doofstommen 1199 (629 mannen en 750 vrouwen) en 1977 (1087 mannen en 890 vrouwen). Aan het werk zijn toegevoegd onder scheidene graphische kaarten van den opbouw der bevolking naar geslacht, leeftijd en burgerlijken staat op de tijdstippen der onderscheidene volks tellingen. Minimum-loon en maximum arbeidstijd. In den Amsterdamschen gemeente raad is Donderdag de behandeling van het voorstel over de bepalingen in gemeentelijke bestekken voortgezet. Artikel 2 daarvan werd aangeno men met een amendement van den heer Schut beoogende meer gelijk heid in loon van den ambachtsman met dat van den sjouwer. Artikel 3, waarover de stemmen in de vorige vergadering staakten, werd met 13 tegen 11 stemmen ver worpen. Bij aanneming van art. 4 werd ook een amendement-Schut aangenomen om het loon op Vrijdag uit te betalen. Ongewijzigd werden aangenomen de artikels 5. 6, 7, 9 en 10, die als volgt luiden: Art. 4. De uitbetaling van het loon zal aan de werklieden direct en indi vidueel moeten geschieden, hetzij op het werk zelf, hetzij aan den winkel, waar zij in den regel werkzaam zijn. De opzichter der gemeente moet bij die uitbetaling worden toegelaten. Art. 5. Den aannemer wordt* de verplichting opgelegd, zijne werklie den, werkzaam voor het in dit be stek bedoelde werk, niet langer te doen arbeiden dan 11 uren per et maal. Art. 6. Zoowel overschrijding van dezen maximalen werktijd van 11 uren per dag als doen werken op Zondag is alleen geoorloofd onder goedkeuring der Directie. Deze verleent die goedkeuring slechts dan, als het belang van het werk de gevraagde afwijking dringend vordert. Art. 7. Wordt langer gewerkt dan den maximalen werktijd, dan wordt voor het overwerk aan den werkman betaald voor het le uur 10 pCt., voor het 2e uur 20 pCt., voor het 3e uur 30 pCt., voor verdere uren 50 pCt. boven zijn uurloon. Art. 8. Wordt op Zondag gewerkt, dan wordt het uurloon van den werk man met ten minste 50 pCt. verhoogd. Art. 9. De rust- en schafttijden worden, in verband met plaatselijk gebruik, seizoen en aard van het werk door den aannemer in overleg met de Directie geregeld. Art. 10. Het is den aannemer ge oorloofd bij het stuk te doen werken. Indien zulks echter, naar het oor deel der directie aanleiding geeft tot minder zorgvuldige bewerking, tot te geringe verdienste oftatovermatigen arbeid, kan het door haar worden verboden. Het belangrijke art. 11 der com missie werd met 27 tegen 5 stemmen na langdurige discussie verworpen. Dit luidde als volgt: Tenzij met toestemming der direc tie, mag de aannemer op het in dit bestek bedoelde werk geene werklie den in dienst hebben, die niet ten minste een jaar binnen deze gemeen te hebben gewoond. Een gewijzigd voorstel-Schut werd met 18 tegen 9 stemmen aangenomen. Artikel 12, dat luidt: De bovenstaande bepalingen gelden ook voor de op het werk gebezigde werklieden in dienst van onder-aan nemers, in dier voege, dat de aanne mer zeli tegenover de Gemeente aan sprakelijk blijft voor de stipte nako ming dier bepalingen, werd aange nomen. Artikel 13 werd aangenomen met eene bijvoeging, door den heer Ger ritsen voorgesteld. Dat luidt in zijn geheel als volgt De aannemer moet eiken Zaterdag aan de directie schriftelijk doen ken nen de namen en, voor zooveel die beneden de 23 jaar zijn, de leeftijden der werklieden welke, hetzij in zijn dienst voor de uitvoering van deze werken, hetzij op het werk in dienst van onder-aannemers, werkzaam zijn, met vermelding van hun beroep, van hun uurloon, van de uren gedurende welke door ieder hunner bij het stuk of in daghuur gewerkt is, en van het door hen bij ieder dier werkwijzen verdiende loon. De aannemer is verplicht een exem plaar der bepalingen van dezeafdee- ling op net in dit bestek bedoelde werk te doen aanplakken en er voor te waken dat het tijdens den geheelen duur van het werk aangeplakt blijft ter plaatse daartoe door den opzichter der gemeente aangewezen. Artikel 14 van het voorstel der commissie luidt als volgt: Ingeval van overtreding van een of meer der bepalingen dezer afdeeling kan de werkman, te wiens aanzien de overtreding werd begaan, daaraan geene rechtvordering tegen den aan nemer ontleenen. Alleen de Gemeente kan deswege rechten tegen den aan nemer doen gelden. De werklieden kunnen te dien einde klachten bij Burgemeester en Wethouders doen inbrengen. Met eenige wijziging werd dit aan genomen. Nadat ten slotte nog eenige voor stellen buiten die der commissie om, waren behandeld, werd instemming gebracht: Bepalingen omtrent mini mum-loon en maximum-arbeidstijd in bestekken. Zij werden aangenomen met 20 tegen 8 stemmen. Een lijk aangespoeld. Te Egmond aan Zee zit in het zeezand vast en is bij laag water ge deeltelijk zichtbaar een lijk, hetwelk met het hoofd in het zand en met de beenen omhoog zit. Men vermoedt, dat het lijk atkomstig is van de bomschuit Vrouw Cathari-na. Inbraken De politie te Rozendaal en Steen bergen heeft thans de handen vol. Niet minder dan tien inbraken en diefstallen kwamen in den laatsten tijd in die streken voor. Ook te Heen heeft men in een afgelegen boeren woning ingebroken, de bewoners nut den dood bedreigd indien zij zich durfden verweren en daarbij hebben de dieven alles wat van de gading was, tot zelfs de kleederen der dienst bode medegenomen. Ook te Lepel straat en Nieuw-Vosmeer is het niet beter gesteld. Te Rozendaal heeft men zelf bij J. Hellemons, een alleenwonend man, de pannen van het huis genomen en zich alzoo toegang verschaft. Geluk kig merkte de bewoner onraad en joeg de inbrekers met een revolver schot op de vlucht. Jan ter Gouw. Uit het leven van wijlen Jan ter Gouw deelt het Handelsblad mede Hoe smakelijk en aanschouwelijk kon hij vertellen hoe hij zijn vriend Piet Witkamp eens bij schemer in de Vijzelstraat ontmoette. Witkamp, die volgens J.an Ter Gouw veel te veel in zijn geheugen prentte, wat Ter Gouw der moeite niet waard vond om te onthouden omdat men het elk oogenblik in een boek kan naslaan, leefde juist in de bruidsdagen en bracht van het huis van zijn meisje een paar stoelen naar de nieuwewoning. Zoo eenvoudig huiselijk behandelde men dat in die dagen. De beide ge- schiedvorschers raakten aan het pra ten, aan het redetwisten, tot zij eens klaps bemerkten dat zij elk op eenen stoel ll idden in de Vijzelstraat zaten met een kringetje voorbijgan gers om hen heen, die aandachtig stonden te luisteren. „Dat kon men nu doen in die da gen. Tegenwoordig zou men overreden worden door de trams of uitgejouwd door jelui lieve schooljongeheertjes, die enz. En dan volgde eene beschouwing over het verknoeien van de mooie stad en van het onderwijs. NeerboBch. Naar de Middelb. Ct. uit goede bron verneemt, is door negen leden der Neerbosch-commissie een vernietigend rapport omtrent den heer J. van 'tLindenhout opgemaakt. Het lange uitblijven van het eindrapport is waarschijnlijk aan bovenstaand feit toe te schrijven. Verder verneemt het blad, dat eene gerechtelijke vervolging van den heer Van 't Lindenhout hoogst waarschijn lijk niet zal uitblijven. wacht. De manschappen der politie bekwamen geen letsel. Bijgeloof. Uit West-Friesland schrijft men aan de N. R. CL: Wat men misschien niet algemeen weet, is toch een feit; er heerschtin onze provincie zoo heel veel bijgeloof, met name natuurlijk op het platte land en in het bizonder op het ge bied der geneeskundeMen is hier zelfs zoover van er eene ongesteldheid op na te houden, die elders wellicht in het geheel niet bekend is en dan ook alleen door een hier inheemsch geneesmiddel kan verdreven worden. Wie door „fissel" (fistel geplaagd wordt, kan zijne ziekte op verschil lende wijze zich zien openbaren, nu eens als eene groote klierachtigheid, dan weer als eene soort beeneter, een andermaal onder nóg andere ge daante. Maar hoe dan ook, denk niet, dat een dokter daartegen raad weet Dan moet men zijne toevlucht ne men tot den „fisseipot", eene uitvin ding eenmaal van een zeer eenvou dig man hier in de streek woon achtig natuurlijkhet geheim thans nog van diens mans familie. Men vergete dan echter nimmer, dat behalve andere zaken ook genees kundige hulp zorgvuldig te mijden iswie aan den fisseipot is, moet, wil hij baat verwachten, den dok ter thuis latenDe leek consta teert „fissel" en beveelt het gebruik van den „fisseipot" aan, hij ook ver klaart de ziekte genezen, doch slechts zelden 1 en raadt nóg minder aan, den „pot" ter zijde te zetten, die voor flinken prijs verkrijgbaar is. En dan naast den fisseipot de kan kerkussentjes O, hoevelen hier aan kanker lijden of geleden hebben! Een natuurverschijnsel. Dinsdagnamiddag werd te Zutfen het volgende natuurverschijnsel waar genomen, Terwijl zich omstreeks halftwaalf een gewone kring om de zon vormde, wegens den lagen stand der zon slechts gedeeltelijk zichtbaar, nam die gedeeltelijke kring des namiddags gaandeweg in helderheid toe en ver toonde zich gedurende ongeveer één uur mede eene bijzon, terwijl voor korten tijd tevens een gedeeltelijke tweede kring om de zon, omstreeks J Verreweg de meeste vrouwen „zaten' rrt-ortün trnn rtnr* K, v* I eens ot meermalen „met kussentjes." slechts de allernoodigste uitgaven. Toch klagen de menschen niet, in de stille hoop dat van de ingezamel de gelden nieuwe vaartuigen aange schaft kunnen worden, opdat men hen in de gelegenheid stelle hun be drijf de visschers hebben anders niets geleerd en aan veldarbeiders be staat ook geen behoefte voort te zetten. Van groot belang zou het zijn, dat die schepen nog in dit voorjaar ge reed konden komen, opdat de vis- scherij, die gewoonlijk in Maart be gint, ook dit jaar weder op den ge wonen tijd kon aanvangen. Algemeen wordt het echter wen- schelijk geacht, dat de commissie bij I eventueele aanschaffing een beter type van visschers vaartuigen kieze dan de thans in gebruik zijnde aken, die tot een lang vervlogen tijdperk behooren. In Duitschiand, waar de visschers in dit opzicht in veel betere conditie verkeeren, wordt het oude de z. g. ever, tegenwoordig vervangen door den kotter, die veel beter aan de eischen voldoet die men aan een zeilschip moet stellen. Ook hebben de Duitsche visschers bijna allen zeevaartkundig onderricht! genoten, terwijl de schepen steeds voorzien zijn van de benoodigde zeekaarten en instrumenten. Op vele schepen wordt zelfs ijs aangetroffen, om bij een lang verblijf op zee de visch goed te kunnen houden. Ook zou door het maken van een vlucht- haven en het plaatsen van een be ter kustlicht, welk laatste thans door de visschers zelf bekostigd moet wor den en zoo primitief mogelijk is, van Rijkswege veel verbetering aan gebracht kunnen worden. drie-en-twintig graden van den bin nensten kring verwijderd, zichtbaar' was. Ongeveer üalfdrie, toen dit natuur verschijnsel het schoonst was, deed het zich voor, alsof de zon omgeven was door twee derde gedeelte van een donkere schijf, die als het ware aan het luchtruim hing met de zon als middelpunt, terwijl de lichtende buitenkring dier schijf rood en geel gekleurde stralen uitschoot. Aan den N. Oostel. rand van den kring vertoonde zich de bijzon, rood, geel en groen gekleurd, waarvan het uitstralende licht aan beide zijden boven den kring om de zon door een boog van blauwgrijs overgaande in witblauw, van de omringende lucht werd afgescheiden en was verder ge durende een tiental minuten een ge deelte te zien van een schoonen twee den kring om de zon, rood en geel gekleurd. Bij het dalen der zon verloor het natuurverschijnsel gaandeweg in hel derheid, doch bleef de bijzon nog tot drie uur zichtbaar. (Zutf. CL) Gevecht met wildstroopers. Woensdagvoormiddag had er in den Koegorspolder in de gemeente Ter Neuzen eene ontmoeting plaats tus- schen eene bende belgische wildstroo pers, ter sterkte van 18 man, en de rijks- en gemeentepolitie van daar, bestaande uit 5 man. De politie werd door de stroopers toegeroepen om te rug te trekken, doch deze stand hou dende, is men van de zijde der stroo pers beginnen te vuren, hetgeen door de manschappen der politie werd be antwoord. Daar men twee man der bende zag vallen, veronderstelt men dat die ge wond werden. Eindelijk hebben de stroopers zich Verwijderd, met zich meenemende de twee gevallenen, in de richting der grenzen bij de Koe- Zoodra een blauw plekje wordt ont dekt, bekijkt men het, roept er buur man of buurvrouw bij en dan wordt beslist wat te doen. „Ik ging eens kussentjes halen," klinkt de welge meende raaden aldus wordt gedaan En naar leeftijd wordt geen onder zoek ingesteld, en de patient-zelf niet opgenomen. Een zeker aantal uren moet men slechts zitten met het ge heimzinnige kussentje op de ver dachte plaats, soms een gansch et maal Dan is men verzekerd vanhet volmaakt herstel, gevoelt men zich ontsnapt aan een groot gevaar. En of zulk eene genezing geld kost? Vraag het aan de liefdevolle zielen, die het geheim der kussentjes bezit ten, en zij zullen u zeggen, geen geld te mogen vragenIntusschen wordt op de eene of andere kiesche wijze voor de bewezen weldaad wel iets geschonken, sommigen mompelen wel van zelfs het bedrag van een niet goedkoop doktersconsult Maar èn fisseipot èn kankerkus sentjes genieten meer vertrouwen bij velen dan de kundigste geneesheer! Zou het ook bijgeloof zijn? Ramp te Wierum. Men schrijft aan de Leeuwarder Ct. De direct bij de ramp te Wierum betrokken personen en huisgezinnen ontvangen thans naarmate van het verlies en de grootte van het huis gezin van wege de commissie, belast met het beheer van de gelden tot ondersteuning der nagelaten betrek kingen eene wekelijksche bijdragen in geld, nadat aan allen voor eenige weken eene bepaalde hoeveelheid brandstof is bezorgd. Op deze wijze worden de zorgen van deze zoo zwaar beproefde men schen wel verlicht, doch in huisge zinnen waar veel, zoo niet alles noodig is en de kostwinners gemist worden, veroorloven de toegekende bijdragen Rechtszaken. De krijgsraad te 's-Gravenhage, Donderdag uitspraak doende onder voorzitterschap van den luitenant kolonel der vestingartillerie In de Betou, heeft, overeenkomstig den eisch van den auditeur-militair, den sergeant van het regiment grenadiers en jagers J. C. v. d. S., oud 38 jaar, wegens de bekende feiten veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met ont zetting van het recht gedurende den tijd van 5 jaren om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. Uit het vonnis bleek, dat de krijgs raad, in de gunstige verklaringen om trent zijne antecedenten afgelegd, aan leiding heeft gevonden om niet het maximum der straf toe te passen, maar toch de feiten van zooaanigen aard achtte, dat eene gevoelige straf behoorde te volgen. Dezelfde krijgsraad veroordeelde tot 6 maanden gevangenisstraf een mili cien, die zich schuldig had gemaakt aan het zich opzettelijk ongeschikt maken voor den dienst der militie. ze soldaat had met een kapmes den voorsten vinger van de rechter hand afgekapt, ten einde aan den militairen dienst te ontkomen, om zoodoende spoediger zijn verlangen om te trouwen te kunnen bevredigen. Tengevolge van deze verminking zal bekl., volgens verklaring der deskun digen, ongeschikt zijn in militairen dienst te blijven. Een ontslagen burgemeester. Donderdag stond voor de arrondis- sements-rechtbank te 's-Bosch terecht: een ontslagen burgemeester van een der Noordbrabantsche gemeenten, be klaagd vanlo. gedurende 189092 giften, als eieren haantjes enz., en beloften van goede fooien te hebben aangenomen, .wetende dat die giften hem gedaan werden, ten einde hem te bewegen, om in strijd met zijn komt zal met het oog op de groote belangen die aan het bezoek van de Russen zijn verbonden, stellig geen rucht baarheid geven aan een geval, dat de feestvreugde en de goede verstandhouding ernstig zou kunnen schaden. We zijn dus zeker van straffeloosheid." Nog wat te hebben tegengestribbeld, gaf Fifi toe en be loofde zijne medewerking. Evenwel was hij, die altijd zorge loos en onbekommerd over de gevolgen, misdrijven placht te begaan, nu ernstig en bezorgd, en reeds geruimen tijd nadat hij zijn toestemming gegeven had, zei hij opeens tot Loup Garou„Ik weet niet hoe het komt, maar ik heb een voor gevoel dat het ditmaal niet goed zal afloopen." Na een dag vol geestdrift en gejuich, waarin de verrukte Franschen niet moede werden den vreemden gasten ovaties te brengen, brak de avond aan. Was het schouwspel der feestvierende stad op den dag al schoon geweest, nu geleek het op eene féerie, een tooversprookje. Toen de duisternis was ingevallen, baadde de gansche stad in een zee van kunstlicht. Overal werd geillumineerd, aan de groote huizen en gebou wen met electrisch en gaslicht, in de nederiger buurten met de veelkleurige lampions of met de eenvoudige vetpotjes. Het was of allen het er op gezet hadden om op dezen be langrijken feestdag geen duisternis te laten invallen. De nacht werd door het kunstlicht op de vlucht gejaagd. Terwijl op verschiilende punten der stad concerten in de open lucht werden gegeven en alle feestlokalen en café's overpropt waren met menschen, verdrong zich een groote menigte vóór het stadhuis, waar de maire aan de russische officieren het schitterend gemaskerd bal aanbood. Van het plein af kon men naar boven turende, de vensters van de balzaal zien, waaruit stroomen van licht golfden. De rijtuigen reden af en aan: elegante equipages, met snuivende en stam pende paarden ervoor, brachten telkens nieuwe bezoekers, die in de feestelijk versierde vestibule werden ontvangen en door jongelieden die als commissaris van orde fun geerden, langs de prachtige, breede, marmeren trappen naar boven werden geleid in de balzaal, die wat versiering aan ging, inderdaad eenig heeten mocht. Het bal, dat te tien uur was begonnen, was weldra in vollen gang. Op de verleidelijke muziek, welke een achter groen en bloemen verborgen orkest van tachtig man deed hooren, zweefden de paren door de zaal. Allen waren ge maskerd en gecostumeerd, behalve de russische officieren, die zich in de gala-uniform hadden gestoken en dan ook daardoor overal te herkennen waren. Men zou, hen ziende, kwalijk van „russische beren" hebben kunnen spreken. De officieren waren bijna alle krachtig ge bouwde, slanke mannen die walsten met een gratie en een zwier, waaraan nog menig Franschman een voorbeeld had kunnen nemen. Geen hunner onttrok zich aan den dans, behalve admiraal Avellan, die na het bal met de echtge- noote van den maire te hebben geopend, elders in een zij salon een soort van receptie hield. Onder de costumes zag men een groot aantal russisck kleederdrachtenlandmeisjes, bojaren, boeren en wat al niet De gesprekken van de Russen met hunne nieuwe vrienden aanvankelijk wat onzeker, werden spoedig overal levendig en geanimeerd, daar op een enkele uitzondering na, allen vrij vlug Fransch spraken en in hunne conversatie veel elegantie aan den dag legden. Somtijds zeiden enkele dames eenige russische woorden, welke zij van buiten hadden ge leerd en die den officieren vaak wel in de ooren klonken alsof zij niet tot de taal behoorden, maar in elk geval van genoeg sympathie blijk gaven om de gebrekkige uitspraak ervan over het hoofd te doen zien. Onder de officieren die het meest de aandacht trokken was ook de jonge man dien de anarchist des morgens aan zijne makkers had aangeduid, prins Olesko. Werkte de we tenschap dat hij prins was, reeds mede om de aandacht o{ hem te vestigen, niet minder was dit het geval met zijns kostbare kleed ing. De gala-uniform schitterde van goud en diamanten. De knoopen aan den dolman bestonden uit lou ter goud, terwijl de agrafe waarmee deze aan den hals was dichtgemaakt, door een kolossalen diamant, die in alle kleu ren van den regenboog schitterde, wanneer het licht dooi het prisma viel. {Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2