstorting verafschuwt, zoo ge bruiken de Thugs bij hunne wanda den nooit snijdende werktuigen, maar bijna zonder uitzondering een strik, waarmee zij hunne slachtoffers ver wurgen. Vinden zij bij de vermoor den rijke buit, des te beter maar hoe licht zij een menschenleven tel len blijkt voldoende uit wat een gevangen genomen Thug eens aan den rechter verklaarde„Wij be schouwen acht Annas (ongeveer zes tig cents) als een zeer goede betaling voor den moord van een mensch en dooden vaak iemand van wien wij vermoeden, dat hij twee Pais (éen cent) in zijn bezit heeft." De koel bloedige manier waarop zij tewerk gaan, gaat dan ook alle beschrijving te boven. Zich voordoende als Koop lieden of bedevaartgangers trekken zij, meestal in troepjes van tien tot dertig personen door het land, slui ten zich aan bij personen bij wie zij geld denken te vinden, of dringen zich in bij kooplieden van elders die hunne zaken hebben afgedaan en met een gevulden buidel naar huis terug- keeren. Gedurende den middagslaap of in den nacht verwurgen zij dan de slachtoffers met een doek of strik, berooven ben en vluchten dan haastig naar ver van daar verwijderde streken. In den laatsten tijd vinden zij het gemakkelijker om vergif te gebrui ken. Daar in karavanen het middag maal door de reizigers zelf moet wor den bereid, hebben de misdadigers gemakkelijk gelegenheid om vergif in het eten te doen. Somtijds brengen zij hunne slachtoffers orn door ben te laten eten van vergiftigd suiker werk, dat zij steeds bij zich dragen. Het is een eigenaardig verschijnsel dat deze afschuwelijke moordenaars nimmer de hand zullen slaan aan eene vrouw. Menige karavaan is door de aanwezigheid eener vrouw voor hunne gevaarlijke aanslagen gespaard gebleven en herhaaldelijk hebben le den van deze moordenaars-secte voor den rechter verklaard, dat zij nimmer een vrouw van het leven hadden be roofd, al wisten zij dat zij veel geld of kostbaarheden bij zich droeg. De Engelschen hebben vooral in het jaar 1830 veel gedaan om deze gevaarlijke lieden uit te roeien. In derdaad waren de gestrengste maat regelen tegenover hen niet te streng. Wie rilt niet als hij hoort, dat vóór de vervolg ng die de Engelschen tegen hen begonnen, jaarlijks niet minder dan vijftienduizend menschen vielen als slachtoffers van de Thugs? Het onderdrukken, zoo mogelijk uitroeien dezer onmenschelijke klasse, was des te bezwaarlijker omdat hare leden zich bevonden onder alle standen en hun vreeselijk handwerk daardoor jaren lang met de grootste brutaliteit onontdekt konden uitoefenen. In de stad Hingoli was de bestraf fing der Thugs destijds opgedragen aan den kapitein Sleeman. Nu woonde in deze stad een inboorling Huri Singh, linnenhandelaar van beroep, een welgesteld en goed aangeschre ven man, die zich zoowel in de sym pathie van zijne stamgenooten als in de vriendschap van de engelsche offi cieren mocht verheugen. Toen kapi tein Sleeman een gevangen Thug het leven beloofde wanneer hij in Hingoli aanwees, wie tot de klasse behoorde, vernam hij tot zijn schrik dat Huri Singh een van de meest invloedrijke hoofden der moordenaars was. Het ongelooflijk bericht bleek maar al te waar te zijn. Huri Singh trachtte niet eens te ontkomen en toen men hem ondervroeg vernam men vreese lijke dingen. Tientallen reizigers wa ren op geen honderd pas afstands van de kazerne onder de handen van dezen man en zijne rotgezellen ge vallen en bij onderzoek werd een groot aantal lijken opgegraven. Op zekeren dag had deze Huri Singh vernomen dat eene karavaan met een groote bezending linnen op weg was naar Hingoli. Hij vroeg en verkreeg van den daarmee belasten ambtenaar eene pas, om een lading linnen in de stad in te voeren, ging daarop met zijne makkers de karavaan tegemoet, vermoordde allen die er deel van uitmaakten en bracht het linnen in Hingoli, waar hij het pu bliek op de markt verkocht. Men zou dit nog niet eens ontdekt heb ben, wanneer hij zich niet na zijne arrestatie als een groot heldenfeit er op had beroemd. De Thugs hebben overal hunne ge heime berichtgeversbedienden in bazars, brievenbestellers en lagere ambtenaren, natuurlijk allen inlan ders. Zoo vernemen zij wanneer er karavanen met geld, bankpapier, goud en zilver, edelgesteenten, opium enz. vertrekken. De bestraffing van deze vreeselijke benden is des te moeilij ker, omdat zelden een Thug zijne makkers verraadt en de inlandsche bevolking, bevreesd voor hunne wraakneming, de opsporing bemoei lijkt en de bandieten dikwijls in de vlucht behulpzaam is. Weliswaar is de toestand iets beter geworden, sedert de engelsche regee ring, daartoe door den nood gedron gen, begenadigde misdadigers als spionnen gebruikt. Niettemin blijven de Thugs zeer gevaarlijk. In het jaar 1888 nog telde men alleen in de pro vincie Bombay360 gevallen van moord door ver worging of vergiftiging,door de Thugs begaan om de slachtoffers te kunnen plunderen. Dat er meer ge vallen waren is zeker. De inlander, onverschillig en lui geeft lang niet altijd een moord dien hij ontdekt, bij de politie aan, ook omdat hij zich de daaraan verbonden onaangenaamhe den niet op den hals wil halen. Buiten de Thugs zijn er nog tal van rooversbenden in Britsch Indië, maar hoewel ook deze niet tegen een moord opzien, zijn ze niet zoo gevaar lijk als de Thugs, die eigenlijk niet beter zijn dan wilde dieren en dan ook door de Engelschen bijna altijd tot de galg worden veroordeeld, wan neer het gelukt hen in handen te krijgen en hunne schuld vaststaat. Haarlem5 Jan. 1894. Staat van den aardappelen en Bo termarkt over het jaar 1893. Boter, aangevoerd 8357 K.G., ver kocht 7234 K.G., laagste prijs fl.20 hoogste prijs 1.80. Biggen, aangevoerd 6954 stuks, verkocht 6724 stuks, laagste prijs f5.hoogste prijs f18. Schrammen, aangevoerd 3574 stuks, verkocht 3250 stuks, laagste prijs f8.hoogste prijs f30. Aardappelen, aangevoerd 18508 H. L., verkocht 17232% H.L., laagste prijs f0.60 hoogste prijs f 17. Appelen, aangevoerd 8614 H.L., verkocht 7234 H.L., laagste prijs fl.hoogste prijs f8. Peren, aangevoerd 5316 H.L., ver kocht 4576 H.L., laagste prijs fl.75 hoogste prijs f10. Op de aardappel- en botermarkten alhier zijn in de maand Dec. jl. aangey. verkocht laagste boogs.pr. Boter 529 Kg. 458 Kg. fl,20 fl,50 Aardapp. 756 Hl. 706 Hl.fl,20 f3,— Appelen 503 Hl. 413 Hl. f2,— f5, Peren 210 Hl. 171 Hl. f2.— f4,— Biggen 580 st. 554 st. f6,f 12, Schramm. 255 st. 243 st. f 11,f 18, Te dezer stede is overleden in ar moedige omstandigheden zekere Jo hannes Albertus Nieman, hier gebo ren 9 Mei 1807. Ter zake van zijne deelneming aan de krijgsverrichtin gen in de jaren 18301831 in België was zijn borst versierd met het meta len Kruis. Vertraging in treinenloop. De treinenloop komt reeds in ver traging Donderdagavond was het te late vertrek van Haarlem naar Amsterdam van 15 tot 50 minuten; ook hedenmorgen waren de stoptrei nen te laat. Vertraging De trein uit Rotterdam die des nachts ten 11.6 hier moet aankomen, 33) HOOFDSTUK IX. Oude kennissen. „Ze zijn er leelijk ingeloopen," riep de dartele Fifi en maakte daarbij een kapriool die hem over zijn japon deed struikelen en achterover deed tuimelen op den grond. Hier bleef hij een oogenblik versuft zitten met een onnoozel ge richt en maakte in zijn kleeding zulk een dwazen indruk, dat zelfs de onbewogen Loup Garou niet kön nalaten om «ven te glimlachen. „Sta nu op," zei hij, „en maak je toilet weer in orde. Somtijds loopen de conducteurs langs den trein onder het rijden door en als ze je zoo zagen zitten, zouden we gauw gesnapt zijn." Fifi voldeed hieraan en tooide zich, hoewel met tegenzin, opnieuw met pruik, hoed en voile, waarbij Loup Garou hem hielp met een handigheid die bewees, dat hij niet voor de eerste maal met vermommingen omging. Daarop bevestigde hij zijn valschen baard opnieuw. „We zullen toch verstandig doen," zei hij na een poosje te hebben nagedacht, „om niet tot Marseille te gaan. Ik ver trouw die vragen van de politie niet. Wanneer ze een oogen blik twijfelen aan onze identiteit, dan seinen ze naar Mar seille, of daar een koopman Lem&itre bekend is, signalement zoo en zoo en dan heeft het veel kans, dat ze antwoord krijgen, dat zoo iemand bij de politie te Marseille niet be kend is. Het gevolg is dat we aan het perron te Marseille worden aangehouden en toch weer naar Parijs teruggestuurd, om onze oude rekening over die valsche munterij te ver effenen." „Dat is niet aanlokkelijk," antwoordde Fifi van achter zijn voile. „Wat kunnen we daaraan doen?" „Eenvoudig niet naar Marseille gaan, tenminste niet met dezen trein. We stappen een of twee stations vroeger uit en wandelen dan bijvoorbeeld den volgenden dag erheen." „Ze laten je ook nooit met rust," zuchtte Fifi. „Waarom bewijst de politie ons toch zulke aandoenlijke attenties? Alleen om die paar duizend valsche vijffrancsstukken die we in de wereld hebben gebracht? Wie heeft daar nu nadeel van? Frankrijk is rijk genoeg, de Bank heeft meer geld dan zij bergen kan en het publiek dat zoo'n rijksdaalder krijgt is wel zoo vrij hem met een strak gezicht weer uit te geven. Wie hindert het dan of wij arme stakkers probeeren om eens een buitenkansje te hebben ?,'t Gebeurt odb zoo zelden." Op deze cynische jammerklacht gaf Loup Garou geen ant woord. Hij dacht alweer over nieuwe schurkenstreken. Er was een groot verschil tusschen deze twee mannen. De een was een man van een zwak karakter, die braaf zou zijn ge worden als hij in goede handen was gevallen, maar die niet de kracht had gehad staande te blijven, toen hij in aanra king kwam met schelmen en booswichten. Een begin van tegenzin voor gezetten arbeid had hem smaak doen vinden in het leven van den inbreker, dat, hoewel op één oogen blik soms veel geestkracht en energie vergende, toch over het algemeen een lui bestaan was; de ander een man zonder hart, koelbloedig en berekenend, behagen vindend in de emoties van zijn gevaarlijk vak, zichzelf soms gevoelende als een held te midden van de velen die hun dagelijks platge trapt levenspaadje steeds maar opnieuw afloopen. Het was hem een genot, iemand te bestelen of op andere wijze tebe- nadeelen. Hij was de type van den verharden boosdoener, de ander was alleen maar slecht uit lichtzinnigheid. Zij handelden volgens den slimmen raad van Loup Garou Aan een klein tusschenstation stegen zij uit den trein en Loup Garou zeide aan den hoofdconducteur, terwijl hij dezen een tweefrancsstuk in de hand drukte, dat zijn vrouw te ziek was om tot Marseille door te reizen en dat zij liever hier zonden overnachten. De stationschef duidde hem aan, waar zij het eenige logement van het plaatsje zonden vinden en daarop verwijderden zich de twee bandieten, terwijl de trein schel fluitend verder reed naar zijne bestemming. In het logement lieten zij zich dadelijk een kamer geven ©n een goed avondmaal, bestaande uit een gebraden kip en

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1