NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Maandag 8 Jannari 1894. No. 3225. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 4. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. G-roote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem6 Jan. 1894. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag een viertal photographische at beeldingen van de verschillende sectiën der Ne- derlandsche afdeeling op deChicago- tentoonstelling ter bezichtiging wor den gesteld. De verzameling inlegwerken in hout als ook die der oude messen blijft nog eenige dagen tentoongesteld. Het Museum werd gedurende de maand December door 559 belang stellenden bezocht. Des Zondags is de toegang vrij. Naar men ons meldt zal het per ceel no. 40 aan de Gedempte Oude gracht bij de Zuiderstraat daartoe aangekocht door de afdeeling Haar lem van den R. K. Volksbond, wor den ingericht ten einde daarin bijeen komsten, lezingen en vergaderingen te kunnen houden. Daartoe uitgenoodigd woonden wij Vrijdagavond eene openbare les bij van de leerlingen van Mej. F. J. C. van Maas, muziekonderwijzeres alhier, in de Groote zaal van Felix Favore. Een vijf en twintigtal oudere en jongere leerlingen legden proeven af van de mate van ontwikkeling, die zij in den zang of op de piano heb ben bereikt. Dat de graden van be kwaamheid zeer verschillend waren, spreekt wel van zelf, maar het is ons aangenaam te kunnen verklaren dat wat wij in de gelegenheid waren te hooren, ons een zeer goeden in druk gaf van den ijver derleerlingen, zoowel als van de bekwaamheid dei- leermeesteres. fgNa de pauze werd de operette „As- schepoetster" opgevoerd die wij niet meer konden bij wonen, maai; die naar men ons meldt, goed is geslaagd. Een vroolijk dansje besloot den avond. Posterijen. De directeur van het Postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat als Rijksdepothouders voor den verkoop van Postzegels enz. zijn aangewezen G. Voorham kruidenier Anthonie- straat No. 59. en E. Houtkamp, krui- Benierster Brouwerstraat No. 60. HAARLEM, 6 Januari 1894. De directeur voornoemd DOFFEGNIES. Laat ons daarbij niet vergeten dat de bekende komiek Nico de Haas naast zijn kleinen collega optreedt. Overigens wordt het programma aan gevuld met een „Wiener DamenGe- sang quartett" twee vrouwelijke gym nasten, chineesche muzikale clowns etc., terwijl de kleine Louis Davids de uitvoering met een Nieuwjaars- wensch besluit. Processen-verbaal. In het jaar 1893 werden te Zand- voort opgemaakt 122 processen-ver baal, waarvan wegens dronkenschap 19, burengerucht 8, wederspannig- heid 5, diefstal 11, jachtovertreding 10, mishandeling 11, vernieling 5, straatschenderij, oplichting, bedelarij, huisvredebreuk en overtreding ij kwet ieder 1, wegens overtredingen der po litie-verordening 48. Spectacle Concert. De leden der sociëteit Vereeniging kunnen zich Maandag a. s. met de uitvoering van een spectacle concert, directie Van Os te Rotterdam, gaan vermaken. Zondag evenwel wordt aan het publiek gelegenheid verschaft den- .zelfden troep in de groote concert zaal te zien en te hooren. Het pro gramma wijst op groote verscheiden heid. Men heeft er de gezusters Musto, komieke duettisten, een dame die cornet a piston speelt, eene andere met gedresseerde kakatoee en de kleine Louis Davids, het kereltje dat. zich met recht de kleinste hoiland- sche karakterkomiek en coupletaan- 4*er noemen mag. x Concert-Tfebslli Bepaald te klein was het aantal muziekliefhebbers dat Vrijdagavond de koude durfde trotseeren om de zangeres te gaan hooren die een in de muzikale wereld zoowelluidenden naam voert. Te klein om het toch niet zoo ruime zaaltje van den schouw burg een gezellig aanzien te geven te klein om de kilte, welke er heersch- te verdrijven; te klein om moeite en kosten der ondernemers van dit concert te vergoedente klein vooral om eene zangeres te huldigen wier naam verre van zooals wellicht deze of gene vreesde, teleurstelling te ver wekken door hen die van Trebelli's optreden getuige waren met onge veinsde bewondering zal worden ge noemd. Deze zangeres behoort werke lijk tot de zeldzame verschijningen; ik zou zelfs geneigd zijn haar testel len boven alles, wat wij in de laat ste jaren op dit gebied te hooren kre gen. Breeder in klankontwikkeling en muzikale opvatting dan Arnoldson, reiner van intonatie dan Nikita daalt haar zang zelden of nooit af tot die leege, weinig edele effectzoekerij waar door gewoonlijk de aanvankelijke be wondering reeds spoedig op de vlucht wordt gedreven om plaats te maken voor verveling en tegenzin. Te oor- deelen naar wat zij Vrijdagavond ten gehoore bracht, kan van Antoinette Trebelli niet gezegd worden dat zij hare heerlijke natuurgaven mis bruikt; wat is lofwaardiger dan dat men de ontvangen talenten tot de uiterste volmaking zoekt te brengen En al zij het dan, dat hare wijze van zingen somtijds de voorstelling wekt van wat zij ook in een verhevener kunstgenre zou kunnen bereiken, men kan niet anders dan achting en sim- pathie voelen voor haar die zich in het gekozen genre niet enkel door volstrekte heerschappij over een zeld zaam schoon en kracntig orgaan, maar tevens door adel en ongekunstelde natuurlijkheid onderscheidt. Moge zij bij een tweede optreden waartoe, naar ik verneem, het plan bestaat een even dankbaar maar veel talrijker publiek vinden. Medewerkenden bij dit concert waren de heer Mossel, violoncel en mevr. Mossel-Belinfante piano, welke laatste ook de zangeres op zeer ver dienstelijke wijze alleen in het lied Petite abeille wat te sterk be^ leidde. De solo-voordrachten van dit talentvol echtpaar vonden bij de aan wezigen een warm onthaald. Dit pleit zoowel voor het publiek, als voor de kunstenaars, want onder de gegeven voorwaarden is het al even moeilijk zijn aandacht en belang stelling aan het niet ongewone, zij het overigens nog zoo goede te wij den al8 die aandacht en belangstelling daarop te trekken en levendig te houden. PHILIP LOOTS. IJ «-feestelij kheden. Op de ijsclub onder Overveen is morgen, Zondag, matinée. Naar wij vernemen zal er dan waarschijnlijk ook een bandy-match worden ge houden tusschen Haarlem- en Am sterdam. Aanvankelijk zou Haarlem met een Belgische club hebben ge speeld, doch deze is verhinderd morgen te komen.. Overigens heeft het Bestuur van de ijsclub het voornemen een'hard rijderij voor amateurs uit te schrijven, niet voor beroepsrijders -ditmaal om dat dit nogal kostbaar en men toch nooit zeker is, dat dezen doen wat zij kunnen. Een en ander natuurlijk alleen bij doorgaande vorst! Ijsvermaak en Werkver schaffing. Het Bestuur van de IJsclub „Haar lem en Omstreken," gesteund door den Burgemeester van Haarlem, die in deze zijne welwillende medewer king heelt toegezegd, wil trachten ge durende de vorst werk te verschaffen aan een groot aantal inwoners, op eene wijze die door alle liefhebbers van schaatsenrijden, zeker met sym pathie zal worden begroet; namelijk door het maken en onderhouden van goede ijsbanen zoo mogelijk door de geheele Stad in aansluiting met die van Haarlem's omstreken. Door de Politie zal een nummer worden uitgereikt aan de personen die als baanvegers zullen dienst doen, terwijl deze zuilen worden gekozen uit daarvoor door het „Bureau van Vraag en Aanbod voor den Arbeid" aan te wijzen personen. Ieder hunner zal verantwoordelijk zijn voor een baanvak en zoo dit niet behoorlijk in orde wordt gehouden, op voor stel van te benoemen baan-inspec- teurs worden verwijderd. Het voornemen is aan de aldus aangestelden een vast daggeld uitte keeren. Om dit doel te bereiken wordt de steun van Haarlem's ingezetenen in geroepen en het publiek verzocht op eene circulaire in te vullen of men wenscht toe te treden als Donateur of Donatrice met eene gift van min stens 5.of als Begunstiger tegen een jaarlijksche bijdrage van min stens 2. Aan Donateurs en Begunstigers wordt een insigne verstrekt dat hen vrijwaart van het hinderlijke telkens vragen om baangeld. Wij bevelen dezen goeden vorm van werkverschaffing gaarne in de aandacht en in den financieelen steun onzer lezers aan. Zij heeft ook het niet geringe voordeel, dat de baan vegers onder flinke controle staan, terwijl zij vroeger dikwijls meer een last waren dan een lust. Wat zij ontvan gen moet in een gesloten bus wor den geborgen die later door het Be stuur der ijsclub wordt geopend. Zij ontvangen een daggeld van ƒ1.50 Natuurlijk gaat deze zaak buiten de kas van de ijsclub als zoodanig om. Door de vereeniging „Weldadig heid naar Vermogen" is is de twee laatste maanden van 1893, na onder zoek aan behoeftigen uitgereikt Nov. Dec. Totaal brood en levensm. 379.62 420.70% 800.32%. brandst. 22.29%,, 191.31 213.60%. ligging- en kleedingst. 43.85 57.87j£ 101.72& °eU' 784.27%,, S47.17% „1631.45. Totaal/1230.04 1517.06)4 /2747.10X. En voorts een aantal ten geschen ke ontvangen kleedingstukken. Heden is geëtaleerd in den Boek en Kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij van J. W. van Borselen, „Vaartgezicht". Door het ijs gezakt. Vrijdag zijn drie jongens alhier door het ijs gezakt maar allen gered, een van 11 en een van 19 jaren in de Leidschevaart en de 3e knaap van 12 jaren in het Zuider Buitenspaarne.- De 19-jarige knaap is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht,daar sijne beide handen bevroren waren. IJS. In het Noordzeekanaal doet „IJs breker II" thans geregeld dienst en brak ook hedenmorgen de vaargeul zonder veel inspanning open. De overtocht der pontveeren gaat bezwaarlijk. In den afgeloopen nacht zijn bij stiller weer de wakken in de buiten wateren dicht gevroren. Den schaatsenrijders zij dus voor zichtigheid aanbevolen. Cholera. Te Velsen is een geval van Aziat. cholera geconstateerd met doodelijken afloop. In den adelstand verheven. Bij Koninklijk besluit is mr. Edu- ard Pieter Schorer, te Middelburg, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Volendam van Donderdag 4 dezer Onze schippers zijn aan wal, en als men nu langs het dorp wandelt, komt men de kloeke mannen tegen, de ruige muts op, en de handen in de zakken der wijde broek. Wij wandelden Beden langs den dijk bij dit dorp, terwijl een stijve Noordooster ons om de koude ooren blies. In de haven lagen de botters, in eene lange rij geschaard, terwijl de netten hier en daar in het want te drogen hingen. De Zuiderzee was dichtgevroren, zoover het oog reikte, alleen een en kel plekje was bij de hevige bries opengebleven, waar meeuwen nu en dan neerstreken. Door het grillige spel van den wind en het water, waren overal de ij ssc hotsen opeenge stapeld een geheel andere aan blik als in den vorigen winter, toen net ijs zoo glad bleef als een spiegel. De lucht was heden helder, en de weerkaatsing van den purperen gloed van eenige lichte wolkjes in het wes ten gat kleur aan het wit van het ijs. Het klotsen der golven werd nu niet gehoord, maar in de plaats daarvan het kraken en dreunen der ijsschollen, die tegen elkander druk ten bij het opkomen van het getij, alsof wij ons aan de Arctische zeeën bevonden. Nog een wijle, en de avond begon meer en meer te vallen. Uit de verte klonk het melodieus geluid eener klok, van de roomsch-katho- lieke kerk, langzaam en statig door de winterlucht. De ten ondergang neigende zon goot strepen gloeds over de ijsvelden in zee, en vergulde het touw en mastwerk en den bruin- geteerden boeg der schepen, die aan den havendijk gemeerd lagen. In het Zuiden werd de horizont afgesloten door eene zware donkere wolkenbank, terwijl overigens de lucht helder was. Als na dezen winter dezelfde wind, die nu de zee met ijs bedekt, weer fluit door het want der botters, trachten onze kloeke en weerbare Volendam mers in hunne kleine vaar tuigen een schamel stuk brood te verdienen op de „ongewisse" baren. Moge dan hun pogen niet vergeefsch zijn, en er eens wat beter dagen aan breken voor het dorp „Neen, niet vergeefsWie 't stoutste vroom durft wagen, "Wordt te allen tijd een kracht, een zegen." Moge de visscher dan weer geld uit de zee halen, dat, in plaats van in den vorm van metaal, in de ge daante van ansjovis enz. rondzwemt 1 Als dit bericht onder deoogender lezers komt, is het Driekoningenfeest daar, voor de Volendammers een kerkelijke vierdag. Het zal dit iaar niet vroolijk' kunnen worden her dacht, want de tijden zijn te gedrukt, de armoede is te groot. En als dan het bekende lied wordt gezongen: „Wijkomen getreden met onze starre, „Wij zoeken Jezus, wij hadden hem gaerne. „Hoe kleinder kind, hoe grooter God, „Een zalig nieuwjaar verleen' ons God!" zal zeker tevens uit veler hart de verzuchting rijzen„Moge dit jaar wat voordeeliger zijn voor ons dorp De dichter heeft gezegd„Een heil'ge gloed stroomt ons van de IJszee tegen." Ook mij was het he den goed te dwalen langs dien be- vrozen waterplas, die rimpelig en hobbelig rijzend en dalend, daar ne- derligt. Het wordt donker; het is geen dag meer, het is nog geen nacht; zwart is de kim. Enkele starren blinken reeds aan het firmament. Gegroet, gij machtige zee, die nu daar schijn baar rustig slaaptstrakslzal de wind weer de wateren beuken, zal het bruischen 'en schuimen, en. „steigrend met herhaalden ruk) slaat zij de keetnen stuk." „En dondrend scheurt dan het ijs van een „De stroom gnlpt door het sop, „En smijt de schotsen om zich heen „Of kruit ze in heuv'len op, „Bouwt torens, werpt die keer op keer, „Gelijk een kind zijn speelgoed neer, „En beukt ze met zijn golfgebruis „Tot fijn-versplinterd gruis." IJsberichten. De correspondentie te water is te Dordrecht geheel gestremd. De Oude-Maas zit vast. In den na middag zat Vrijdag ook het Mali egat (bovengedeelte van de Dordtsche Kil) geheel dicht, zoodat enkele personen zich er over waagden. Tegen den avond is de scb.roefboot Generaal van der Heyden er door gebrokenzij is bestemd voor het openhouden van bet kanaal van Terneuzen en daan- heen op weg. Voor de stad ligt van de spoorbrug tot aan het Zwijndrechtsche veer eene prachtige, gladde ijsbaan. De over tocht naar Zwijndrecht geschiedt per schouw. Voor de monding van de Wol we vershaven zitten 3 groote Rijnsche- pen (waarvan een met eene lading ter waarde van eene ton aan stuk goederen) in het daar zeer zware ijs bekneld. Vijf stoombootjes, waarvan enkele met eenen ij sbreker gewapend, hebben er niet in mogen slagen ze weer binnen te brengen. De bootjes zijn reeds sedert Donderdagavond bezigsommige loopen gevaar zelf vast te raken. Voor den mond van de Noord, geen vijf minuten gaans van het Groothoofd zit de Merwede III in het ijs met een sleepbootje, dat gepoogd heeft haar te halen. De Merwede III kwam Donderdag avond met 20 passagiers nog van Rotterdam, maar kon het niet ver der brengen dan waar zij nu zit. De passagiers hebben teen aan boord moeten overnachten en hebben Vrij dagmorgen over het ijs eenen der beide oevers bereikt. Bij de kraan van de Merwedekade ligt de Hendrik met een gebroken schroef. De overtocht naar Papendrecht ge schiedt, met groote inspanning per schouw. Heden nacht om 3 uur vertrok uit Amsterdam de ij sbreker 1, de groot ste der beide ijsbrekers van de „Ver eeniging tot behartiging der sc.heep- raartbelangen". naar IJmuiden, om het Noordzee-kanaal open te houden. De tocht werd door eenige overheids personen medegemaakt. Het ijs op de Oude Maas zit tot aan het Beerengat vast Langs de Scheveningsche kust aan het strand heeft zich een ijsdijk ge vormd, die met elk getijde hooger wordt, zoodat schuiten binnen een paar dagen moeite zouden hebben om er doorheen te komen. Dié rivier van Rotterdam is tot

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1