De Kinderwagen. BINNENLAND. Uit de herinneringen van Andrew Lansdowne, den Londenschen detective. Mijn ervaring heeft mij geleerd, dat het vooruitzicht op een goede belooning voor een politieman een krachtige prikkel is om een zaak tot een goed einde te brengen. Het zal iemand aan het werk houden tot laat in den nacht, terwijl in een an der geval hij zoncler eenige gewetens- knaging rustig in den schoot van zijn gezin zou zijn gaan slapen. Misschien zeggen sommige men- schen, dat de hoop op geldelijk voor deel geen invloed op een politieman moest kunnen uitoefenen, maar ik ben dat niet met he.m eens en wel om de zeer eenvoudige reden, dat ik aanhouding een prijs van tweeduizend gulden uitgeloofd en op een winstje van duizend gulden voor ieder kon wel een flesch Champagne staan. Maar zie plotseling scheen ons de belooning te ontglippen. Wat was het geval. Eenigen tijd van te voren was een man wegens oplichting door Engeland uitgeleverd naar Amerika en hoewel de ameri- kaansche rechter alles deed wat hij kon, gelukte het niet het overtuigend bewijs van schuld te leveren. Men trachtte toen deze gevangenen te ver- oordeelen op een ander door hem begaan misdrijf, maar waarvoor geen uitlevering placht te worden toege staan. Hierop beriep zich dan ook de beklaagde en de zaak eindigde in eene 'schorsing van de uitleverings wetten tusschen Engeland en Amerika. Dit incident ging ons in zooverre het bij mijzei ven heb waargenomen hoe men hechten kan aan het voor- uitzicht op een goede belooning bijaan dat de minister van justitie uit- - gelegenheid toen het scheen, of drukkeüjk beval, dat totdat deze zaak de buit rni( zou ontglippen. met de regeering der Vereenigde De zaak die het betrof was de vol- j Staten zou zijn geregeld, niemand gendeTwee vertrouwde bedienden van een rijken koopman in New-York wisten door valschheid in geschrifte van diens bankiers een som van hon derdduizend gulden te verkrijgen en de rijkdommen van hun patroon waren zóo groot, dat hij het verlies niet eens bemerkte, totdat een toeval hem de zaak twee jaar nadat zij ge pleegd was, deed ontdekken. Een van de daders werd in Amerika gearresteerd, maar de ander, een zou worden gearresteerd om naar Amerika te worden uitgeleverd. Gij kunt u de gewaarwordingen voorstellen, die mijn collega en mij bezielden, toen wij daar zoo op een maal elk duizend gulden door onze vingers zagen glijden. „Houdt den man in het oog," zei onze chef, maar dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Iemand een on bepaalden tijd lang na te gaan is zeer bezwaarlijk en wordt gewoonlijk door den be- Dit was ook inderdaad het geval. De eenige verdienste van dit geval Het was ongelooflijk, hoeveel men- was, dat het ons den tijd hielp kor- schen met aandacht dezen kinder-ten. Littlechild en ik vertelden el- wagen hadden bekeken, niet te ver-'kaar in die maanden menig verhaal, geten de dienstmeisjes wier naijver hij dat waard zou zijn geweest om het zeer had opgewekt. Nu wij vanjonzen op te schrijven. Intusschen was het man weinig of niets wisten, maakten weer regenachtig geworden en ging wij jacht op zijn kinderwagen. Wij het kind dus niet uit, zoodat .ook de spoorden dien na totdat het ons toe- j kinderwagen onzichtbaar werd. scheen alsof de wagen een levende Ten slotte werd onze man toch ge- boosdoener geworden was en de wagen snapt. gaf ons een aangenamen jacht door j Op zekeren dag toen de zon scheen, de zuidelijke graafschapen totdat wij waagde zich een man die van het eindelijk kwamen^an eene zeeplaats station gekomen was, bij den kin- in het westen van Engeland. Intusschen was mijn collega Little-morgen child bi] mij gekomen om ,mij te hel- w.is hij derwagen en wandelde den geheelen daarnaast, Was hij het of het niet? Ik beweerde van pen in mijn onderzoek en hij was het wel en zou zonder bezwaar maar da- die op een zonnigen morgen den delijk tot arrestatie zijn overgegaan, merkwaardigen kinderwagen zag rij-doch Littlechild herkende in hem het den over het strand. ons gegeven signalement niet. Dit Een vrouw, blijkbaar een dienstbo-was zeer verklaarbaar, omdat het de, liep er achter en een kind la< er in. De vrouw woonde bij een fa milie in huis, verzorgde het kind en oogen betaalde altijd prompt. Zij zeide dat bleek 7 haar meester die vaak op reis was paar dolle oogen, die een onzekere sig nalement o. a. sprak van een gevuld en blozend gezicht met helderblauwe en het gelaat van dezen man ingevallen, met JCngelschman, was verdwenen en daar trokken persoon ontdekt. Zoo ging het hij familie had te Londen, vermoedde ook hier. Op zekeren dag had onze men dat hij daarheen zou komen en werd ons politiebureau gewaarschuwd. De opening van een groote zaak is j verdwenen. man hoe weet ik ni t, blijkbaar lont ;eroken. Althans, ,hij was spoorloos altijd van groot belang, maar wan neer zooals gewoonlijk het geval is, zij moet worden begonnen met zeer weinig aanwijzingen, behoort er moed toe om er met kracht en inspanning Eerst een jaar daarna kwamen de beide regeeringen in zake het tractaat van uitlevering tot een vergelijk. De politie te New-York was loen zeer begeerig om net in dien tusschentijd mee aan te vangen. Eerst wanneer j verloren terrein te herwinnen en zoo- de eerste aanwijzing is verkregen j doende werd de zaak van den dief- komt er belangstelling bij den politie- j stal der honderdduizend gulden weer man en hij moet wat geestdrift opgerakeld en ik met. de uitvoering koesteren voor het vak, zoo vroolijk i daarvan belast, een zaak begint waarin de kansenik moest dns van nieuws af aan voor hem staan als duizend tegen éen. beginnen en had toen het geluk, eene Ik werkte met de hulp van een nieuwe en belangrijke aanwijzing handigen collega, Littlechild genaamd.1 machtig te worden. Toen namelijk Elk kwartier dat de man dien wij onze man uit de buurt van Highgate zochten had kunnen betrokken heb- verdwenen was had hij al zijne meu- ben, werd streng bewaakt en onder- j beien verkocht, uitgezonderd een kin- zocht en ten slotte vernamen wij, dati der wagen op vier wielen. In dien tijd een vreemdeling die er uitzag alswaren deze vierwielige wagentjes een een Amerikaan woonde in de buurtnieuwigheid in Engeland, hoewel van Highgate. I men ze reeds vaak gebruikte in Ame- De beschrijving van denman werd'rika. Deze kinderwagen was evenwel ons in détails erbij geleverd en stemde naar ik geloof de eerste die ;in Enge- volkomen overeen met het uit New- land kwam en hij was bestemd een York ontvangen signalement, Het was groote rol te spelen in onze onder natuurlijk niet moeilijk Highgate te zoekingen. Juist omdat het zulk een doorzoeken. Slager, kruidenier, bakker in Engeland weinig bekend voorwerp en melkboer werden achtereenvolgens w. s, had het overal de aandacht ge- gehoord en het duurde niet lang, of trokken en zouden dus denkelijk al ie wij wisten precies waar onze man mogelijke menschen die met vervoer zich ophield. te maken hebben, koetsiers, spoor- Littiechild en ik dronken al een wegbeambten, pakjesdragers etc. zich fijne flesch op de gevangenneminghet eigenaardige voertuig kunnen van den man, want er was voor zijne herinneren. -I- met zijn vrouw, haar hierheen had gezonden en spoedig zelf eens ko men zou. Blijkbaar had de herleving van het tractaat van uitlevering onzen vriend voorzichtig gemaakt. Het eenige wat ons nu te doen stond, was den kinder wagen te bewaken en na te gaan of zich ook een mannelijk persoon daar bij voegde. Zulk een bewaking nu is aange naam als men er later over spreekt, maar het duurde twee maanden en dat was wat lang. Eiken dag werd de kans op mislukking grooter en in deze eentonige omgeving scheen el ke dag zoolang als een week. Eiken morgen ging die ellendige kinderwagen uit, geduwd door de meid, die wij niet konden ondervra gen omdat zij hem dat zeker zou heb ben gemeld en hij daardoor argwaan zou gekregen hebben en bovendien ook, omdat wij niet wisten of de te genwoordige eigenaar van den kin derwagen onze man wel was. Wie kon zeggen, dat hij den wagen niet aan een ander had overgedaan We moesten dus zeer voorzichtig wezen. Eindelijk scheen het, of ons werk zou worden beloond. Op zekeren mor gen, toen wij den wagen in de verte zagen aankomen (we konden het ding haast op een mijl afstands nog her kennen) merkten we een man bij den wagen op. Uit de verte gezien was hij van dezelfde grootte en van den bouw van den man dien we zochten. „Hariepen we uit, „daar komt nu eindelijk onze man. Nu onzen slaj geslagen De kinderwagen kwam steeds na der, maar tot onze niet geringe teleur stelling bleek dat de man een bewon deraar van de vrouw was, met wien zij den vorigen dag had kennis ge maakt. Wij zeiden geen woord, maar keerden ons gelijktijdig omeniiepen weg, uit vrees dat ons iets zou ont vallen dat den argwaan van de vrouw zou kunnen opwekken. j veel grooter den een vierkante meter, If A ARïFMMPi! UA I PT HA bekleed mét zink. Op dat t .feitje nAAilLMilïIM HALLMJüo» i staat een machine, die ge u het best Een Eaterdagavondpraatfe. voor den geest kunt brengen door te denken aan een naaimachine in een I kast. Welnu en aat. CLXXXVIII. j Dat is de stoomturbine. Een week of wat geleden bepleitteMaar ge wilt toch niet zeggen, dat ik het goed recht van de nederland- dit electrisch licht geleverd wordt sche industrie. „Begrijp ik je goed? door dat kleine dynamootje, direct vroeg mij den volgenden dag een ken- gekoppeld aan een even liliiputterig nis dien ik ontmoette. „Zou je wil- machinetje j)at ginds de gansche len, dat we enkel en alleen inland- fabriek in beweging wordt gebracht sche fabrikaten gebruikten en het ®n gehouden door een machine, die buitenland finaal den rug toekeerden ja iets grooter, maar toch ook nog „Als ik ooit zooiets beweer, wordt.van onbeduidende afmetingen is en het hoog tijd dat ik de pen maar i dio te midden van al die draaibanken. neerleg, want dan zijn de fijne punt jes er zeker van af," gaf ik t *n ant woord. „Mijn beste heer, we kunnen niet geheel zonder het buitenland, zooals geen enkel rijk ter wereld het stellen kan met niets dan zijn eigen hulpmiddelen. Ik heb alleen gewild, dat we eens overtuigd zullen worden dat we ook wat kunnen en dat de boren, snijmachines etc. haast aan het oog ontsnapt? 't Is toch zoo. Dit kleine werk tuigje bereikt een snelheid, waarvan men zich eenvoudig geen voorstelling maken kan. Het rad van de turbine draait dertigduizendmaal in de mi nuut om, ik behoef u dan ook wel niet te zeggen dat wanneer de motor buitenlandsche industrie geen afgod J in gapg is? °P de as niet te zien is. waarvoor we behoeven te knielen. Maar dat zegt niet, dat we niet een verstandig gebruik mogen maken van wat die buitenlandsche industrie voortbrengt." Weinig had ik toen gedacht, dat ik deze week kennis zou maken met een tweetal staaltjes van buitenland sche industrie, die van merkwaardig belang zijn. Ik was de gast van de hier bestaande Technische Vereeni- ging, een sociëteit om het zoo te noe men, van een klein aantal haarlem- sche technici, die een excursie gin gen doen naar Amsterdam, om er de labriek van de firma Hendrik Jon ker Zoon en het centraalstation van de maatschappij „Electra" te be zien. In de fabriek van de firma Jonker was het vooral te doen om de stoom- turbine-de Laval te bekijken. Hoewel daar vroeger al wel eens beschrijvin gen van zijn gegeven, weet misschien deze of gene niet wat dit machinetje is. Stel u voor een houten tafel niet kleur hadden. Nu jis den verkeerde arresteeren voor een politieman altijd een ding, dat zeer noodlottig is. Zonder rekening te houden met de groote moeielijk- heden die eene arrestatie soms be lemmeren valt het publiek hem da delijk ongelooflijk hard als hij eens den verkeerde gevangen neemt en om dien reden durfde ik, door Litt- lechilds twijfei aan het wankelen ge bracht, de arrestatie niet aan. We besloten dus, hem in hetpogtehou den zoo mogeüjk een gesprek met hem te beginnen. De gelegenheid tot kennismaking deed zich voor, toen de kinderwagen op een oogenblik dat de vrouw ach terom keek, bijna omviel. Wij waren er toen vlak bij en Littlechild sprong vooruit en hield *den wagen tegen, waarvoor de vreemdeling hem met een groet en met een op melancho- lieken toon uitgesproken „ik dank u," zijne erkentelijkheid betuigde. Des avonds op het terras, waar onze man in een eenzaam hoekje zat, sprak Littlechild hem aan en ging naast hem zitten. Aanvankelijk sprak de man weinig, maar voor de vriendelijke woorden van mijn colle ga werd hij steeds meer ver trouwerij k en ten slotte vertelde hij met een haast, waaruit bleek welk een behoefte hij gevoelde om iemand in zijn ver trouwen te nemen, dat hij in Ameri ka geld gestolen en naar Engeland was gevlucht en hoeveel moeite hij zich had gegeven om aan de naspo ring te ontkomen. Het muziekkorps speelde op dat oogenblik een wals. Hoe ontsteld keek de man op, toen hij na zijne mededeeling van zijn buurman de woorden hoorde: „In naam der Koningin, gij zij t mijn arres tant Hij werd bleek en duizelig. „Wat is er vroegen een paar badgasten." „Mijn vriend is bevangen door de warmte," zeide Littlechild en intus schen was ik er ook bij gekomen en gingen wij met hem weg, terwijl de muziek nog altijd die wals speelde, Ik geloof niet dat hij die ooit verge ten zal. Wij kregen de belooning en de da der werd uitgeleverd naar Amerika. Hijzelf was er blij om, want het oneer lijk verkregen geld had hem toch geen geluk aangebracht. Elke tik aan de deur, elke ruk aan de bel joeg hem vrees aan voor de politie en elke melkboer, kruideniersknecht oi brievenbesteller, scheen hem een ver momde politieman toe; In zooverre werkte zijne arrestatie voor zijn zenuw gestel als een kalmeerende drank. Hij werd in Amerika tot driejaai celstraf veroordeeld. Zaak De Jong. Naar men vermeent zal de vee besproken Hendrik de Jong, binnei kort terechtstaan wegens oplichting gepleegd ten nadeele van de verdwe nen Maria Schmitz en hare zuster. dat zij beweegt. De snelheid is zoo groot, dat het schijnt of de as vol strekt niet beweegt. De heer Jonker liet ons een dyna mo zien, direct gexoppeld aan een turbine en waarmede sedert een jaar een groot gedeelte van de inrichting (de oude fabriek) electrisch is ver licht geworden. Het was verrassend om te zien, hoe spoedig nadat de stoom toegang tot de turbine had gekregen, al de gloeilampjes brandden. Toen kregen we een kijkje in het binnenste van den motor en zagen daar de kleine kamradertjes, oogen- schijnlijk volstrekt niets gesleten en dat in weerwil van de enorme snel heid! 't Is waar, de raderen bestaan uit de beste qualiteit zweedsch staal en de raderen worden door neerval lende droppels olie steeds in orde ge houden. Naast dit kleine eenvoudige ma chinetje ziet de gewone stoommachi ne met zijn groote raderen en langen zuiger, er log en onbeholpen uit. De ingelaten stoom blaast tegen den schijf van de turbine, die op regelmatige afstanden van openingen is voorzien. Bij de geweldige snelheid van 30000 omwentelingen per minuut moest de uitvinder natuurlijk erop bedacht zijn om de wrijving zoo ge ring mogelijk te maken en de tur bineschijf draait dan ook vrij rond; de eenige wrijving is die van de as- tappen in hare bedding, een onver mijdelijk kwaad. Deze wrijving heeft evenwel niet veel te beduiden, omdat de as ondenkbaar dun is. Natuurlijk zijn deze stoomturbinen van verschillende capaciteit. Of ze van algemeen gebruik zullen worden, moec nog blijken. De groote vraag of hun kolenverbruik geringer is of althans niet grooter, dan dat van een stoommachine, is nog niet aan een stelselmatig onderzoek onderworpen geweest, althans niet in ons land. In elk geval is het een groot voordeel, dat de turbine zoo weinig plaats in neemt en, als zij krachtig genoeg is, tegelijk met het drijven van de fa briek ook tde verlichting levert. Dit bespaart de gasrekening en gasreke- ningen (men weet daarvan ook bui ten Haarlem mee te praten) vallen gewoonlijk niet mee. Wij verlieten de fabriek der firma Jonker onder den indruk dat wij ken nis hadden gemaakt of de kennis her nieuwd met een zeer merkwaardige uitvinding. De mensch kan bij brood alleen niet leven, maar een technicus leeft ook niet enkel van kolenreuk en machineges tamp. We besloten, ons dus eerst wat te versterken vóórdat we het tweede gedeelte van de excur sie aanvingen, namelijk een bezoek aan het centraal bureau van de elec- triciteits-maatschappij Electra". Dit centraal-station ligt bij Sloter- dijk ongeveer een kwartier van de Haarlemmerpoort verwijderd, 't Is een donkere weg, maar men behoeft O omenschlie vend. Op het Haarlemmerplein te Aia sterdam bij de Groote Houtstraat no 2329 staat een blok van zeven hui zen, aan één eigenaar toebehoorend, Aan de bewoners daarvan werdvooi eenige maanden aangezegd, dat mei Maart die huizen zouden worden ge sloopt. Zaterdag 1.1. haalden de huis heeren als naar gewoonte de weekhu- ren op, zonder iets te zeggen. Maan dag d. a. v. kwamen ongeveer 1( sloopers, om een begin te maken mei het sloopingswerk. Zij begonnen met van twee huizen de daken af te no men, zonder dat de bewoners in staat waren zich tijdig van andere wonin gen te voorzien. Donderdagochtend werd aan eenige bewoners der perceelen 5357 op hel Haarlemmerplein aangezegd, dat zij den volgenden dag de woning moes ten verlaten en om hen te noodza ken weg te gaan namen zij Donder dagavond, toen het donker werd, de pannen van het dak. Daar het regende, kregen de bewoners dadelijk overlast van water. Het blok is bewoond door 21 ge zinnen, waaronder 4 zieken en 1 ster vend kind. Gebrek op Urk. Op het eiland Urk heerscht nijpend gebrekeen gevolg van de geringe verdiensten der visschers. Om eeniger- mate in de behoeften te voorzien, i- door de gegoede ingezetenen een ge bouw ingericht, waar kosteloos warm eten verkrijgbaar wordt gesteld in de school wordt onder de behoeftige kinderen brood uitgedeeld. niet te dwalen. Eene kloeke boog lamp wijst al van verre aan waar we moeten wezen. Het centraal-bureau bestaat, behal ve uit kantoor- en andere kleinere lokalen, uit een machinehuis en uit een ketelhuis, die vlak naast elkan der liggen. Beide lokalen zijn door electrische gloeilampjes uitstekend verlicht. Men kan aan alles zien dat de fabriek nog nieuw isde inrich ting er van is royaal en modern en hoewel de afstand van de stad wat groot is, staat daartegenover het groote gemak, dat door de afwezigheid van alle belendende perceelen, eventueel noodzakelijke uitbreiding gemakke lijk is. Twee stokers doen in een tijdsver loop van 24 uur te zamen elf dui zend kilo kolen in vlammen opgaan. Op dit oogenblik wordt een proef genomen met briquetten. Het klinkt vreemd, maar is toch waar dat de temperatuur in dit ketelhuis aange naam was, althans vergeleken bij die in de machinekamer. In laatstgenoemd lokaal staan drie machines elk van 600 paardenkracht, een van 300 en een van 150. Deze zijn nooit alle tegelijk in werking, omdat ingeval er een defect komt aan een machine een andere onmid dellijk in werking moet kunnen wor den gesteld. Wanneer nu een van 600 en een van 150 p. k. worden ge reserveerd, kunnen 16500 lampen ge lijktijdig branden. De electrische stroom gaat door twee concentrische kabels van 2 maal 220 vierk. mM. doorsnede naar de stad. Hoe kostbaar deze kabeltjes zijn kan men zich voorstellen, wanneer men weet hoe ze zijn samengesteld. De kern ervan bestaat uit in elkaar gestrengeld koperdraad, daaromheen ligt een dikke isoleerende laag van geïmpregneerde juta, daaromheen een loodmantel, daarna een krans van koperdraden, daaromheen weer een dikke isoleerende laag, vervolgens een dubbele loodmantel, een dubbele ijzer- bandarmeering en ten slotte een om- Vastgeraakt. De raderboot Prins van Oranje is Donderdagmiddag op de reis van Am- wikkeling van geteerd touw. Ook met het oog op de veiligheid is zulk een constructie van den kabel noodig. De electrische stroom die er wordt doorgevoerd, is er een van hooge spanning en aanraking daarmee zou dus zeer gevaarlijk wezen. Voordat i dan ook de stroom de huizen binnen gaat, wordt hij door middel van trans formatoren omgezet in een stroom van lage spanning. Het is gebeurd, dat een werkman die niet met electriciteit bekend was. het uiteinde van een kabel aanraakte, 's Mans hand was in een oogenblik geheel verbrand. Overigens kwamen er, naar ik mij heb laten vertellen, geen ongelukken voor. Nadat de stroom uit het centraal station een weg van 2J4 KM. heelt afgelegd, wordt hij in het kabelhuisje op den singel verdeeld en door drie kabels de stad ingeleid. Zondag wordt het minste verbruikt, de overige dagen is het verbruik on geveer gelijk. Overdag is de behoefte natuurlijk zeer gering, maar 's avonds tusschen vijf en zes uur stijgt het aantal lichten dat wordt aangestoken, verbazend snel, zoodat de fabriek dan met alle macht moet zorgen voor vol doenden en geregelden toevoer. Het licht der toekomst heeft tot dusverre in Amsterdam nog geen zeer grooten ingang gevonden. Electra levert tot heden sjechts 6000 lichten en dat is in zulk een stad niet veel. Maar dat het een toekomst heeft, wie zou er nog aan twijfelen. „Wel, meneer Boeyng," aldus vroeg ik den directeur die ons rondleidde, „hoe staat het met uwe plannen, om ook in Haarlem electrisch licht te brengen „Och," kreeg ik ten antwoord, „we wilden er een kabel heenleggen, maar ik kon met burgemeester lorden? niet verder komen." „Probeer het dan nu nog eens met burgemeester Boreel. Als ik mij niet vergis, wil men nu wel een serieuse aanbieding." FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 6