HPLMTSII. Kleise Houtstraat NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Vrijdag- 9 Februari 1894. No. 3253. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Het Bureau van Eedactie en Administratie dezer Cou rant STADSNIEUWS. Ai-roadissements-Reclitbank Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gehee'ie Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers 0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37}. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraai Haarlem. Telefoonnummer 123. n 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. bonnementen en Alvertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEKEBOOI. Hoofdagenten 'i iet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangérc G. L. CA IJ BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre, (van Hugo Lubliner) trekt voortdurend de groote aandacht. Behalve deze Geïllustreerde Roman bevat be' Geïllustreerd Zondagsblad wederom tal van belangwekkende verhalen en fraaie il lustration als li! 110. 7. Eigenaardige spelen (met 2 illustraties). Bij den woekeraar (illustratie). Melkonderzoek door de Berlijnsebc politie (met illustratie). Ossen. Een ijselijke geschiedenis (Rossegger naverteld). Schipbreuk (Naar de schilderij van Dawant) (illustratie). Ben hooge positie (illustratie). Slim bedacht. Wat een student vroeger had te doen. Voorts Anecdoten. Puzzle. Dé prijswinner van Raadsel LXVII. Oplossing van Prijsraadsel LXXX. Nieuw Prijsraadsel j.XXX t. Schaakrubriek. Medeileelingen. DE UITGEVERS, NAAR De Directeur- Uitgevei i. c. Haarlem, 8 Februari 1894. Benoeming. De bij het 2e reg. huzaren geplaat ste ritmeester J. G. baron van Sijt- zema is bestemd voor instructeur bij bet depot-escadron alhier. Sluiting jacht en -visKChGry. Door den Commissaris der Konin gin in Noord-Holland is ter kennis van belangstellenden gebracht; dat de jacht op eenden in die pro vincie zal worden gesloten op 28 Febr. e. k. met zonsondergang dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op 1 Maart e. k. met zonsondergang dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal 'mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 1 Juli c. k. dat de visscherij met uitzondering van de instaalkorven, aaldobbcrs en palingfuiken, van die met het schep net <»f de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 15 Maart tot 1 Juli e. k. dat gedurende den gesloten viscln- lijd ook het visschen met den hengel uit de hand is verboden. Sene mensclilievencle daad. Men meldt ons De echtgenoote van een onzer in gezetenen, wiens ouders te Oost Knol lendam wonen, zon bij gelegenheid van den verjaardag barer moeder op gisteren i tegenwoordig zijn. Bij zoo'n jaarfeest der oude lui is 'tgewoonte, dat allo kinderen thuis kornen. Bedoelde echtgenoote ging echter eergisterenavond reeds naar huis op verzoek der oude lui. Met den trein van 9 uur 's avond te Wormerveer aangekomen zijnde, liet zij zich met een rijtuig van den Heer Bakker aldaar verder brengen naar Knollendam. Nu is die gemeente aan weerszijden der Zaan gelegen en om nu per rijtuig aan de Oostzijde te komen, is 't te verkiezen de West zijde der rivierjte houden, en zich bij 't veerhuis over Oost-Knollendam ge legen naar de overzijde te laten bren gen. Dit verzocht dus eergisterenavond pl. m. 10 uur voornoemde dame met een zoontje van 3 jaar aan de hand dan ook aan don veerman C. Stam aldaar. Deze weigerde met 't oog op 't noodweer. Dit was verklaarbaar. Maar wat moest die dame nu? 't Rij tuig was naar Wormerveer terugge keerd, de weg met die verschrikkelijke storm on volslagen duisternis niet zonder levensgevaar te vinden, laat staan te begaan. De vraag was dus zeer natuurlijk, of zij dan ook in 't veerhuis kon overnachten met haar kind. „Neen". Of zij dan op een stoel in de gelagkamer kon blijven zitten tot den volgenden dag? „Neen" en beiden werden eenvoudig buiten de deur gezet. Nog eenmaal in den nacht nadat ze een zeer preiui Lieve schuil plaats tegen 't huis had gevonden, doch waarin ze't door de ellende niet langer kon uithouden, klopte zij den veerman op, en bad en smeekte ze binnen gelaten te worden, waarop ge antwoord werd„D....r je nou haast op".- Eindelijk vond zij een plaatsje op, No. 100, dat, zooals men weten moet, in de Zaanstreek veelal buiten'thuis en boven 't water geplaatst is. Daaruit kwam zij 's morgens om 6 uur, toen door den menschlievenden veerman eenige werklieden werden overgezet, en zij met haar jongentje eindelijk gelegenheid vond insgelijks overgezet en bij hare ouders te komen. In welken toestand en welke stem ming is te begrijpen. Concert Vereemgiug. Met groeten ijver doen Bestuur ders van de Vereeniging in overleg met den directeur van het Stedelijk Muziekkorps, hun best om de con certen van dat korps zoowel voorde leden als voor het publiek, aantrek kelijk te maken. Op het leden-concert van Woens dagavond traden op de dames Hel- frich en Mouton, eerstgenoemde als zangeres, laatstgenoemde als pianiste. Mej Helfrich heeft een sympathiek orgaan, dat door studie gemakkelijk aanspreekt en dat de eigenares goed weet te beheerschen. De omvang van hare stem evenwel maakt die meer geschikt (althans in deze zaal) voor liederen, dan voor een bravour-aria als de cava tine uit Séniiramis. Mej. Mouton gaf bewijzen van een ongemeen talent door haar spel in Beethoven's 4de Concertstïick Gdur., waarin ook. het orkest loffelijk zijn aandeel vertolkte. Vergelijkt men het concert der Rus sen van Maandagavond met de uit voering van Woensdagavond, dan moet mon erkennen dat wij het tegen hét buitenland in muzikaal opzicht nog heel wel kunnen opnemen. Zagen wij Nederlanders dat altijd maar in|! Bij het. Russenconcert was de zaal vol. Woensdagavor: d niet half het woei toen ook zoo Zitting van heden Donderdag 8 Febr. Cornells Veldhuis vsn Zaandam, dezelfde die onlangs o. a. terecht stond wegens inbraak en diefstal bij zijn moeder, had zich heden te ver- nntwoorden voor het feit, dat hij in den avond van 7 Januari brand ge sticht heeft in. een hooiberg, midden in do kom van de gemeente Zaan dam gelegen. Vooraf had hij nog even een flesch jenever gestolen en die gedeeltelijk uitgedronken. Met zijn sigaar sta' hij den hooiberg, die omringd was door huizen en een oud schuurtje, in brand. Gelukkig werd het vuur spoe dig gebluscht, maar zeker is het dat er groot gevaar voor personen en goederen had kunnen ontstaan. Veldhuis beweerde, dat hij het misdrijf alleen pleegde om van de straat te komen en dat hij, zoo het vuur voortgang had genomen, de om wonenden z^u hebben gewaarschuwd. De eiseh is veroordeeling tot 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdediger mr. H. Ph. 't Hooft vroeg vermin dering der straf. Uitspraak over 8 dagen. De rechtbank veroordeelde heden den arbeider uit Krommenie Jan Bak die een ram welke met de schapen die hij dreef meeliep, op de markt te Purmerend verkocht, tot gevange nisstraf voor den tijd van éen jaar. Laster. Een der Haarlemsche berichtgevers van het JibM. schrijft aan dat blad: In verband met de zaak van de uitgifte van vaJsche banknoten zijn hier verschil Jende namen genoemd van ingezetenen van wie men „ver onderstelde" ef van wie men „gehoord had" dat ze er in betrokken waren. En in den rpgel "behoorden de ge noemden tot de geachtste bewoners dezer stad. Zooals in die gevallen doorgaans gebeurt, komt het gerucht niet tot de ooren van de betrokke nen. Evenwel meende iemand een dier heeren een dienst te doen, met hem mede te de el en. dat ook zijn naam onder de verdachten voorkwam. Deze diende daarop terstond bij de politie eene aanklacht tegen zijn zegsman in, met het doel op deze wijze te geraken tot het ontdekken van den lasteraar. Valsche bankbiljetten. De uitgifte van de valsche bank biljetten brengt in den handel vrij ernstige belemmering te weeg. Het is ongelooflijk moeilijk c bankbil jet tegen zilver ingewisseld to krij gen, vooral die van 100, 200 en 300 gulden, stuiten bij zeer velen op een, trouwens niet onverklaarbaar, wan trouwen. Ons is een geval bekend van een bekend ingezetene, <iie ner gens in de stad een biljet van. f300 kon gewisseld krijgen totdat hij ten slotte zich herinnerde dat bier een. agentschap der Nedërlandsche Bank gevestigd is, waar men het dan ook accepteerde. Is het wonder dat bij dezen toe stand zij die als handelaars en koop lieden uit den aard der zaak dikwerf veel bankpapier door hunne handen zien gaan, zich afvragen hoe zich te wachten voor de ontvangst van een valsch biljet De kenteekenen zijn. daartoe ten eenenmale onvoldoende: wie niet steeds gewoon is geweest, daarop speciaal te letten, merkt kleine verschillen tusschcn fraaie of minder fraaie afwerking, dun of dikker papier etc. niet op en voor lieden met een slecht gezicht blijven die verschillen tusschen ocht en valsch altijd het boek met de zeven regelen. Er is dus maar een middel om ge vrijwaard te blijven voor schade en dat is: van dengeue die met oen bil jet van 100, 200 of 300 gulden be taalt, oen geteekende verklaring te verzoeken dat hij het bankbiljet let ter zoo en nummer zoo aan den ont vanger heeft afgegeven, 't Is wel'wat omslachtig, maar in elk geval lang zoo lastig niet als dat men een bank biljet in het geheel niet kwijtraken kan. Dezer dagen kwam een ingezetene bij een geaccrediteerde kassiersfirma alhier en verzocht uitbetaling van een som van f3000. Hem werden 12 bil jetten van f200 en 2 van f300 voor gelegd, maar begrijpelijk aarzelde de eigenaar die biljetten aan te nemen, al verzekerde de kassier dat zo echt waren. Op zijn verzoek hem een be- wijsje van de nummers te geven, werd afwijzend geantwoord, zoodat hij

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1