Letteren en Ennst. Financieels Mededeelmgen. Politiek Overzicht. Wedstrijden, GEMENGD NIEUWS. vervolgens een vluchtigen terugblik op de eervolle militaire loopbaan van vice-admiraal Geerling, die alle ran gen bij de marine snel doorliep, ver schillende schepen commandeerde en het bevel voerde over de zeemacht in Indië. Uit zijn verleden herinnerde hij vooral zijne deelneming aan den oor log op Borneo, bij welke expeditie de jeugdige luitenant ter zee blijk gaf van moed en onverschrokkenheid. Daarvan leeft nog altijd in de herin nering voort zijn optreden als com mandant van een stoomriviervaartuig toen hij, om een fort te beschieten en te vermeesteren, er niet tegen op zag met zijn stoomvaartuig op den boeg versterkt, een ijzeren ketting in de rivier stuk te varen, waardoor hij zijn doel bereikte. Ware Geerling vlootvoogd geweest in de tijden dat voor de marine roem te behalen ware geweest, hij zou tot de vlootvoogden hebben behoord waarop Nederland trotsch mocht wezen. Zijne gekeele positie had hij door eigen verdienste en wilskracht ver worven, en de heer Van Rees besloot met het getuigenis, dat de naam van vice-admiraal Geerling met eere in de annalen van de geschiedenis van het Nederlandsche zeewezen zal ge boekstaafd worden. Namens de nabestaanden sprak jhr, mr. Falck, burgemeester van Vlaar- dingen, een woord van erkentelijk?- heid aan de vrienden en belangstel lenden en deputatiën voor de laatste eer, aan het betreurde familielid be- Een treurige gebeurtenis heeft Dins dag Jozef Israels getroffenden groo- ten schilder is Dinsdag zijne vrouw door den dood Jontrukt, Op de vie ring van zijn schiidersjubile, dat den 27 dezer zou plaats hebben, zal deze gebeurtenis zeker eene cdonkere scha duw werpen. Amerika in Limburg. Dat er in ons land gehuchten en buurten bestaan, die „Frankrijk;5, „Engeland" en „Polen" heeten is wellicht bekend. Dat er zelfs een buurt is in de provincie Groningen, die „Oost-Indië" heet, is misschien van minder bekendheid. Maar dat een geheel werelddeel, namelijk Ame rika," deel uitmaakt van ons vader land. zal niet weinigen verwonderen. De bekendheid van deze in de ge meente Horst (Limburg) gelegen plaats zal spoedig meer algemeen zijn. Volgens eene aankondiging van de Staatsspoorwegmaatschappij wordt aldaar een spoorwegstation opgericht. Opgelicht. Donderdag jl. bood een net ge kleed, onbekend persoon ten kantore van het agentschap der Geldersche Gredietvereeniging te Maastricht een cheque, ten bedrage van ƒ2600 en :ven door de Zuid-Hollandsche Gredietvereeniging te 's-Gravenhage ter incasseering aan. Men deed den houder opmerken, dat er geen adviesbrief was ingeko men, wat hem zeer leed deed, daar hij het geld noodig had. Hij zou echter 's anderendaags terugkeeren. Inderdaad kwam hij terug en was er toen een adviesbrief ontvangen. Het bedrag van den cheque werd hem nu uitbetaald en daarvan aan de Zuid-Hollandsche Credietvereeni- mededeeling gedaan. Deze wist echter van een chèque noch van een adviesbrief iets af, zoodat beide valsch waren. Van den houder is geen spoor meer te vinden. Aanranding. Dinsdagochtend 5 uur begaf Piet Jansens, zoon 'van J. Jansens, wo nende te Wagenberg onder de ge meente Terheiden, zich met zijnen vader naar zijn werk. Nauwelijks waren zij buiten of Piet kreeg in de duisternis met een scherp voorwerp eenen slag op het hoofd, zoodat hij ineenzeeg. De ontboden geneesheer verklaarde, dat de hersenpan gespleten was en de lijder in uiterst gevaar vollen toestand verkeerde. Waarschijnlijk heeft de nog onbe kende dader van deze lalïen aanslag geruimen tijd op den loer gestaan. Men vond n.l. in de nabijheid in drukken van eenen voet in het zand. Het scheen of iemand daar eenigen tijd tegen eenen paal had geleund. Ziekte onder telegraaf ambtenaren. Ongeveer 35 telegraafambtenaren te Amsterdam zijn wegens ziekte ver hinderd hunne werkzaamheden te Verrichten. Tot heden ondervindt de dienst weinig vertraging. Reclame fin-de-siècle Men zal zich herinneren, dat in het laatst van het vorige jaar door een photograaf op het singel te Am sterdam reclamekaartjes werden uit gegeven in den vorm van tramkaart jes, die met deze zooveel gelijkenis hadden, dat de tramconducteurs er soms de dupe van waren. Thans heeft dezelfde photograaf aan de conduc teurs op alle lijnen eene kennisge ving gezonden, dat zij voor de des tijds ondervonden moeilijkheden op zijn atelier gratis een portret in ka binet-formaat kunnen laten maken. {Tel) Een onvertrouwbare bur gemeester. Naar men verneemt, wordt de bur gemeester van Engelen, A. H. P. de B., die, gelijk is gemeld, in voorloo- pige hechtenis is gesteld, verdacht van einde '91 en begin '92 250in den loop van '93 ƒ300, en einde '93 begin '94 eveneens ƒ300, hem ter uiekeering aan de algemeene armen der gemeente Engelen geworden zich wederrechtelijk te hebben toe geëigend. IJsberichteu. Uit Gorinchem wordt gemeld Maandagmiddag naderden de ijs- brekers Wodan en Hosanna deze stad ook de Fr ij a had de haven verlaten. Zoodra het donker werd, moest het vernielingswerk geslaakt worden. Een paar uren na de staking zette zich de ijsmassa in beweging en kruide gelukkig bij een zeer lagen waterstand zoo geweldig, dat het gedruisch op één uur afstand gehoord werd. Zonder onheilen aan te richten dreef het ijs af, doch de groote schol len zoo verneemt men hebben zich weer te Hardingsveld vastgezet. Vandaar tot het bovenveer te Her wijnen is nu blank water. Hooger de Waal op en op de Maas tot aan Woudrichem, zit het ijs nog vast. Men meldt uit BrakelEen gedeelte van het ijs, dat boven deze gemeente langs den zuidelijken wal vastzat, zette zich tegen 8 uur Maandagavond in beweging en dreef af, zoodat er nu tot Zuiliohem blank water is. Dinsdagnamiddag ten vier uur zette het ijs van de Waal zich tegenover Zalt-Bommel weder in beweging en bleef daarna geregeld afdrijven. Waterstand onveranderd. Men meldt uit Waardenburg van Dinsdag namiddag 5 uurHeden na middag om 4 .uur heeft het ijs in de Waal zich in beweging gezet en op dit oogenblik drijft het nog steeds voort. Men meldt uit Ophemert van Dins- gavond 6 uurHeden namiddag is de rivier de Waal beneden Tiel los- Het ijs drijft langzaam en geregeld aftengevolge van den lagen waterstand lijden de dijken zeer weinig van de drijvende schollen. In het laatste etmaal is ,de rivier de Waal slechts 11 cM. gestegen. Men meldt uit Vreeswijk Maandag is men aan het veer alhier gereed ^gekomen met het maken van een slop, zoodat nu de passage voor rij en voertuigen weer geopend is. De overtocht voor voetgangers heeft nog steeds per ijsboot plaats, terwijl ook nog enkelen te voet de Lek passeeren. Slechts zeer weinig schepen van elders zijn ditmaal alhier ingevroren. Bedroeg het getal dier vaartuigen den vorigen winter meer dan 150, nu zijn er slechts een 20tal, die genoodzaakt zijn alhier te over winteren. Uit Deventer: Het ijs op den IJsel begint zeer te verminderen. Er zijn over de rivier verschillende groote open wakken. Van het Pothoofd af tot aan de spoorbrug is blank water. Overigens zit het ijs nog vast. Uit Dorenweerd meldt men van 16 dezer Thans is overal langs den Rijn de overtocht te voet over het ijs gestaakt moeten worden. De dooi houdt onafgebroken sterk aan en daar het water wassende is, wordt het losgaan der rivier elk oogenblik tegemoetgezien. Men meldt uit KampenAan het veer te Brunnepe naar het Kamper eiland is de passage over het ijs zoo goed als gestremd; het ijs daar ter plaatse wordt zeer gevaarlijk. Te_ Wil- sum heeft de passage over het ijs op- g ehouden. Hoegenaamd geen ijs bevindt zich op de rivier van Rotterdam tot zee. Het ijzeren vaartuig Elisabeth be proefde Dinsdagavond met een hou ten scheepje op sleeptouw, beide ge laden, het Spuiwater te passeeren. Men maakte hierbij gebruik van eene lier op de Elisabeth geplaatst en een ijzeren kabel aan de Krattenbrug be vestigd. Ondanks de vereende krach ten van de bemanning van beide vaartuigen moest men het weldra tegen het ijs opgeven, dat zich voor den boeg van het ijzeren vaartuig ophoopte en eenen dam tot aan den grond toe in het Spuiwater vormde. Thans wordt op het spuien gewacht waardoor men het overtollige ijs hoopt kwijt te raken. Aan het Katerveer geschiedt de overtocht over den IJsel door middel van de pont door de sleuf. De rivier wordt dus niet langer te voet gepas seerd. Men meldt uit Dordrecht: Het gerucht dat de Jason en de Hosannana zich eenen doortocht oebaand te hebben door den ijsdam in het Mallegat, den volgenden dag zouden terugkeeren om de ijsoprui- ming krachtig door te zetten, heeft zich niet bewaarheid. De beide boo ten zijn niet teruggekeerd, en wij zitten nog van alle kanten in het ijs. Wel is de Noord opengebroken door de Hendrihadie een bootje van de firma wed. Brand, met ijzer ge laden, tot aan den Kinderdijk heeft gesleept; wel heeft de Johanna van Rotterdam een lichter weggehaald, die bij het Nieuwe Veer (tegenover Alblasserdam) in het ijs zat, maar dat alles helpt ons niets, zoolang het ijs niet naar beneden kan worden afgevoerd. In den ijsdam in het Mallegat is wel eene opening gemaakt, maar van te geringe afmetingen om het ijs, dat van boven komt, te kunnen al- voeren. Wil men werkelijk afdoende de ijsopruiming ter hand nemen, dan moeten eerst alle belemmeringen in het Mallegat worden opgeruimd, op dat het ijs, zoodra het loskomt, langs dien weg zal kunnen afdrijven. Het Duitsche gezelschap, dat Dins dag a.s. in het Grand Théatre te Am sterdam zijn gastvoorstellingen be gint, heeft een zeer omvangrijk re pertoire, loopende van Othello en Eg- mont af, tot Die Orientreise {De reis naar Turkije) toe. Het speelt met medewerking van den Russischen „Hofschauspieler" Julius Fiala sedert anderhalf jaar met groot succes in verschillende plaatsen, o. a. bijne een geheel seizoen te Dresden en twee maanden te Triest. Dinsdag wordt te Amsterdam het bekende Grosssladt- luft opgevoerd, Vrijdag Heimat h Woensdag en Donderdag gaan deze twee stukken te Rotterd m, terwijl het gezelschap behalve zijn zes of acht voorstellingen te Amsterdam, ook te Haarlem, Den Haag, Utrecht en elders opvoeringen zal geven. Na alle Fransche voorstellingen krijgen de liefhebbers van Duitsch tooneel dus ook eens hun zin. 31 pCt. 72 100 Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante en incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 16 Jan. loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Kon. Ned. Beiersch Bierbrouwerij Maatsch. tot [Expl. van het Poolsche Koffiehuis Verkoopl.„Frascati" Bouw-Maats. Sche- veningen (Oranje- Hotel) Cultuur -Maatschap. „Kayoe Enak" Oblig. Ned. Ind. Guituur- Maatschappij 101^-102 Aand. Oost-Java Cultuur- Maatschappij Steenkolen-Maatsch. Oost-BorneoA en B Serie 15 Ned. Tramweg-Mij. te Utre'cht Zwem en Badinrich ting aan de Ruyter kade Assur.-Maats. tegen Brandscb. „De Ne derlanden" v. 1845. Nederl. Lloyd. 70 80 80 35 40 8fl 210 50 Dinsdag is de troonrede ter opening van het pruisische Huis van afge vaardigden uitgesproken. Door de af gevaardigden zoowel als door de bla den van verschillende richtingen is zij zeer koel ontvangen. In de troon rede wordt gewezen op de toenemende tekorten bij de begrootingen, waar door eene reorganisatie der financiën noodig is. Verder zegt de troonrede dat dej re veering zich tot taaij stelt de geleidelijke ontwikkeling van den landbouw te bevorderen. Nadat de Fransche Kamer Dinsdag alle artikelen van het conversie-ont werp aangenomen had, hechtte zij ook, ondanks het verzet van den rapporteur, haar zegel aan een aan- vullings-artikel, voorgesteld door Jau- en strekkende om de besparing, welke de conversie zal opleveren, ten ;oede te doen komen aan de bezit ters van ongebouwde eigendommen die zeiven hunne gronden bebouwen. De minister van financiën stelde naar aanleiding hiervan de kabinets- quaestie. Perier verzocht der Kamer, alle lanvullings-voorstellen achterwege te latenanders zou de regeering de verantwoordelijkheid niet kunnen aanvaarden. Jaurès kwam in verzet tegen deze ministerieele verklaring. De zitting begon een onstuimig aan zien te krijgen. Ten slotte werd bij de stemming over het geheele ontwerp het voor stel-Jaurès verworpen met 306 tegen 206 stemmen. Gro ussier stelde daarop een ander aanvullings-artikel voor, doch ook dit werd verworpen, en daarna keur de de vergadering het regeeringsvoor- stel goed met 495 tegen ééne stem. Bij Torano zijn de Italiaansche troepen slaags geweest met zeshon derd werkstakersacht van dezen werden gedood, verschillende gewond. Geen enkel soldaat is er gedood. Tg Carrara is groote ontsteltenis. De troepen hebben de straten afgezet. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Aquidaban voor het douane kantoor ligt en zich gereed maakt troepen aan wal te zetten. In het Velodrome d'hiver te Parijs is een wielerwedstrijd op de baan van 100 mijlen gehouden tusschen den Engelschman Linton en den Fransch- man Dubois. In het begin van den wedstrijd was het publiek den Engelschman niet gunstig gezind; men jouwde hem uit, toen hij gebruik maakte vaneen ongeluk, dat zijnen mededinger over kwam, en niet zijn vaart verminder de toen deze viel. De afkeuringen deden zich nog luider hooren toen Dubois zijn snelheid verminderde om Linton in de gelegenheid te stellen van wiel te veranderen. Nadat Lin ton evenwel hetzelfde had gedaan voor Dubois weerklonken luide toe juichingen. Linton wron met iets meer dan een ronde in 4 uur 57 min. Va sec. Er werd geen record gemaakt. De Dertienen-Vereniging. Zooals bekend is bestaat in Enge land een „Dertienen-Vereeniging", ten doel hebbende het bestrijden van bij geloof. Dit jaar heeft de Dertienen-Veree niging nogal reclame gemaakt voor haar festijn in het Holborn Restau rant te Londen, dat Zaterdagavond op den dertienden dag der maand gehouden en door Haring Furniss, den geestigen teekenaar en aarts grappenmaker in Punchgepresideerd werd. Hierover schrijft decorrespon dent van de iV. R. CL uit Londen het volgendeHet bestuur had een aantal vrienden en journalisten, ge nood, en alzoo waren er veel meer dan dertien bijeendoch, getrouw aan zijn program, waren er even vele tafels als veelvouden van het ver meende ongeluksgetal. Allen zaten derhalve aan tafel met hun dertie nen. Hetzelfde programma werd ge durende den avond volgehouden. Zoo betoostte de voorzitter der vele malen dertien-gasten de Koningin in dertien woorden, en hij uitte zijnen dank ter eere der „Dertienen-vereeniging" in eenen toost, die juist dertien mi nuten duurde. Ziedaar evenwel de onschuldigste excentriciteiten van dit hoogst zon derlinge banket, in zaal nommer 13. Iedereen had eene groene das aan en moest onder eene ladder door iets „Mijnheer de admiraal," zeide de burgemeester en hij boog zich over de tafel, om meer nadruk aan zijne woorden te geven, „wanneer op dit oogenblik de moordenaar vóór mij stond dan zou ik hem met genoegen met eigen handen wurgen." Deze verklaring scheen den toorn van den admiraal een weinig te doen bedaren. Althans het was op ietwat kalmer toon, dat hij zeide„En heeft u zich al rekenschap gegeven van de gevolgen, welke dit voorval hebben kan?" „Een oogenblik," viel de burgemeester hem in de rede. „Mag ik u doen opmerken, dat prins Olesko niet dood, maar alleen gewond is?" „Wat wil u daarmee zeggen?" „Dat zoolang er nog kans bestaat op beterschap, er nog niets is gebeurd dat aanleiding tot onaangenaamheden zou kunnen geven." De admiraal staarde den spreker een oogenblik aan, alsof hij diens geheimste gedachten wilde doorgronden. „Er is iets waars in wat gij zegt," gaf hij daarop ten ant woord, „maar ik acht mij toch verplicht u er op te wijzen wat er stellig zou gegeuren wanneer ik aan den Czaar, mijn meester, berichtte wat er voorgevallen is." „Wees zoo goed u nader te verklaren." „Ik zal duidelijk zijn. Wanneer ik mijn plicht doe en on middellijk naar Petersburg «ein wat er gebeurd is, dan wordt het eskader onverwijld teruggeroepen ja, ik ben er niet zeker van of de Czaar uw land den oorlog niet verklaren zal. Zijne Majesteit is zeer op prins Olesko gesteld, die een van zijne beste officieren is en wiens voorvaderen sinds tiental len van Jaren aan het vorstenhuis hunne belangrijke dien sten hebben bewezen." De burgemeester knikte toestemmend. Ik ben, naar ik ge loof, volkomen in uw gedachtengang. Wat zal er gebeuren, zoo de Czaar het eskader terugroept? Het fransche volk, teleurgesteld over den gehoopten bondgenoot die het ont zinkt en bovenal, zich belachelijk gevoelende tegenover het buitenland en vooral tegen den gehaten Duitscher, zal mor ren en wanneer de Czaar op scherpen toon voldoening eischt, zal in de oogenblik kelijke opwinding de massa, verblind door teleurstelling en begeerig om het bespottelijke der po sitie uit te wisschen, zelf om den oorlog roepen. Het zal zich 1812 herinneren en, vergetende hoe het zooeven de hand ten bondgenootschap heeft toegestoken, wraak roepen voor zijne voorvaderen, die in uwe besneeuwde velden zijn gebleven." Deze energieke woorden had de burgemeester geuit op kalme, betoogende wijze alsof hij iemand die driftig was, wilde doen bedaren. In ieder geval had het dit resultaat) dat de admiraal er door gekalmeerd werd. „En wat zoudt gij dan wenschen dat gedaan werd vroeg hij. „Hebt gij al een onderzoek naar de moordenaars doen instellen „Neen," zei de burgemeester, „en ik ben ook niet voor nemens dat te doen." „Wat bedoelt u daarmede?" vroeg admiraal Avellan op vliegend. „Blijf bedaard, admiraal, mijne bedoeling is eenig en alleen om eene vreedzame oplossing te verkrijgen en niets anders. Maar laat mij u een vraag doen„Gelooft u niet, dat de Czaar, ook al wordt hij zeer boos wanneer hij het ongeval verneemt, met leedwezen tot voor Frankrijk minder aangena' me.maatregelen zal overgaan. „Dat de Czaar dat met leedwezen zal doen, geloof ik zeker Ik heb Zijne Majesteit korten tijd voor mij vertrek nog hei haalde malen gesproken en altijd sprak hij met de grootst waardeering en vriendschap over de houding van het franscb volk en al zal de Czaar op dit oogenblik uit diplomatiek redenen aan dat gevoel officieel niet te veel uiting geven gij kunt er zeker van wezen, dat hij Frankrijk in zijn har als zijn bondgenoot beschouwt." „Admiraal," zeide de maire, getroffen opstaande, „ik dan! u voor deze mededeeling. .Zij versterkt mij te meer in d overtuiging, dat er maar eén middel bestaat om deze treii rige zaak onschadelijk te maken voor de goede verstand houding tusschen de beide volken. Maar vóór ik u dit mid del aan de hand doe, zou ik wel gaarne willen weten ho en van wien u het bericht van den moord heb gekregen.' „Door een toeval. Ik had een hevige vechtpartij van be schonken kerels gezien en stapte aan het bureau van politi even af om den commissaris te waarschuwen. Ziende wi ik was, liet hij zich ontvallen„U komt zeker over de: moord spreken," en daarop vroeg ik natuurlijk nadere oï heldering-" {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2