.Rechtszaken. Politiek Overzicht. ook lid der hoofdcommissie van on derwijs in Ned.-Indië, terwijl hij ook advies uitbracht omtrent de Indische voorstellen tot verbetering der trak tementen van de leden van de rech terlijke macht. Hedert 1861 was hij ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van den over ledene zal plaats hebben te Leiden op de begraafplaats aan de Groene- steeg op Zaterdag a. s., des voor middags te halfelf. „Steeds Voorwaarts". Naar aanleiding van de aanschrij ving van den Raad van administratie der H. IJ. S. M. aan haar personeel, in zake het maken van propaganda voor den Nederlandschen bond voor spoor- en tramweg-personeel Steeds Voorwaarts, zal Zondag 18 Februari in Plancius te Amsterdam eene groote protestmeeting worden gehouden, waarin, volgens het strooibiljet, „ver schillende sprekers het woord zullen voeren om het recht van den vrijen burger te verdedigen." Fin de Siècle. Eene dame te Amsterdam, die te gen 1 Februari a.s. eene nieuwe dienstbode had gehuurd, ontving de zer dagen het volgende briefje„Me vrouw, na gewonnen invormazien moet ik u melden dat ik van de dienst afziet. „Mejuvrouw" (Handteekening). Een ongeluk. Dezer dagen kregen op den N -Z. Voorburgwal te Amsterdam twee broeders, vischkoopers, verschil met een persoondeze ontving een duw, gleed van den trottoirband af, en viel. Hij moest naar het gasthuis vervoerd worden, waar hij in den loop van den avond overleed. Zeer ontsteld over de gevolgen werden de beide broeders gearresteerd. Zij staan als oppassende lieden bekend. Losgebroken leeuwen bij Carré. Woensdagavond zijn de vier leeu wen uit hun kooi bij Carré ontsnapt. Of ze het aankijken van de danse serpentine moe waren,of dat ze beboette hadden aan een beetje buitenlucht, het valt niet te beslissen. Een feit is het dat ongeveer halfzeven, anderhalf uur vóór de voorstelling, de vier ko ningen of koninginnen door het ge bouw aan het wandelen waren. Uit den luchtigea aanhef van dit relaas, aldus meldt de Tel. zal men al reeds kunnen opmaken, dat hun uitstapje geen per.-oonlijke ongelukken heeft veroorzaakt. Hoe de beesten 1< komen zijn, weet niemand met zeker- heid.De meest logische oplossing is,dat het deurtje van de kooi „aan" stond. Mag men de legende geiooven, dan hebben een paar jongens met de sluiting gespeeld en hebben de leeu wen getoond, dat zij niet van derge lijke grappen gediend zijn. Mag men de legende verder navertellen, dan kwam de gasfitter, over half zeven binnen en stak bedaard de lichten op. Toen hij een eindje gevorderd was, rustte hij even uit, zooals gasfitters meer doen, maar nog voor zijn poste- riores met de zitplaats in aanraking kwamen, sprong hij alweer met ang stige snelheid op, want in de voorste rij stalles zaten de vier leeuwtjes, de beentjes gekruist, terwijl ze als dandy's de snorren opstreken. Ze wouen de voorstelling ook eens zien. 't Was toch te mal om altijd voor clown te spelen in dat kleine hok. Onze gas fitter gunde zich een paar oogenblik- ken tijds om te klappertanden, maar toen de leeuwen door al dat geklap eer omkeken, maakte de man dat lij wegkwam. Zoo bleven de leeuwen alleen en vonden dat het gas van de „Conti nental" Hauw brandde. Een geeuwde en een ander geeuwde en toen gingen ze op inspectie uit. Vóór was 't heele- maai een gekke boel. De grootste leeuw sprong op de causeuse, zag in den spiegel en keek ailerverbluftst naar zijn facie. Een andere ging een beetje rollebollen op het tapijt, 't Bleef vervelend. Daar kwam de melkboer. Met zijn onvervalschten room wou-ie naar het buffet gaan. Maar bij het zien van de beestjes, liep hij nog harder dan de gasfitter. „Da's nou 'n melkboer", zei een van de leeuwen en ze wandelden verder tot bij de keuken, waar de meid biefsteack bakte. Hongerig snoven de dieren. Ze krabden aan de deur. De meid open, deed de deur weer dicht met een smak en viel toen in d'r eentje, bij de biefsteack, die waar schijnlijk aanbrandde flauw. In- tusschen hadden de gasfitter en de melkboer door hu naschreeuwen alarm gemaakt. De artisten van het circus, die er gedeeltelijk reeds waren, gin gen voor een deel op de vlucht over de daken en een ander deel naar alle berekening het mannelijkwa pende zich met messen, stokken, hooivorken, parapluies, revolvers, be zems, geweren enz. De heer Schuite voerder zweefde op de vleugelen der bereidwilligheid naar de cavalerie- kazerne. Het oproer-signaal werd ge blazen en een luitenant, een fourier en vier manschappen vlogen in storm pas met geladen karabijnen naar Carré. Tegelijk buitelde een der clowns uit het gebouw, holde naar „Artis" en rende terug, geëscorteerd door den heer Kasten, inspecteur der roofdie- en door eenige oppassers, die hokken en netten meenamen. Ook de familie Carré was nu gewaarschuwd. Max was de eerste om met een be diende aan 't zoeken te gaan. Bene den was niets meer te vinden. Maar toen boven, de bediende een lucifer afstreek, zag hij de leeuwen loopen en de bediende vond het verstandig hun voorbeeld te volgen. Nu begon een formeele drijfjacht. Aan de koelbloedigheid van den heer F. A. Nimse, stalmeester van Carré, heeft de directie veel te danken, want deze heer sloot onmiddellijk de stal len af. Waren de leeuwen hier bin nengeslopen, dan zouden de kostbare paarden er minder goed zijn afgeko men, want men beweert, dat de roof dieren ter wille van de „danse ser pentine" niet al te best gevoed wa ren. De leeuwenjacht duurde vrij lang. Huzaren, oppassers van „Artis", ar tisten van Carré, brandweermannen, alles liep met heldhaftig geschreeuw door eikander. Maar de leeuwen von den dat te aanstellerig en bleven ver dekt opgesteld. Door het geheele cir cus was een verschrikkelijk geril en ff. De pachter der koffiekamer hield zich in het buffet opgesloten met een groote leverworst in de hand om de beesten toch maar koest te houden, als ze bij hem op visite kwamen. Een glas Löwenbrau stond ook al klaar. De buffetjuffrouw van de andere koffiekamer, verklaarde later dat ze „van schrik niet gegeten had. 'k Heb zitten bibberen Die lamzak ken En terwijl binnen de heroï sche strijd plaats had, verdrong zich een nieuwsgierig publiek voor de deuren. Niemand werd toegelaten. Ook uw verslaggever niet, ofschoon deze beweerde voldoende biologische kracht in de oogen te hebben. Revenons nos lions! De hond van den heer Carré ging aan 't snuf felen, ontdekte een der leeuwen, maar kreeg een onzachten aai. De temmer Woensdagmorgen te 11 uur kwam m 't Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht de commis- ;ie in zake het onderzoek van Neer bosch bijeen, onder voorzitterschap van mr. De Beaufort. De bijeenkomst duurde tot ongeveer 5 uur en werd Woensdagavond voortgezet. De toezegging, welke naar luid van sommige bladen gedaan zoude zijn door den Off. v. Justitie te Arnhem a^n den heer v. Deth dat de heer v. 't Lindenhout zou vervolgd wor den, is volkomen onjuist. Blijkens persoonlijke mededeeling van den Off. v. Just, te Arnhem aan den heer mr. E. J. Korthals te Amsterdam, moet dit geheel bezijden de waarheid zijn. werd er jbij gehaald, maar deze had er „niets" geen schik inde bees ten waren niet in „vrijheid" gedres seerd. Eindelijk kreeg de heer Nimse, wiens koelbloedigheid we straks reeds prezen, een inval. De heer Carré riep: Herr NimseNim.ze!" en de stalmeester hield het dier een kar bonade voor. Toen dacht het beest, waarschijnlijk philosophisch'k moet d'r toch weer in, 'kzal maar nemen wat 'k krijgen kanen hij (of zij) hapte bedaard toe, liet zich inpakken en in het hokje brengen, Dat was er eenHoeraMaar nu de drie andere. Twee waren in de „za delmakerij" gekropen. Men probeerde ze in de hokken van „Artis" te lok ken, maar ze toonden, dat niet alleen ezels koppig kunnen zijn. Vleesch, klontjes suiker, niets hielp. Ze grom den nijdig, bekeken de uniformen der huzaren en der brandweerlui, maar verroerden zich niet. 't Was bij negen. De heer Carré begreep, dat er een be sluit genomen moest worden, daar het publiek nog altijd buiten stond. Hij gaf daarom order de „zadelma kerij" te barricadeeren hetgeen ge schiedde. Wat was er intusschen van het vierde leeuwtje geworden. Het beest was naar boven geklommen en pro- meneerde op en neer voor de kleed kamers der artisten. Toen het echter beneden al dat geschreeuw en wapen gekletter hoorde, werd het, zooals inenschelijk en „leeuwelij k" is zenuw achtig. Een leeuw is ook aan natuur wetten onderworpen en zoo gebeurde het dit geheele verslag is zuiver historisch dat de koning der die ren' even de „artisten-retirade" bin nenliep. Dat zag een huzaar en mis bruik makend van den toestand van het dier, trok hij de deur dicht. Te kwart over negen begon einde lijk de voorstelling in het circus en terwijl de vroolijke muziek klonk, zaten de „twee" in de zadelmakerij en de ander op de W. C., bewaakt door huzaren met geladen karabijnen. Niet onvermakelijk was de raad, die een dame aan een brandweerman gaf„Setzen Sie die Schlange drauf... vom Wasser sind sie bang Het stoomschip „Samoa". Hedennacht kwam te IJmuiden het grootste schip aan, dat tot dus ver daar ooit binnenliep. De Samoa is 19353 MA groot, leng te 445 Eng. voet en breedte 52 Eng. voet. Is de kolossus geheel geladen, dan is de diepgang 26 voet. Omdat het aanmerkelijk langer is dan de groote Noordzeesluis, moest het schip met gelijk water geschut worden. Hedenochtend zou de Samoa welke van Bombay komt naar Am sterdam opvaren, waar het kolossale gevaarte zeker veel bekijks zal heb ben. Muur ingestort. Dinsdagnamiddag stortte in ;het slop van Willem Klein te 's-Graven- waar men bezig is eenige oude krotten op te ruimen voor de uit breiding van de school aan het Kor- tenbosch, een muur in. Twee knapen die er juist voorbijliepen, werden door de vallende steenen getroffen. Een hunner werden beide beenen gebroken, terwijl de ander zwaar aan het hoofd verminkt van onder het puin werd weggehaald. De eerste werd naar het gem. ziekenhuis en de tweede naar het R. K. ziekenhuis overgebracht. Neerbosch. Aan de weesinrichting te Neerbosch is door wijlen freule Sandberg, over leden te Zwolle, gelegateerd de som van 1000, vrij van successierechten. Ook ontving de inrichting de afge- loopen week eene anonieme gift van ƒ500 uit Zalt-Bommel. welk vonnis de off. van justitie ap. pèlleerde. Voor het gerechtshof te Leeuwar den verklaarde de brugwachter, dat J. de B. met staande zeil kwam aan. varen en geen licht op had; terwijl de schipper begeerde, bij de strijk- paal reeds het zeil te hebben neer- gelaten. Na verder getuigenverhoor achtte de adv.-gen., jhr. mr. F. v. Panhuijs de schuld van beklaagde bewezen en vorderde zijne veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak Zaterdag a.s. Brandstichting. Te Groningen is naar de gevange nis overgebracht de chef eener elec- tro-technische werkplaats, die door middel van electrische toestellen zijn magazijn getracht heeft in de asch te leggen. De brand werd intijds ontdekt. Uit een deskundig ondezoek is de brandstichting gebleken. De man heeft reeds bekend. Den 30 Oct. 11. hebben een zoon en schoonzoon van den landbouwer L, de Vries door notaris Van Kleffens, te Veen wouden, in de herberg van R. de Vries onder Kollum, loste stuk ken land laten verhuren. Eenige ar beiders hadden echter een complot gemaakt om slechts laag te bieden, doch toen de verhuurders het land zoo laag niet wilden verhuren, ont stond er een algemeen tumult. De vader van de verhuurders, L. de Vries, was even naar buiten gegaan en werd toen door iemand hij zou zeggen door J. D. M., 39 jaren, koopman en voerman te Oudwoude, maar het was duister zoodat hij wei nig .zien kon aangegrepen en in de herberg gesleurd, .net een hard voorwerp op het hoofd geslagen en door een massa menschen als in een kluwen door elkaar omsingeld en ;lagen; hij kreeg een gat in het hoofd en aan het voorhoofd, en werd in zijn arm gebeten. J. D. M. hiervoor voor de recht bank te Leeuwarden terechtstaande, bekende L. de Vries beetgepakt en in huis getrokken te hebbenmaar ontkende hem te hebben geslagen. De subst. off. van justitie, mr. H. Th. Westenberg, wien jhet spijt dat alleen deze beklaagde terechtstaat stelt in het licht welk schandelijk tooneel er dien avond is afgespeeld en requireert dat bekl. tot 6 maanden gevangenisstraf zal veroordeeld wor den. Uitspraak Zaterdag a. s. Den 22sten September 1893 was het des avonds stormachtig en buiïg weer, een krachtige wind en een donkere lucht. De schipper J. de B., van Wei- ward, gem. Delfzijl, was met zijn broer met hun schip op het Eems- kanaal, en de brug no. 4 naderende, begon hij van verre reeds den brug wachter te roepen. Door het weer hoorde deze dat niet, maar door een ander gewaarschuwd, spoedde hij zich om de brug af te draaien. Nauwe lijks daarmee bezig, vloog het schip tegen de brug; de ijzeren draaier, waarmede hij de brug omdraaide, sloeg snel in het rond en de stang trof den arm van den brugwachter waardoor de arm brak. Hiervoor heeft J. de B. voor de rechtbank te Groningen terechtge staan, maar werd vrijgesproken, van Bij de spreking van de aanstaande verzoening tussschen keizer Wilhelm en Bismarck, wordt overal met uit zondering van weinige, meest radi cale bladen, vreugde over dit feit aan den dag gelegd. Het nieuwe Servische kabinet met Simitch als minister-president, is sa mengesteld. Woensdag zou het in de Skouptchina verschijnen, waarna de zitting zou worden gesloten. De „Politische Correspondenz" te Weenen bericht dat de nieuwe minis ter-president van Servië Simitch ia de Skouptchina verklaren zou dat de regeering de constitutie en de andere wetten zal eerbiedigen en verzoenend en welwillend jegens de drie staat kundige groepen zal zijn. Zij zal trachten door hare houding jegens de mogendheden den binnen- en bui- tenlanclschen vrede te verzokeren. Zij rekent er op dat zij het vertrouwen van de vertegenwoordigers en het volk zal winnen. Zij heeft de sluiting der zitting den Koning voorgesteld, om zich op de hoogte te stellen van de vereischte wets-ontwerpen. Volgens eene andere mededeeling zou de regeering in haar programma te kennen geven, dat zij de consti tutie eerbiedigen, den oeconomischen toestand handhaven en de financieels verbintenissen van den staat nako men zal. Garaschanine en het liberale comité hebben het programma der radicaler volledig goedgekeurd en nemen voor het overige eene gereserveerde hou ding aan. De minister-president Simitch, maakt eene circulaire aan Servië'* diplomatieke agenten in het buiten-1 land gereed, waarin hij te kennen zal geven dat Servië vriendschappelijke betrekkingen met alle staten wenscht te onderhouden, zich gedragen zal als, een goede nabuur en in loyale relatie met Oostenrijk wil blijven. De diplomatieke vertegenwoordigers van Spanje in het buitenland hebben bericht ontvangen, dat de spaansche regeering door maarschalk Martinez Campos van Marokko eene oorlogs vergoeding van 30 millioen pesetas heeft geeischt. Deze betaling wil zij gewaarborgd zien door tijdelijken al- stand van de marokkaansche tolkan toren tusschen Ceuta en de Moluya- rivier, waar spaansche kommiezen met eene gewapende macht de in voerrechten zouden innen totdat de oorlogskosten zijn afbetaald. De Indépendance beige maakt onder voorbehoud een bericht bekend, vol gens hetwelk ook baron Dhanisgedood is in den slag;bij Kassongo, die moord dadiger is geweest dan eerst gedacht werd. De troepen van den Kongo- staat werden bestookt èn door het vuur van het Arabische opperhoofd Ru- maliza èn van achter door het vuur van Lutété, die verraad geplei heeft. Lutété is door de troepen van de achterhoede, die hem p heeter- daad betrapt hebben, gedood. De berichten over den opstand in Brazilië zijn over het algemeen zoo tegenstrijdig, dat zij zelfs geen flauw dat van oogenblik tot oogenblik voor al de passagiers den dood wezen kon. Toen dan ook in een wissel de coupé een harden ruk kreeg, kon Fifi zich niet weerhouden en uitte hij een kreet van angst. „Dat was een schok, hé?" zei de anarchist koeltjes. „Nog éen zoo en we hebben veel kans om de lucht in te vliegen. Gelukkig voor je gaat de trein nogal snel. Als het een lokaal- trein was, zou ik niet durven zeggen dat we het verder dan een paar stations zouden brengen, maar de snelheid van dezen trein vermindert de schokken. Dat is een natuurkun dig feit. Ik zal je eens vertellen, hoe dat komt Hij begon hier een lange explicatie waarvan Fifi niets be greep, omdat het hem niet mogelijk was er naar te luiste ren. Hij tuurde maar voortdurend naar het zoo onschuldig uitziend blikken keteltje, dat ieder oogenblik dood en ver derf kon aanbrengen aan honderden. Op een oogenblik was het hem, of het keteltje op de bank bewoog. Hij keek nauw lettend toe en zag dat het voorwerp inderdaad langzaam van de bank schoof door het Bchudden van den trein. „Pas op, het valt er af!" gilde hij in doodsangst. Juist op het oogenblik dat het keteltje op den grond zou gevallen zijn, hield de anarchist het met zijn hand tegen en zette het weer tegen den wand. „Dat scheelde maar een haar, beste jongen. Let er maar goed op, want ik mocht het eens vergeten. Je moogt het dan gerust zelf op zijn plaats zetten als je wilt. Ik ga intusschen een klein dutje doen, ik heb den geheelen nacht gewerkt en ben erg vermoeid." Met deze woorden ging hij lui in den hoek liggen met de voeten op de andere bank en sloot de oogen. Fifi zag dit met vreugde, want er was een denkbeeld bij hem opgeko men dat hij nu zou kunnen volvoeren. Hij wachtte een tijd lang totdat de anarchist stil lag en zeer gelijkmatig adem haalde. Toen stond hij langzaam van de bank op, deed zachtjes een stap naar voren en strekte zijn hand reeds uit naar het handvat van de noodrem aan de zoldering, toen hij opeens met schrik zag, dat de anarchist hem met wijd geopende oogen spottend aankeek. Fifi trok zijn hand terug. „Ei, ei," zei de anarchist, „we beginnen heusch wat over leg te krijgen. Aan de noodrem trekken, he? den trein stil staan en Fifitje met de diamantjes van prins Olesko het op een loopen gezet Heel aardig bedacht, maar ik ben nu een maal op je gezelschap gesteld en niet van plan je van het mijne te ontslaan voor we te Parijs zijn." „Hou je dus kalm, want ik geef je de verzekeringzoodra je één poging doet om te ontkomen, werp ik Je mijn keteltje achterna." lifl viel in den hoek terug en zei geen woord. De flikke rende oogen van den anarchist gaven reden om te vermoeden, dat hij woord zou houden. Deze rekte zich eens genoeglijk uit, sloot weer de oogen en viel nu werkelijk in slaap, want spoedig hoorde Fifi hem op een natuurlijke manier snorken. Het was voor den jongen booswicht een verschrikkelijke toestand. Overgelaten aan zijn eigen gedachten had hij niets anders te doen, dan te turen naar de helsche machine op de bank. Het koude zweet brak hem aan alle kanten uit. Op het laatst scheen het, alsof het keteltje een soort van glim mend dier was, met een paar oogen die hatelijk grijnsden en een grooten mond die zich akelig vertrok. Bij dit nare visioen kwam nog de angst dat het ding opnieuw in bewe ging komen en van de bank schuiven zou, want daar de anarchist nu sliep, moest hij dan wel tegen wil en dank het vreeselijke voorwerp tegenhouden. Herhaaldelijk ging hij met knikkende knieën erheen, meenende dat het keteltje bewoog, maar telkens bleek dat het gezichtsbedrog was en keerde Fifi met een gezicht van verlichting naar zijn hoekje terug. O, hoe gaarna zou hij al de diamanten die hij bij zich had hebben gegeven, om maar weg te komen uit deze ver schrikkelijke coupé. Maar er was geen middel tot ontvluch ting, hij moest wel blijven waar hij was en ten einde toe de vreeselijke kwellingen, die hij nu ondervond, blijven ver duren. Wordt joervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2