NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. jeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang: Zaterdag 20 Januari 1894. No. 3236 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: HEREENIGD STADSNIEUWS. „Weldadigheid n^ar Vermagan." FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gebeele liijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel.. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJO-HN F. JONESSucc., Parijs 31&is Faubourg Montmartre. van het Geïllustreerd Zondagsblad bevat behalve den roman (van Hugo Lubliner,) wederom tal van belangwek kende ülnstraoiëiï en boeienden tekst, als Helpen tuinieren (met illustratie). Klassiek, (met jachtavontuur in Engelsch-Indië (met illustratie). Vechtersbazen (met illustratie). Een gewaande grap. Ontkbmen (met illustratie). IJsschuitjes (met illustratie). Mijne eerste reis voor zaken. De helsche machine of welke ontsteltenis een verloren sardine-blikje kan veroorzaken (met illustratie). Gelijk of ongelijk. Bericht. Poezie en Proza (met illustratie), Leefregels Onzer voorvaderen. Hoe de Yankee's reizen. Toevallig uitgezocht illustratie). Gelukkig de kaalhoofdigen. Voorts Anecdoten. Puzzle. De Prijs winner van Raadsel LXXIV. Oplossing van Prijsraadsel LXXVII. Nieuw prijsraadsel Schaakrubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. illustratie). Een De groote inbreker. Het Bijvoegsel van het blad dat verschijntzal bevatten Doodsangst. Haarlemmer Halletjes Binnen- en Buiten- andsche berichten. Varia. Ad- ertentien enz. Haarlem19 Jan. 1894. bij den burgemeester. Donderdag had ten huize van den Jhr. Mr. Boreel van een diner plaats aan een srde van de leden van den Raad nog door twee gelijke diners zal orden gevolgd. Benoemingen. Voor het jaar jl894 zijn benoemd t Voorzitter van het college van aan het gymnasium de Mr. J. Enschedé en tot secreta- s de heer A. G. H. van Genderen alsmede tot voorzitter van de aatselijke Commissie van toezicht de scholen voor middelbaar on- de heer P. C. Kool en tot se- etaris de heer Mr. F. H. de Veije. Aan het instituut van den heer Prins te dezer stede, is tot onder benoemd, de heer J. Huisman en tot onderwijzeres aan school van den heer L. van der ilk Mej. H. E. Levert alhier. Set Nederlandsch Tooneel koninklijke Vereeniging voerde een oud stuk op, imelijk een tooneelstuk dat dooi den heer Arnold Ising Jr. getrokken is uit den roman van Octave Feuil- let „Le Roman d'un jeune homme pauvre." Het is de historie van een jongen edelman, die na zijns vaders dood geruïneerd achterblijvende met een schoolgaande zuster tot zijn last, in- markies wel is en deze uitstalling van menschelijke deugden maakt hem in de oogen van den toeschou wer eenigszins belachelijk. De heer Clous speelde de lastige rol overigens met talent.Zeer goed was me vrouw Pauwels-van Biene als mevrouw Laroqne, moeder van de wantrouwige jonge dame. Deze sympathieke ac trice zien wij al te weinig hier. Me vrouw Holtrop was de dochter en, hoewel zij deelt in de moeilijkheid om den toestand natuurlijk te doen schijnen, vooral omdat het wonder lijk schijnt dat zij niet onmiddellijk op deze encyclopaedic van deugden verliefd wordt, speelde zij zeer goed. Men zegt wel eens, dat kritiek uit oefenen gemakkelijk, maar kunst voortbrengen moeilijk ;is. Het reper toire van het Nederlandsch Tooneel schijnt te willen aantoonen, dat de kunst van stukken kiezen wel aller moeilijkst is. Wij zeiden reeds vroe ger en herhalen het nu, dat deze acteurs betere dingen kunnen doen, dan hun gewoonlijk worden opge dragen. Kunst zij ons doel. De expositie van eigen werk, welke bovengenoemde vereeniging Donder- tendant wordt bij eene niet adellij ke i dagavond in de bovenzaal der Ver- doch schatrijke familie en dat weleeniging hield, mag tot de best ge- onder het eerste gedeelte van zijn slaagden der laatste jaren worden naam. Zoo doende weet men niet dat i gerekend. hij markies is. Het gevolg daarvan Het is aan de gisteren getoonde is, dat men zich verbaast over de proeven van bekwaamheid duidelijk, uitstekende opvoeding van den in-1 dat de vereeniging bloeit en dat er tendant: hij speelt piano, rijdt uit-Ander hare leden worden gevonden stekend paard, teekent, kortom ge- van groot talent. Gaat het niet aan draagt zich als een perfect gentleman,alles wat er was te herdenken, toch totdat hij ten slotte de dochter des moet met een enkel woord worden huizes die hem aanvankelijk heeftgewaagd van eene lijst met uitste- afgestooten, daar zij in ieder die haar kende etsen van Koster en eene attenties bewijst een fortuinjager ziet, aquarel, vijver met geboomte, van weet te winnen en met haar trouwt.denzelfdevan eene collectie teeke- Booze intriganten, die hij dikwijls ningen van Yaarzon Morel, die typisch scherp de waarheid heeft gezegd en hem dan ook niet mogen lijden, krij gen hun verdiende loon. Feuillet heeft in dezen markies een ideaal-man geschilderd. Oferwelzoo bestaan is een vraag, maar men zou dit nog daar kunnen laten, ware het niet dat deze idealisering in het too neelstuk een zonderlingen indruk maakt. Wat in den roman ons ge leidelijk en in eenige honderden blad zijden wordt aangetoondnamelijk de buitengemeene deugden en be kwaamheden van den held, moet op het tooneel in enkele korte bedrijven worden samengeperst. Het noodwendig gevolg hiervan is, dat om de drie minuten aan het pu bliek wordt verkondigd hoe braaf, hoe energiek, hoe bekwaam deze zijn in de hoogste mate; van een meisjeskopje van Veldheer, die ook een zeer gelijkend portret gaf van zijn vriend en kunstbroeder Graadt van Roggenvan een verzameling ontwerpen voor nederlandsche mun ten en postzegels van Kuyper. Bouwkundige teekeningen vonden wij er van de heeren J. A. G. van der Steur (ontwerp vestibulewand) en J. J. Wolbers (kerkraam te Ben- nebroek etc.) Van den heer P. van Looy eene goede teekening „College avond." De heer Duco Crop exposeerde eenige symbolische voorstellingen, voorstellende den vallenden nacht, het dauwen op een bloem en de storm, die grooter kenners dan waarvoor wij ons durven uitgeven, noemden zeer eigenaardig en knap ge daan. Voor ons meer begrijpelijk was Velheer's symbolische voorstel ling van het, verhevene aangegaapt en bespot door het banale. Het spreekt van zelf, dat er nog veel meer was der opmerking waar dig. Dit korte bericht heeft dan ook alleen, en kan niet anders hebben, dan de strekking, om de sympathie wakker te houden voor deze vereeni ging van artisten, die getoond heb ben dat kunst waarlijk hun doel is. Van mevrouw de Wed. G. T. is door de Commissie voor kindervoe ding aan het adres der firma de Erven Loosjes ontvangen de royale gift van ƒ100. Door de commissie tot gratis ver strekking van brood en koffie is heden aan 314 volwassenen en 1016 kinderen voedsel verstrekt. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 19 Jan. hebben zich de volgende personen aangemeld 7 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 2 voor naaister, 2 voor grond werker, 1 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 2 voor op passer, 3 voor koffiehqisbediende, 1 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 3 voor los werkman, 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. (Zie vervolg Stadsnieuws Se pagina genomen photografiën, maakten den hoofdschotel uit. Ten slotte werd weêrgegeven eene photografie genomen bij het bezoek der Koninginnen aan de hoofdstad. De ongeveer zeventig lijders ver maakten zich zichtbaar op hoogst aangename wijze. Te Spaarndam is tot waarnemend gemeente-geneesheer benoemd de heer la Lau, arts te Sandpoort. In Spaarne, Ringvaart, Noordzee- en zijkanalen is thans ook de zeil vaart weder begonnen. Er vertoont zich nagenoeg geen ijs meer. Tot vader en moeder in het Diaco nie Wees- en Bestedelingenhuis te Aalsmeer is benoemd E. v. Essen en echtgenoote van Loosdrecht. Werkverschaffing te Haar lemmermeer. De commissie voor werkverschaf fing te Haarlemmermeer is ij verig in de weer om gelden bij elkander te verzamelen. Of haar doel gelukken zal, wordt zeer betwijfeld. Algemeen is men van oordeel,dat, indien de landbouwers met den knuppel in plaats van met stoom lieten dorschen, er handen te kort zouden zijn, om 'twerk op tijd klaar te krijgen. Meer-en-Bosch. Aan de verpleegden van het ge sticht Meer-en-bosch onder Heem stede, inrichting tot verpleging van lijders aan vallende ziekte was Don derdagavond eene aangename verras sing be:eid. De heer H. M. J. van Lennep van Haarlem hield hen eenige uren aan genaam bezig met vertooningen door middel van een sciopticon. Verschillende tafreelen uit het oude Testament, de geschiedenis van klein Duimpje,dieren uit Artis naar daarvan Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 18 Ja nuari 1894. Roode wintertarwe f0.a 0. Jarige tarwe f0,a f0.Witte tarwe f5.25, a f 6.Zomer ristarwe 5.a f 5.25, Rogge f 4.a f 4.40, Haver f6.50, a 7.Chevaliergerst f5.a f 52.5, Wintergerst f3,50 a 4.Zomergerst f0.a f0.Dui ven boonen f5.75, a f6.20, Paarden- boonen f 5.20, a f 5.50, Bruine boo nen f0.a f0.Groene erwten f 5.50, a f 5.90, Grauwe erwten f0. a f0.Capucijners f0.a 10. Kanariezaad f 6.50, a f7.25. Visscherij. Donderdag werd voor het eerst in dit jaar versche visch op het strand te Zandvoort afgeslagen. De visch was aangebracht door den kotter Lizzie, Y M 14, stuurman R. Zwem mer. De besomming bedroeg f115. De prijzen der visch warenschol f 0.20—f 0.30, tarbot f2.40.—f5.— kabeljauw f 0.80.f 1.20, tong f 0.10 fl.schelvisch f0.20f0.50, rog f0.20.f60, alles per stuk- HOOFDSTUK XI. Een diplomatiek gesprek. ,Allons, wees een kerel," en met deze woorden hield hij ander de flesch zoo dicht voor den neus, dat Charpentier, i, koud en rillend als hij was, aan de verzoeking geen erstand meer bieden kon. Hij greep de flesch en dronk een stevigen teug uit. Senmaal zoover gekomen, dacht hij aan niets meer. Om irten dronken zij nu uit de flesch en het was nietChar- itier, die het kleinste aandeel nam. Het duurde dan ook it lang, of er kwam een gevoel van loomheid over hem. j had in den hoek van de portiek wel in slaap kunnen len, maar zijn makker, beter bestand tegen de werking i het verderfelijk vocht, hield hem wakker en hielp hem toen het weer wat beter werd, op de been. angzaam keerde zij naar hunne afdeeling der reiniging terug. Charpentier hing mee1' dan hij zat naast zijn kame raad, die de leidsels voerde, op den bok. Door de afwezig heid van den ploegbaas werd niet opgemerkt, dat zij hun werk niet behoorlijk hadden verricht en werd hun vergund om naar huis te gaan. Zijn kameraad bood aan, hem naar huis te brengen, maar dit sloeg Charpentier van de hand. In zijn halven roes be sefte hij nog volkomen, dat het voor zijn dochter niet aan genaam wezen zou zoo hij op die manier zijn ruwe kame raden met haar in aanraking bracht en tegelijk begreep hij veel gemakkelijker onbemerkt thuis te zullen kunnen komen als hij alleen was, dan wel wanneer hij door een ander werd Toen de ander nit het gezicht was, riep hij een huurrij tuig aan en liet zich tot dicht in de buurt van zijn woning brengen. Daar stapte hij uit en kwam, zij het dan ook wat zwaaiend, bij zijn huis. Het openen van de deur kostte al eenige moeite, daar hij het sleutelgat niet dadelijk vinden kon en van het krassen van den sleutel op het plaatje werd Eiise wakker. Zij luisterde. Beneden werd er gestommeld. Daarop trachtte men de trap op te komen, wat moeilijk scheen te gaan. Een oogenblik later hoorde Elise een val gevolgd door een ruwen vloek, die haar deed beven. Zij sprong het bed uit en schoot een peignoir aan, waarna zij hare kamerdour opende en met een kloppend hart, naar de trap ging. Charpentier was juist van de tweede op de derde trêe gestrompeld, maar door de beneveling van zijn hersens wist hij zijn evenwicht niet te bewaren, bonsde eerst tegen de trapwand en tuimelde daarvan achterover op den vloer, waar hij roerloos liggen bleef. Met een uitroep van schrik snelde Elise de trappen af en knielde bij het lichaam neer, vreezende dat haar vader zich ernstig had bezeerd. Zij zag evenwel nergens een spoor van verwonding, maar wel kwam haar een hevige dranklucht in den neus en tegelijkertijd begon Charpentierluid te snorken Zij begreep alleshij was dronken. Langzaam stond zij op en ging een paar schreden achteruit. Leunende tegen den trap keek zij naar het lichaam van haar vader, dat voor haar lag als dat van een redeloos dier. Was "het wonder, dat er een gevoel van weerzin in haar opkwam bij het zien van den man, die, na hare moeder en haar te hebben verlaten, de reddende hand welke zij hem had toe gestoken, zóo onwaardig was? Wie zal het haar ten kwade duiden, dat zij eenige oogenblikken met leedwezen terug dacht aan het vriendelijk en rustig tehuis, dat zij bij baron de Rétigny had gevonden? Ja, ten laatste kwam eindelijk de wensch bij haar op„Had het toeval ons maar nooit bij elkander gebracht!" Menschen zijn geen engelen en Elise was al evenmin vol maakt als eenig ander mensch ter wereld, maar zij had een edel karakter en daarbij veel energie, zoodat dan ook weldra die aanval van moedeloosheid geweken was. „Hoe kon ik," zoo dacht zij nu, „iets anders verwachten? Na een leven vol uitspattingen was het natuurlijk, dat hij in zijn oude gebrek zou terugvallen. Misschien heeft een ander er hem toe

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1