NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang: Vrijdag 26 Januari 1894. No. 3241 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND. FEUILLETON. AARLENS DAGB Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoof dageriten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31&ts Faubourg Montmartre. Haarlem25 Jan. 1894. Bevolkingsstatistiek der ge meente Haarlem over 1893. De bevolking bedroeg op 31 De cember 1892 (behalve de bevolking der gebouwen bedoeld bij koninkl. besluit van 27 Juli 1887 Stblcl. No. 142) 25890 m. 29414 vr. tot. 55304. Zij vermeerderde in 1893 door ge boorte met 994 m. 895 vr. tot. 1889. Zij" verminderde in 1893 door over lijden met 526 m. 487 vr. tot. 1013, hetgeen een vermeerdering geeft van 486 m. 408 vr. tot. 876. In de ge meente hebben zich in 1893 geves tigd 1757 m. 2134 vr. tot. 3891. Uit de gemeente zijn in 1893 vertrokken 1518 m. 1759 vr. tot. 3277. Dienten gevolge eene vermeerdering van 239 m. 375 vr. tot. 614. De bevolking is alzoo in 1893 vermeerderd met 707 m, 783 vr. tot. 1490. Samen 26597 m. 30197 vr. tot. 56794. >1 De bevolking der gebouwen bedoeld bij koninkl. besluit van 27 Juli 1887 [Stbld. No. 142) bestond op 31 De cember 1893 uitSterkte van het garnizoen 564 m. 76 vr. tot. 640. Be volking der gevangenis 1 m. 2 vr. tot. 3. Id. in het krankzinnigenge sticht a/d. Nieuwe Gracht 24 vr. tot. 24. samen 565 m. 102 vr, tot. 667, zoodat Ide totale bevolking op 31 December 1893 bedraagt 27162 m. 30299 vr. tot. 57461. p Geboren zijn 994 j. 895 m. tot. 1889. fonder de geboorten zijn begrepen 30 Iweelinggeboorten (22 j. 28 m.) (Overleden zijn ongehuwd 311 m. 285 jvr., overleden zijn ongehuwd 151 m. 114 vr.. overleden zijn in weduwen- staat 64 m. 104 vr., overleden zijn gescheiden van echt 1 m. 2 vr. j Er zijn 428 paren gehuwd. pp 31Dec.l893 was het getal inw. 44030 1873 32758 1863 29098 1853 27770 In 40 jaren is de bevolking alzoo met bijna 107 percent gestegen en in iej laatste 20 jaren met ruim 75 Museum van Kunstnijverheid In de maand Februari zal eene ten toonstelling van versierde lederwer ken in de rotonde van het Museum jvran Kunstnijverheid alhier gehouden worden. Deze tentoonstelling zal om met stempels bewerkte lede boekbanden, lederen behangsels; niet ornament en figuren versierde le- ideren kistjes, kapsels, scheden, zadels, gordels en dergelijke tot het gebied der kunstnijverheid behoorende voorwer pen. Reeds wordt in ruime mate medewerking toegezegdtoch meent de commissie, ten einde deze tentoon stelling zoo goed mogelijk te doen slagen nog een beroep te moeten doen op de welwillendheid van hen die dergelijke voorwerpen in hun be zit hebben, om ze voor genoemd doel aan het Museum in bruikleen af te staan. De voorwerpen worden franco aan het adres van den heer E. von Saher, conservator van het Museum van Kunstnijverheid alhier ingewacht. Zij dienen vergezeld te zijn van eene door den eigenaar onderteekend e op gave der ingezonden voorwerpen en der waarde waarvoor men ze wenscht te verzekeren. De verzekering ge schiedt voor rekening van het Mu seum, terwijl na sluiting der tentoon stelling de voorwerpen zorgvuldig verpakt, weder franco aan de inzen ders zullen worden teruggezonden. Zitting van heden Donderdag 25 Jan. De Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van Hendrik van Dorssen, Jacobus Drogtrop, Albert Gieger, Ni- colaas Jacobus van der Tooien en Cornelis Willem Klaver, die de vorige week terechtstonden resp. wegens diefstal en heling van schoenen en diefstal van duiven. De beide eerstgenoemden werden veroordeeld tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf elk, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Gieger werd geheel vrijgesproken, op grond dat noch zijn mededaderschap noch het misdrijf heling was bewezen en van der Tooien en Klaver wegens den diefstal van duiven tot gevangenisstraf van 14 dagen veroordeeld elk. jDeze twee werden eveneens vrijgesproken van de ten laste gelegde heling van de gestolen schoenen Dat men moet oppassen met zich niet aan te geven wanneer men ver huist, blijkt uit den eisch dien de subs. off. van just. mr. J. P. van Outeren, heden instelde tegen Gerrit Kroese, die eenigen tijd geleden voor den kantonrechter terechtstond we gens het niet binnen een maand aan geven van zijne verandering van woonplaats uit Haarlem naar Wor- inerveer. De kantonrechter sprak hem destijds vrij wegens onvoldoend be wijs, maar de ambtenaar van het O. M. kwam in hooger beroep en de subs. off. van justitie eischte Kroeses veroordeeling tot ƒ10.boete subs. 10 dagen hechtenis. Een zeer treurig zaakje was dat, 'van Adriana de Rooij, een vrouw van 57 jaar, die terecht stond wegens diefstal. Deze tot dusver geheel on besproken vrouw komt den 4den December in den kruidenierswinkel van zekeren Nonhebei te Leimuiden en koopt voor zes centen vet. De zoon van den kruidenier vermist een busje koffiesiroop en verdenkt de vrouw dat zij het heeft weggenomen. De vader komt er bij en laat de vrouw j haar schort uitpakken, waaruit het i vermiste busje komt vallen. j De vrouw betuigt dat zij het niet ^meer zal doen en de waarde van het busje betalen wil. Zij doet dit ook 'ende oude Nonhebei geeft ide zaak aan bij de politie. Ietwat meer christelijke liefde zou hier niet 'te onpas zijn geweest. Waartoe kon jna de belofte van de vrouw om het nooit weer te doen, zulk een hard- I heid nog dienstig zijn Nadeel was er niet geleden, inderdaad, wanneer alle menschen handelden als deze Nonhebei, dan zou menigeen die jin een oogenblik van overijling een I misstap welke die vergeven en niet [herhaald werd, voor zijn leven ge- schandvlekt zijn. Metingenomenheid hoorden wij dan ook Mr. Van Outeren betwijfelen, of het wel goed gezien was hiervan aan gifte te doen en uitspreken, dat het beter geweest was de vrouw te ver- v manen het niet weer te doen. j De eisch is 1 dag gevangenisstraf. Een bedorven sujet is Cornelis Velthuis, werkman te Zaandam en 31 jaar oud. Deze ingekankerde dron kaard eigende zich den 6 December f 14.36 toe, die hij aanzijn patroon Klaas Dekker moest afdragen en brak den 31sten van dezelfde maand bij zijn moeder in, waar hij een halsket ting met een gouden slot stal. Zeer aangedaan legde de arme moeder getuigenis af. Ze heeft van haar jongen dan ook al weinig ple zier. Hij verdiende in den laatstentijd f9.vast, maar bedronk zich o-ere- geld. Dit veroorzaakte vroeger reeds, dat men hem wegjoeg nit den mili tairen dienst. De ambtenaar van het O. M. eisch te zijne veroordeeling tot 15 maanden gevangenisstraf. Binnen kort zal deze zelfde beklaagde terechtstaan wegens opzettelijke brandstichting. Uitspraak in een en ander over 8 dagen. „Cremer." Een hoogst genoeglijken avond hebben de werkende leden van de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cre mer" Woensdagavond ongetwijfeld aan de talrijke aanwezigen in den schouwburg bereid. Twee blijspelen, met vermakelijken, boeienden inhoud, afgewisseld door de goede muziek van het strijkorkest van het Stedelijk Muziekkorps voorwaar een schoon programma. Cpgevoerd werd „De Familie van Horen" blijspel in drie bedrijven van Anton Anno. De inhoud van dit stuk doet ons onwillekeurig denken aan het blijspel „Buttinger Zoon." Toen dit door het gezelschap voor eenige maanden werd opgevoerd bewonder den wij reeds het talent van den schrijver, zoo vindingrijk om uit allerlei persoonsverwisselingen een blijspel op te bouwen, dat door zijne zotte quiproquo's een groot lachsuc ces wordt. Datzelfde kan van „De Familie van Horen" worden gezegd. In dit stuk zijn de verwikkelingen al bizonder veelvuldig, wat evenwel het succes slechts verhoogt. Het nood lot schijnt te willen, dat ongeveer alle personen die er in optreden worden gehouden voor wat zij niet zijn ja sommigen moeten zich de identiteit laten aanleunen van twee of drie verschillende personen, hun zeiven onbekend. Niet te verwonderen is het dus, dat als de ontknooping volgt, van Horen, het middelpunt van al die verwikkelingen, meent dat hem het hoofd zal bersten. De rol van van Horen was in zeer goede handen en werd luitstekend vertolkt. Ook van het spel der overigen valt slechts met lof te gewagen. Het bekende, grappige blijspel „Jochem Pezel, wat ben je voor 'n ezelwerd als nastukje gegeven. de strenge vorst gehouden hebben. Het is gebleken, dat die gewassen hoegenaamd niets geleden hebben. Alleen de ingekuilde aardappelen, die niet behoorlijk gedekt waren,zijn totaal bedorven. De veestapel is volmaakt gezond. Verbouw van suikerbieten. De contracten, welke de landbou wers te Haarlemmermeer, met de fa brieken sluiten voor den verbouw van suikerbieten, bedraagt 10 gulden de 1000 K.G. met een voorschot van 100 gulden per H.A. De begrafenis jvan het stoffelijk hulsel van den heer Logeman, is be paald op Vrijdag 26 dezer voormid dags ten half twaalf uur. Zie vervolg Stadsnieuws Se pagina.j Meerenberg. Door de commissie van toezicht over het gesticht „Meerenberg" is aan den heer J. C. Lantinga op zijn ver zoek een eervol ontslag verleend als apotheker van het gesticht en in zijne plaats benoemd tot apothekeres van het gesticht mej. G. Jongbloed te Velp. Wintergewassen. Nu de winter weer voorbij is, heb ben de landbouwers te Haarlemmer meer een onderzoek ingesteld, hoe de wintergewassen zich tengevolge van Neerbjsch. Men meldt ons Voor een talrijk publiek, heeft de heer v. Deth in de z ial van den heer Kuijven te Aalsmeer zijne grieven te gen de Weesinrichting te Neerbosch bloot gelegd. Met veel bijval werd zijne rede van 't begin tot het einde met belang stelling aangehoord. De vergadering werd geopend en gesloten met een woord van dank in naam van het aanwezige publiek door Dr. Snethlage te Aalsmeer. Mr.W. Ridder van Rappard. f De oud-raad van N.-Indië, mr. W. Ridder Van Rappard, staatsman in buitengewonen dienst, is Woensdag op ruim 74-jarigen leeftijd te 's-Gra- venhage overleden. Sedert 1875, toen hij eervol ontslag uit 's lands dienst aanvroeg, verkeerde hij in den Haag bij voorkeur in de Indische kringen, waarin hij in hoog aanzien stond. Een schoone loopbaan werd door hem in rechterlijke betrekkingen in Ned.-Indië afgelegd. In 1852 benoemd tot president van den Raad van Jus titie te Padang, verwisselde hij dit ambt in 1856 voor dat van omgaand rechter in de eerste afdeeling op Ja va, om, in 1857, te worden benoemd tot officier van Justitie te Batavia. In 1861 werd hij geroepen om de hooge betrekking van procureur-ge neraal bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, tevens advocaat fiscaal, te vervullen en reeds weinige jaren later, in 1866, werd hij tot het hoogste rechterlijk ambt benoemd, nl. tot president van het hooggerechts hof. In 1871 werd de heer Van Rappard benoemd tot lid in den Raad van Ned.-Indië, welk ambt hij slechts enkele jaren vervulde. Een tijdlang was de overledene 48) HOOFDSTUK XI. De Russen te Parijs. De anarchist keek droomerig voor zich heen. De trein orde voort, door welige beemden, die beschenen werden het gouden zonlicht. Fifi, blij dat hij de kostbaarheden terug had, haalde zijn cigarettenkoker uit den zak en .de er een aansteken. „Doe dat niet," zei de anarchist bedaard. „Waaromniet?" vroeg Fifi. „Vuur is gevaarlijk, er kan brand van komen." „Dwaasheid," zei Fifi en stak de cigarette aan, waarna hij de lucifer wegwierp, die toevallig voor de voeten van den anarchist terechtkwam. Deze keek er naar en glim lachte toen zóo akelig, dat de ander er van huiverde. Daarop keerde hij zich naar zijn koffertje en maakte het langzaam en voorzichtig open. „Het is of er een beest in dat koffertje zit, zoo voorzich- tig ga je er mee om," zei Fifi schertsend. „Er zit ook een beest in," antwoordde de anarchist. „Wat dan?" De anarchist haalde zonder een woord te zeggen, een blik ken keteltje uit het koffertje en zette dat op de bank neer; het was hetzelfde keteltje dat den nacht te voren de aan dacht van Loup Garou getrokken had. „Heb je mondvoorraad meegenomen ging de onbezorgde Fifi voort. „Dat noem ik een kranig denkbeeld, want ik ge loof dat ik nu al honger en dorst ga krijgen. Wat moet dat dan wel worden voor we in Parijs zijn?" De anarchist keek hem strak aan en wees stilzwijgend met den voorsten vinger op het keteltje. Er was in die han deling iets zoo akeligs en benauwends, dat Fifi onrustig werd. „Dit is geen teerkost," zei de anarchist terwijl hij steeds Fifi bleef aanstaren. „Weet je wat dit is Dit is ook een macht, evenals jou mooie diamanten, 't is óok een verder felijke macht evenals dat mooie speelgoed, maar het ver nielt op een oogenblik, niet langzaam zooals jou diamanten." „Wat is het?" stotterde Fifi angstig. „Wat ik hier heb is voldoende om eene halve stadswijk in de lucht te doen vliegen zoodat er niets dan afval van overblijft." „Een helsche machine!" riep Fifi ontzet opspringende. „Blijf rustig zitten," zei de anarchist „Deze machine ont ploft door een grooten schok of door vuur. Presenteer m ij eens een cigarette, beste jongen Fifi doofde zijne cigarette werktuiglijk uit en deed zijn jas dicht, als om te voorkomen dat de anarchist eene ciga rette rooken zou. „Aha, nu vind je vuur toch wel gevaarlijk," zei de ander spottend. „Spring nu, als ik je verzoeken mag, niet weer zoo plotseling op, want dan sta ik voor de gevolgen niet in 't Is toch eigenaardig," ging hij voort op dien valsch klin kenden toon van welwillendheid dien hij soms aannam, „'t is eigenaardig, dat jij nu met jou macht heelenal weerloos bent tegenover de mijne. Ik behoef maar even een schop te geven tegen dit trommeltje en wij vliegen in de lucht, met een paar andere wagens voor en achter den onze. De rest van den trein derailleert of verbrandt en van de passagiers k o men er, met de snelheid die we nu hebben, waarschijnlijk geen vijf en twintig heelhuids af. Van jou diamanten even wel, vrindje, zal geen spoor meer terug te vinden zijn." Hij streek met de hand langs het keteltje, als wilde hij het liefkozen. Fifi werd doodsbleek en deinsde achteruit, tot hij niet verder kon. Daar, in den hoek van de coupé, bleef hij staan en staarde met ontzetting naar het verschrikkelijke werktuig Da anarchist praatte maar steeds voort. Op denzelfden vreemden, strakken toon verkondigde hij zijne anarchistische theorieën, terwijl daar naast hem een toestel stond, dat met een hevigen schok kon ontploffen. Daaraan dacht ook Fifi terwijl hij naar de machine keek en met zenuwachtige aan dacht begon hij te letten op het schokken van den tren

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1