Verplaatst NIEUWS ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Donderdag 8 Februari 1894. No. 3252. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: Het Bureau van Redactie bh Administratie dezer Con- STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. rant NAAR De Directeur- Uitgever, 1 (1 PS Haarlem7 Februari 1894. Secretarie. Door Burgemeester en Wethouders tot ambtenaar ter secretarie (afd. pderwijs) voorloopig voor één jaar moemcl de heer P. Kalbfleisch, le nbtenaar ter secretarie van Sloten. Met genoegen kunnen wij berich- in, dat de heer P. J. Smit, tot dus- erre commies der afd. Onderwijs, is enoemd tot chef der afd. Algemeene aken, eene onderscheiding, die allen e met den heer Smit ambtelijk te )en hadden, hem als welverdiend, larne zullen gunnen. heer Joh. S. J. B. Wesselingh, secre taris en de heer J. de Jong, pen ningmeester. De vergadering werd door de meeste der hier gevestigde vakgenooten bij gewoond. Schouwburg. Dinsdagavond gaf het gezelschap van de heeren Kreeft Buderman de operette „De dochter van den Tamboer-Majoor", in den schouwburg alhier. Deze operette bezit veel aan trekkelijks in haar muziek van Jacques Offenbach, met zoovele be kende, vroolijke melodiën, zoowel als in den vrij boeienden tekst en de fraaie monteeringen, welke er in voor komen, en haar glanspunt bereiken aan het slot van het derde bedrijf, wanneer de luisterrijke intocht van het fransche leger te Milaan plaats heeft, met den generaleu staf te paard. Deze apotheose, opgeluisterd door bengaalsch vuur, was werkelijk, met inachtneming van de ruimte, die het tooneei biedt, flink in elkaar gezet, terwijl wij over de kostuums niet dan met lof kunnen spreken. De rol van Stella de dochter van den tamboer-majoor heette, vol gens het programma, te worden ver vuld door mevr. Budermanvan Dijk, terwijl in werkelijkheid mej. Gorez deze vertolkte. Waarom deze veran dering plaats had, werd het vrij tal rijk publiek niet verkondigd, maar ongetwijfeld zullen weinige aanwezi gen ze zeer betreurd hebben, immers de vertolking van Stella's rol was zeer goed. Van de dames speelde verder mej. Heilbron verdienstelijk als mar ketentster, terwijl de heeren Kreeft (de tamboer-majoor), Kelly met zijn leuk gezicht en Buderman zich ook nu weer als goede acteurs deden ken nen. De koren waren vrij goed, hoe wel eenige malen, vooral in het tweede bedrijf de mannenstemmen, wel eens wat ruw klonken. Ten slotte zij nog vermeld, dat de genen, die Dinsdagavond het geheele stuk meenden te zullen hooren, zich teleurgesteld zullen hebben gevoeld, daar er nog al vrij belangrijke cou pures in de operette werden ge maakt. Valsche bankbiljetten. Nog telkens worden te Amsterdam arrestaties gedaan. Dinsdagmorgen werd een, als heer gekleed Duitscher verdacht van in deze zaak betrokken te zijn, van het Centraal-station naar woonden de overbrenging bij. Van de St. Pietershal werd hij des middags naar het parket van den officier van justitie vervoerd om gehoord te wor den. Dinsdagmorgen werden drie bil jetten bij de firma Jan Kol aldaar gepresenteerd en aangehouden op vermoeden van valschheid. Ook bij de Twentsche bank werd een nage maakt biljet aangeboden. Een leer handelaartje was er te goeder trouw ingeloopen en zag zijn biljet van ƒ100 in beslag nemen. De geruchtmakende zaak moet reeds als reclame dienen en wQrdt op die wijze door den sigarenhandelaar Van den Berg in de Kalverstraat geëx ploiteerd, achter wiens winkelruit een dood-gewoon echt bankbiljet van ƒ100 is tentoongesteld. Zonder ook maar met een enkel woord op de Topic of the Day te zinspelen, ver trouwende, dat een zóó uitgestald bankbiljet door het publiek natuur lijk voor een der valsche exemplaren zou worden aangezien, heeft de heer Van den Berg zijn doel volkomen bereikt, en blijven den nieuwsgierigen behalve de indruk, dien het echte bankbiljet op hen maakt, tevens de namen der geurige merken bij, die achter het bankbiljet voor het koopen De ingewikkelde zaak der valsche bankbiljetten komt langzamerhand tot ontmaskering onder de goede lei ding van den amsterdamsehen hoofd inspecteur der recherche, den heer Batelt. Dinsdag was Den Haag het terrein der onderzoekingen. Zooals men weet. is de medeplichtige Rempt Maandag daar gearresteerd. Hij kwam met de stoomtram uit Leiden en stapte af aan de bekende uitspanning „De Vink", waar hij een valsch bankbil jet ter wisseling aanbood. De bewo ners waren echter niet in staat dit stuk „klein" te krijgen. Toen begaf Rempt zich naar de stalhouderij daarnaast, waar hij een rijtuig huurde voor een paar uur. Vooruit wilde hij den rit betalen met het bewuste bil jet, doch ook hier gelukte het hem niet. Vervolgens liet hij zich brengen naar het restaurant „Riche" in de Passage, waar men evenmin het bil jet ter wisseling nam. Eindelijk reed hij naar den winkel van oudheden, juweelen, paarlen, goud, zilver en horlogiën van den heer P. Abraham- son, in de Veenstraat {27. Hij kocht er een luxe-artikel en bood opnieuw heer Paanakker. Met het baargeld in den zak reed Rempt naar het station, waar hij op de bekende wijze werd gearres teerd. Uit het onderzoek door den heer Batelt ingesteld, is gebleken, dat dit het eenige biljet is, dat te'sGraven- hage is aangeboden. Het werd ter stond door de recherche in beslag genomen. De heer Abrahamson werd dus de dupe. Bij dat onderzoek bleek echter meer. Reeds 's morgens werd zekere De J„ winkelier in schoenen aan den Geest ontboden, waar uit het voor loopig verhoor was op te maken, dat hij de justitie waarschijnlijk groote diensten zal kunnen bewijzen. Hij vertrok dan ook met den heer Batelt en den haagschen inspecteur van re cherche te ruim vier uur naar Am sterdam om aan het parket van den officier verder gehoord te worden. De J. woonde langen tijd in Haar lem, waar hij vriendschapsbetrekkin gen aanknoopte met den beklaagde Thum. Die vriend ?chap duurde nu reeds geruimen tijd en werd van uit Den Haag onderhouden door een drukke briefwisseling. In den laatsten tijd moet Thum eenige bezoeken bij zijn vriend hebben afgelegd. Dinsdagavond ontving de echtge- noote van De J. een telegram, dat hij met den laatsten trein zou thuis komen. Hij kwam echter niet. 'tls zeer merkwaardig na te gaan hoe de justitie deze zaak zoo vlug ontwart, hoewel zij vreest nog slechts een zeer klein deel van het complot te hebben ontsluierd, dat hoe langer zoo meer blijkt over geheel het land te zijn vertakt. Het moet voornamelijk het |gevolg zijn van de tact en de beleefdheid waarmee de heer Batelt de verdach ten behandelt. Dit heeft in 't bizon der Krausse getroffen, die dan ook langzamerhand alles vertelt, wanneer hij onder het genot van een sigaar met den hoofd-inspecteur redeneert. De makelaar Sinnige, (die tot he den bekend stond als een zeer res pectabel man, wiens zaken sterk ach teruitgingen) is de eenige die nog steeds blijft ontkennen. Bij het on derzoek in het atelier van Krausse, zei ook deze weer tot hem, in het bijzijn der justitie, dat juist Sinnige dikwijls op het atelier was gekomen om te vragen of die biljetten nu nog niet klaar waren. Als herkenningsteeken van de val sche biljetten is aangegeven, het ont handelaar van het abattoir te Am sterdam een valsch bankbiljet van 100, waarop alle watermerken voor kwamen. Gelukkig leed de bedrogene feitelijk geen schade en het bleek bij onderzoek tevens dat degeen, die er mede betaalde, zelf de dupe was ge weest van een der gearresteerden. Wie vervolg Stadsnieuws Se pagina Dooreen strooper aangevallen» In de duinen onder Velsen is de jachtopziener J. de V. op surveil lance zijnde door een onbekend stroo- per plotseling aangevallen en op den grond geworpen; V. had nog juist den tijd zijn geladen geweer te grijpen en gaf vuur, waarop de aan valler terugweek en de vlucht nam. R. KKerk te Halfweg. Einde Maart zal de kath. kerk te Halfweg plechtig worden ingewijd. Te Zand voort zijn op eene bevol king van 2725 zielen 23 gelegenheden waar sterke drank in het klein wordt verkocht, wat jaarlijks een vergun ningsrecht voor de gemeente opbrengt van ƒ1525. Te Zand voort is Dinsdag aange spoeld eene flesch, waarin een briefje, waarop de woorden geschrevens. s. Brittany. Jan. 24 1894 Beachy Head Dieppe. Provinciale Staten N. Holland- De uitslag van de Dinsdag te Ain- steroam gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Staten is dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. L. H Povel en C. N. J. Moltzer J. Ezn. Enquête. Thans is verschenen het verslag omtrent het onderzoek, ingesteld door de derde afdeeling der Staatscommis sie van arbeidersenquête, bevattende mededeelingen der commissie omtrent Leiden, Rotterdam en Amsterdam (wat beide hoofdsteden betreft in het bijzonder ten aanzien van het los- en laad werk bij zeeschepen), den Zaan kant, Haarlem, 's-Gravenhage, Utrecht Rotterdam, Schiedam, Capelle a/dIJsel Kralingen, Venendaal, Hilversum, Moordrecht, Sliedrecht en Gouda.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1