NIEUW b- A I) V E li T E N TIE B L A D DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang: Woensdag 24 Jannari 1894. No. 3239 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid n ar Vermogen." BINNENLAND. I" E U I L L E 1 O N. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per .3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel racer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Haarlem, 23 Jan. 1894. l£ Door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog is goed gevonden ten be hoeve van het leger hier te lande het navolgende aantal plaatsen bij de Hoogere-Krijgsschool voor het jaar 1894 open te stellen. A. Krijgskundige Studiën. Voor 6 officieren van het wapen der infanterie; voor 1 officier van het wa pen der cavalerie; voor 2 officieren van het wapen der artillerie en voor 1 officier van het wapen der genie. B. Studiën voor den Intendance-dienst. 3 plaatsen. Herijk. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald, dat de herijk der maten en gewichten in 1894 in deze gemeente zal plaats hebben voor de jingezetenen dezer gemeente voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 22, 23, 24 en 25 Mei, des voorm. van 912 en des namid dags van 14 uur voor apothekers, goud en zilver smidsgewicht en verdere gewichten bestemd tot fijnere wegingen van 1 gram en daarboven op 26 en 28 Mei des voorm. van 912 en des nam. van 14 uur; voor den herijk in het algemeen voor de bewoners van afd. I op 29, 30 en 31 Mei II 1, 2, 4, en 5 Juni III 11, 11, 13 en 14 Juni 15, 16, 18 en 19 Juni 20, 21 en 22 Juni 23 en 25 Juni in het algemeen op 26 Juni, dage lijks des voorm. van 912 en des nam. van 14 uur; i,- voor de ingezetenen van Schoten op 27 Juni voorm. van 9 tot des nam. 2 uur. IV v VI Nieuwe kathedraal. Dezer dagen werd in verschillende dagbladen vermeld, dat voor den bouw van de nieuwe kathedrale kerk in 1896 als feestgave aan den bis schop van Haarlem aan te bieden, was aangekocht de aan Jhr. C. F. v. d. Poll in eigendom toebehoorende villa met terrein aan den Zijlweg alhier. De berichten zijn minder juist. Wel zijn over den aankoop onder handelingen gevoerd, doch deze zijn afgestuit op den eisch dat het ge heele terrein in koop moest worden genomen, terwijl voor het beoogde doel slechts een deel er van benoo- digd is. Haarlemuch Gemengd Koor. Ter viering van haar vijfjarig be staan gaf bovengenoemde vereeniging Maandagavond in de groote zaal van de Sociëteit „Vereeniging" een feest- concert. Deze jonge vereeniging die aanvan kelijk was opgericht enkel met het doel om protestantsch- kerkelijke muziek ten gehoore te brengen, is zich sinds eenigen tijd gaan toeleg gen op het uitvoeren van meer uit gebreide werken. Zoo heeft dit blad vroeger reeds verslagen behelsd van Rombachs „Lied von der Glocke" en van „das Marchen von der schonen Melusine". Werden de eerste schreden van de vereeniging geleid door den heer W. Swart, later werd het de heerKriens die den dirigeerstok over haar zwaaide en dat hij dat met succes doet, daar van was de uitvoering van gisteren een doorslaand bewijs. Gaat men eene vereeniging als deze beoordeelen, dan moet men be ginnen met zich op een zuiver stand punt te stellen. Dan mag men de zangvereeniging die circa zestig leden telt, niet gaan vergelijken met die van Toonkunst, die drie viermaal zoo sterk is, evenmin een parallel; gaan trekken tusschen ons Stedelijk Muziekkorps dat hier begeleidde en het orkest van Kes, dat op Toon- kunsts concerten pleegt op te treden. Dit eenmaal goed in het oog vat tende, kan men eerst een eerlijk oor deel vellen over de wijze, waarop Haarlemsch Gemengd Koor Maan- dagavondHeinrich Hoffmans Asehen- brödel" met medewerking van het geheele stedelijk muziekkorps heeft ten gehoore gebracht. Wij leggen gaarne de verklaring af, dat die uit voering ons zeer heeft voldaan. Het vrouwenkoor vooral zingt met veël gloed en brengt een klankvolume voort, waarover men, den omvang der vereeniging in het oog houdende, verbaasd staat, zonder dat dit in ge schreeuw ontaardt. Er wordt gezon gen met zekerheid en vastheid en de besliste manier van inzetten ge tuigt van lange en volhardende stu die. Van het mannenkoor zijn de bassen het best; de tenoren behoe ven wei eenige versterking. Het ge heele koor hangt aan den stok met eene aandacht, die pleit èn voor de vereeniging en voor haren directeur. De heer Kriens dirigeerde met de rust en kalmte die wij van hem ge woon zijn, koor en orkest beide. Laatstgenoemd vervulde zijn taak met bekwaamheid en wist zich te ont houden van al te groote luidruchtig heid, een gevaar dat een orkest ge makkelijk loopt. Het strijkkwartet was in alle opzichten verdienstelijk zouden wij eene aanmerking mo gen maken dan zou zij de zuiverheid van de koperen blaasinstrumenten gelden. Nu en dan liet deze te wen- schen over. Als solisten traden op de dames Christine Veltman (alt), Jeanne Lan- dré (sopraan) en de heer Arnold Spoel uit den Haag als Dariton. Deze namen geven reeds blijk, dat ook de solo's, en zij jzijn talrijk in dit werk, een behoorlijke vertolking ge noten. Mej. Landré vooral maakte een uitstekend gebruik van de gele genheid, om een sympathieke partij met haar mooi orgaan recht muzikaal voor te dragen. Ook de heer Spoel gaf menigmaal gelegenheid om zijn geluid en zijn voordracht te bewon deren. In de pauze werd door den heer G. Spaan, president der vereeniging, aan den heer Kriens een lauwerkrans overhandigd met een toespraak die gewaagde van hulde en waardeering, welke blijkens toejuichingen en fan fares bij allen instemming vond. Een tweede lauwerkrans van' een ons on bekenden gever kwam ongelukkig te laat. Yan harte gaarne wen schen wijder jeugdige vereeniging onder de leiding van haren bekwamen directeur, een lange periode van bloei, toe, welke zij door haar zin voor muziek en door haien ernstigen wil om te studeeren, waardig is. (De heer Philip Loots kon door noodzakelijke uitstedigheid de uit voering niet bijwonen.) RED. Schietclub „Willem III" Maandagavond had op de boven zaal van café Montagne de goedbe zochte halfj aarlij ksche vergadering van deze club plaats. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat „Willem III" in bloei ver keert, wat betreft den toestand van de kas, zoowel als door de toename van het ledenaantal. De voorzitter wijdde een paar woorden van waardeering aan de na gedachtenis van wijlen den heer C. Sipkes, door den dood aan de ver eeniging ontvallen. Het bestuur van het vorige jaar werd herkozen en bestaat vo»r 1894 uit de heerenR. Grippeling, voorzitter, A. J. Salm, secretaris, A. Smits, penningmeester en F. Sipkes, zonder functie. Tot baancommissaris werd herbenoemd de heer P. van Rhijn. Besloten werd nog evenals vorige jaren een ouderlingen wedstrijd te houden op flobert-buks in de schiet baan in de sociëteit „Vereeniging". Deze wedstrijd zal gehouden worden Zaterdag 3 Februari en besloten met een souper. Vergunningen. Op 31 December 1893 waren te dezer stede 203 lokaliteiten waarin met vergunning sterke drank in het klein werd verkocht. In het jaar vóór de inwerking treding der drankwet was het aantal drank neringen onge veer 300. Bij vonnissen der Arrondissements- Rechtbank alhier van 23 Januari 1894 zijn in staat van faillissement verklaard. 1. Aegidius Griffijn, koopman en slijter in spiritualiën, wonende alhier, met ingang van 12 Januari 1894. Rechter-Commissaris Mr. J. de Clercq v. Weel Curator mr. A. J. van Thiel. 2. Karei Frederik Eijk, inlandsch kramer in manufacturen te P urmer end met ingang van 18 Januari 1894. Rechter-Commissaris Mr. J. de Clercq v. Weel, Curator Mr. H. Ph. 't Hooft, advocaat enjprocureur alhier. Door de commissie tot gratis ver strekking van brood en koffie is Maandag aan 290 volwassenen en 800 kinderen en heden aanl78 volwassenen en 1022 kinderen voedsel verstrekt. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 23 Jan. hebben zich de volgende personen aangemeld 7 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 1 voor naaister, 2 voor grond werker, 2 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 1 voor loopknecht, 2 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 1 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 3 voor los werkman, 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. (Zie vervolg Stadsnieuws Se paginal) Voetbalmatch. Zondag werd te Heemstede een competitie-match gespeeld tusschen de Haarl. Footb. Club en „Sparta" uit Rotterdam, beide 1ste klasse clubs. De Rotterdammers waren niet te gen de Haarlemmers opgewassen, en verloren met 07. Eeo veldwachter gemolesteerd. Door de politie te Halfweg is tegen meerdere personen uit Haarlemmer meer proces-verbaal opgemaakt, we gens het bedreigen en aanvallen van den gemeente-veldwachter, nadat de ze op het gewone sluitingsuur een tapperij had doen ontruimen. De bezoekers dier tapperij, een 20 man sterk, sarden den beambte op allerlei wijze en grepen hem ten slotte aan; de man hield zich flink, doch de overmacht was te sterktoch ge lukte het hem nog zijn geladen re volver uit den zak te krijgen, voor welk vuurwapen de aanvallers ontzag hadden. Pas was dit voorwerp echter verdwenen of opnieuw werd hij aan gevallen en met gescheurde kleederen door een tweetal matrozen en den Rijksveldwachter ontzet. Meerdere politie was Zondagsavonds op het dorp zeer gewenscht. Tweede Kamer. De oproepingsbrief voor de verga dering van de Tweede Kamer op Dinsdag 13 Februari 'snam. 2 uur vermeldt als onderwerp voor deze bijeenkomst alléén het trekken van de afdeelingen, waaruit volgt dat eerst na herziening der centrale af deeling eene regeling van werkzaam heden kan worden vastgesteld, ook met betrekking tot het afdeelings- onderzoek, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking zou komen het dezer dagen ingekomen wetsontwerp op de personeele belasting, dat wel dra in druk zal worden rondgedeeld. Oranje bond van Orde Het hoofdbestuur van den „Oran je bond van Orde" heeft aan den „Nederlandschen Journalistenkring" te Amsterdam een adres gericht, be vattende het dringend verzoek, dat de Kring zijnen invloed bij de dag bladpers aanwende om geen versla gen meer te maken van de „faits et gestesder socialisten en anarchisten, omdat dezen daardoor beginnen „hun geregelde bestrijders als welkome bondgenooten te beschouwen die 46) HOOFDSTUK XI. De Russen te Parijs. Zoolang zij in het bosch waren duwden zij samen den wagen, maar toen zij in de stad kwamen ging Fifi er naast loopen en riep, als hij een groepje ontmoette„Plaats plaats voor een slachtoffer van BacchusHij heeft te veel op de verbroedering gedronkenen dergelijke volzinnen meer, die door de feestvierenden, waarvan het meerendeel in denzellden toestand verkeerde als die hij aan Loup Garou toeschreef, lachten en „vive la Russie" riepen. Een paarmaal maakten politieagenten eene beweging als wilden zij den wagen met zijn inhoud wat naderbij bezien, maar zoodra Fifi, schijnbaar zonder op hen te letten, „ruimte voor een slachtoffer van Bacchusen „de gevolgen van de verbroederingriep, keerden zij met een glimlach terug, zoodat het drietal weldra zijn logement bereikt en Loup Garou naar bed gebracht had. Den wagen, die met bloed bevlekt was, wierp men in het water. De anarchist verbond met groote handigheid de wonde van zijn makker, die wel diep maar niet levensgevaarlijk was. Na een paar uur kwam Loup Garou dan ook weer bij en den volgenden morgen reeds was hij zóóveel beter, dat hij met smaak een en ander gebruiken kon. De anarchist was zulk een handig wondheeler, dat hij er in slaagde Loup Garou vrij te houden van koorts. Den dag na den aanslag sprak de bandiet er dan ook weer van om wat op te zitten, maar dit werd hem door zijn volontair- dokter streng verboden. In den nacht volgende op dien dag sliep Loup Garou niet. Hij had den ganschen dag al wat liggen dutten en het ge volg daarvan was, dat hij in den stillen nacht de oogen niet sluiten kon. Zijn wond deed hem niet de minste pijn en hij gevoelde zich zoo wel, dat hij besloot maar wat op te staan en aan de tafel te gaan zitten, wat in ieder geval niet zoo vervelend was als in bed te liggen zonder de oogen te kunnen sluiten. Boeken waren er in de kamer niet en bovendien zou Loup Garou daaraan ook denkelijk weinig gehad hebben. Hij ge voelde geen trek in rooken wel in een glas brandewijn, maar hoe nij ook rondkeek, hij zag het nergens in de kamer staan en durfde het niet gaan halen, uit vrees dat hij Fifi die op de zelfde kamer sliep of den anarchist, die in de naaste kamer verblijf hield, zou wakker maken en dat zij hem weer naar bed zouden jagen. Het eenige wat hij dus kon uitvoeren was denken. Boos wichten doen dat niet gaarne. Het spreekt vanzelf, dat zij uit den aard der zaak in stille oogenblikken denken aan hunne misdrijven en vooral wanneer er daaronder nog zijn die ongestraft bleven, dan doet de gedachte daaraan, voor hun geest oprijzen de dikke muren van den kerker, zij krij gen de bedompte gevangenislucht in den neus en doorleven de onaangename, de kwellende oogenblikken van spanning waarin de rechter straf eischt, de jury het schuldig uitspreekt, de rechter het vonnis velt. Loup Garou had deze pijnlijke momenten van nadenken en herinnering meermalen doorgemaakt, maar die altijd spoe dig weer verjaagd door het gezelschap te zoeken van luid ruchtige kameraden, die dezelfde redenen hadden als hij om de eenzaamheid te ontloopen, of wel het gezelschap van de brandewijnflesch, de bedriegelijke troosteres die wel voor een oogenblik aardsche zorgen en moeilijkheden van ons wegneemt, maar ze na weinig uren in verdubbelde mate aan ons teruggeeft. Ditmaal stond hem het een noch het ander ten dienste en was hij tegen wil en dank geheel aan zichzelven overgelaten. Sombere opwellingen kwamen de een na de ander voor zijn geest en vooral de aanslag van den vorigen nacht kwam in al zijne verschrikkingen oprijzen voor zijne wellicht door zijne verwonding ietwat verzwakte verbeelding. Loup Garou was volstrekt niet fijngevoelig, noch vatbaar voor indruk ken, maar nu kreeg hij toch een akelig beeld voor oogen dat zich- tegen zijn wil als het ware voor zijn oogen drong

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1