NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. )eDyn&mietmaiiiieii van Parijs. lie Jaargang: Woensdag 17 Januari 1894. No. 3233 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIN STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ,en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 3l6ts Faubourg Montmdrtre. Haarlem16 Jan. 1894. De kapitein C. A. Sprenger, van *iet 4 reg. infanterie alhier is voor den militairen dienst afgekeurd en dientengevolge den dienst met pensioen verlaten. Aanbesteding. Door de Hollandsche IJzeren spoor is aanbesteed de van diverse houten balken, en platen, ten behoeve der itrale werkplaats alhier gedurende 1894 Ingekomen 13 biljetten. Minste in schrijvers waren de heeren Eindho Zn., uit Zwolle, perceel 1 perceel 8 f121 per M3; Jan Co., alhier, perceel 2 f 19.84; 4 116.45, perc. 5 f 11.96 per M3; I. Klaassen uit Amsterdam perc. 3 f21 en 120.50 per M3. H. de uit Linschoten perc. 6 f607.50 in massa; Verweij uit Am perc. 7 f323.90 per M3. Nederlandsche Schermbond. Onder voorzitterschap van den heer L. Wolfson uit 's-Gravenhage lield de Ned. Schermbond Zondag ijne jaarvergadering in een der za- van café Brinkmann alhier. Vertegenwoordigd waren een twin- leden, die te zamen 31 stem- uitbrachten. De penningmeester deelde mede, at er een batig saldo in kas was an f 17,01. In het jaarverslag werd met ge negen geconstateerd dat de Bond leeds vooruitgaande is. Het leden- op 31 Dec. '93 was 161 gewone 44 buitengewone leden, 17 do- en {1 eerelid. Het eerelid is heer Jac. Koopman uit Rotter- am, die in de eerste jaren van het den voorzitterszetel innam dus den Bond door de moeilijk perioden neelt geholpen. In het wordt hiervan met ingeno- tenheid melding gemaakt en de de heer Wolfson, reikte ?n heer K„ onder eenige hartelijke oorden, het insigne als eerelid uit. De heer Heemskerk, die secretaris las, trad af. Herkozen werd tot commissaris de H. Koopman te 's-Gravenhage i gekozen tot technisch lid de heer J. Meijerink te Haarlem. In de plaats van den afgetreden cretaris, den heer Heemskerk, werd ïkozen de heer C. H. F. Kok, en jt' penningmeester de heer J. N. v. Kerckhof, beiden te Amsterdam. Door het bestuur werd voorgesteld, de contributie voor het jaar 1894 te [bepalen op ƒ1 voor de gewone, en tf 1,50 voor de buitengewone leden. Bepaald werd, dat in dit jaar een wedstrijd zal worden gehouden te Amsterdam, en wel in eerië maand, nader door het bestuur te bepalen. De volgende algemeene vergadering zal worden gehouden te Amsterdam, De begrooting voor dit jaar werd vastgesteld. Er wordt gerekend op eene ontvangst van 360, eene uit gaaf van ƒ400, en alzoo op een na- deelig saldo van 40. Het bestuur stelde de volgende motie voor: „De algemeene vergadering van den Ned. Schermbond, van oordeel dat door de ondervinding en door den loop van den tijd de verschillen de reglementen van dien Bond her ziening behoeven, machtigt het hoofd bestuur, daarvoor een ontwerp te maken." Deze motie werd aangenomen, na dat werd bepaald, dat zoowel door het bestuur als door de technische commissie vóór 1 Mei aan de leden eene concept wijziging zal worden toegezonden. Deze kunnen dan daar op hun bemerkingen inzenden en vervolgens zal in eene buitengewone vergadering de wijziging worden be handeld. Na eene langdurige discussie jwerd besloten, dat voortaan bij wedstrij den aan de technische commissie eene jury zal worden toegevoegd, om te fungeeren als hoofdsecondanten. Bij de herziening van de wet zal worden uitgemaakt, of de leden der technische commissie al of niet van de deelname aan wedstrijden zullen zijn uitgesloten. De heer Jac. Koopman, uit Rot terdam, beprak vervolgens het treurige feit, dat de leeraren in de gymnastiek van de H. B. scholen en gymnasia niet op de hoogte waren van het schermen, en verzocht het bestuur daarop den minister van binnenland- sche zaken te wijzen. De heer Hesse, uit Amsterdam, wees er op dat in deze de schuld ligt bij de examinatoren, die van het schermen in den regel niets afweten en aan de examinandi die wèl weten dat een lange stok langer is dan hun wandelstok, doch vaak niet kunnen zeggen, waar ze eene fleuret hebben aan te grijpen, bij de punt of bij het gevest. Als zij maar even eenige be wegingen met een langen stok kunnen maken, wordt het diploma verleend. Het bestuur zal zich tot den minister wenden. Bij deze discussie was het merk waardig, dat de heer Koopman de taak, thans door het leger op zich genomen, om jongelieden te onderrichten, die onderwijs verlangden in den wapen handel, weder wilde opdragen aan de leeraren in de gymnastiek aan de hoogere burgerscholen en gymnasia, zooals dat vroeger het geval was. De officiers-afdeeling belooft vol gens het bestuur goed te worden. Door de technische commissie zal aan den te houden .colonnewedstrijd een verplichte colonne worden be paald. De wenschelijkheid werd uitgespro ken, dat de leden van den Bond geen deel zouden nemen aan wed strijden, uitgeschreven door vereeni- gingen, wier leden geen lid van den Bond zijn. Na eenige plichtplegingen werd daarop de vergadering gesloten. Tooneel Wat een droevigen aanblik leverde Maandagavond de schouwburgzaal I In het balkon een paar menschen, een paar in de stalles, hetzelfde aan tal in het parterre, niet veel meer in lste en 2de loge en een'vijftiental op de gaanderij. En voor die vijf en twintig menschen moest „De Neder landsche Kunstcompagnie" het too- neelstuk „Gabrielle" spelen. Het zal wel niet doorgaan, dacht een ieder. Weinigen zal het dan ook verwonderd hebben, dat toen het scherm opging een heer met melan cholische stem kwam vertellen dat de voorstelling niet zou doorgaan, omdat het aantal bezoekers te ge ring was, zult gij denken neen omdat juffrouw Spoor plotseling en nog al ernstig ongesteld was gewor den. Zeker had zij een oogenblik voor den aanvang door een derschermga- ten in de zaal gegluurd, eene hevige leegte-vrees had haar bevangen, en de ernstige ongesteldheid was daar. O hardvochtige zielen daarboven op de gaanderij, die na deze droeve me- dedeeling nog kondenj applaudissee- ren Onzen lezers kunnen wij niet rne- dedeelen of de toestand der ongestel de actrice zoodanig was dat zij nog kon worden vervoerd, maar wij hopen spoedig de tijding van haar herstel te kunnen lezen. Door de commissie tot gratis ver strekking van brood en koffie is Maandag aan 342 volwassenen en 949 kinderen en Dinsdag aan 342 volwas senen en 1118 kinderen voedsel ver strekt. Hooger beroep Het Op. Min. bij den Hoogen Raad concludeerde Maandag tot verwerping der cassatieberoepen van de zes perso nen, uitmakende het bestuur van de Sociëteit De Kroon alhier, door den kantonrechter, ieder tot f 4 boete ver oordeeld, wegens het geven van eene openbare vermakelijkheid zonder ver gunning. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 16 Jan. hebben zich de volgende personen aangemeld 5 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 2 voor naaister, 2 voor grond werker, 1 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 2 voor op passer, 2 voor koffiehuisbediende, 1 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 1 voor schilder, 1 voor los werkman, 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en yan 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Bureau van Vraag en Aanbod voor den arbeid. Geopend Woensdag- en Zaterdag avond van 8% tot 9j£ uur. Lokaal„Doelen", ingang Luiten- Het aantal personen, die zich heb ben aangemeld om werk, bedraagt thans 220, waaronder: Metselaars, opperl., steenbikkers, grondw., zandv., timmerl., wagenm., houtzager, stucadoor, losse werkl., schilders, machinist, smid, voorslaan- der, bankw., rijtuigbankw., ketelm., ijzerboorder, blikslager, letterzetter, bloemist, tuinm., koetsiers, schoenma kers, zadelm., touwslagers, parapluie- maker,boerenarbeider,wijnkooperskn., bakker, kistenm., borstelm., kleerm., schippers en ka+oendrukkers. HH. werkgevers kunnen hunne aanvragen inzenden bij de commissie. J. v. d. WIJDE, Secret De vaart heropend. Omtrent de tocht der Haarlemsche stoombooten naar het Noordzeekanaal wordt ons nog gemeld, dat de Lynden in de schutskolk te Spaarndam de schroefbladen verloor. De van Am sterdam komende Haarlem Packet bracht deze boot naar de werf. Twee uur had men noodig om door de schutsluizen te komen. Heden wordt de dienst hervat door de booten in het Noordzeekanaal en ringvaart vah den Haarlemmermeerpolder. Brand. Maandagavond ontstond een begin van binnenbrand ten huize van den heer A. N. Hegers in deNoordbuurt te Zandvoort. De brand heeft zich beperkt tot eene kamer. Lijk gevonden. In de Ringvaart der Haarlemmer meer, onder de gemeente Lisse, is onder het ijs gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing tusschen de 40 en 50 jaren oud, gekleed in zwart buis en vest en donkerbruine broek. Vermoedelijk is het lijk van iemand, die een zwer vend leven leidde. Het is op last van den burgemeester begraven. Diet stal. Een allerbrutaalste diefstal heeft plaats gehad op de le verdieping van pand no. 26 in de Boschlaan te Rot terdam, een pand door verschillende gezinnen bewoond. Een gedeelte van die verdieping wordt bewoond door den drukker M. van Lommei, die, voornemens zijnde Maandag met zijn gezin naar Londen te vertrekken, zij nen huisboedel enz. reeds voor het vertrek derwaarts had ingepakt. Za terdag laat met zijne vrouw te huis komende, trok het hunne aandacht, dat het slot van de deur verdraaid was en eene koffer met boeken ge pakt, op de achterkamer staande, gedeeltelijk was leeggehaald. Terstond werd aan diefstal gedacht, te meer daar in den loop der vorige week reeds eenmaal daartoe pogingen wa ren aangewend. Alras bleek dan .ook dat een ijzeren geldkistje verdwenen was, hetwelk op die achterkamer in eene bedstede was verborgen. Dit kistje bevatte 3 bankbiljetten van 200 twee van f 60 en een van f 40, benevens eene revolver met daarbij behoorende vijftig patronen en eenige quitantiën. Een taschje, verschillende gouden en zilveren voorwerpen {be vattende, hetwelk zich op dezelfde kamer bevond, bleef onaangeroerd. Aangezien [het vermoeden voor de hand lag, dat een bekende de dief HOOFDSTUK X. De Russen te Toulon. „Ah, schelmen," zei hij, „komt nu vooruit en ge zult met dolk kennis maken." Op dit oogenblik ging de zwarte domino open en vertoonde voor de verbaasde oogen van den booswicht de van ud en edelgesteenten fonkelende uniform. Dit schouwspel ikkelde Loup Garou's hebzucht „En avant!" riep hij en viel met een ploertendooder in vuist op den prins aan. Deze pareerde den op zijn hoofd munten slag en stak met een krachtige beweging Loup tirou den dolk diep in den schouder. Deze liet zijn wapen glippen en waggelde op zijn beenen. fi, die een mes in den zak had, greep er naar maar durfde aanvallen, toen hij zag hoe de oogen van den Rus iitterden van toorn en den dolk bespeurde, die Loup Garou reeds gewond had. „Vooruit dan, schurkenriep de jonge officier verwoed, „valt dan aan, lafaards!" „Nu is 't genoeg," zei opeens de anarchist die tot dusverre kalm tegen den boom was blijven leunen en, een revolver voor den dag halende, legde hij op Olesko aan. Met een vlugge beweging wist deze evenwel achter den boom te ko men, zoodat hij voor het oogenblik althans voor een kogel veilig was. Maar zóo gemakkelijk liet de anarchist zijn prooi niet varen. Met afgemeten stappen, de revolver in de uitgestrekte rechterhand, naderde hij den boom waarachter prins Olesko een beschutting had gezocht. Loup Garou was op eene knie op het grasveld neergeval len en scheen op het punt van bloedverlies te bezwijmen. Doch toen hij den anarchist den boom zag naderen en elk oogenblik het doodelijke schot den officier kon treffen, staarde hij met wreede blijdschap naar het verschrikkelijk schouw spel. „Bid voor uw ziel," zei de anarchist met koude, ongevoe lige stem, toen hij een paar stappen van den boom verwij derd was en hij gaf vuur. Het schot was mis. De prins was ter zijde gesprongen en was daardoor aan den kogel ontkomen. Het volgende oogen blik zag de anarchist, hoe de prins de hand waarin hij den dolk hield, naar achter bracht en daarop snel vooruit be woog. Hij had den dolk naar zijn aanvaller geworpen. Ongelukkig voor den prins miste de worp zijn doel. Het wapen, voorbij het gelaat van den anarchist vliegende, raakte slechts even diens wang aan en bracht niets dan een kleine schram te weeg. Een seconde later vuurde de anar chist nogmaals en viel de prins, zonder een kreet te slaken, achterover op den grond. HOOFDSTUK XI. Een diplomatiek gesprek. Het bal op het stadhuis was ongeveer te drie uur in den nacht geëindigd. De burgemeester die namens de burgerij van Toulon voor gastheer fungeerde, bleef tot het laatste en eerst toen vele dames vertrokken en het oogenblik naderde, dat de heeren. aan de speeltafel een partijtje écarté of wel baccarat zouden gaan doen, liet ook de burgemeester zijn rijtuig voorkomen en begaf zich met zijne echtgenoote naar huis. Onderweg gaf hij met een enkel woord zijne verbazing er over te kennen, dat prins Olesko, die zijn gast zou we zen, niet meer op het bal teruggekeerd was, nadat men hem op een gegeven oogenblik daarop plotseling had gemist. Thuiskomende begaf zich de maire naar zijn werkkamer, om daar rustig nog een sigaar te rooken en de belangrijke gebeurtenissen van den dag te overdenken. Met voldoening ging hij na, wat er was voorgevallen en dat alles in de beste orde was afgeloopen, toen er op de deur werd geklopt en de huisknecht binnentrad met de boodschap, dat er een in_

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1