Verplaats! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Woensdag 7 Februari 1894. No. 3251. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Het Bureau van Redactie en Administratie dezer Cou rant j. c. STADSNIEUWS. V A R A. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 316ts Faubourg Montmartre. NAAR De Directeur-Uitgever Haarlem6 Februari 1894. Staat van de Aardappelen- en Boter markt over de maand Jan. 1894. Boter aangev. verKoclt laagste lioogs.pr. 691 Kg. 632 Kg. fl,30 f 1,60 607 st. 607 st. f7,— f14, Schramm. 344 st. 338 st. f 12,— f24,— Aardapp. 530 Hl. 380 Hl. f 1,30 f2,50 Appelen 274 Hl. 185 HL f3,— f5,00 142 HL 101 HL f3.— f4,50 Russisch Koor. Het Russisch koor onder leiding Nadina Slaviansky vond Maan bij zijn optreden in de „Ver- eeniging" een flink bezette zaal. Blijk was de verwachting omtrent de werkzaamheden van deze en haar schoone aanvoerster, hoog gespannen. Geen wonder, na wat dienaangaande door con verslagen en reclamebiljetten was meegedeeld! Intusschen, zij die de moeite en kosten getroostten plaats onder de toehoorders in Ai?bQ£vRn AchaënuL bet havenkantoor door het water ge heel verwoest; niet lang heeft men dus van die schoone aanlegplaats ple zier gehad. overal kan hooren en laat ik dit er bijvoegen voor hen, die met mij van oordeel zijn dat er hij deze onder neming nog andere dan artistieke belangen in 't spel zijn waarvoor zij bij een volgende gelegenheid, zon der wroeging, gezegde moeiten en kosten kunnen sparen. Want met alle respect voor de eigenaardigheden van het russischVolkslied moetik verklaren dat die korte, vaak niets zeggende en tot in het oneindige her haalde motieven voor mij althans meer slaap- dan belangwekkends had den hoezeer de wijze van voordracht er ook op was ingericht afwisseling kleur en leven aan te brengen. Ove rigens scheen mij die voordrac hts wijze minder door eenig muzikaal of logisch gegeven dan wel door luim en wille keur te zijngeinspireerd. Dit is echter niet meer dan een persoonlijke indruk want de gelegenheid ontbrak in spijt van programma (10 cents) en textboek (25 ets) om den gezongen text ook maar in de verte te volgen en daarmede de mogelijkheid om de juist heid van opvatting en voordracht te beoordeelen. Om billijk te zijn verklaar ik echter gaarne, dat enkele nommers van het programma een bepaald mu- zikalen indruk maakten. Naar gissing; waren het Vater unseren Chor aus der Oper Igorvan Borodin. Vooral dit laatste was bij de schoonheden der compositie zeer verdienstelijk door natuurlijk vloeiende en heldere voordracht. Voor het overige valt er ook van den klank van het koor niet veel ophef te maken. De bassen kunnen buiten gewoon diepe tonen doen hooren, mooi zijn die tonen echter ai even min als de onbeschaafde klanken die nu en dan aan de kelen der tenoren ontsnappen. Ook de jongensstemmen laten in beschaving te wenschen over, zoodat uit het geheel wel de voor deden blijken van een gestadig samen- zingen en een getrouw opvolgen der bij de uitvoering zeer sobere wenken van de leidster, maar geens zins die eigenschappen die öien b.v. bij onze kleine a capella-koren kan bewonderen en die slechts het gevolg, zijn van, fijn gevoel en keurige be schaving. De directrise zelve echter gaf alle blijken een muzikale persoon lijkheid en een geschoolde zangeres te zijn. PHILIP LOOTS. Stockholm, waar hij zijn champio- naat verdedigen moet. Men kan er zeker van zijn, dat Jaap zijn krachten flink zal moeten inspannen om de baas te blijven. De tijden, die Zondag gemaakt zijn bij den nationalen wedstrijd te Hamar, zijn er het bewijs van dat Eden te doen heeft met geduchte tegenstan ders. De 1500 meter maakte de Noor Halvorsen, die No. .1 aankwam, in minuten 35% sec.; Norseng was 2. Op de 500 meter was Naes eerste in 48Vs sec., en Halvorsen tweeop de 5000 meter was Halvorsen een in 9 min. llVs sec. Weliswaar was het ijs uitstekend en had men .geen wind. Hierbij komen nog de Zweden, die ook niet te minachten tegenstanders zijn. Eden traint goed en er is dus zeker hoop en kans op zijn succes, maar in ieder geval zal hij een zeer vermoeiende taak hebben, want op eiken afstand krijgt hij een verschen en krachtigen mededinger. Oost- en Weerbericht. December 1893. Gedurende de afgeloopen maand was het weder lang zoo regenachtig niet als in November. ;Alleen in de eerste helft en geheel op het laatst van de maand vielen er zware buien, en deze waren niet bevorderlijk voor het buitenwerk. Toch kwam men bij Ina overal gereed met het ploegen en waren medio December op de meeste ondernemingen de koelies in de vel den. Hier en daar kwamen, behalve koortsnog gevallen van influenza onder het workvolk voor, maar van ernstige gevallen of kwaadaardige epidemieën werd niets vernomen. Het aantal zieken in de hospitalen was echter nogal aanzienlijk. Met het sorteeren kwam men door het gunstige weder op nagenoeg alle ondernemingen gereed, en dientenge volge werd met het verschepen van den oogst een aanvang gemaakt. Onze schaatsenkampioen. Zooals men weet is Jaap Eden, nistratie. Deze had hem opgedragen, die studenten, welke zich in beleedi- genden zin hadden uitgelaten tegen over den raad, te verhooren en, zoo zij in hun houding volhardden, hen uit te sluiten van de lessen. Hij zegt dat hij de bedoelde studenten heeft toegesproken, ten gevolge waarvan 22 van de 28 voldoende verontschul digingen hebben aangeboden. Van de 6 overigen eischte hij dat zij schriftelijk zouden verklaren nooit den raad van administratie te heb ben willen beleedigen. Dat weigerden zij en ze werden daarop geschrapt. Terstond daarna kwam er een brief geteekend door 13 anderen, die de bovenbedoelde beleedigende verkla ringen niet hadden onderteekend. waarin zij verklaarden dat het hun speet, niet te hebben mede onder- teekend en'dat zij zich solidair ver klaarden met de verwijderden. Daar op werden ook dezen geschrapt, in 't geheel dus 19, en wel2 studenten in de letteren en wijsbegeerte, 3 de rechten, 4 in de wis- en natuur kunde, 4 in de medicijnen en 6 van de polytechnische colleges. Echter heeft éen van hen berouw getoond en Veeziekte kwam nergens meer voor, j is weer toegelaten, zoodat deze plaag gelukkig weder tot De juistheid van hetgeen de heer het verledene behoort. D.-Ct.Vanderkindere mededeelt, wordt op I vele punten bestreden of in twijfel Arbeidsraad. Een dag of wat geleden hebben wij bericht, dat hier ter stede eene Commissie was benoemd bestaande uit gedelegeerden van verschillende patroons-en werklieden-vereenigingen, om de statuten te ontwerpen van een hier ter stede op te richten Arbeids raad. Wat eene Arbeidsraad bedoelt is bekendhij beoogt te zijn een band tusschen patroons en arheiders, een gelegenheid waar wederkeerige belan gen besproken, grieven behandeld kortom, waar voede verstandhouding en eensgezindheid tusschen werkge vers en werknemers bevorderd wor den. Het verslag van de werkzaamhe den van den Arbeidsratd te 's Gra ven licht ons omtrent de werkkring van een dergelijk lichaam verder in. Dat verslag, dat loopt over 1893, begint met de opmerking dat in het afgeloopen jaar de vragen omtrent arbeidsvoorwaarden en loon, meer dan gewoonlijk op den voorgrond zijn getreden. In de omgeving van dezen Arbeidsraad zijn reeds vele be stekken gegeven, die daaromtrent bepalingen inhouden. Wordt dat begrip meer algemeen toegepast, dan zal het loon der werk lieden niet meer door concurrentie worden benadeeld en dit tevens een uitstekend middel worden tot verbe- lant. Deze sliep vast. Toen men nem' wekte en mededeelde dat zijn laatste uur gekomen was. verklaarde hij dat hij kalm den dood onder de oogen zou zien. Hij weigerde eene cigarette die men hem aanbood, en eveneens de aangeboden hartsterking, zeggende dat hij geen drank noodig had om zich goed te honden. Naar den aal moezenier der gevangenis, die hem op de eeuwigheid wilde voorbereiden, weigerde hij te luisteren. Terwijl men den halsboord van zijn hemd weg knipte, voer de veroordeelde heftig uit tegen de maatschappij en som mige overheidspersonen. Over zijne familie en vrienden sprak hij niet. Toen de poort der gevangenis zich voor hem geopend had en hij naast den beul en diens helpers voortschreed, wierp hij een blik op de guillotine en riep met krachtige stem, zonder eenige trilling„Dood aan de bur germaatschappij Leve de anarchie Zonder steun liep hij snel naar de machine toe en strekte zich daarop uit. In een oogwenk was alles afge loopen. Uit de menigte werd geen enkele kreet gehoord. Zoo boette Vaillant met zijn hoofd voor den aanslag, dien hij 9 Decem ber gepleegd had. Zijn lijk werd te Ivry nabij Parijs begraven. Een tweede punt in het verslag verslag is de voorgeschreven ver zekering van het gereedschap der werklieden. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een keet of in aanbouw zijnd huis afbrandt en den werkman die zijn gereedschap niet heeft geassu- seerd, groote schade berokkent De betaling van werkloonen in drankwinkels is ook in den Haag een kwaad, dat de Arbeidsraad tracht tegen te gaan. Niemand zal bet ver wonderen, dat dit nog maar niet zoo dadelijk gelukt: het i3 een van die misbruiken, waarop men het volle licht voortdurend moet laten schij nen wil men het zien verdwijnen. Hierop volgt de rubriek „klachten." Er kwamen verscheidene inallerlei kleinere en grootere quaesties over loon, aannemingssommen, bij reke ningen, slechte inrichtingen van pri vaten, gebrek aan goed drinkwater en zoo meer. De meeste dier klachten werden gevolgd door wegneming der oorzaak of verbetering van den toestand. De Arbeidsraad bestaat uit een on even aantal leden, waarin architecten aannemers en werklieden zitting plegen te hebben, vangenis te Amsterdam Maandag morgen een einde aan zijn leven heeft gemaakt door zich te verhangen. De toestand van den persoon, die Zondagmorgen in den Hout eene po ging tot zelfmoord heeft gedaan en naar het St. Elizabeths-gasthuis is vervoerd, is zeer bevredigend. Weldadigheid naar Vermogen. Maandelijksch overzicht der uitga ven van de vereeniging „Weldadig heid naar Vermogen". Aan behoeftigen werd na onderzoek uitgereikt Aan brood en levensmiddelen in November 1893 f379,62, December 1893 f420,7(%, Januari 1894 f727,91%, tezamen f 1528,24. Aan brandstoffen in November 1893 f22,29'4 December f 191,31, Januari 1894 f 137,11/a, te zamen f350,72. Aan ligging en kleeding in Novem ber 1893 f39,10, Decemb. 1893 f62,62!/, Januari 1894 f 96,2714, te zamen f198. In geld in November 1893 f 784.27%, December 1893 f847.17& Januari 1894 f 1065,46, te zamen f2696,91. Voor werkverschaffing in Januari 1894 f300. Totaal in Nov. 1893 f 1225.29, Dec. 1893 f 1521,8114, Jan. 1894 f 2326,7614, te zamen f5073,87, Buitendien werden een zeer groot aantal ten geschenke" ontvangen klee- dingstukken uitgereikt. Zelfmoorden Te laat om nog in ons vorig num mer op te nemen, vernamen wij Maandagmiddag, dat B. Gompertz, die iNREZUNOJSiV. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de edactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd plaatsing voor het volgende. Sedert geruimen tijd dagelijks de Ged, Oude Gracht passeerende, van af de Groote- tot de Kleine Hout straat, viel het mij dikwijls op, dat de bestrating in zulk eenen slechten toestand was. Nu is er de vorige week een begin gemaakt met de reparatie (Noordzijde), maar mij dunkt, het was beter geweest, als er niets aan gedaan was, want nu heelt het de naam, dat dezelve gerepareerd is, maar is er niets beter op geworden. Is bier ook niet aan te wijten dat de passagiers zoo dikwijls op zijde moe ten gaan voor brood- en melkventers Bij voorbaat n dankend, J W. J. M. Zaak-B uddenborg. In de zaak Buddenborg heeft heden Jhr. Mr. F. W. van Styrum voor Buddenborg geantwoord en zal de Rechtbank over 4 weken vonnis geven. Valsche bankbiljetten. Sedert den voormiddag was er Maandag den geheelen dag heel wat volk op de been voor perceel No. 14 op de Heerenmarkt J te Amsterdam, waarvan de zinkograaf Krause de bo- verdieping heeft bewoond. De reden daarvan) was, dat de officier van jus titie met den inspecteur rechercheur Batelt en andere justitie- en politie beambten Maandagmorgen daar eene nieuwe huiszoeking ondernamen. Vijf der wegens vermoedelijke mede plichtigheid gearresteerden (Krause, Rempt, Sinnige, Thum en Freij) werden tevens in den gevangeniswa gen derwaarts vervoerd om desgevor- derd aanwijzingen te doen. Tegen den middag bad men alle werktuigen en instrumenten, al wat tot de vervaardiging der valsche .bil jetten gediend kon hebben, bijeen. De arrestanten werden daarna naar den Weteringschans teruggebracht, terwijl de gevonden machinedeelen en andere voorwerpen uitgeheschen en op een bolderwagen geladen wer den. Geen wonder, dat onder deze bedrijven de nieuwsgierigheid van het publiek den geheelen dag voedsel vond. Men verzekerde, dat thans al het vervaardigde papier, tot een bedrag van 3 ton, in banden der justitie is. Den geheelen morgen verdrong zich een menigte belangstellenden op de trappen van het bureau van politie, waar op een der bureaux drie exem plaren der in omloop gebrachte val sche bankbiljetten ter bezichtiging in handen werden gegeven. Daar niet meer dan drie of vier menschen te gelijk werden binnengelaten, zullen velen meer dan een uur gewacht moeten hebben voor hun het kunstig nagemaakte papier onder oogen kwam. Wie eindelijk na wanhopig traag ge schuifel zijn geduld beloond zag, kreeg 1 T1 J. HeijneBroekman z. - W. G. ver- meerVerzeilberg z. - A. .J. Steen manMoletoor z. Over leden:4 Febr. A. Koper 9 j. d. K. Heerenstr. 5. J. Dikkeboom 1 md. d. Rozenpr.str. - W. G. van Riemsdijk 17 j. Burgwal- „Hé, vandaag 1' luitenant, niet te paard FAIAJIUEBERICHTEN. Geboorten: 2 Febr. A. C. KreunenSchuitemaker z., Deven ter. 3. G. J. Ph. BeelsSchimmel- penninck d., Arnhem. 4. D. E. Mey- lingZweers z., N.-Amstel. 5. F. A. W. Roodenburg—Schimmelpennmgh d., den Haag. Overleden: 1 Febr. Wed. J. J. A. de Charro—Janssens_ SI j., Breda. - D. Wassenaar jd. 92 j., Amst. - J. Lier—De Boer 77 j., Bolsward. 2. C. Kaan 65 j., Wieringen. - G. vau Dronkeloor 41 j., Opheusden. - H. FormaDe Jongh 35 j., Amst. - G. Groot jd. 16 j., Zuidscharwoude. 3. G. Burek 92 j., Delft. - E. Vet jd.18 j., Zaandam. - F. Nagel jd. 77 j., Apeldoorn. - F. Bloemendaal 5S j., Wormerveer. - J. van Meurs 49 j., Beemster. 4. Wed. C. |M. J. Roer- meesterEberlein 79 j., den Haag. - G. J. Thierry 88 j., den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1