NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. D e Dy namietmannsn van Parijs. lie Jaargang; Dinsdag 9 Januari 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND FEUILLETON. No. 3226. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 i- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSnee., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem8 Jan. 1894. Hoewel de Commissaris van poli tie den afgeloopen nacht niet zeer rustig heeft doorgebracht is de alge- meene toestand van den patient na de door hem ondergane belangrijke operatie voortdurend vooruitgaande en bestaat dus alle uitzicht op vol komen genezing. Benoeming onderwijzer Tot onderwijzer aan de Christelijke school in de Anthoniestraat alhier is benoemd de heer E. J. Houwen te Eiburgen. Werf Conrad. Zaterdag werd door de naamlooze vennootschap „Werf Conrad" alhier, met goed gevolg te water gelaten het eerste van drie baggerperswerktuigen, waarvan de levering aan genoemde vennootschap werd opgedragen door het Keizerlijk Russisch Ministerie van Verkeerswegen. Deze werktuigen zijn geheel gelijk aan de reeds in het vorige jaar door de werf Conrad geleverde met be stemming voor de verbetering van de rivier de Wolga. De thans bestelde 1 daarentegen zijn bestemd voor de werken van den Transsiberischen spoorweg en voor de verbetering van den „Dnieper". Bandy. ":-j De bandy-wedstrijd die Zondag op de ijsbaan onder Overveen zou wor den gehouden tusschen Haarlem en Amsterdam heeft wegens het wegblij ven van laatstgenoemde clnb niet plaats kunnen hebben. Tooneel Zondagavond gaf het tooneelgezel- flehap onder directie van den heer Chrispijn uit Amsterdam in onzen -[schouwburg „Miss Multon" tooneel- stuk naar het fransch van Eu gen Nut en A. Belot. Kon ons de inhoud van dit stuk niet bizonder boeien, de ertolking was zooals wij dit van bovengenoemd gezelschap hebben lee- xen verwachten, zeer goed. De titelrol werd vervuld door mevr. Kley, die deze met het oog op de haar ten dienste staande middelen, zeer goed vertolkte. De intrigue van het stuk is in het kort als volgtDe Latour is voor de tweede maal gehuwd met Mathilde; zijne eerste vrouw had hem met zijne twee kinderen voor een ander verlaten, en was naar men meende spoedig daarna in een spoor wegongeluk omgekomen. De plicht- vergeten moeder leefde evenwel nog, had onmiddellijk berouw over haar stap gevoeld en had voor hare mis- uaad geboet door in tien jaar niets van zich te laten hooren. Door liefde tot hare kinderen gedreven wist zij toen echter onder den naam van Miss Multon bij haar vroegeren echt genoot in huis te komen alsgoever- nante der beide kinderen. Door jaloezie gedreven weet zij echter haar geheim niet te bewaren en bekent wie zij is. Eerst verwijt Latour haar in harde woorden haar misstap maar daarna stemt hij toe, dat hare kinderen haar later eens mogen opzoeken mits zij voor altijd zich uit hunne omgeving verwijdert. Na een hartroerend af scheid van de berouwvolle moeder en hare twee kinderen, die haar als goe- vernante hebben leeren liefhebben valt het scherm. De heer Schwab vervulde zeer goed de rol van Belin, huisvriend van de Latour, evenals mevr. Schwab die van Mathilde. De beide kinderrolletjes werden zeer aardig vertolkt door jongej. van Kuyk en E. de Ruyter, die door haar onbeschroomd optreden veel verzachtten van den minder aange namen indruk, dien het uiten van gezegden die in een kindermond niet passen, dikwerf veroorzaakt. Als nastukje werd gegeven „Een man die te veel gekoesterd wordt", een klein blijspel uit het fransch, dat, door den heer en mevrouw Schwab zeer goed werd gespeeld. Zooals reeds per advertentie is ge meld, zal de Nederlandsche Opera hier ter stede Vrijdagavond optreden met „Paljas" (Pagliacci) van Leon cavallo en „De Regimentsdochter" van Donizetti. Waar de schouwburg directie zich zware geldelijke offers getroost om de Nederlandsche Opera hier te doen optreden, hopen wij dat het publiek dit door eene groote op komst zal waardeeren. Wij twijfelen hieraan niet, vooral omdat „Paljas" wel geschikt is veel toeschouwers te trekken. Hedenmiddag ongeveer half een is op het Zuider Buitenspaarne het paard voor een met hout beladen wa gen schichtig geworden. De voerman kreeg een trap, tengevolge waarvan hij van den wagen werd geslingerd en daaronder raakte, zoodat hij be langrijk gekneusd werd opgenomen. (Zie vervolg Stadsnieuws 3 e pagina.j Op het Noordzeekanaal wordt ter zijde der vaargeul druk gereden. De pontveeren in hoofd- en zijka nalen hebben den dienst met pont en boot gestaakt. De Conrad onder vond Zaterdag twee uur vertraging bij Nauerna moesten n.l. twee uit gaande engelsche stoomschepen pas- seeren. De ijsclub „Volharding" te Half weg hield Zondag op het mooie ijs der ringvaartkom een wedstrijd voor jongeliedeneen groote menigte woonde dit ijsfeest bij. J ublleumpostzegels. Postzegelverzamelaars zullen er waarschijnlijk belang in stellen dat de lieeren C. Th. Heyligers, Gierstraat alhier en Leo Roozen, Houtvaart Overveen zich eenige Jubileumpost zegels hebben kunnen verschaffen, die 15 en 16 November 1893 ten ge tale van 360.000 te Shangai ha venstad in China zijn uitgegeven. Volgens een bericht in het Dagblad van Foochoo moet er die dagen een waren „run" op het postkantoor te Shangai hebben plaats gehad tijdens de uren van afgifte. Als men weet, dat den eersten dag tusschen 10 en 4 uur 200.000 postzegels werden verkocht, terwijl iedere kooper slechts 50 exem plaren der Jubileumpostzegels, die de waarde hebben van 2 cents (amerik.), kon koopen, dan begrijpt men hoe ontzaglijk groot de toeloop van koopers was. Tegen den prijs van 0.60 stellen bovengenoemde heeren hunne exem plaren van dezen fraai uitgevoerden postzegel, ten verkoop beschikbaar. Generaal Boumeester. Te 's Gravenhage is Zaterdag over leden H. G. Boumeester, gepensio neerd luitenant-generaal van het Oost-Indische leger, en vroeger be velhebber van Atjeh. Generaal Boumeester bekleedde thans nog de waardigheid van kanse lier der beide Nederlandsche ridder orden. De overledene was den 12en October 1816 te Serang geboren. Generaal Booth. De Oorlogskreet kondigt tegen het laatst dezer maand een bezoek aan van generaal Booth aan ons land. heerscht nog altijd de gewoonte „bij de hand" (links) uit te halen. Her haaldelijk is getracht hierin verande ring te brengen, doch zonder resul taat. Thans hebben Gedeputeerden een nieuw reglement op de wegen in Noord-Holland vastgesteld, waarvan art. 31 luidt „Ruiters of bestuurders van rij- of voertuigen, elkander in tegengestelde richting voorbijrijdende, zijn verplicht rechts (van de hand) uit te halen. Wanneer zij in dezelfde richting ach ter rijden, is de achterste, zoo die den voorste wenscht voorbij te rijden, verplicht dezen daarvan te verwitti gen, waarna deze rechts (van de hand), de voorbijrijdende links (bij de hand) moet uithalen." Aan de burgemeesters is alzoo de richtige naleving van dit provinciale voorschrift van nu aan opgedragen. en Van de hand uithalen. In een deel van Noord-Holland Tusschen Amsterdam Haarlem. Hoewel het aantal schaatsenrijders op de vaarten tusschen Amsterdam en Haarlem Zondag zeer groot was en enkele duizenden bedroeg, was toch de verwachting meer geweest. Niettemin was de drukte zeer groot en vermeerderde niet weinig, toen de zon eerst door de wolken brak en later ook den dreigenden mist deed optrekken. Op het dorp Haliweg, als van ouds de pleisterplaats, waren decafé'svan 10^ tot 5 uur geheel bezet; handen waren er te kort om allen naar be- hooren te bedienen en indien iemand van zijn zitplaats opstond, waren er wel twintig liefhebbers voor die plaats. Niet minder goede zaken maakte de kastelein van het Raad huis aan de Liede, want daar moest men afbinden en ca. 500 M. loopen. Niet minder dan acht personen reden tusschen Halfweg en Haarlem in een wak, (ofschoon het duidelijk zichtbaar was) doch werden spoedig gered; in een der zijkanalen ver dronk de 20-jarige F. B. nit Beverwijk, zijnde de oudste zoon eener weduwe. Kou|lQden. Op een hofje in de Walstraat te Deventer hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag de bewoners van een huisje moeten slapen terwijl de voordeur er door den eigenaar was uitgenomen, en de opene ruimte door een paar zeer doorluchtige zak ken was aangevuld. Wanneer men nu weet, dat de bedstede recht tegen over die voordeur ligt en er maar eene enkele deken in was, dan zal men zich kunnen voorstellen, wat die menschen bij de koude van dien nacht geleden hebben. De eigenaar van het huisje heelt die menschen er aan gewaagd. Neerbosch. Er heeft zich te Apeldoorn eene commissie gevormd, welke zich ten doel stelt, gelden bijeen te brengen tot financieelen steun van den heer Van Deth, die tegenover den machtigen invloed van de aanhangers des heeren Van 't Lindenhont tot nu toe geheel alleen staat. De commissie is van oordeel, dat, wanneer den heer Van Deth niet meer, zooals dit thans het geval is, gelde lijke moeilijkheden in den weg staan, dit zeer bevorderlijk zal zijn aan het opheffen van de onzekerheid, waarin het Nederlandsche volk tot nu toe verkeert in zake de weesinrichting te Neerbosch. Tel. Een ontploffing Omtrent den hevigen knal, gevolgd door een sterken schok, welke Vrij dagavond te Middelburg hee.l wat ontsteltenis teweegbracht, verhaalt de MiddelbCt. het volgende Wat was er gebeurd vroeg ieder; en niemand wist dadelijk antwoord te geven, maar algemeen achtte men de oorzaak eene gasontploffing. Dit vermoeden werd weldra bewaar heid, want op onderscheidene plaatsen bleek dat steenen uit den grond waren losgeraakt, dat ijzeren plaatjes etc. waren opgelicht, sommige tot een hoogte van twee meter, of andere schade was veroorzaakt. Op plaatsen, waar de kanalen in. de huizen minder hecht waren dan op andere, was natuurlijk de schade het grootstzoo werd in rtcn Korten Delft in een letterzetterij de vloer stuk geslagen, een corrigeersteen van groote afmetingen opgelicht en ver schoven en een met letters gevulde kast omgeworpen, terwijl een paar huizen verder volstrekt geen schade was veroorzaakt. In dezelfde straat werd op een paar achterplaatsen een gedeelte van een riool over grooter of kleiner afstand opengeworpen. In enkele burgerhuizen in den Lan gen Delft was de ontploffing zeer sterk; in een er van werd een riool bedekking tot een paar meter tegen een plafond geslingerd. In een winkel in dezelfde straat werd een zware deksteen van een onder het huis loopeud riool in tweeën geslagen, terwijl in de keuken verschillende keukengereedschappen 34 HOOFDSTUK IX. Oude helmissen. „En waarom niet. Denk je, dat ik voor jou die niet eens wil vertellen wat er eigenlijk gebeurd is, met de politie wil kennis maken? Hoor, daar fluiten ze alweer!" Opnieuw klonken de seinen, nu zoo dicht bij eikanderen aoo dicht nabij het huis, dat klaarblijkelijk de twee perso nen of groepen die zochten, elkander en het spoor van den vluchteling hadden gevonden. „Nu dan, heb ik ingebroken," zei de anarchist. „Waar," vroeg de ander onmiddellijk. „Ginds, in die groote villa hier schuins tegenover." „Daar staat geen groote villa," antwoordde Loup Garou op goed geluk om te zien of de ander nu de waarheid sprak. De anarchist antwoordde niet. „Dat is de tweede leugen," sei Loup Garou en naar het venster gaande, voegde hij er hij„ik zal de menschen hierheen roepen, zij zullen mij wel vertellen wat er gebeurd is." „Neen, neen," smeekte de anarchist en hield hem met krampachtigen greep bij den arm terug. „Ik zal je alles ver tellen, maar verberg mij, help mij, dat ze mij niet vinden." „A la bonheur," antwoordde de bandiet, die er geen oogen- blik aan gedacht had de vervolgers te roepen en de bedrei ging alleen had geuit om den anarchist zijn geheim te ont futselen. „Kom hier achter de gordijnen van het ledikant. Verroer je niet en spreek geen woord, dan sta ik voor alles in." De anarchist gehoorzaamde. In den tuin hoorde men stem men. Fifi richtte zich op in zijn bed en vroeg slaperig„Wat is dat voor een drukte hier Is er wat aan de hand „Stil," zei Loup Garou. „Ga weer liggen en houd den mond. Ik zal alles in orde maken." Na eenige oogenblikken werd er hard aan de voordeur ge beld. Loup Garou, die weer in zijn bed was gestapt, zag de gordijnen waarachter de anarchist zich verscholen had, trillen. Er kwam beweging in het huis. Een zware, sloffende stap daalde de trap af, de ketting werd van de deur geschoven en er ontspon zich aan de voordeur een gesprek, dat men evenwel op de slaapkamer niet kon verstaan. Spoedig kwam dezelfde zware sloffende stap den trap weer op en bleef voor de deur van de logeerkamer staan, terwijl er hard werd aangeklopt, Loup Garou wachtte een oogenblik en toen het kloppen werd herhaald, vroeg hg met goed nagebootste slaperige stem: „Wie is daar?" „Ik mijnheer, de kastelein." „Wat moet je „Er zijn oppassers van het gesticht aan de deur, mijnheer^ die vragen of hier ook iemand in huis is gevlucht." „Van welk gesticht?" „Van het krankzinnigengesticht; hier vlak bij. Ze zeggen9 dat hij hier door den tuin heeft geloopen en misschien wel in het raam van de logeerkamer is geklommen." „Is het een gevaarlijke krankzinnige?" vroeg Loup Garou weer, met een zijdelingschen blik naar de gordijnen die den anarchist verborgen. „Ze zeggen van ja." „Zeg hun maar, dat hier niemand is geweest, hoor." „Goed mijnheer," antwoordde de kastelein, „maar de be- ambten zeggen, dat ze het huis wel eens willen doorzoeken.'* „Dat kunnen ze voor mijn part doen als ze maar uit mijn kamer vandaan blijven. Mijn vrouw die ongesteld was» is zooeven pas in slaap geraakt." „Maar ze willen juist hier zoeken," zei de kastelein aarzelend. „En ik zeg je dat het niet gebeuren zal," antwoordde Louf* Garou heftig. „Mijn verzekering is je toch zeker wel genoeg. Denk je, dat ik gevaarlijke gekken in mijn slaapkamer ver borgen houd?" De waard mompelde wat en ging daarop heen. Spoedig daarna kwamen stappen van mannen naar boven. Deuren werden geopend en dichtgeslagen. Er werd nog weer aan de

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1