NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Maandag 5 Februari 1894. No. 3249 ABONNEMENTSPKIJS: ADVERTENTIE N: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Wetgevende Maclit. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. HAUBE Co., JO-HN F. JONES, Succ., Parijs 31(>is Faubourg Montmartre. EEitSTE BLA.D. Haarlem, 3 Februari 1894. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 7 Februari 1894, des namid dags te 1 ure. I. Mededeelingen en ingekomen wakken. Goedgekeurde besluiten, kdres W. L. Kattenburg gunning uniformkleeding politie. Voorstel B. m4W.W. bouw Stads-Apotheek. Ver beteringen Directeurs-woning H. B. S. net 5-jarigen cursus. Verzoek om ont slag leeraar middelbaar onderwijs. d 2. Rapport commissie van financiën wijziging verordening plaatselijke di- •ecte belasting naar het inkomen. 3. Voorstel B. en W.W. adres J. ran Abs e. a. overbrugging Kinder- ïuissingel met plan firma Zocber en Co. 4. Id. id. kleedig politiecorps. 5. Id. id, adres „Nimrod" gebruik Hertenkamp. 6. Id. id. met advies comm. v. fin. idressen B. Star en J. P. de Vries uitslag huur en ruiling grond Papen- torensvest. I&7. Id. id. adres A. Thomas, scheeps- bevrachting vervoer van mest gemeen tereiniging. 8. Rapport commissie voor de pen sioenen adres J. Stoel om pensioen. 9. Id. commissie van financiën idres Mej. F. M. T. Woutman en S. W. Mons, vermindering koopprijs yrond Wagenweg. 10. Id. id. rekening Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1893 II. Gasrapport over December jl. ren, witgoederen, stoffen enz. zal on der den naam van „De Zon" zeer ze ker deze drukke winkelstraat tot sieraad strekkdn. De schoone gevel, de nette uitstalkast en de fraaie be timmering van het inwendige wed ijveren met elkaar in netheid van af werking. In de advertentie welke in dit num mer voorkomt, wordt door den heer B. Auvustinus alhier gemeld, dat hem het hoofdagentschap van de „Invincible" rijwielen is opgedragen. Een bericht, dat den wielrijders onge twijfeld belang inboezemt. Bij den heer D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat alhier is geëtaleerd „Landschap bij Bloemendaal" door H. Sa vrij. Aanhouding R. R. Thum. Omtrent de aanhouding van R. R. Thum, die aangehouden is onder ver denking van het namaken van bank biljetten kunnen wij nog melden, dat hij Vrijdagavond naar Amsterdam is overgebracht. Wat betreft het feit, dat hij als gefailleerde verschillende uitge versartikelen aan gebr. Nobels alhier had verkocht, welke juist zouden wor den overgebracht toen hij gearresteerd werd, verzoekt men ons te melden om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, dat deze verkoop op ver zoek van den heer mr. Van Hulst, procureur in het faillisement en met machtiging van de Rechtbank g schiedde. Immers de artikelen waren verkocht verre boven de getaxeerde waarde. Concert Vereeniging. A. s. Woensdag heelt in de soci- Leit „Vereeniging" voor hare leden gn dames een concert plaats van het strijkorkest van het Gemeentelijk muziekkorps onder directie van den heer Kriens, waarop voor het eerst ten gehoore zal worden gebracht, „les Erinneges" van Massenet. Tot dit con cert werken mede de dames Margae- rete Helfrich, sopraan te Parijs en Christine Mouton, pianiste te's Hage. De laatste, die hier te Haarlem nog niet optrad, is eene artiste van bui tengewone gaven, die indeHaagsche kunstwereld zeer hoog staat aange schreven. Het 4e Concertstuk G. dus van Beethoven, zal door haar met het orkest worden gespeeld terwijl een „Cadenz" door Julius Nörtgen hierbij gecomponeerd en niet in den handel verkrijgbaar, welke door de artiste ten gehoore zal worden gebracht. De zangeres genoot hare opleiding te Parijs bij Madame Marchesi en vervulde onlangs met succes te Lei dende sopraan-partij in de „Damna tion de Faust" van Berlioz. Behalve de „Cavateria" de tweede akte van Se- miramir van Rossini, zingt zij eenige liederen waaronder de „Chant Hin- don" van Bemberg met begeleidin- van violoncel. i Ongetwijfeld zullen de concertbe zoekers een genotvolle avond hebben. De Vrijdagmiddag door den subs, off. van justitie Mr. Van Outeren bij R. R. Thum gehouden huiszoeking heeft niet veel aan het licht gebracht. Een bankbiljet van zestig en een van veertig gulden zijn in beslag geno men en zullen worden onderzocht. Thum is inmiddels naar Amsterdam overgebracht. het Rijk zorg te dragen, dat het pu bliek er vertrouwen in blijft stellen!" Beetwortel-verbouw. In de IJpolder is het conctractee- ren voor den bouw der beetwortelen reeds geëindigd men besteedde voor verschillende fabrieken ƒ10 per 1000 K. G. met 100 voorschot per H. A. Bevolking Zandvoort. Men meldt ons uit Zandvoort: De werkelijke bevolking dezer Ge meente bedroeg op 31 December 1892 1364 m. en 1323 vr. tezamen 2687 zielen. Door geboorte had eene vermeerde ring plaats van 56 m. en 39 vr. en door vestiging van 58 m. en 81 vr. tezamen 234 zielen. De bevolking verminderde daaren tegen door sterfte met 25 m. en 11 vr. en door vertrek met 71 m. en89vr., tezamen 196 zielen. De geheele vermeerdering bedroeg alzoo 18 m. en 20 vr. tezamen 38 zie len, zoodat de bevolking op 1 Jan. 1894 bestond uit 1382 rn. en 1343 vr. tezamen 2725 zielen. Er werden in 1893 19 huwelijken gesloten, t. w. 15 tusschen jongmans en jonge dochters en 4 tusschen we duwnaars en jongedochters. Vrijdagmorgen is de eerste bom schuit (de vier gebroeders Z. V. 1, stuurman C. Paap) in dit jaar uit Zandvoort naar zee vertrokken ter schrobnetvisscherij. Het slechte weêr was oorzaak, dat het uitzeilen, ge woonlijk in 't begin van Januari, dit jaar zoo laat plaats had. Maiine en Leger De militaire apothekers le kl. A. G. van der Land, van het militair hospitaal alhier, en H. van Gelder, van het militair hospitaal te Leeuwar- I den, zullen met 1 Mei onderling van standplaats verwisselen. Van de twee winkelhuizen, die zijn verrezen in de plaats van het woon huis van mevr. de Wed. Bannier in de Anegang was tot dusverre siechts een perceel geopend. Het tweede per ceel (No. 44) dat van de heeren Gebr. Holt, hunne zaak in manufacturen hadden gevestigd, aan den overkant, Anegang 33 wordt hedenavond lopend. Dit magazijn voor manufactu- Valsche Bankbiljetten. Nu in den laatsten tijd geen dag voorbijgaat of men hoort van valsche bankbiljetten, zal allicht menig ge lukkig bezitter van dit artikel zijn schat al eens met een angstig hart hebben nagezien, bevreesd dat hij soms een van die „wilde" bankbil jetten er onder vinden zon. Een der kenteekenen van de val sche bankbiljetten is, zegt men, dat de krul onder de handteekening „de Hoop Scheffer" niet correct is. Nu heeft een onzer haarlemsche fabri kanten, zijn geldtrommel naziende, op drie bankbiljetten van ƒ200. aan wier echtheid geenerlei twijfel bestaat, verschil in de handteekening ontdekt. Bij een stond de krul door het randwerk heen, bij het andere liep de krul even boven het randwerk en bij het derde stond de krul nog iets _3r. Het verschil was voor het bloote oog zeer gemakkelijk waar neembaar. Weliswaar waren deze drie biljetten van verschillenden datum2 Februari 1891, 8 April 1889 en 4 Mei 1886. maar dat neemt o. i. niet weg, dat zulk een belangrijk verschil niet be hoorde te bestaan. Wanneer het Rijk uit kleine verschillen de valschheid van een bankbiljet constateert, dan moet het allereerst zorgen dat het zijn eigen bankbiljetten correct en zuiver fabriceert, al ware het alleen om het publiek geen noodeloozen angst aan te jagen. Immers, hadden de drie bedoelde biljetten niet de sporen gedragen van langdurig gebruik dan zouden de 1 te eigenaars cloor het verschil in de plaatsing der handteekening, zich be vreesd hebben gemaakt dat zij valsch waren. Zal bankpapier als betaalmiddel flink gangbaar blijven, dan behoort Biljart-wedstrijd. Vrijdagavond werd een biljart-con cours gehouden onder de leden der sociëteit „Amicitia" te Zandvoort. De uitslag was1ste prijs de heer C. H. N. Tates2de pr. J. Stork 3de pr. A. H. Siegers; 4de pr. .J. G. R. v. d. Berg; 5de pr. A. Bakels. Krausse was de fabrikant, anderen verschaften het noodige kapitaal, ter wijl sommigen zorgden voor de ver spreiding van de vervaardigde bank biljetten. Behalve de reeds gemelden zijn in den afgeloopen nacht nog te Amsterdam in hechtenis genomen, de hoofdagent van de Munchener Actiën Gesellschaft „Löwenbrau" Joseph Frey. Hij werd in zijn woning, War moesstraat 193, aangehouden. Gelijktijdig met heiji werd, mede te Amsterdam, de hand gelegd op zekeren Th. Arentz die voornamelijk als verspreider medewerkte. Bekendmaking. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam verzoekt opsporing, aan houding en bericht betreflende een onbekend man, vermoedelijk Duit- scher, 30 a 40 jaren, oogen donker, neus gewoon, knevel donker, gekleed met donkere jas en fantasiehoed, alles nieuw en in het bezit van een naald- parapluie. Hij heeft in den avond van 27 Jan. jl. een bankbiljet van 100 in betaling gegeven hetwelk later bleek valsch te zijn. Het bank biljet nam hij uit een zoogenaamde taschportefeuille van dof leder, waar van de binnenzakken eveneens van kleppen waren voorzien. Gesignaleerd. In een buitengewoon politieblad worden gesignaleerdArmand de Yreker, 27 jaren, lang 1.70 meter, haar en wenkbrauwen zwart, oogen grijs, neus klein, en Philippe Jac ques Tongel, 40 jaren, lang 1.74 me ter, haar en wenkbrauwen blond, oogen blauw, beiden veroordeeld we gens diefstal. Op 1 dezer zijn zij uit de gevangenis te Antwerpen ont vlucht. Op verlangen van den Pro cureur des Konings te Antwerpen, verzoekt den Officier van Justitie te Middelburg opsporing, aanhouding en draadbericht aan genoemden Procu reur. De czaar van Rusland gaat steeds in beterschap vooruit. Volgens de laatste berichten is hij in zoover her steld, dat hij eenigen tijd het bed heeft kunnen verlaten. Het bericht dat ex-koning Milan als regent in Servië zou optreden, terwijl zijn zoon, koning Alexander op reis was, is gebleken onjuist te zijn. Koning Alexander blijft in Servië. De fransche minister van marine heeft een telegram ontvangen van generaal Dodds, gedagteekend Coto- nou 1 dezer, waarin gemeld wordt dat Koning Behanzin van Dahomey zich onvoorwaardelijk heeft onderworpen. Hij is te Goho gevangen. De Londensche schoolraad beraad slaagde Donderdag tot middernacht over de geloofsquaestie in de lagere openbare scholen, naar aanleiding van een voorstel der orthodoxe partij, strekkende om de onderwijzers aan te schrijven dat zij den kinderen een streng Anglikaansch godsdienstonder wijs moeten geven, met handhaving van de leer der Drieëenheid en der gelijke stukken meer, of anders hun ontslag moeten nemen. Het debat werd, zonder dat er een besluit ge nomen was, verdaagd. Generaal Mourra, de braziliaansche minister van oorlog, heeft zijn ontslag genomeü wegens verschil van meening met Peixoto over de vraag of de staat van beleg verlengd moet worden. Het gerucht loopt dat het trans portschip Etaipa te Bahia aangeko men, met de revolutionairen gemeene zaak heeft gemaakt en de haven zal blokkeeren. Nadere telegrammen uit Washington bevestigen, dat de vlootvoogd Benham te Rio-Janeiro optrad met volkomen goedkeuring van president Cleveland en overeenkomstig diens instructiën, die de dubbele strekking hadden den Amerikaanschen handel te bescher men en de kuiperijen van de Brazi liaansche monarchale partij tegen te gaan. De admiraal Benham rappor teert dat alle huitenlandsche autori teiten, behalve die van Duitschland, hem daarbij krachtig hebben tegen gewerkt. De regeering der Unie zond aan Benham per telegraaf volmacht om naar goeddunken verder te handelen. Valsche bankbiljetten. Het blijkt meer en meer, dat men doen heeft met een soort van maatschappij, welke zich ten doel stelde het op groote schaal vervaar digen van valsch bankpapier. Reeds is uitgekomen, dat de maatschappij in verschillende plaatsen van ons land hare vertakkingen had. De hertog van Coburg. De hertog van Coburg, (vroeger hertog van Edinburg), heeft den laat sten Januari zijn intocht gehouden in de versierde hoofdstad Gotha, van het hertogdom. Vele vlaggen, duit- sche, engelsche, coburgsche, wimpels, venetiaansche masten, guirlandes, eerebogen, vele in den vorm van middeleeuwsche stadspoorteD en een geheel van scheepsmasten, ra's en touwwerk vervaardigd ter eere van den post, dien de hertog van Edin burg bekleedde, brachten een ge- wenschte afwisseling in de ééntonige somberheid van den blauwgrijzen hemel, waaruit weldra stroomen re gen neerdaalden. Desniettegenstaande waren de straten volgepropt met menschen, die de vorstelijke perso- sonen, welke aan het station door de overheid ontvangen waren, luid toe juichten. Het hertogelijke rijtuig was omgeven door een eerewacht; on danks het slechte weder waren alle rijtuigen open. Op het marktplein verwelkomde de burgemeester der stad het hertogelijk paar. In ant woord daarop dankte de hertog voor de warme ontvangst en verklaarde hij dat zijn ernstig streven zou zijn in vrede te regeeren en het welzijn van volk en vaderland te bevorderen. De op het plein bijeengestroomde menigte zong den hertog het „Heil dir, oh Königssohn!" toe. De tocht naar het slot werd nu voortgezet. Tegen den avond brachten eenige zangkoren den hertog een serenade en werd een fakkeloptocht gehouden. De1 geestdrift was buitengemeen groot, wel een bewijs, zeggen de eng. bladen, dat de heethoofdige uitingen van enkele duitsche bladen bij gelegen heid van 'shertogs troonsbestijging niet uit het hertogdom afkomstig waren. Een wedren. Donderdag had op het Duitsch ge deelte van den weg tusschen Kalden- kirchen en Venloo een zonderlinge jacht plaats. Twee wielrijders werden achtervolgd door een mareehaussée te paard. Deze zat hun dicht op de hielen. Toen men in de nabijheid der Nederlandsche grenzen kwam, dreigde- de marechaussee te zullen schieten, waarop de wielrijders, be vreesd geworden, afstegen. Onmiddel lijk werden beiden geboeid en te Kaldenkirchen in verzekerde bewa ring gebracht. Naar men meldt, had men hier met een paar gevaarlijke sujetten te doen, die van diefstal hun handwerk maakte, en ook thans, de velocipèdes waarop zij vluchtten, ge stolen hadden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Mijnh. de Red. Beleefd verzoek ik u onderstaande verbetering zoo spoedig mogelijk op te nemen. In uw verslag van Van Deth laat u de oud-wees Kwast zeg gen, dat al kwam er geld van de fa milie, de kinderen kregen geen cent. Dat zou een leugen zijn, indien hij dat zoo had gezegd. Neen, hij heeft beweerd, dat de kinderen, dat geld bij een dubbeltje tegelijk ontvingen. Doch die kinderen, die peen geld ont vingen, moesten op de manier aan centen komen, die verder in uw ver slag wordt genoemd. Vertrouwende op de opname dezer rectificatie, E. KWAST, Oud-wees. Haarlem, 3 Febr. 1894. EERSTE KAMER. Zitting van Zaterdag 3 Februari. Per Telegraaf. Voor heden was nog overgebleven het onteigeningsontwerp voor de spoorwegverbinding tusschen de beide stations te Rotterdam. De heer Viruly, hoewel voorstander van deze verbinding al had hij haar korter gewenscht, gat hierop te ken nen dat de Holl. spoorwegmaatschap pij alsnog bereid zou worden gevonden de lijn op minder bezwarende voor waarden voor den Staat aan te leg gen, voor het geval de Kamer zich met de onteigeningswet vereenigt. De heer Fokker ontwikkelde tal van bezwaren. De thans getroffen regeling streed met de bedoeling der spoor wegovereenkomst de verbindingslijn was veel langer den daarbij bedoeld is en het medegebruik van de Staats spoorweg-Maatschappij was niet ver zekerd in de toekomst. Beter ware het indien de Staat zelf de verbin- dingsbaan maakte op betere en goed- koope wijze. De heer Van Gennep meende dat

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1