S!t ïï16' te ?oorn' sedert zijné Letteren en Kunst. .Rechtszaken. Wedstrijden. naar Amsterdam overgebracht baron R., verdacht van oplichting en ver duistering te Amsterdam gepleegd, die geweigerd heeft voor den rechter commissaris te Amsterdam te ver schijnen. Het Willielmiua-Gasthuis te Amsterdam. Het „onthullen" zit in de lucht. Niet het onthullen van standbeelden voor den evenmensch, maar het ont hullen van |wat hij voor kwaads en verkeerds heeft gedaan of zou gedaan hebben. Na het Haagsche krankzinnigengesticht, de weesinrich ting jte Neerbosch en thans ligt een boekje voor ons, waarin een werk man. J. B. Laarmans, zijne „treurige ervaringen" beschrijft in het Wilhel- mina- of Buiten-Gasthuis te Amster dam. Hoe dit boekje in de wereld is ge komen deelen de uitgevers, W. Gos- ler Co. te Amsterdam in een woord aan den lezer mede. Toen zij in het Dagblad voor Nederland een ingezon den stuk van Laarmans over dit gasthuis zagen, zijn zij dadelijk naar zijne woning gegaan e.i hebben hem aangeraden, eene brochure uit te ge ven. Zoo kwam dit geschrifje in de we reld, waarvan Laarmans, (de uitge vers vinden het noodig dit uitdruk kelijk te verzekeren) de geheele ver antwoordelijkheid op zich neemt. De schrijver vangt aan met eene dankbetuiging aan de Redactie van het dagblad de Amsterdammer omdat zij den moed heeft getoond, een een- voudigen armen werkman in hare courant het woord te verleenen. Nu twijfelen wij volstrekt niet aan den moed van bedoelde Redactie, maar zijn van meening dat die uit het feit dat zij een stuk van een werk man opneemt, niet zoo helder blijkt. Wij en velen met ons, ja wij durven zeggen al de bladen, verleenen met genoegen het woord aan ieder die ietsjvan publiek belang te zeggen heeft, dus ook aan een werkman. Het is te hopen, dat de schrijver die over den moed van de Am ster dammer zoo verbaasd is, bij de be schrijving zijner ervaringen in het Gasthuis niet al te zeer te rade is gegaan met de overtuiging die hij schijnt te hebben, dat een werkman wordt achteruitgezet omdat hij werk man is. Heeft hij dit wel gedaan, dan moet zijne brochure zeker onder voor behoud worden gelezen. Maar ter zake. Eerst werd Laar mans bij vergissing vervoerd naar de afdeeling voor zenuwlijders, waar hij eén enkelen dag bleef. Zijn dochtertje werd in zeven weken niet bij hem toegelaten en toen het later eens kwam, wist hij niet dat het ontslagen was uit het Gasthuis. Zijn zoon die naar Indië zon gaan, mocht hem geen afscheidsbezoek komen brengen. De directeur veroordeelde hem tot hon gerlijden, daar deze beval dat hij geen beschuit met rijst meer hebben mocht, maar de „schaft" (gestampte pot) mee moest eten, wat hem onmo gelijk was. Een vijftal patiënten be hoedden hem toen voor gebrek en meermalen gebeurde het, dat de zus ters van de verschillende zalen elkaar vroegen om overgeschoten middag eten of pap, daar zij niet genoeg hadden. Mej. Logeman, hoofdver pleegster zeide dan glimlachend: „het is model." Verder beschrijft Laarmans eenige gevallen van verwaarloozing van pa tiënten die zich bevuilden en hoede oppassers ruw met de zieken om sprongen. Ten slotte kwamen de klachten van Laarmans ter oore van den di recteur, die hem onderzocht en zeide een verbazend wantrouwen dankte Laarmans daarvoor en vroeg omzijn ontslag, dat hem natuurlijk gegeven werd. Wij kunnen, het spreekt van zelf, de waarheid van Laarmans getuige nis niet beoordeelenhij noemt trouwens bij de meeste feiten de namen van getuigen. |Maar in het algemeen mag gezegd jworden, dat waar patiënten soms klagen over hun dokter, de dokter zich dikwijls nog meer te beklagen heeft over de pa- tienten. Hiervan zou iedere medicus een boekje kunnen opendoen. Overigens mag men niet anders dan wenschen, dat wanneer hier wer kelijk te „onthullen" is, dit boekje vruchten dragen zal. Grenadiers en jagers. Een veertigtal soldaten van het reg. gren. en jagers te 's-Gravenhage gaven Maandagavond blijk van hunne mindere ingenomenheid met de or der, waarbij het dragen van buiten model kleeding is verboden. In eene club liepen zij door de hoofdstraten van Den Haag, allen voorzien van eene steenen pijp, waaruit smakelijk werd gerookt. Daar het rooken in het openbaar is toegestaan en niet beperkt is tot eene sigaar, zal de militaire autoriteit daar weinig aan kunnen doen, tenzij bepaalde bevelen gege ven worden. Vad Trein-ongeluk, Trein 614 is Dinsdag te Breukelen bij de aansluiting in trein 647 gere den. De weg naar Utrecht en van Harmeien was versperd. Zes wagens zijn defect en lagen op den weg; drie waggons zijn op de machine van trein 664 geloopen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De schade wordt op 40.000 geschat. Dank zij den spoed waarmee aan de opruiming werd gewerkt, was heden de weg weer vrij. Vervolgings-waanzin. Zondagavond meldde zich een heer aan in het hotel „Den Bolk" te Delft en vroeg om logies, hetgeen hem werd verleend. Na zijn souper te hebben gebruikt, begaf hij zich ter ruste, maar werd in den morgen om streeks vijf uur opgeschrikt door het gedruisch dat eenige logeergasten, die van een familie-feest terugkwa men, op eene naburige kamer maak ten. In de verbeelding dat het op zijn leven toegelegd was, en geen kans ziende door de deur het vertrek te verlaten, verbrak hij eene glasruit en baande zich zoo een weg over een afdak naar een vrij hoog en muur terwijl hij niet ophield met „moord" en „hulp" te roepen. De koude nachtlucht bracht hem nog maar niet tot kalmte en toen de hulp niet spoedig opdaagde, liet hij zich langs den muur in den binnen tuin van een der buren afzakken. Hier meende hij door een naar zijne meening onbewoond huis wel een uitweg naar de straat te zullen vin den en verbrijzelde hij andermaal eene glasruit. Op het geraas ont waakte nu de heer B., die met een inmiddels toegeschoten politie-agent den indringer door de gang naar buiten liet. Deze vluchtte nu, nog altijd hulp roepende, den Singel op, gevolgd door den agent die hem ten laatste bebloed en met slijk bespat op den weg vond en hem arresteerde. Op het politiebureau bleek het spoe dig, dat men hier met een geval van vervolgingswaanzin te doen had en waarschuwde men de familie. Men hield hem intusschen onder toezicht, dat wel noodig bleek te zijn, en Maandagmorgen werd hij door zijn A/»K+CTPnnr.t_a- <x£nrA»V»noM Uit een nader onderzoek kwam men nu te weten dat de heer M faillietverklaring m zeer gedrukte stemming de stad had verlaten en onder het voorgeven naar Alkmaar te vertrekken, zonder eenige aanlei ding jnaar Antwerpen was gereisd van waar hij nu, altijd onder dé vrees van vervolgd te worden, was teruggekeerd. j) q j Werkstaking te Hongeloo. De werkstaking aan de bontweve- rij Iwmlmde te Hengeloo duurt nov voort en de fabriek werkt than? slechts met een klein getal arbeiders meer schijnt men voorioopig niet te zullen aanzetten. Sommige der werkstakers rhoeten naar elders geweest zijn om te trach ten, daar werk te krijgen, doch, zoo als men kon verwachten, wil men hen in andere fabrieken niet aanne men. Door het houden vau eene col lecte, te Hengelo en in naburige plaat sen, hebben de werkstakers zich tot nu toe nog kunnen reddenzooals de zaken thans staan, schijnt het ech ter dat de werkstakers over hun on bedacht optreden nog wel eens be- rouw zullen krijgen. Carnaval te 's Hertogeabosch. De optocht, bij gelegenheid van het Carnaval Maandag j.l. te 's-Hertogen- bosch gehouden, was prachtig en werd begunstigd door tamelijk goed weder. »nev°rire J"5dSee"Lpogenblik gestoord en A. iv. H. Premz Carnaval was blijk baar recht gelukkig, weer eens te mid den van zijne geliefde Oeteldonkers te verkeeren en aan Z. K. H. den keizer van China de vele merkwaardigheden van zijn gebied te kunnen toonen. on gevolg van ongeveer 250 nerso- "7 fet ,Peer van den Muggenheu- vel den borgemeister, vergezelde de beide vorsten. diZrw H'nPrins Amandero Ricosto di Carnavaldo, ridder van het lteksam Heer en Meester van Oeteldonk en deszelts Watervrije Moerassen en Zandwoestijnen, sprak daarna de troon- recie uit. Aan het slot zeide hij o. a Onze hooggeachte neef en bondge noot, Zijne Majesteit de Keizer ran China, heeft ons verzocht de betui gingen zijner groote tevredenheid over wat hij m Oeteldonk heeft waargeno men, aan U over te brengen. De reukelooze ruimerii, die groot- sche Oeteldonksche instelling, heeft de keizerlijke reukorganen van Ziine Majesteit zoodanig gestreeld, dat hij de onmiddellijke invoering in zijn Rijk heeft bevolen, waar tot nu toe ge°rgegeldeS °P ouderwets<* was Wat het afkoken van het sterfte cijfer in Oeteldonk betreft, waardoor alles mooier wordt voorgesteld dan het werkelijk is, laat dit Zijne ver hevene Majesteit koud, daar hetzell- word<t°°r Uhineezen ook gedaan De goede uitwerking van begrafe nisfondsen op het leven van aspLnl Oeteldonkers, verklaart onze waarde S? 'l1 het Hemelsche Rijk niet te wel an invoeren> aangezien men daar wel anderen raad weet met zulke in- dringers, wat op hetzelfde neerkomt. loont de, Kelzer' di« hooit loopt als hij op straat 13, vond de vernieuwing der marktbestr'ating voh strekt met noodig; maar wat den grooten man van China bijzonder trot, was de uitleg der stad. Hij kon maar niet begrijpen, waarom mende stad uitbreidt als er inwoners te wei nig zijn, terwijl er met de kweek- ders gaan°S 66,1 gCtal Daar el" -,üijJflft^aarom 'n zÜne aangebo- dat zoodra de Oeteldonksche wel vaart geheel zal verdwenen zijn, de Oeteldonkers maar weer in oude klee- ren moeten gaan handelen en dien tak van handel tot zijn vorigen bloei terugbrengen. Onze hoogedelgestrenge bloedver want verklaart met nadruk, dat niet tegenstaande de noodzakelijkheid eener bouwcommissie in Oeteldonk gebleken is door het noodelooze af graven van een 120.000 gulden aan grond, hij overtuigt is dat het dage lij ksch bestuur groot gelijk heeft liever alleen met hun witten olifant de zaken te beredderen. Dat doen ze in China ook. Van het slachthuis heeft de groot ste Chinees aller Chineezen de tee- keningen medegenomen om zijne on derdanen de grootste voordeelen van het Oeteldonksche systeem te doen kennen. Wij deelen met groote zelfvoldoe ning mede, dat het Zijne Majesteit heeft mogen behagen, al de vroeden, wien het eereburgerschap van Nij megen zal worden aangeboden, te benoemen tot groot mandarijn van zijn groenen knoop, welker versiering aan den linkerbovenkant van de vroede pantalon zal moeten gedragen worden. a Capella-koor. Het a Capella-koor van den heer De Lange zal in de week voor Paschen een reeks uitvoeringen van kerkelijke muziek in ons land geven, en daar voor heeft de heer De Lange de Pas- sio Domini nostri Jesu Christi secun dum Matthaeum van Obrecht, den genialen Nederlander, gekozen. De leiding der kunstreis is opge dragen aan „De Algemeene Muziek handel." Blaffende honden. Op den 7den December j.l. werd iemand te 's-Gravenhage door het kantongerecht aldaar veroordeeld tot 5 boete wegens het verwekken van burengerucht door zijn hond. Deze zaak werd voor den Hoogen Raad gebracht, die haar naar de arrond. rechtb. verwees om aldaar opnieuw te worden berecht en afgedaan. De bekl. had zich Maandag door een gemachtigde, mr. P. G. Kappeijne van de Coppello, doen vertegenwoor digen. tiet O. M. eischte dat de bekl. zou gedwongen worden in persoon voor den rechter te verschijnen, welke vor dering echter door de rechtbank werd afgewezen, zoodat mr. Kappeijne als gemachtigde werd toegelaten. Nieuwe gezichtspunten leverde de be handeling der zaak niet op. Het terrein maakt het noodzakelijk een waak hond te houdengeeft door een echo veelvuldig het geluid terug, waardoor de hond zijn eigen geluid hoort en dientengevolge blijft janken of blaffen, wanneer hij in den nacht wordt op geschrikt. De gemachtigde verklaarde dus, hoe welwillend ook om ai het moge lijke te doen, onmachtig te zijn het geblaf of gejank te voorkomen. Volgens het O. M. stond vast, dat de hond van bekl. zoodanig rumoer ge maakt heeft dat de buren daardoor ge hinderd werden en dat bekl. niet alle middelen heeft aangewend om den hinder weg te nemen, doch dit eerst later heeft gedaan door het dier binnenshuis te nemen hetgeen een afdoend middel bleek. Wanneer de bekl. dit dadelijk had gedaan, ware die omslachtige procedure achterwege De verdediging, dat de hond zich op een afgesloten terrein had bevonden, ging volgens het O. M. niet op, want de bedoeling der Politie-veror- dening is eenvoudig: men mag door zijn honden geen rumoer of buren gerucht verwekken. Het O. M. meende dus dat het art. der Haagsche Politie-verordening volkomen van toepassing is en vor derde 5 boete of 2 dagen hechtenis. Mr. Kappeijne van de Coppello protesteerde in de eerste plaats tegen eene uitdrukking in de conclusie van den Hoogen Raad waarbij werd be weerd, dat hij gemachtigde anders zou hebben verklaard dan wanneer de bekl. in persoon verschenen ware. Tegen dergelijke bewering achtte hij zich verplicht met klem zijn stem te verheffen, omdat het hier niet geldt een los gesproken woord, maar eene in de studiekamer weloverdachte con clusie, opgenomen in het Weelcbl v h Recht. Pleiter heeft voor den kanton rechter noch ontkend noch erkend, gelijk hij nog doet, dat de hond, die in den bewusten nacht geblaft heeft, zijn (beklaagdes) eigendom was. Voorts betoogde hij dat alle voorzorgs maatregelen genomen zijn om zich van een waakhond en daarop komt het hier aan te voorzien en zoodanig te voorzien dat de buren er geen last van hebben. Wel zegt het O. M.: „neem een waakhond binnen en'tis klaar; dat is gebleken." Maar dan heb ik geen waakhondj noodig, zegt pleiter. Hij blijft dus van meening dat art. 29a. der Pol. V. niet hier van toepassing is of kan zijn. Daarna trachtte pleiter aan te toonen waar aan art. 29 zijn ontstaan te danken heeft en deed daarbij uitkomen dat in het geheele le Hoofdst. van de' Haagsche Politieverordening geen enkele bepaling voorkomt die slaat op afgesloten terreinen dan juist art. 29a, dat zijn ontstaan schijnt te danken te hebben aan de talrijke honden karren uit de omliggende plaatsen die op Nieuwen Uitleg en Prinsengracht 's morgens werden opgesteld tot groo ten hinder van de omgeving. De con clusie strekke tot niet toepasselijk ver-j klaring van art 29a voornoemd. Uitspraak over 14 dagen. Voetbalwedstrijd te Rotterdam. De Voetbalmatch welke de Felix- towe-club tegen een door de N. "V, en A. B. saamgesteld Nederlandsch Elftal, zou spelen, ving Dinsdagmid dag ten 2}j ure aan. Was Maandag het weder zachi, Dinsdag woei er een koude onaange name westewind, welke in combina tie met de aanhoudend donkere lucht, geen opwekkenden geest, noch on der spelers, noch onder toeschouwer: deed heerschen. Het spel der beide elftallen wa- prachtig; alleen hadden de Hollan ders zeer weinig samenspel, wat licht begrijpelijk is wanneer men bedenk! dat het elftal uit voetbaliers vai Amsterdam, Haarlem, Den Haag ei Rotterdam geconstitueerd is. Voor half-time maakte mr. Hawarc de eerste goal voor de Engelschen wat met een groot gejuich begroe werd, temeer wijl zuLks een bijzon derheid was, daar de beide partije: elkaar in kracht niets toegaven. Welke pogingen de Hollanders n half-time ook in het werk stelder geen goal konden zij machtig worde en evenmin de Engelschenzoodai toen ten vier uur het fluitje om he spel te staken weerklonk, de uitsla was„Felixtowe" 1 tegen „Ned« land" 0.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2