BINNENLAND, Wedstrijden Rechtszaken. zijne benefiet-voorstelling komt ge ven, tevens ter herdenking aan zijn 76sten verjaardag. Hoewel hoog be jaard, houdt de Nestor der Nederland- sche acteurs met jeugdige kracht de vaan der Nederlandsche kunst hoog en dwingt nog steeds door zijn schoon spel ware bewondering en waardee ring af. Gespeeld wordt Lessing's schoon werk „Nathan de Wijze." Naar wij van goeder hand verne men, treedt het gezelschap van den Tivoli-schouwburg te Rotterdam, dir. J. C. de Vos W. v. Korlaar, Vrij dag 9 Pebr. in den schouwburg al hier op met de klucht „de Tante van Charlie." voornoemd) zeer wenschelijk voor komt, doch dat, ook dan wanneer de Nederlandsche wetgever zich ten aan zien van dit ontwerp blijft houden aan het in 1881 aangenomen stand punt (het stelsel van vergunningen en openbare politiezorg), de wet met eenire meer afdoende of strenger ge- iormuleerde bepalingen kan worden aangevuld, welke in het adres nader worden omschreven. Proces Zandvoort. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest, jl. Vrijdag gewezen, het vonnis der Haarlemsohe rechtbank bevestigd, waarbij aan den heer Albers te Middelburg zijnen eisch wegens verkocht badmateriaal was toege- Onderscheidingen. Bij koninklijk besluit van 29 dezer is, als blijk van goedkeuring en te vredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon besluit van 22 Sept.* 1855. toegekend aan P. van Vliet, kapt. der sleepboot Simson te IJmuiden, en H. P. A. van de Vliet, P. Zwart en ,T. Meijers, deel uitmakende van de equipage der ge noemde sleepboot, wegens de redding van drie schipbreukelingen bij het vergaan van het Duitsche barkschip Hellas in de Noordzee op 21 Nov. 1893 H. I. Smeenk en J. Griffioen, bei den visschers te Diemen, wegens red ding van de opvarenden van een in zinkenden toestand verkeerend schip op de Zuiderzee, op 19 Nov. 1998; J. R. M. Koster, te Alkmaar we gens het redden van een kind uit het Groot-Noordhollandsch Kanaal aldaar op 15 Dec. 1893. Gouverneur van Suriname. „Ons wordt verzocht mede te dee- len, schrijft het Vad., dat de verkla ring, als zou vanwege het departe ment van Koloniën gezegd zijn, dat een aanvraag om ontslag van den Gouverneur van Suriname niet is in gekomen, op misvatting moet^ be rusten. Het departement van Kolo niën aldus was de bedoeling was „niet in staat inlichtingen te verstrekken." Lotsverbetering De Nederl. Politiebond heeft een verzoekschrift gericht aan den Mi nister van Binnenlandsche zaken om de hulp en medewerking van Z.E. te verkrijgen, opdat de tractementen van de ambtenaren der gemeente politie naar die der Rijkspolitie zal worden geregeld. Drankwet Het hoofdbestuur van de „Neder landsche Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank" heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, om instemming te betuigen met het wets ontwerp ter nadere wijziging der wet houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronken schap. Adressanten zeggen, dat de aanne ming van dit of dergelijk wetsontwerp door de wetgevende macht hun (on verminderd het wijder strekkend stre ven der Nederlandsche Vereeniging Handhaving der orde. In haar Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer naar aanleiding van de Staatsbegrooting, teekent] de Regee ring verzet aan tegen de klacht van onderscheiden leclen over de zwakke, om niet te zeggen lijdelijke houding door de Regeering aangenomen tegen over allerlei uitspattingen in verga deringen zoowel als in geschriften, waardoor schade wordt toegebracht aan den eerbied voor het gezag." „Toepassing" aldus wordt be weerd „toepassing der wet van 1855 blijft achterwege in gevallen, zooals dat der vergadering te Zwolle, waar voor die toepassing alle aanleiding bestond." De Regeering kan niet na laten bevreemding aan den dag te leggen over deze bewering, wier on nauwkeurigheid van aigemeene be kendheid kan worden geacht. Ter zake voorschreven toch werd inder daad wèl eene vervolging voor arrondissements-rechtbunk te Zwolle ingesteld en is de loop der zaak met de uitspraken, in extenso zelfs, mede gedeeld en opgenomen, behalve in de dagbladen, bijv. ook in het Week blad van het Recht. De officier van justitie te Zwolle heeft ter voorschre ven z^ke rechtsingang gevraagd, die door de rechtbank geweigerd, maar op zijn verzet door het gerechtshof te Arnhem verleend is met last tot instructie. Nadat deze was afgeloopen heeft de rechtbank de beklaagden bij beschikking van 27 April 1893 bui ten vervolging gesteld. Tegen die be schikking is de officier van justitie weder in verzet gekomen, maar het gerechtshof heeft dit teniet gedaan en de beschikking der rechtbank ge handhaafd bij zijne uitvoerig gemo tiveerde uitspraak van 5 Mei 1893, wier gegrondheid kwalijk schijnt te kunnen worden betwijfeld. Maar, hoe dit laatste ook moge zijn, een en an der bewijst, dat de juistheid van het feit, waarop een beroep wordt ge daan, niet kan worden volgehouden, Voorts werd aangevoerd„tegen over optochten en vergaderingen van werkloozen en zoogenaamde werkloo- zen wordt door de plaatselijke over heid met veel te groote toegeeflijkheid gehandeld, terwijl de Regeering zich daarbij schijnt neer te leggen." Ook deze bewering wordt door de Regee ring met nadruk weersproken. Zij meent dat er integendeel alle reden is om te erkennen, dat in het alge meen de plaatselijke autoriteit zich ten volle heeft waardig betoond het vertrouwen, dat de wetgever' in haar stelde, en zich van de eervolle maar ernstige verantwoordelijkheid, die de wet op haar legde, voldoende kwijt. Waar sprake is van een Indisch ambtenaar op wachtgeld, die het land rondreist om anarchistische begrippen te verspreiden en op te ruien tegen het gezag, wordt kennelijk gedoeld op een Indisch ingenieur der openbare werken met verlof in Europa, die zich in den laatsten tijd, evenals tijdens zijn vroeger verlof, als aanhanger der sociaal-democratie ook op openbare vergaderingen heeft doen kennen. Of deze ambtenaar handelingen heeft ge pleegd, die zouden kunnen mede brengen, dat hij niet in 's lands dienst kan worden gehouden, is eene vraag, die de minister van Koloniën in de eerste plaats zal hebben te overwegen, nadat al het feitelijke, waarmede rekening is te houden, aan hem naar waarheid en volledig zal zijn bekend geworden. Eindelijk wordt in het Voorloopig Verslag, behalve op de ergerlijke houding van sommige openbare onder wijzers, waaromtrent evenwel uit de ervaring van het laatste jaar, sedert de daarover gevoerde discussiën, in derdaad niets nieuws te zeggen valt. nog gewezen op het verleenen van gratie aan sommigen, die veroordeeld zijn wegens aanranding van het gezag, en wordt er gevraagd, of de uitkomst niet heeft bewezen „dat ten deze is misgetast." Voor zooveel de Regee- riug zich bewust is, werd en wordt nimmer gratie verleend, dan wanneer de omstandigheden, in betrekking tot den veroordeelde, haar wettigen, en kan er van eene mistasting, gebleken uit de uitkomst, geen sprake zijn. Maar gesteld al, dat volgens het oor deel van sommigen, zelfs op aanne melijke gronden, in eenig bijzonder geval mocht zijn misgetast, kan dit dan strekken om de lijdelijkheid der Regeering tegenover allerlei uitspat tingen te staven? De Regeering aanvaart daarom dan ook de juitheid der uitgesproken grieven in geenen deele en in geen enkel opzicht. Zij is voornemens op dezelfde wijze als totdus ver, met kalmte en beleid, zonder ophef te werk te gaan. Of er grond bestaat tot aan vuil in; onzer wetten en tot uitbreiding van de bevoegdheid des burgemeesters, ge lijk een aantal leden meenden, wordt telkens en zal ook gaarne nader wor den overwogen. A. Verbeet, penningmeester, Am sterdam; D. Munnikhuis, commis saris, Purmerend; F. J. Rennefeld, commissaris, Amsterdam. Verslaggevers als getuigen Op haar bekend adres aan deh minister van justitie, de bezwaren in houdende tegen het dagvaarden van verslaggevers als getuigen voor de rechtbank, heeft de vereeniging De Amsterdamsche Pers als antwoord ont vangen, dat „het getuigenis van aan wezige onpartijdige en ontwikkelde personen, dus ook van verslaggevers der bladen, onvermijdelijk is voor eene goede handhaving van wet en gezagdat evenwel, wanneer blij kt dat de zaak tot klaarheid kan komen zonder hunne verklaringen, de ver slaggevers van dagbladen niet noode- loos zullen worden bemoeilijkt, en eindelijk dat, indien hun verhoor onvermijdelijk blijkt, de justitie bij het bepalen der uren van verhoor zooveel mogelijk rekening zal houden met hunne overige werkzaamheden en die verhooren tot het noodzake lijke zal bepalen." Scllie^moIluiEoog• De nieuwe eigenaar van dit eiland, graaf Berthold Bernstorfi', te Weh- ningen, lid van Duitschen Rijksdag, heeft geenzins de groote plannen met deze zijne bezitting op het oog, die men hem wilde toeschrijven. Van het maken van eene nieuwe badinrich- Vermogeasbelastlag Ofschoon niet alle gegevens voor de vermogensbelasting reeds verza meld zijn, heeft de minister van finan ciën toch aan de Eerste Kamer reeds eenige cijfers gezonden over de ge meenten boven 20,000 inwoners (be halve Apeldoorn). Wij zien daaruit, schrijft het Hbld. dat te Amsterdam 7062 personen zijn aangeslagen of 16 op de 1000 inge zetenen. Slechts 32 hadden geen aan gifte gedaan en moesten daarom ambtshalve worden aangeslagen Slechts 36 bezwaarschriften werden bij den inspecteur ingediend en slechts 6 bij den Raad van beroep. Door „minnelijke verhoogingen'1 werd, na oproeping door den inspec teur, het bedrag der belastbare ver mogens (het aantal wordt niet ver meld) vermeerderd met 4,155,621. In het geheel was het bedrag der aan slagen te Amsterdam 1,076,404,6672 of bijna 16 pCt. van de geheele op brengst, olsciioon de bevolking nog niet 10 pCt. van het Rijk is. Voor de gemeenten boven 20,000 inwoners vinden wij verder volgende cijfers. Bevolk. Gemeenten. op 1 Jan. 1893. 437,892 222,233 169,828 89,436 57,967 55,311 an Rotterdam geboortig te zijn, van daar gedurende 5 jaren op Amerika gevaren te hebben en nu sedert 2 jaren tengevolge van ongesteldheid niet in staat te zijn te werkenhij zou den brief geschreven hebben om onder dak te komen. Hij is dan ook ter beschikking der Haagsche justi tie gesteld. Totaal aanslagen tiug, „a l'instar" van die op Norder- ney en andere badplaatsen aan de Noordzee, moet in het geheel geen sprake zijn. Graaf Bernstorff zal zich voorshands hoofdzakelijk bepalen tot de exploitatie van de boerenplaatsen, die trouwens in uitnemenden staat van mr. Banck zijn overgenomen. JMed. Postduiyenbond Tot Bestuursleden van den Neder- landschen Postduivenbond zijn op de jl. Zondag te Amsterdam gehouden jaarlijksche vergadering voor dit jaar gekozen de heerenH. E. Jung voorzitter, Haarlem W. A. M. Kalk man, le secretaris, Utrecht; P. A. J, Bresser, 2e secretaris, Utrecht; G. P. 51,687 44,199 35,068 34,128 34,125 32,757 30,712 30,398 28,732 28,340 27,706 25,280 23,709 23,708 23,438 1,076,405 496,724 907,566 289.056 97,955 169,727 250,826 76,261 33,651 68,162 122,374 37.048 72j073 32,641 36,599 62,865 59^213 24,381 4,768 41,971 45,516 Amsterdam Rotterdam 's-Hage Utrecht Groningen Haarlem Arnhem Leiden Tilburg Nijmegen Dordrecht Maastricht Leeuwarden Delft N.-Amstel s-Bosch Zwolle Schiedam Helder Deventer Breda Totalen 1,506,704 4,005,785 Hieruit blijkt dat ofschoon de ste den boven 20,000 inwoners te zamen nog niet Vs van de bevolking des rijks hebben, zij voor ongeveer 60 pCt. in de vermogensbelasting bij dragen. Wijst die verhouding niet op ernstige gebreken in die heffing of te lage aangiften op het platteland Het getal wettelijke aanslagen be droeg in het geheel 245, het getal bezwaarschriften bij de inspecteur;- 86, bij den Raad van beroep 50. Waar de brandweer voor moet uitrukken Maandagavond om kwart over tie nen werd de amsterdamsche brand weer gealarmeerd in de Dapperstraat waareen man van de trap was gevallen. Aanhouding. Maandagavond is te's-Gravenhage door de politie j aangehouden een 23-jarig Amsterdamsch jongmensch, verdacht van uitgifte van valsch bankpapier bij verschillende personen. Bij zijne aanhouding, juist toen hij aan het station van den Holl. spoor weg in eenen coupé naar Brussel plaats nam, werd nog een bedrag van pl. m. f3000 aan valsch bankpapier in zijn bezit gevonden. De aangehoudene, die als heer ge kleed ging, werd geboeid maar het commissariaat van politie 1ste afd. gebracht. De Prins van Oranje. Zondagavond heeft men eindelijk de raderboot De Prins van Oranje, sedert Donderdag op het Roggebot de Zuiderzee aan den grond zit tende, met een 3 tal booten De Kam- pioen',de sleepbooten Enkhuizen en de Maarten Tromp vlot gekregen. De Prins van Oranje is daarna met een weinig schade naar Kampen ge sleept. Eene uitdaging. Harold Hagen heeft bij gelegenheid van zijn oponthoud te Zwolle een on derhoud gehad met den vertegenwoor diger van Sporting Life en dezen ge machtigd om uit zijn naam aan Jos, Donoghue eene uitdaging te zenden, mits aan Hagen eene tegemoetko ming van 200 dollars voor reis- en verblijfkosten gegeven worde, en een prijs wordt uitgeloofd van 500 dollars, Donoghue heeft de uitdaging aange nomen. Bedreiging. Zaterdag ontving een geacht inge zetene te Leiden per post eenen brief, die de bedreiging bevatte dat zijn huis in brand zou worden gestoken, wanneer hij dien avond niet op eene aangewezen plaats aan een zich daar bevindend persoon een bedrag van f 60 zoude ter hand stellen. De brief was niet onderteekend, maar door eenen werklooze, zooals hij zich noemde, geschreven. Hij werd dien avond cloor eenen politieagent in bur- gerkleeding aangehouden, en gaf op en requireerde Mishandeling. Zaterdag stonden terecht voor di Arnhemsche rechtbank twee arbeider- beklaagd van mishandeling metdoo delijken afloop, gepleegd op J. N Plate, opzichter bij de gemeente reiniging. Uit het getuigenverhoor bleek, da P. in den laten avond van den 2ei Jan. in een herberg twist gehad ei gevochten had met de twee beklaag den. Die twist was buiten voortge zet met het gevolg dat P. met zij) hoofd tegen den grond was geslagen Hij werd opgeholpen door een de getuigen, die hem, nabij het hoog reservoir der waterleiding gekomen alleen liet gaan. Des nachts zag eei man met zijn zoontje houtsprokke lend hem daar liggen, maar omda hij geen gehoor gaf, meende de man dat P. dronken was. Hij waarschuwe! de vrouw. P. werd thuis gebrackl nog levende, maar hij bezweek spoedig Het was een verschrikkelijk koud nacht. Men dacht eerst aan dood vriezen maar weldra vernam men vai den twist en de beide genoemde ar beiders werden gearresteerd. Het lij! werd geschouwd. Het bleek, dat e uitstorting van bloed in de hersenei had plaats gevonden en dat desche del gescheurd was. De dokters con stateerdendood ten gevolge vai hersendrukking veroorzaakt door he gestolde bloed. Plet O. M. achtte het feit bewezei 6 maanden gevang? stem, daar in weerwil van zijn pogingen, het hart hem in de keel schoot. „Daarmee wil ik het huis van baron de Rétigny en alles wat daarin is, in de lucht laten vliegen. Wat tref ik het goed. Er is een bal. Ik kan op eenmaal een slag slaan. Vijftig dames en heeren, ha, ha, ha Met een waanzinnigen lach nam hij het koffertje in de andere hand en streelde het. „Wees nu verstandig," zei hij daarop tot Charpentier „en ga weg. Jij behoeft daar niet onder te lijden. Komaan, maak dat je wegkomt, of je zult zien wat je lot is." „Ik weet nog veel beter gelegenheid voor je," zeide Char- pentier in de hoop hem weg te krijgen, „ik weet, dat er een partij is bij den president Garnot en door een achterpoortje kan ik ongemerkt dicht bij het huis komen. Ga mee, dan kun je in een slag honderden treffen." „Neen," zei de anarchist, „ik blijf hier, ik heb geen tijd meer. Over een half uur kan de gewone aanval van krank zinnigheid mij weer overvallen en dan ben ik tot niets meer in staat. Voor de laatste maal zeg ik jega heen Met deze woorden zette hij het koffertje dat hem wat zwaar begon te worden, op straat neer. Van dit oogenblik maakte Charpentier gebruik om onder het roepen van „hulp, hulpop den anarchist aan te val len. Al zijne krachten verzamelende, gal hij hem een zóo hevigen stoot, dat de man op den grond tuimelde op eeuigen afstand van de plek, waar zijn helsche machine stond. Charpentier liet zich dadelijk op hem vallen en trachtte hem onder te houden, terwijl hij voortdurend om hnlp riep. Inmiddels had er in het gelaat van den anarchist een vree sdij ke verandering plaats. Zijne oogen, met bloed beloopen, rolden woest in de kassen heen en weer, zijn gezicht werd vuurrood en de aderen op zijn voorhoofd [zwollen op tot dikke koorden. „Verraderschreeuwde hij en de handen van Charpentier losrukkende, knelde hij ze zoo geweldig in de zijne, dat Charpentier een kreet van pijn slaakte en bijkans zijn even wicht verloor. De anarchist, dit bemerkende, verdubbelde zijne pogingen en sloot met inspanning van alle krachten, de handen van Charpentier die naar zijn keel grepen, vast als in een schroef, totdat de ongelukkige woedend van pijn, een been ophief om zich daarmee te verdedigen en toen zijn evenwicht geheel verloor en over den anarchist heenrolde Deze sprong op en snelde naar zijn koffertje, dat nog op dezelfde plaats stond. Intusschen was de omgeving heelwat veranderd. Op het balkon waren eenige gasten verschenen om te kijken wat het hulpgeroep beteekenen moest. Voor aan stonden Elise en Albert de Rétigny toevallig naast el kander. Uit de deur van het huis kwamen bedienden aan- loopen om te zien wat er aan de hand was, terwijl op den achtergrond een politieagent verscheen. „Nadert niet!" riep de anarchist, ;zijn koffertje in de hoogte heffende. „Wanneer een uwer éen beweging maakt, werp ik de helsche machine die ik hier heb neer en gij zijt allen kinde ren des doods Ontzetting maakte zich van de aanwezigen meester. De gasten op het balkon waren als verstijfd van schrik. Elis liet een gil hooren. „Vader, vaderriep zij, daar zij haren vader roerloos o; den grond zag liggen. „Zwijgzeide de anarchist. „Ik wil spreken. Monsieur l baron de Rétigny, gij kent mij en ik ken u. Gij hebt m: laten opsluiten in een gesticht waar ik niet wezen moes gij zult boeten voor alles wat ik daar geleden heb. Met d machinetje ben ik in staat, u allen in duizend stukken i de lucht te laten vliegen. Ik zal dat ook doen." Er kwam eenige beweging onder de gasten op het balko) De baron was, zoodra hij de eerste woorden had gehoon naar zijn kamer gesneld en teruggekeerd met een pistoo dat Pij, daar hij zelf niet doordringen kon, door de gaste: op het balkon van hand tot hand aan Albert had late reiken. „Rustig daarriep de anarchist, „of ik neem de weinig oogenblikken die ik u nu geef ook nog. Baron de Rétignj luister goed. Ik was het, die onlangs op den avond toen Fi gearresteerd werd, een politieagent heb doodgeschoten, i! was het die Er klonk een schot van het balkon, de anarchist wankel de, maar viel niet. Hij leunde slechts tegen de lantaarnpaa die er stond en zeide (Slot volgQ

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2