Letteren en Kunst. BINNENLAND. had een huiszoeking plaats. Wanneer i wij goed ingelicht zijn, werden ook bij hein bankbiljetten gevonden. Ge rechtelijk onderzoek zal moeten uit maken of zij echt of valsch zijn. Voor Vaderland en Koning De schietvereeniging van bovenge noemden naam vereeniging tot ver hooging van 's lands weerbaarheid, hield Zaterdagavond in „de Groote Vauxhall," Wijde Appelaarsteeg al hier eene feestelijke bijeenkomst voor hare leden en genoodigden. Dankzij den zorg, waarmee het afwisselende programma was samengesteld en de goede vertolking, die den verschil lende nummers te beurt viel, slaagde deze soiree uitstekend. Nadat de heer Teekens met een welkomstwoord de bijeenkomst had geopend, kregen wij te zien een colon ne degen, door acht heeren uitgevoerd hierna een tooneelstukje in een be drijf „Thuis gebleven" dat zeer goed werd vertolkt; vooral mag een woord van lof niet worden onthouden aan degene, die de rol van Marie vervulde Het kwartet „Onderling Oefening.' dat voor .dezen avond welwillend zijne medewerking had toegezegd, zong hierna op zeer verdienstelijke wijze een paar kwartetnummers. Nau welijks was de muze van den zang verdwenen, of Mars, den strijdgod werd weer geofferd, nml. door een partij sabel (fransche methode). N, afloop hiervan werd den heer Fr. Wesselingh die welwillend alsinstruc teur der deelnemers aan dit nummer was opgetreden, een lauwerkrans over handigd. De afdeeling voor de pauze werd besloten met een voordracht „Ook een lid", die goed voldeed. Het was nu reeds half elf, en wan neer wij vermelden, dat het program ma verder nog bevatte: een partij degen, een paar solo-zangnummer; een tooneelstukie, twee kwartetnum mers, een partij geweer en sabel, een voordracht en een tableau, dan zal een ieder begrijpen, dat deze soiree aan de aanwezigen veel te genieten gaf, vooral ook daar zij met een bal werd besloten. Noord-Zuid-Hol landgche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Januari 1893 en 1894. Reizigers in 1893 f5696.54 in 1S94 f5681.70, verschil f 14.84. Goederen in 1893 f 1052.22%, in 1894 f 1038.18, verschil f 14.04%. Tezamen vervoer in 1893 f 6748.78% in 1894 f6719.88, verschil f28.88%. Vervoer sedert 1 Jan. in 1893 f 6748.76%, in 1894 f6719.88, verschil f 28.88%. Diversen in 1893 1686.62%, in 1894 f566.96, verschil f 119.66%. Totale opbrengst in 1893 f7435.39, in 1894 f 7286,84, verschil f 148.55. Per dag kilometer in f893 f8,566 in 1894 f 8,395, verschil f 0,171. Men schrijft ons uit Arnhem Van de belangrijke verzameling schilderijen en waaronder vele fraaie exemplaren van beroemde meesters, die deze week in 't verkooplokaal al hier werden tentoongesteld en later in publieke veiling gebracht, bleven enkele prachtige stukken voor onze stad bewaard. Een Rubens (engelenkop) een Sal vator Rosa (roovers) en een klein maar innig mooi paneeltje van W Roelofe (boschgezicht) werden dooi de directie van het „Grand Hotel Bellevue" aangekocht. het italiaansche volk voor hooge en i schoone kunst en bovenal zijn muzi- kalen zin. Wat evenwel de heer Ja mes van Drunen in de Guide nauti cal" van de opera in Italië ve-haalt, pleit niet bizonder voor de muzikale ontwikkeling der Italianen, tenmin ste der bewoners van dorpen en kleine steden. Het is een gebeurtenis voor een stad, zoo verhaalt de schrijver, wan neer daar een rondreizende kunste naarstroep. een „Compagnia diJCan- to", komt, en de verdienste en de naam der kunstenaars zijn de onder werpen van elk gesprek op de wan deling en in de café's. Een rondreizende troep treedt op m een schouwburg van den tweeden of derden rang en geeft daar opera's van componisten, wier naam om een licht verklaarbare reden veelal bui ten de grenzen van Italië nooit ge hoord werd, zooals Pontoglio, Usiglio, Ricci, Pedrotti's enz. Doch ook beroemdheden als Verdi. Bellini, maar vooral Donizetti komen op de programma's voor. Het stuk wordt „zoo'n beetje" ge monteerd. Costumes en décors, die bijna overal kunnen dienst doen. werden wat opgelapt, en dat is alles.' De souffleur heeft geen lickuit een ga-t in den vloer van het proscenium steekt halverwege een in ernstig zwart gekleed heer, dat is de souf fleur, tevens leider van {het koor. Zoodra het koor namelijk zingt, slaat hij de maatschreeuwend en zingend met wilde gebaren, leidt hij den zang. Niet alzoo de orkestmeester. Deze slaat de maat met tragische, lang uitgehaalde gebaren; met een ele gante beweging van de hand doet hij den stok teruggaan en bij het om- slaan der bladzijden van de partituur strijkt hij met mees te rachtigen hoog moed en niet indrukwekkende on- achtzaamheid over de bladen. Hij weet, dat men naar hem ziet. De zangers en zangeressen poseeren al lerverschrikkelijkst. De bas fronst de wenkbrauwen „a la Jupiter" of over drijft zijn karakter sterk en neemt de gewoonte aan van den „verraaier" m de oude melodramas. De tenor gelijkt op een saletlonker, die aardig heden verkoopt. Als hij erg jmooi gaat zingen, treedt hij naar voren, en maakt_ den indruk alsof hij wil zeggen„Nu zult ge eens wat zien". Zorgvuldig spaart hij zijn krachten oor de meest effectvolle oogenblik- ken en laat de passage booren met een zelfbewuste uitdrukking op het gelaat; die schijnt te zeggen: „Wat zegt ge daar nu wel van?" Na een korte^ stilte barst dan het publiek in stormachtige toejuichingen. De sprekers breken hun rol af om voor de bijvalsbetuigingen tehuizen, de dooden worden opgewekt en de weenenden bergen hunnen tranen op om met een glimlach te kunnen be danken. Na afloop van het stuk komt er geen eind aan den bijval vijf, zes, zeven malen worden de spel Iers teruggeroepen. Zij komen voor het gordijn danken met merkbare vreugde, de mannen met de hand op de borst, de vrouwen met de armen zwaaiend evenals danseressen. Vol hardt het publiek nog steeds in zijne toejuichingen dan drukken de kun stenaars elkanders de hand en wen- schen zij elkander geluk. De schrijver zag door een derge lijk gezelschap do „Ruy Bias" op- voeren. Ruy Bias geleek öp een slachtersjongen, op zijn Zondagsch uitgedost en met pomade besmlerd alsof hij als getuige het huwelijk van een kameraad moest bijwonen. De costumes waren allertreurigst, de hof dames wisselden glimlachjes met hare de maat als zij zong. Na een geestdriftig bis-geroep, wierp zij het publiek kushandjes toe.J Dergelijke „kunstenaarstroepen" wekken de geestdriftige bewondering der Italianen op, die licht ontvlam baar en zoo bizonder muzikaal zijn. We ^rbericht. Aan het U. D. is het volgende weerbericht ontleend De eerste dagen van Januari wa ren aanzienlijk te koud, maar daar entegen was na de 9den de tempe ratuur, slechts op twee dagen uitge zonderd, min of meer boven de nor male, zoodat ten slotte de gemiddel de maandelij ksche temperatuur 0.32°C. boven het veeljarig gemiddelde 1.13" C. is. De laagste temperatuur 14.3° C. werd op den 5den Januari waarge nomen deze verschilt weinig van den in het vorige jaar bereikten mi nimum-stand van 14.6° C. De hoog ste temperatuur in de afgeloopen maand bedroeg 7'8° C. De normale stand van den baro meter is in Januari 760,2 m.M dit jaar was hij gemiddeld 759,3, m.M. terwijl de veranderingen plaats grepen tusschen de grenzen van 775,2 en 747,4 m.M. De relatieve vochtigheid (87) was iets grooter dan het veeljarig gemid delde (85,2 pet.). De hoogte van den neerslag, op 16 dagen, bedraagt 52,8 m. M. dus iets meer dan normale hoeveelheid 48,5 mM. Op 5 dagen sneeuwde het. Januari leverde 7 bewolke en 2 een goed gelukt vervalscht bankpa pier onder de oogen was gekomen. Het blijkt hoe langer zoo meer, dat Krausse zijn atelier op de Heeren- markt met geen andere bedoeling heeft opgericht dan om er valsch bankpapier te vervaardigen. Sedert een half jaar was hij met de voorbe reidende maatregelen begonnen en toen die achter den rug waren, ving nu vier weken geleden het eigenlijke vervaardigen aan. Om daarin geheel vrij spel te hebben, heeft hij zij n eeni- ge bediende vier weken vrij. f gege ven met behoud van salaris. Hij gaf voor dat er niet gewerkt kon worden omdat de waterleiding bevroren was, doch door de justitie kan geconstateerd worden, dat die leiding geen enkel oogenblik ver stoord is geweest. Nader wordt medegedeeld, dat de koffer op de volgende manier in het station is beland. Kraus ;e moet namelijk vroeger bij eene zekere juffrouw Boelaert op de Achtergracht alhier aan huis verkt.-erd hebben en van deze destijds/400 ge leend hebben om in „zijne zaak te steken." Nu zou Krausse den bedoel den kofier, toen hij wist dat de zaak ontdekt was, bij de genoemde juffrouw, hebben doen bezorgen met de opdracht dezen te Utrecht in de garderobe aan het station af te geven en achter te laten. Door bemiddeling eener vriendin geschiedde dit. Deze manoeuvre schijnt dus alleen te hebben moeten dieneu om de lastige bewijzen van schuld uit den weg te ruimen en opsporing der herkomst zoo goed als onmogelijk te maken. Gelijk men echter weet, is ook deze toeleg mislukt. dat niemand gehouden is een bil- jet te betalen dat hij niet heeft ge- teekend dat wel de Bank een openbare in stelling is, opgericht krachtens een wet die haar een privilege heeft ge geven, maar dat voor haar toch het gewone recht geldt ten opzichte van de schulden die zij aangaat en dat zij daarom niet kan gehouden zijn biljetten te betalen die niet van haar zijn uitgegaan dat zij wel het recht heeft gekregen biljetten aan toonder uit te geven,maar dat deze geen gedwongen koers heb ben dat de omloop daarvan geheel op goed vertrouwen steunt en niemand verplicht is tegen zijn zin bankbil jetten aan te nemenen dat zelfs al wilde men bankbiljetten op ééa lijn stellen met geld, daaruit evenmin hare verplichting volgt om valsche biljetten uit te betalen, als men een rijksontvanger zou kunnen dwingen een valsch geldstuk aan te nemen; dat, zoo de Bank in enkele gevallen sommige als valsch erkende stukken toch heeft betaald, zij dit vrijwillig heeft gedaan en men daaruit geen rechten tegen haar kan ontleenen." Ook in ons land zoo in geval van een proces wel aldus worden geoor deeld. De opera in Italië Men roemt steeds het gevoel van heldere dagen op, terwijl de gemid delde bewolking 5,7 bedroeg, iets minder dan het veeljarig gemiddel de 6,5. Noordenwind kwam niet voor; het veelvuldigst was de wind Zzw. (20,0 pet.) vervolgens Z. 11,6 pet.) en Zw. 10.0 pet. De kracht van den wind was over het algemeen gering, terwijl boven dien 34,4 pet. windstilte was. Hiervan is het gevolg, dat de gemiddelde windkracht slechts 3,48 K. G. be draagt. In den avond van den 27en Janu ari vindt men een maximum druk king van 20 KG. Gedurende de afge loopen maand zijn te Utrecht drie kringen om de zon en een om de maan zichtbaar geweest, terwijl drie maal een krans om de maan werd waargenomen. Valsche bankbiljetten. Het staat thans vast, dat vooreen bedrag van f 300,000 aan valsch bank papier gefabriceerd is. In den koffer was aanwezig f216,000. Deze koffer werd, zooals reeds ver meld werd, in de garderobe van het station van den Staatsspoor te U trecht aangetroffen. Behalve deze voor het in consulatie gaan geredde f216,000zijn, gelijk men zich herinnert, ook nog eenige pak ketten valsche biljetten te Amster dam op straat gevonden. Bovendien zijn er in de privaten van een café in de Kalverstraat ge vonden, zoodat het aantal in omloop gebrachte biljetten in zekeren zin be perkt is. Niettemin zijn er behalve die in Leiden en Den Haag, ook nog ont dekt in Rotterdam, Brussel en Parijs, 't Is trouwens geen wonder want de biljetten zijn zoo allerbedriegelijkst nagemaakt dat de beambten van de Nederlandsche Bank moeite heb ben ze van echte te onderscheiden. Ook de firma Enschedé alhier die, Zaterdag werden gearresteerd de kastelein A. Keese, wonende N. Z. Kolk, hoek 26 te Amsterdam en de makelaar in roerende en onroerende goederen B. Sinnige Singel 522. Eerstgenoemde heeft in het rnanu- facturenmagazijn van den heer Beau- sar een valsch biljet van f300 gepre senteerd. De laatste, zeer bevriend met Krausse, heeft insgelijks aan de verspreiding der biljetten medege- j werkt. Zondag is aan de Ned. Bank een valsch bankbiljet van f 100 en aan de associatie-cassa een van f300 aan geboden. Verschillende bankinstellingen heb ben hnn kantoorloopers medegedeeld, dat de schade, veroorzaakt door ont vangst van valsche bankbiljetten, op hen zal worden verhaald, te meer daar deze zoo gemakkelijk zijn te onderscheiden. De valsche bankbil jetten zijn aan alle vier kanten ge schept en slechts aan één zijde afge sneden, de echte aan drie kanten ge schept en slechts aan één zijde afge sneden. kennissen boven in de zaal. De konin-ï gelijk men weet, de biljetten voor gin zong met een schelle schreeuwe- de Nederlandsche Bank drukt, heeft rige stem en sloeg met haar vingersverklaard, dat haar nog nimmer zulk Nu er is ontdekt dat bankbiljetten zijn nagemaakt, schijnt bij sommigen de meening te bestaan, als zou de Nederlandsche Bank die biljetten be- hooren aan te nemen. In een der bladen vinden wij althans verwezen naa"r het geval dat eenige jaren ge leden in Frankrijk voorkwam, toen er biljetten van 500 fr. waren nagemaakt en na weigering der Bank om ze in te trekken, deze daartoe werd ge noodzaakt, doordat het publiek niet meer in ontvangst wilde nemen. Zulk een maatregel zou natuurlijk den falsarissen een groot lokaas op leveren, daar velen dan niet meer nauwkeurig op de echtheid zouden toezien. De bank van Frankrijk heeft dan ook de intrekking van valsche biljetten spoedig weder geweigerd. Door den rechter is daar ook beslist dat de Bank volstrekt niet tot in trekking van valsche biljetten gehou den was. Het vonnis overwoog o. a. Kieswet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar aanleiding van het verslag omtrent het afdeel ings-onder- zoek van de amendementen, die zijn voorgesteld op het wetsontwerp tot regeling van de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten,, aan de Tweede Kamer de wijzigingen medegedeeld en kortelijk toegelicht, welke naar aanleiding der in de Ka mer gevoerde gedachtenwisselingen, in dat wetsontwerp worden gebracht. Volgens den minister is het op nieuw duidelijk gebleken, dat belas ting nimmer een maatstaf voor ge schiktheid en maatschappelijken wel stand zou kunnen zijn. Niet gunstiger, zegt de Min., was de uitkomst van het afdeelingsonderzoek voor he: denkbeeld om de waarde der woning aan te nemen als grondslag voor de toekenning van kiesbevoegdheid en hieromtrent deelt de minister mede, dat bij het departement van Finan ciën geene voldoende gegevens aan wezig zijn om een opgaaf te verstrek ken, zoo niet van de huurprijzen, dan toch van de huurwaarden van arbei derswoningen in verschillende deelee des lands. Het aannemen van het stelsel van capaciteiten zou eerst in aanmerking kunnen komen wanneer de regeling der kiesbevoegdheid ingezetenen, wier geschiktheid en maatschappelijke wel stand niet betwist kan worden, van het kiesrecht uitsloot; bij aanne ming der regeeringsvoordracht is zulk? niet het geval. Voorts ontkent de Minister dat geschiktheid en maat schappelijke welstand zonden afhan gen van de omstandigheid of iemar.i in het huisgezin van den hoofdbe woner verkeert, dan wel in dien- huis een meer eenzelvig, afgezonden! leven lijdt. Eindelijk betwijfelt de Minister of na den uitslag van het afdeelingsonderzoek, alsnog het bezit van eene inschrijving op het groot boek of van een spaarbankboekje, als grondslag zou kunnen worden aangenomen voor de toekenning van kiesbevoegdheid. Constateerende, dat het weinig be strijding meer schijnt te ontmoeten, om het kiesrecht toe te kennen alle ingezetenen, die voorzien in eigeni onderhoud en van dat voor het huisj gezin en aan wie het niet om redeneij van persoonlijken aard moet worden onthouden, zegt de minister, dat het verschil nog alleen loopt over de goden „faunen" genaamd, wier afbeeldsel hij reeds had ge zien. Het kind ging voort, en hoorde een stem, die met een zwaren, scherpen stem eenige woorden opzeide en iemand uitschold. William stond tegenover den wilde, die naast zich een kleinen jongen had, die ziek scheen. „Wat wilt ge en wie zijt gij riep de wilde toen hij Wil liam zag. „En gij, hoe heet gij vroeg de jonge Shakespeare, wien de grappige toon van den „faun" moed gaf. „Ik ben de dichter Gascoing. „Gascoing 1.... gij, dien ik honderd maal gelezen en herle zen heb! En hoe komt ge...." „Ah, hebt gij mijne werken gelezen 1 Welnu, dezen avond jaagt men in dit woud ik heb eenige verzen voor de koningin vervaardigd, die door dit pad zal voorbijgaan en ik moet ze haar in dit costuum opzeggen. Nu, over iets andersdie jongen daar, die zich aan kersen ziek heb gege ten, moest mij tot echo dienen, d. w. z. dat hij na elke twee verzen, een woord 25 maal moest herhalen, knnt ge hem niet vervangen? Gij hebt een klankvolle, heldere stem. William stemde er in toe, om Gascoing te helpen, dien het toeval zoo gelukkig op zijn weg voerde. III. Wanneer wij naar de familie Shakespeare terugkeer en, zullen wij er den vader vinden, die van zijn reis was terug gekomen en de moeders die aan alle hare leden beefde, want zij verwachte hem eerst den volgenden dag. „Ga William halen", zeide hij tot zijn vrouw, „wij zullen hem in vrijheid stellen." De vrouw van Shakespeare bekende met tranen in de oogen dat William naar het feest te Venilworth was gegaan. „WatI" riep de grijgsaard, „hebt ge mijn bevel durven over treden?" Hij nam zijn hoed en ging heen. IV. Tegen den avond klopte men aan de deur. Het waren William en zijne metgezellen, die van het feest terugkwamen. Een oogenblik later keerde Shakespeare terug. T homas en Jeanne Hallaway snelden naar den wolhandelaar, om hem te vertellen, dat William door de koningin was opgemerkt, die hem een medaillon, versierd met een diamant, had ge schonken. De grijsaard greep het kleinood en bracht het aan de lip pen, want hij koesterde voor de souvereine een eerbied, die aan aanbidding grensdeen zeide daarop tot zijn zoon „Ik zegen u, mijn kind, en ik zal nooit vergeten dat Elisabeth tot u heeft gesproken Na deze woorden verliet de wolhandelaar het vertrek, om zijne tranen te verbergen, toen hij eensklaps teiugktfam en in in de hand den knods van Gascoing hield, dien William als gedachtenis aan den dichter had gevraagd, en bij de deur nedergezet. De jonge Shakespeare vertelde zijn vader, dat hij Gascoing5 echo was geweest en dat de koningin hem daarbij had op gemerkt. „Zijt ge een echo geweest, mijnheer!" zeide de grijsaard, „ik voorspel, dat gij u eens op de gladde baan der dicht-l kunde zult wagenmaar wordt niet een naaper, een ei van die voormalige, dwaze dichters, zooals Gascoing De handelaar bedroog zich niet, William werd tooneel- dichter der koningin zijne eerste voortbrengselen dateerenj van 1593, het zijn drie blijspelen, daarop volgden al zijne werken waaronder Hamlet, Othello, Romeo en Julia, Mac beth, koning Lear, de voornaamsten zijn. Deze stukken liet de dichter Ducis op het fransche toe* neel opvoeren, waar ze een groot succes hadden. Tegen 16$ trok hij zich in zijn geboortestad terug, kocht een schoon landgoed, en hield er zich veel met landbouw bezig. Me# dan een eeuw lang Met men een moerbezieboom zien, dooi hem geplant, de eerste, die in die streek was gebracht. rustige, eervolle oude dag scheen hem daar te wachten, t den 23 April 1606 de dood hem wegrukte (1652). EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2