Verplaatst lie Houtstraat SHAKESPEARE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dinsdag 6 Februari 1894. No. 3250 ABONNEMENTSPRIJS: lie Jaargang: Het Bureau van Redactie Bn Administratie dezer Cou rant J. C. PRERKBOOM. I STADSNIEUWS. FEUILLETON. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 ins Faubourg Montniartre. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. ADVERTE NTIN van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. PEEREBOOM. NAAR De Directeur- Uitgever Haarlem5 Februari 1894. Onze Inkomstenbelasting. Zooals wij onlangs berichtten beeft de van Bin nenl. Zaken bezwaar emaakt tegen artikel 14 van de ge- leentelijke inkomstenbelasting. De erste alinea daarvan acht Z.E. in strijd et art. 245 der gemeentewet en de veede alinea te eenzijdig en vaag. De Commissie van Financiën stelt voor. art. 14 aldus te lezen „Bij overlijden van een belasting schuldige wordt aan diens erfge namen, desverlangd, ontheffing „van een evenredig deel der belas ting door teruggave of afschrij- ,ving verleend over de maanden, „die na de maand waarin het over- „lijden plaats vond, moeten ver- „loopen". Kamer van Koophandel. De Commissie van Financiën stelt por, de rekening van de Kamer van oophandel en Fabrieken alhier over 593, goed te keuren. Uitgaven 523,96s, ontvangsten f500, nadeelig ot alzoo f23,96 Sinds jaar en dag wordt een gedeelte der kosten van dit College door de gemeentekas betaald, terwijl de inge zetenen van wat zij verricht weinig of niets vernemen. Het zon ons ge noegen doen, wanneer in de volgen de vergadering een van de Raadsleden eens wees op de verouderde gewoon te der Kamer van Koophandel om dë deuren van haar vergaderlokaal voor de verslaggevers der pers geslö- ten te honden. Misschien zou dat hiertoe leiden dat die deuren werden geopend en het publiek voor zijn geld ook eens iets krijgen kon. De heer Dr. Jan de Vries vraagt ontslag als leeraar aan de H. B. S. met 5 j. c. wegens zijne benoeming tot leeraar aan de polytechnische school te Delft. Hij is evenwel bereid, nog m func tie te blijven tot 15 April, onder voorwaarde dat hij wekelijks twee voormiddagen beschikbaar krijgt voor colleges te Delft. Kleeding der Politie Behalve een voorstel om de in specteurs, adjunct-inspecteurs en agen ten met eene regenjas te voorzien, waarvan wij onlangs melding maakten, doen B. en W. naar aanleiding van eene mededeeling van den Burge meester als hoofd der politie, het voorstel om de inspecteurs en ad juncten te voorzien van sabels en van helmen, de laatsten echter alleen bij buitengewone gelegenheden te dragen. Voor de agenten vragen B. en W. nog een paar zomerschoenen, omdat zij nu slechts éen paar laarzen per jaar ontvangen, hetgeen ten gevolge heeft dat zij van zichzelven voor schoeisel moeten zorgen en hieruit veel verscheidenheid voortspruit, Een en ander zal te zam en 800. kosten, terwijl de raming van de laatstgehouden aanbesteding der uni formen met ƒ406.35 is overtroffen. B. en W. vragen derhalve een kre diet van totaal ƒ1206.35. De feestavond op 16 December 1893 door de Haarlemsche Amateur-foto grafenclub gegeven, heeft een batig saldo opgeleverd van 338.72 welk bedrag in de kas der Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" is gestort. Alg Ned. Werkl. Verbond De algemeene vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond zal dit jaar gehouden wor den op den 25n en 26n Maart in het gebouw de „Amsterdamsche Werk mansbond" (d' Geelvinck) te Amster dam. Voor de openbare vergaderingen zijn de volgende punten opgegeven door de atd. Haarlem. „Dat het hoofdbestuur voor zijn rekening sprekers zal zenden naar die afdeelingen van den Bond, die door den slechten toestand van hunne kas of om andere redenen daartoe zelf niet bij machte zijn, nadat van een en ander ten genoege van het hoofd bestuur blijke of wel de afdeelingen zelf sprekers juitnoodigen en de onkos ten daarvan zoo noodig verhalen op het hoofdbestuur mede ten genoege van dit laatste." „Dat van wege den Bond zal wor den aangedrongen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal op het tot stand komen van een wet, de eige naars van woeste gronden dwingende binnen een bepaalden tijd die gron den te laten ontginnen en dat bij het in gebreke blijven daarvan de staat zelf die ontginning ter hand neme." Hondententoonstelling. Het hoofdbestuur! van de Nederl. jachtvereeniging „Nimrod" wenseht op 22, 23 en 24 Juni e. k. een inter nationale hondententoonstelling te houden in het aan de j noordzij de van den Hertenkamp gelegen terrein en vraagt daarover gedurende eenige da gen de beschikking. Tevens beveelt het zich aan voor financieelen steun der onderneming zooals het in 1893 ont ving van het gemeentebestuur van Arnhem in den vorm van een subsidie van ƒ300 B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en adressant het be staande materiaal tot afsluiting van het terrein in gebruik te geven en een gouden medaille aan de onderneming te verleen en, ter waarde van hoog stens honderd gulden. f 3de afd. donateurs. F. M. G. Bal- labrega 1ste pr. H. Brouwer 2de pr. De wedstrijd werd gevolgd door een souper, zich kenmerkende door een hoogst gezelligen geest onder de aanzittenden en door eene, dank zij de zorg van den heer Couturier, kastelein van de „Vereeniging", zeer fraai aangerichte tatel. Voe tbalweds trij den. Zondag werden te Heemstede de volgende matches gespeeld. Haarlem F. C. tegen Haagsche F. C. Door den Haag gewonnen met 2-0. Kleine Haarl. F. C. tegen „Rapiditas" (Rotterdam). Gelijk spel 2-2. Sehietclub Willem III." In haar schietbaan in de sociëteit „Vereeniging" hield de sehietclub „Willem III" Zaterdagavond ter ge legenheid van haar erljarig bestaan een onderlingen schiedwedstrijd met flobert-buks, De uitslag was als volgt: lste afd. corpsschutters. M. J. A. Smits, lste prijs P. van Rhijn; 2de pr. en F. Grippeling, O verveen, 3de pr., de beide laatsten met hetzelfde aan tal punten. 2de afd. werkende leden. R Grip peling, lste pr., G. A. van der Steur Jr., 2de pr„ A. Sehrederhof, 3de pr., W. F. H. Voet, 4de pr. en W. L. Kretschmer, 5de pr. Aankoop van grond. Mej. Woutman en de heer S. J. W. Mons, architect, die anlangs ge meente-grond aan den Wagenweg heeft gekocht, verzoeken den prijs daarvan lager te stellen dan ƒ25 per centiare. De commissie van financiën acht hiervoor geen reden en adviseert tot afwijzing van het verzoek. Gunstig adviseert de Commissie op de verzoeken van B. Star en J. P. de Vries, waarvan de eerste van de huur van een stukje grond aan den Scheepmakersdijk wil ontslagen wor den en een ruil van grond met de gemeente wil aangaan en de laatste de huur van dat perceel wil over nemen. Voor den meerderen grond dien adressant Star zal ontvangen, wenseht de Commissie hem 2.50 per M2. te berekenen. Concert Vereeniging. A. s. Woensdag heeft in de socië teit „Vereeniging" voor hare leden en dames een concert plaats van het strijkorkest van het Gemeentelijk muziekkorps onder directie van den heer Kriens, waarop voor het eerst ten gehoore zal worden gebracht, „les Erinnyes" van Massenet. Tot dit con cert^ werken mede de dames Margué- rite Helfrich, sopraan te Parijs en Christine Mouton, pianiste te 's Hage. De laatste, die hier te Haarlem nog niet optrad, is eene artiste van bui tengewone gaven, die in de Haagsche kunstwereld zeer hoog staat aange schreven. Het 4e Concertstuk G. dur van Beethoven, zal door haar met het orkest worden gespeeld, terwijl een „Cadenz" door Julius Röntgen hierbij gecomponeerd en niet in den handel verkrijgbaar, mede door de artiste ten gehoore zal worden gebracht. De zangeres genoot hare opleiding te Parijs bij Madame Marchesi en vervulde onlangs met succes te Lei den de sopraan-partij in de „Damna tion de Faust" van Berlioz. Behalve de „Cavatina" nit de tweede akte van Semiramis van Rossini, zingt zij eenige liederen waaronder de „Chant Hin- dou" van Bemberg met begeleiding van violoncel. Ongetwijfeld zullen de [concertbe zoekers een genotvollen avond hebben. Herplaatst wegens misstelling.') Nathan de Wijze Dat den zes en zeventigjarige ac teur Veltman nog de kracht en het talent niet ontzonken zijn, heeft de vertolking die hij Vrijdagavond van genoemde rol in den schouwburg gaf5 voldoende bewezen. De welbekende, dankbare, maar moeilijke en vermoeiende rol werd door hem gespeeld op eene wijze, die jongeren dan hij tot voorbeeld zou den kunnen nemen. Een eigenaardige langzaamheid in zijne wijze van zeg gen, trouwens zeer bevorderlijk voor de duidelijkheid, misstond in deze rol geenszins en de soberheid van zijne gebaren, maakte de figuren van Na than zooals hij die voorstelde, na tuurlijk en waar. Dat de andere spelers op zijne hoogte stonden kan niet worden ge zegd. De heer M. van Nieuwland is voor een komische rol uitstekend ge schikt, maar voor die van den Der- wisch, hoewel hij zich veel moeite gaf, zeer weinig. Evenmin kon de heer Potharst, die voor Tempelridder speel de, ons voldoen. De rol behoort vol strekt niet tot zijn gerre. De rol van Recha (mevrouw Potharst) werd o. i. beter vervuld. Dat het publiek in een goed stuk, al is het dan ook van ouden stempel, nog wel belang stelt, mag veilig uit de flinke opkomst van gisteren wor den afgeleid. De officier van justitie alhier jhr. mr. Rethaan Macaré en de substi tuut-officier van justitie mr. van Ou- teren, hebben op Zaterdagavond jongstleden omstreeks half acht uur zich vervoegd ten huize van Bern- hard Gompertz, veekoopman te dezer stede, wonende aan de Gedempte Oude Gracht No. 92 en hem in zijne woning gevangen genomen als zijnde ook hij verdacht van het uitgeven van valsche bankbiljetten. Gompertz is daarop gevankelijk overgebracht naar Amsterdam ten einde ter be schikking van den heer officier van justitie aldaar te worden gesteld. Hij is thans in het Huis van Bewaring te Amsterdam opgesloten. Ook nu I. In het begin van Juli van het jaar 1575, was er eene roote opschudding in het stadje Stratford aan den Avon. rijsaards, mannen, vrouwen, kinderen, alles was op de een. om zich naar het kasteel van Venilworth te begeven, aar lord Leicester ter eere van koningin Elisabeth een root feest gaf. Slechts een burgerlijk huisje te Stratford bleef gesloten. man, die reeds zeer bejaard scheen te zijn, was in zijne oeken verdiept; zijne vrouw, die veel jonger was dan hij, it aan een geopend venster; zij werkte en hief meermalen hoofd op, om de voorbijgangers te groeten, die naar het iest van Venil worth snelden. „De wolhandel wil maar niet vlotten," zeide de koopman een verdrietigen toon, „de winsten verminaeren telkens ^eer." Op hetzelfde oogenblik kwam Willem, de oudste zoon, die 12 jaar ond was, binnen. Hij ging verlegen in een hoekje zitten, en hield een boek in de hand, „Wat wilt gij vroeg zijn vader. „Mijne zusjes maken zooveel rumoer, dat ik mijne gedach ten niet bij elkaar kan houden." „Gedachten 1" zeide de vader, terwijl hij schaterde van lachen, onthoud maar zooveel mogelijk, want gij hebt het wel noodig?" Een diepe stilte volgde op die woorden. De vader rekende, William las en sloeg nu en dan zijne fraaie, bruine, heldere oogen tot zijne moeder op, die dan met het hoofd schudde, om te zeggen, dat het oogenblik, om een verzoek te wagen, nog niet gekomen was. „Mag ik uw zoon William naar het feest van Venil worth meenemen, mijnheer Shakespeare vroeg een juffrouw van ongeveer 20 jaar, terwijl zij de kamer binnentrad. „Jawel, juffrouw Jeanne, want hij is gisteren en vandaag vlijtig geweest; reeds sedert twee dagen doet hij niets dan studeeren." Er ontstond een pauze, waarin de vader een blik wierp op Williams boek; toen hij het eensklaps op den grond wierp, het vertrapte en bevend van woede uitriep„Neenhet is een schobbejak, een luiaard 1 ik dacht, dat hij in zijn La- tijnsche spraakkunst studeerde en hij leest de verzen van dien gek, dien Gaseving. Ga naar het kamertje daar boven, eerst bij mijn terugkomst te Bristol moogt ge er uitkomen, en pas op dat al uwe Latijnsche thema's af zijn, anders zal ik u den nek breken." En hij greep zijn zoon bij den arm en sloot hem in het kamertje op. II. Nauwelijks was mr. Shakespeare vertrokken of de jonge dame, Jeanne genaamd, van wie wij zooeven hebben gespro ken, en haar broeder Thomas Hallaway kwamen vrouw Shakespeare verzoeken, William de vrijheid te geven en hem met hen naar Venil worth te laten gaan. De moeder wilde hiervan eerst niets weten, maar eindelijk stond zij het toe, en daar haar echtgenoot verscheidene dagen afwezig zou zijn3 beloofden Jeanne en Thomas om den volgenden dag terug te komen. Daar ging het vroolijke troepje op weg. Naarmate men het feestterrein naderde, groeide de menigte al meer en meer aan. Te Venil worth aangekomen, gingen Jeanne, haar broeder en William bij een boschwachter overnachten; den volgen den dag waren zij vroegtijdig op de been en begonnen hunne wandeling. Maar eensklaps verdween het kind; of men hem al zocht, men vond hem niet. William had zich niet bij toeval verwijderd; hij had in den hoek van een bosch een half naakte wilde ontdekt, met bloemen, slingerplanten, mos en eikenbladen bekroond en in de hand een knods. Hij geleek op een dier landelijke

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1