binnenland. celyn en had na in eenstorma htige jeugd zijn geld te hebben verkwist, zijrf toevlucht tot oplichterij genomen. Zijn bekendheid met de familie had hem zijn laatsten streek'aan de band gedaan en deze zou nog niet gelukt zijn, wanneer de Cfraphic de huis houdster niet zoodanig had geboeid. Toen eerjït kwam de gelegenheid, om den diefstal te volvoeren. Van de juweelen kreeg de eigenaar voor een waarde van 6000 gulden terug. De dief had gelukkig alleen de gouden kettingen verpand. Naar het engelsch van ANDREW LANSDOWNE. Postadministratie Als een staaltje van de zorg der postadministratie deelt men aan het Utrechtsgh Dagblad het volgende mede „Een stadgenoot had aan iemand in Glasgow een memorandum gezon den. De man in Glasgow antwoordde en, blijkbaar niet best met de Hol- landsche taal vertrouwd, gebruikte hij voor adres het opschrift van het memorandum, zoodat dit aldus luidde: Van N. N. Aan „De eerste, die den brief aan de post in handen kreeg, zette er op oü? (waar). Een tweede voegde er, met een vraagteeken„Holland" bij. „Toen de brief in Holland was, schreef men er te Amsterdam op „Zie Utrecht". En zoo kwam de op 29 December tc Glasgow afgestem pelde brief reeds den 2n Januari in handen van onzen stadgenoot." Em vreemde zaak. Men zal zich herinneren, dat de firma Wed. J. de Jonge te Amster dam voor ongeveer een maand ge leden aan verschillende liefdadige in richtingen aldaar een aantal brooden aanbood voor de werkloozen. Daar onder behoorde ook de gratis-brood inrichting op den Singel. Tot verwondering van de firma de Jonge ontving zij op haar aanbieding geen antwoord. Toen zij den voorzitter per telefoon inlichtingen vroeg, kreeg zij van den heer Van der Vliet ten antwoord, dat de brooden in elk geval een bepaalden vorm moesten hebben en dat zelfs dan nog over de aanneming van de gift in een vergadering moest worden besloten. De Amst. Ct. welke deze mededee- ling niet kon gelooven, stelde een onderzoek in. Daarbij bleek haar het bovenstaande volkomen juist. Mr. v. d. Vliet verklaarde het stil zwijgen door zijn uitstedigheid, waar door hij den brief, die aan hem ge adresseerd was, eerst Woensdag ont ving. Hij zond dien toen onmiddellijk naar den heer Stieltjes, den secretaris, die thans echter ook afwezig was. De heer Van der Vliet merkte den verslaggever echter op, dat het best kon gebeuren, dat de aanbieding niet werd aangenomen, omdat de brooden van de wed. De Jonge een ander formaat hadden dan die voor de uit- deeling gebruikt worden dat zou tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven, daar dan de een misschien meer of beter brood kreeg dan de ander. Wij zullen het bestuur van deze zoo nuttige en ons zoo sympathieke inrichting allerminst lastig vallen, zegt de A. <7., over het door uitste digheid late beantwoorden van de aanbieding, doch omtrent de bezwaren tegen vorm en kwaliteit van het brood, moeten wij minstgenomen onze verwondering uitspreken. Waar men, en o. i. met het meeste recht, schier alle dagen in de dag bladen een beroep op de ingezetenen doet om giften, waarvan blijkens die opgaven door velen beantwoord wordt, dunkt ons het weigeren om den vorm van het brood dat aangeboden wordt, een maatregel, die op den steun van de liefdadigen minst genomen een ongunstigen indruk moet maken. De vorm van het brood toch zal voor hen, die het ontvangen niet het minste bezwaar opleveren. Militaire rechtsspraak. Uit den Haag schrijft men aan de Tel: De gevolgen van het schoone be ginsel van openbaarheid der rechts spraak kwamen tot dusver aan het ubliek alleen ten goede voor zooveel etreft de rechtszaken, strafrechtelijke en civiele, die voor den burgerlijken rechter behandeld werden. De mili taire strafrechtspleging, uitgeoefend door de krijgsraden bleef, enkele ge wichtige gevallen door het Hoog Militair gerechtshof terecht uitgezon derd, tot dusver een gesloten boek. moeten ook de uitspraken der rechtbanken in het open geschieden. Aan dien grond wettigen eisch wordt voldaan, ook al is de zetel het rechtscollege daar, waar men sich liefst niet heen begeeft, zooals de plaats voor de uitspraken van den krijgsraad in het eerste militair arrondissement, hoofdplaats 's-Gra- venhage, welks zittingzaal zich be vindt in de gevangenis op de Prin- sengracnt. De nieuwsgierige naar eene uit spraak. die met open deuren geschiedt, moet verschillende gesloten deuren door en voorbij, om in Themis tem pel, bezet door de zonen van Mars, te komen. Eerst als hij de zware huis schel in beweging heeft gebracht, ziet hij zich de hoofddeur openen. Een beambte met streng uitzicht, een cipier, die zekerheidshalve eerst nog eens een oog heeft geworpen door een der in het deurpaneel achter tra liewerk verscholen kijkglazen, laat hem binnen in een vestibule, van het interieur der gevangenis gescheiden door een houten hek, waarvan het vervaarlijke slot wordt opengedraaid met sleutels, wier afmeting herinnert aan de sleutels uit het sprookje van Blauwbaard, telkenmale dat de por tier de hoofddeur moet openmaken. De beambte ontvangt iederen binnen tredende met die ijzeren wapenen in zijne hand. Plet publiek, uitsluitend bestaande uit een paar verslaggevers, wordt ge leid naar een wachtkamer, bestemd voor de getuigen en de niet in hechte nis zijnde beklaagden. Vlak tegenover deze wachtkamer, alleen door een corridor daarvan ge scheiden. ligt de zittingzaal van den krijgsraad, Haar ingangen worden be waakt door schildwachten van het gevangenis-detachement. De comparanten staan kort vóór de opening van de zitting op de gang tusschen de bajonetten, gekleed in mouwvest of kapotjas met lakensche in plaats van de blinkende knoopen, het oogenblik af te wachten, dat zij voor den krijgsraad moeten komen. De zittingzaal voor de militaire rechtspleging alhier is een vierkant vertrek met eikenhouten betimmering en dito behangsel. De leden van den krijgsraad zijn gezeten aan een hoef ijzervormige tafel met een groen kleed bedektde president, een hoofd officier, in het midden, de officieren naar rang van het wapen en anciën niteit rechts of links van den voor zitter, zoodat de jongste officier, de 2e-lui tenant, aan de uiterste linker zijde van de vierschaar zijn plaats heeft. Allen zijn in uniform met sjerp en fouragères, behalve de heer aan het rechtereind van de tafel, gezeten voor een stapel papieren en stukken. Die burger is de auditeur-militair, tege lijkertijd aanklager, verdediger, advi seur, rechter, en uitvoerder der von nissen. De rechtersgestoelten zijn als het ware geleund tegen een bree le, voor uitspringende schouw in oud-Holland- schen bouwstijl, die een gewone pot kachel voor de verwarming van het zaaltje overwelft. In het schoorsteen paneel trekt de aandacht een fraai doek, gevat in een rand van. beeld houwwerk, voorstellende de gerech tigheid naar een allegorie van Mozes met de wetstafelen. De krijgsraad zetelt met het gezicht naar een balustrade, waarachter de ruimte voor de beklaagden en de toehoorders is opengelaten. De beschuldigden staan jtijdens den ganschen duur der openbare zitting in positie voor hunne rechters, d. w. z. met de armen gesloten aan het lijf en evenwel met ontbloot hoofd, op eiken vleugel ingesloten door sol daten in volle wapenrusting, gecom mandeerd door een korporaal. Niet de president, doch de auditeur leest de sententie voor en zoodra deze ambtenaar van het Openb. Min. ten teeken dat hij de uitspraak zal me- dedeelen op luiden toon het „In naam der Koningin" heeft uitgeroepen, commandeert de korporaalpresen teert het geweer Alleen de auditeur staat van zijn plaats op en de manschappen bren gen met hun geweer het salut aan Haar in wier naam recht wordt ge sproken over de zonen des vaderlands. Dan klinkt het weer door de enge ruimte „zet af het geweer" en in zittende houding spreekt mr.Wesen- hagen het schuldig of onschuldig uit met vermelding van de straf, boete of vrijspraak. „Heb je 't verstaan" vraagt hij den belanghebbende. Zooveel tijd gevan genisstraf of detentie, in te gaan op dien of dien datum. Een hoofdknikken van den veroor deelde bewijst dat deze 't goed begre pen heeft. Als ze dan nog bovendien iets te vragen hebben, verwijst de auditeur ze naar den president, tot wien zij zich hebben te vervoegen. De omgang met de beklaagden ge schiedt-wel op strengen toon, maar niettemin op humane, tegemoetko mende wijze. Als de uitspraken zijn afgeloopen, verklaart de president de openbare zitting gesloten en marcheeren de comparanten en hunne geleiders in gelid af, gevolgd door de toehoorders de laatsten tot aan de straatdeur, uitgelaten door den cipier en verge zeld van de metalen stem van de door dezen cerberus geopende en weer achter zich toegedraaide sloten en het gerinüel der monsterachtige sleu tels. Branden. Te IJselmonde brak: Donderdag avond te 61 uur een hevige brand uit in de boerenhofstede, genaamd Emitshoeve, eigenaar de heer F. Smit Jr. te Rotterdam bewoner Jan Schel ling. De Dewoners man, vrouw eu |6 kinderen werden gered. Al het vee, 6 paarden en 18 stuks hoornvee, kwam in de vlammen om. Spuiten waren spoedig aanwezig doch het was onmogelijk den brand te blus- schen. De schuur biundde tot den grond af. Naar men verneemt, waren huis en inboedel verzekerd. Donderdagnacht zijn te Hasselt drie woningen eigendom van de gezusters Blerkens, verbrand. Op een bovenhuis op de Nieuwe Markt te 's Gravenhage ontstond Don derdagmiddag door een onbekende oorzaak brand. Toen de politie kwam, vond zij in het vertrek aan straat de gordijnen in brand, terwijl ook de kleecleren eener omstreeks 50-jarige vrouw, die veel misbruik maakte van sterken drank, in brand waren ge raakt. Terwijl de inmiddels aange rukte brandweer den brand verder bluschte, werd de zwaar gewonde door de politie naar het bureau ver- voerd.Daar aangekomen,bleek zij reeds overleden. W apenstilatand. Tusschen de twee colleges van kerkvoogden te St. Anna Parochie schijnt het zoo wordt gemeld voorloopig toteenen wapenstilstand te zijn gekomen. Wel had net soci alistisch college door een zwaar hangslot de deur verzekerd, zoo dat beide partijen een slot op den toren hadden en niemand kon binnenko men, doch ook dit is door de tegen partij er weder afgebroken, zoodat klok en uurwerk weder dienst doen. Intusschen heeft de burgemeester, op alle mogelijkheden bedacht, de nachtpolitie voorzien van ratels en ter kennisse gebracht van de inge zetenen, dat, zoo bij brand de toren gesloten blijkt, zij zullen worden ge waarschuwd door brandgeroep en ge ratel. RECHTSZAKEN. Laster, Den lsten December van het vorige jaar ging de arbeider T. F. uit Hau ler wijk met eenen lotgenoot naar Oosterwolde, ten einde aldaar den heer D. W., burgemeester, te vragen om werk. De burgemeester, door be zigheden verhinderd zelf hen te woord te staan, deed hun echter door den veldwachter weten, dat zij, genegen zijnde om steenen te zoeken, met dat werk dadelijk zouden kunnen begin nen. Zonder zulks aau te nemen, trokken de arbeiders weder naar hunne woonplaats, alwaar F. den vol genden ochtend aan eenige personen op den openbaren weg met luider stemme verkondigde, dat hij den vo- rigen dag om werk had gevraagd bij den burgemeester, waarop deze hem had ten antwoord gegeven, dat ilij geen werk had en wel gaarne zou zien, dat de arbeiders uit H. „dood donderden." Het bovenstaande bleek uit de ver klaringen van vier getuigen. Donder dag 1.1. ter terechtzitting te Heeren veen gehoord in de zaak, deswege tegen F. gevoerd, waaruit de officier van justitie aanleiding nam om we gens laster tegen den beklaagde, die immers had gehandeld met de bedoeling om aan zijne woorden rucht baarheid te geven, eene gevangenis straf te requireeren van eene maand. Uitspraak over 8 dagen. Jaloezie. De bloemkweeker L. K., te Was senaar, had elf jaren verkeering ge had met een meisje uit genoemde gemeente, en 't liep zelfs tegen trou wen. Edoch, er kwam een kinic in den kabel, het meisje koos een ander en om er maar gauw een eind aan te maken, werd vlug aangeteekend. In de beste plunje togen de bruid en bruidegom op den Zondag vóór hun huwelijk naar de kerk en moes ten daarbij de woning passeeren van den versmaden minnaar. Daar vliegt plot-eling een emmer minder welriekend vocht in de wandeling bekend onder den naam van „beer" over het rasterwerk, over de kleeren van het bruidspaar. De kerkgang moest natuurlijk wor den opgegeven en de kleeren waren bedorven. Eene aanklacht volgde en L. K. had zich nu Donderdag voor de arr.- rechtbank te 's Gravenhage te ver antwoorden. De man een zenuwachtig per soon die uit teleurstelling zelfs getracht had door ophanging een einde aan zijn leven te maken, ont kende met opzet gehandeld te heb ben „toevallig" had hij juist het emmertje genoemd vuil over het rasterwerk geworpen, toen zijn vroe ger meisje met haar aanstaanden man voorbijkwam. Natuurlijk geloofde het O. M. niets van die toevalligheid en vorderde voor K. bij diens stellige belofte om zijne oude liefde te vergeten, althans de vrouw van een ander niet meer lastig te vallen, ƒ24 boete of 12 da gen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Gremengd. Nieuws Bevolking van Praukrijk, De bevolking van Frankrijk, welke in de laatste jaren steeds achteruit ging in 1890 stierven 38,446 meer dan geboren werden is ook in 1893 weder met 20.000 verminderd. Het getal huwelijken, dat in het begin dezer eeuw nog bijna 9 bedroeg op elke 1000 inwoners, is tot bijna 7 ge daald. Ook het getal vreemdelingen neemt elk jaar af; tusschen 1885 en 1890 is het met 50,000 of 4% pCt. verminderd. De vijandige stemming tegenover buitenlanders, heelt daar op zeker invloed gehad. ï'Jen aauziealijtc cijfer. Met Kerstmis zijn te Berlijn 510193 postpakketten aangekomen11310 meer dan in 1892. Uit de stad zelf werden 812913 pakketten door de post bezorgd of 6711 meer. Een aantal hulpbureelen waren in gebruik ge nomen. VARIA-- De schulden der wereld De gewoonte van de meeste be schaafde volken om te leenen heelt sedert het begin dezer eeuw eene ver bazende vlucht genomen. Was toen het gezamenlijke beloop dier leeningen nog onder de 700 millioen pd. st., thans is i hare hoofdsom tot 6150 millioen pd. st. geklommen, terwijl het totaal in 1900 wel het tienvoudige van dat- in 1800 dreigt te zullen beloopen. De Britsche staatsschuld was in dien tijd van 820 millioen pd. st. in 1862, in 1892 ver minderd tot 678 millioen pd. st., maar daartegenover staat gedurende dat tijd perk een vermeerdering in de koloniale schulden van Engeland van 135 mill, pd. st. tot 512,300,000 pd. st., terwijl de schulden van andere landen, steden, enz. van 1650 millioen pd. st. in 1862, in 1892 aangegroeid waren tot 4959 millioen pd. st.In het tijdvak 1862 '72 zijn zij meer dan verdubbeld, waar toe de oorlogsschuld der Vereenigde Staten met 450 millioen pd. st. en die der Franschen met 390 millioen na tuurlijk het leeuwendeel bijdroegen maar ook Turkije leende in 186272 even 30 millioen pd. st., Egypte 70 millioen pd. st., Spanje 220 millioen pd. st., Italië 200 millioen pd. st. en Rusland 110 millioen. In 1872 was het bedrag der uitheetasche staats schulden, waarvan de coupons te Lon den bet talbaar waren, 600 millioen pd. st.thans nog 100 millioen meer, o ;- danks de vele rentestakingen, welke sedert 1872 hebben plaats gehad. De vermindering der staatsschulden in zeventien jaren, door „regelingen" der1 ééne ot der andere soort sedert 1872, wordt op 330 millioen pd. st. geschat. Spanje staat aan de spits dezer zwarte lijst: 185 millioen pd. st., en dan volgt Turkije met 84,500,000 pd. st. De Vereenigde Staten hebben daaren tegen 300 milliben pd. st. terugbe taald. De menschen, die de bedoelde schulden te betalen hebben, tellen 1,303,000,000 zielenen bewonen een oppervlakte van 36 millioen vierkante Eng. mijlen. De opgaaf der schuld per hoofd is ech ter geen juiste maatstaf. In Hondu ras b. v. is de schuld per hoofd slechts 12.11 pd. st., in Engeland 17.16, in Nederland ruim 20 pd. st.; Griekenland met 13 pd. st. zou beter er aan toe moeten zijn dan Frankrijk met 30 pd. st.; Australië met een schuld van 45 pd. st. per hoofd zou wanhopig bankroet moeten zijn. Ook de nominale hoofdsom van het ver schuldigde geeft geen'nauwkeurig be grip van den werkelijken schulden last. Het Britsche rijk zou de hoofdsom zijner staatsschuld, 677 679.000 pd. st. kunnen terug brengen tot 372.730.000 pd. st. door de rente daarvan tot 5 percent te verhoogen. De jaarlijks te betalen rente is een betere maatstaf van schuldenlast door de hoofdsom der schuld, en uitdien hoofde verdient het stelsel derFran- sche renten de voorkeur. Een zeldzaam kunstwerk. Lord Pendlington, bekend door zijn dikwijls zonderlinge manier van han delen, bracht op een goeden dag een bezoek bij een der grootste winkeliers te Nantes. Ik zou een doos willen hebben, waarop mijn slot afgebeeld was. Dat zal wel gaan, antwoordde de fabrikant. U heeft mij er slechts een teekening van te geven. Jawel, maar bij den toren van mijn slot moet een hokje staan en een hond Ook dat zal wel gaan, Mylord Jawel, vriend, maar nog iets, de hond moet zoodra men hem aanziet in zijn hokje gaan, en er niet eer uitkomen dan nadat men hem niet meer aanziet. Sou dat kunnen De dozenfabrikant wierp zijn be diende een blik toe en antwoordde na eenig nadenken Het is zeer moeielijk wat u ver langt en dan, het zal enorm veel geld kosten. Dat is mij om 't even- Drie duizend gulden. Goed, drie duizend gulden geef ik je. Binnen een paar maanden zal ik de eer hebben u de doos te brengen. Ik zal zien wat je doet. Eenige maanden waren verloopen en de fabrikant bracht den Mylord een bezoek. Hier is de door u bestelde doos, Mylord, zeide hij terwijl hij hem 't voorwerp overhandigde. Lord Pendlington bezichtigde ze en antwoordde Ik zie wel mijn kasteel en 't hon denhok, maar waar is de hond Heeft u mij niet gezegd, dat als men den hond aanziet hij dadelijk in zijn hok moet gaan, en er niet eer uit moet komen voor men weg is Wel zeker Welnu, toen ik keek is hij in zijn hok gegaan, als u nu de doos in uw zak steekt, komt hij te voorschijn. De lord dacht een oogenblik na en zei Je hebt volkomen gelijk, vriend. Pendlington nam drie bankbiljet ten van duizend francs uit zijn por tefeuille en gaf ze onder dankbetui ging aan den verkooper. B iiKSiungii lier Nel Hen lierden op ZONDAG 7 Januari- TE HAARLéiVI Qroofe Hf trk Voorm, 10 urt, Dr. J. H. Gunning, Hoogleera&r te Leiden. Nam. 2 are, Barbas, Doopsbediening. •3 1 vonds 6 ure, Hoog. Bevestiging van nieuwe leden en Voorbereiding. Nieuiet Kern. Voorm. 10 ure, Veen. Ja*:- Kerk Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Bakenetter Kerft. (Voor de Ki ndoren.) Voorm. 10 ure, Barbas. Eglits IP allonne. D!x heure3 rar. Vfender. pasteur a Paris. C'.rittelijk Gersformttrat Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 'sav. 5 ure, Mulder. Klom Heiligland. Voorm. 10 ure, 's av. ure, Basoski van Delft. Lutherteke Kerk. Voorm. 10 ure, Helper Sesbrugger Be vest.ging van Kerkeraadsleden, Kerft der Vereenigde Voorm. 10 ure, Eesta. *6 Avonds fi ure, Graandijk. Rimtnttr antieke Kerk. Voorm. 10 ure, J. vau Loenen Martinet. pred. te Sandpoort. Kerft der Broederyeateent,* 's Avonds 11% ure Weiss. Vrijdagavond 8 ure, Öarger. pred. te Bioemond&al. Uoorderfttrk tUddentraai. j Voorm. 10 are, 's av. 8 ure Langhout, Voorbereiding. Woensdagavond 8 ure, Malde r. üiederd. Herv. Aara.. Seanebroek. Voorm. 10 uie, Gerth van Wijk Jr. Beverwrtfk. Voorm. 10 ure, geen dienst, Nam, 1 ure, Zondagschool. 's Av. 7 ure. Boon Bloemcadaai Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam 2% ure, H, H- Barger. Hilleffom* Voorm. 10 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk cu Polanen. Voorm. 10 ure, Swaan. pred. te Haarlem. Doopsbediening. Santpoort. Voormiddag 10 ure, Ds. Tide man- pred. te Haarlem. Bpaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Boon, pred. te Beverwijk. Zandvoórt. Voorm. 10 ure. C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Doopsbediening. Leiden. 5 Jan. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 5 Stieren f62 a f146, 86 vette Ossen en Koeien f120 a f270 of f 0,54 a 0,72 per Kg., 32 Vare id. f80 a f186, 6 Graskalveren f18 a f32, 32 vette id, f48 a f94 of f0,75 a f0,95 per Kg., 13 nuchtere id. f6, a f13,820 vette Schapen f 16, a f29,— of f0,40 a f0,45 per Kg., 230 weide dito f 11,a f21, 0 Lam meren faf6 magere Var kens f 14 a f 29, 22 Biggen f 6,a f12,0 Veulens fa f0 Paar den fa 55 Kalf- en Melk koeien f110 a f256.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7