BINNENLAND. maar liever geld wilde hebben. Nu spreekt het wel vanzelf, dat het afgeven van dergelijke bewijzen vooral voor effectenkantoren en bank instellingen bezwaar oplevert, maar onoverkomenlijk is dat toch niet. Desnoods zou men kleine formulieren kunnen afgeven, waarin letter en num mer ingevuld en die met een stem pelhandteekening onderteekend kun nen worden. Bovendien zal deze vrees voor bank papier niet eeuwig duren. Over een week of wat, hoogstens een maand of drie zal de historie van het val- sche bankpapier weer bij het publiek vergeten zijn. Reden te meer, om in deze dagen de circulatie van het bank papier door het boven aangegeven middel wat te vergemakkelijken. In ons vorig nummer meldden wij dat in de zaak der valsche bankbil jetten te Amsterdam gehoord is onze •vroegere stadgenoot de J. wonende te 's Gravenhage. Deze is D. de Jong. voorheen winkelier in schoenen in de Groote Houtstraat. Over dit verhoor lezen wij nog het volgende Het onderhoud van de J. met den officier van justitie te Amsterdam duurde een half uur. Hij werd noch met Rempt dien hij beweert, nooit te hebben gezien, noch met den verdachten Thum geconfron teerd. Aanleiding tot zijne ontbieding bij de justitie moet volgens hem ge zocht worden in het feit, dat toen hij voor p. m. 5 jaren te Amsterdam woonde en hij een schoenwinkel hield, hij nog al veel reclame maakte. Op die wijze kwam hij op zekeren dag in aanraking met Thum als uit gever van een advertentieblad. Hij adverteerde van dien dag nog al veel, omdat het blad van Thum, dat gratis verspreid werd, hem nog al goed voor zijne zaken voorkwam. Vandaar dat de kennismaking werd voortgezet, de J. wel eens bij Thum aan huis kwam, doch vrienden wer den zij niet, en de J. vindt dat ge lukkig ook. Omtrent de levenswijze van Thum kan hij niets aan den off. van just, zeggen. Op zijn vraag, waarom men juist hem had ontboden, merkte de officier op, dat hier volstrekt van van geene arrestatie sprake was, doch dat men hem en meer anderen alleen ondervroeg om Een later wel licht als getuigen op te roepen. Intusschen blijft hij ter beschik king van den officier om in de in structie zoo noodig te worden ge hoord. De J. vermoedt, dat de aandacht der justitie op hem gevestigd is door de vrouw van Thum, die naar de namen van kennissen van haren echtgenoot ondervraagd, ook hem had genoemd.) Na het onderhoud op het parket is hij omstreeks 8 uur 's avonds naar Den Haag in volle vrijheid terugge keerd. Geheel afgescheiden van het hooren van dezen man, wordt de mogelijk heid aangenomen, dat te 's Graven hage meer valsche bankbiljetten in omloop zijn gebracht dan het eene, dat door een winkelier aldaar is ge wisseld. Thum kwam herhaaldelijk men zegt wekelijks in den Haag om af te rekenen met zijn agent of colpor teur van het door hem uitgegeven blad. Slechts eenmaal heeft Thum bij die gelegenheid zijn ouden kennis uit Amsterdam, de J. opgezocht. De Haarl. Cldie aan de bron zit O Kiliotfon VlOAft. PPTI TUI tl*. echte biljetten eft aan verschillende >ersonen voorgelegd en bijj niemand jestond een oogenblik van twijfel; terstond wisten zij zonder fout de valsche van de echte te onderkennen. Afgezien nog daarvan dat de val- iche biljetten meest geen watermerk in "het papier schijnen te vertoonen, en vermoedelijk wel alle zeer duide lijk kenteekenen zullen hebben, waar uit de valschheid gemakkelijk |zal blijken, komen zij alle voorzeker hierin overeen, dat de gravure van den gefigureerden rand, en voorat van het medaillon met liet vrouwen beeldje, de zuiverheid en zachtheid missen van het echte biljet. De tee- kening is hard en vlakkerig; de fraaie gravure van het echte biljet is in het valsche een leelijk prentje. Twijfelt men dus aan de echtheid van een biljet, dat zich niet door het ontbreken van het watermerk of een ander dergelijk duidelijk kenteeken van het echte onderscheidt, dan be- schouwe men aandachtig de gravure van het medaillon. Heeft men inder daad te doen met een valsch biljet, dan zal men zoodoende het onder scheid, vooral bij vergelijking met een ander biljet, terstond consta- teeren. Onder anderen zal men hij het valsche biljet harde witte plek jes in den achtergrond bespeuren, hoofdzakelijke rechts van den helm, terwijl in de echte biljetten deze ach tergrond zeer gelijkmatig en zonder deze plekken is. Nu men eenmaal op zijn hoede is bij het ontvangen van bankpapier, gelooven wij niet, dat iemand zich een valsch stuk behoeft in handen te laten stoppen. Door de politie te 's-Gravenhage is Woensdag in beslag genomen een bankbiljet van ƒ100, dat ten kantore van een bankiersfirma in ontvangst genomen, later bij onderzoek ten rantore der Nederlandsche Bank valsch is bevonden en voor de circulatie onbruikbaar gemaakt. Ernstige vermoedens van mede plichtigheid zijn ook gerezen tegen George Frank, houder van het café ,De Beurs", op het Damrak te Am sterdam. Toen de justitie ging onderzoeken, bleek dat bij, onmiddellijk na de arrestatie van Frey, de wij k naar het buitenland genomen had. Tegenoverj de veelstemmige verba zing, die men thans verneemt over de kunstvaardigheid van den zink- etser Krausse, zendt, (zegt het Hbld.*) een onzer lezers ons de volgende op merkingen „Het werk van K. verdient, mijns inziens, volstrekt niet de daaraan toegehuldigde bewondering, sinds de drukker de lens en de gevoelige plaat tot bondgenooten heeft. Vroeger, toen de teekening met behulp van door- trekpapier uit de vrije haud overge nomen en dan in staal, koper, hout of steen gesneden moest worden, was het iets andersmaar tegenwoordig is het zelfs vrij eenvoudig een veel zekerder uitkomst te verkrijgen, „In het belang der goede zaak moet een onzer landgenooten, een rustend steendrukker, dat trouwens reeds be wezen hebben bij de invoering der nieuwe muntbiljetten vau vijftig gul den. „Het verhaal ging althans, dat destijds de heer De W. den minister van financiën aanbood, dergelijk strookje geldswaardig papier na te maken {en zoowel bij ae Nederland sche Bank als een rijksbetaalmeester te verzilveren. Daar de heer De W. alleszins betrouwbaar was, werd de TMv>pf mfit 's ministers toestemming op groote EckaeJI echter zooveel geld kosten, dat de zaak slechts onder het. bereik van kapitalisten valt. „Iminere, elk valsch biljet, dat men uitgeeft, zou het echte van hetzelfde nimmer tijdelijk aan den omloop omt&rokken moeten worden, „De opvolging der nommers is na melijk het geheim der Bank. Gesteld een biljet draagt het merk M R 5935, dan is het volstrekt niet zeker, dat M R 5936 enz. bestaat, want de Bank laat die nommers willekeurig ver springen en houdt daarvan aantee- kening. „De valsche biljetter moet dus voor elk biljet het nomuier van een echt overnemen. Dat verklaart waarom Krausse ook klein bankpapier tegen lapjes van ƒ100, 200, ƒ300, gelijk hij namaakte, poogde in te wisselen. Maar het haperde hem aan hetnoo- dige kapitaal om die echte papiertjes vast te houden tot hij bijv. een mil- iioentje valsche van gelijke nommers geplaatst had. Eerst daarna zouden |de echte weer in omloop gebracht kunnen worden en de Bank bij aan bieding van een dubbeltal injverzoe- king komen haar eigen papieren kind te verloochenen De heer De W, zou destijds echter tevens aangeboden hebben, f gelds waardig papier te vervaardigen, dat niet voor namaak vatbaar was doch zijn aanbod is niet a ingenomen. „Het maken van valsch bankpa pier heeft evenwel altijd het bezwaar dat er meer dan één persoon bij be trokken is, én een geheim, dat slechts twee weten,j is reeds geen geheim meer. „De manier, waarop een D uitschei- jaren geleden de zaak eens aangelegd moet hebben, getuigt van ander in zicht. „Hij had zijn intrek genomen in) een klein hotel en onderscheidde zich Doaa <&ei. Staten van Noord-Hol land, ik tot lid der Commissie voor onderzeek der aangifte in de bedrijfs- belasthmg te Aalsmeer benoemd, de heer 'C. v. d. Bont, Wethouder te Aalgmeer en tot secundus de heer G. ïQessen aldaar. Herijk to Zand voort. Be herijk der mateu eu gewichten in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag 10 Juli'1891 des voormid dags van 912 en des) namiddags van 11 uur in het gjmmastieklokaal vau school B. Ver valschi ogen. Dr. Van Hamel Roos wijst in zijn Maandblad tegen Vervalschi ng en op een zeer sprekend voorbeeld uit ziju praktijk omtrent den invloed van scherp onderzoek van waren en het voorkomen van knoeierijen. Een groote.maatschappij droeg hem het onderzoek op van verschillende waren, die jaren lang zonder eenige verdere controle door hare leveran ciers aan haar verkocht waren ge worden. Het resultaat was, dat schier alle monsters (in casu verfwaren) onheugelijk of sterk vervalscht wa ren. De bedoelde maatschappij voer de daarop den maatregel in, dat bij geconstateerde vervalsching le. de vervalscher de onkosten der expertises moet betalen 2e. onmiddellijk andere waren moest leveren, en 3e. bij het weder constateeren eener vervalsching nimmer meer zoude mo gen leveren. morgen overleed. De verslagene laat eene weduwe met 0 kinderen na. Woensdagmorgen was het gerecht uit Breda te Tilburg tot onderzoek, en daarna werd de dader, zekere P. de Bruin, in verzekerde bewaring ge steld. Het resultaat was nu verrassend. j. j ..{Nimmer werd meer (in een tijds- door de eigenaardigheid dat hg nooitloop van circa 3 jaren) een ver- nuorrloi* nirtrmer I li r t rr\ Lr rit1 nnn. - - overdag uitging. Dat trok de aan dacht van zijn huisheer, die dan ook niet naliet daar eens een vischje over uit te werpen. Doch hij ontving een ontwijkend antwoord met het verzoek een bankbiljet van ƒ25 te gaan wis selen bij de Bank, want de bezitter meende dat het valsch was en hij wil de in een land, waar hij niet bekend was, ongaarne in moeilijkheden ge raken. „Toen men het biljet aan de Bank evenwel voor echt had verklaard werd de man vertrouwelijker eu deelde hij zijn huisheer met de noodige om zichtigheid mede dat hij de maker er van was en daarom steeds bij dag op zijn kamer bleef werken. Vervol gens stelde hij voor, gelijke proef eens te nemen met een biljet van 1000 indien men zelf begon met aan de Bank te vragen of het wel echt was, kon er nooit argwaan worden koesterd. „De hotelhouder ging er op in en verstrekte hem twee bankjes van dat bedrag, die de man voor den gelijk- tijdigen namaak van voor- en keer zijde zeide noodig te hebben, ,Onze kunstenaar toog nog den- zelfden dag aan den arbeid, ging 's avonds als naarjgewoonte een luchtje scheppen, maar kwam niet weerom Hij had zijn goedgeloovigen mede helper eenvoudig met een echt pa piertje naar de Bank gezonden en zoodoende een paar echte van ƒ1000 in handen gekregen op een manier, die het voor den bestolene geraden maakte zijn verlies maar stilzwijgend met gelatenheid te dragen'" Typhus. Ta TTnnrLammerrnfter. mi de mazelen valsching geconstateerd alleen in dien een nieuwe firma begou te le veren, [probeerde zij het met een ge ringe bijmenging van waardeloos ma teriaal, doch toen ook dit spoedig ontdekt werd, gebeurde het niet meer. Dit voorbeeld is zeker leervol, en terecht vraagt de heer Roos ons: Voor hoeveel duizenden guldens wordt het publiek bij voortduring bestolen door het onverantwoordelijke laisser- aller-systeem van vele maatschap pijen, die dikwijls, zonder nader on derzoek, ondeugdelijke waren van den laagsten inschrijver nemen, tot groot nadeel van hare aandeel houders Eau gevaarlijk persoon. De Dinsdag door de haagsche po litie op verzoek der amsterdamsche in hechtenis genomen persoon stond bekend onder den naam van Goel- lard, Baron van Rheeden. Hij kwam ook voor op de lijst van de politie te Amsterdam van koop lieden op wien zij de bizondere aan dacht vestigde, o. a. stond hij inge schreven in het register der flesschen- trekkers. Zooals gemeld, wordt hij verdacht verschillende valschheden en oplich tingen te hebben gepleegd. Van R. woonde te 's Gravenhage in de Jacob van der Doesstraat en zou juist dezer dagen verhuizen. Dinsdagochtend lag de bewuste persoon te bed, toen de politie hem kwam halen om hem naar Amster dam over te brengen ter beschikking van de amsterdamsche justitie. Ean drama Maandagmiddag ontving de briga dier der marechaussees te Finster- wolde een briefje van den volgenden inhoud, per tram uit Beerta„Kom spoedig, een drama is hier afgespeeld/ De man zadelde zijn paard en reed in galop naar de plaats de3 onheils. Een dubbele ontnuchtering volgde. Den brigadier werd door deu schrijver van het briefje, zekeren E. H., mede gedeeld, dat hij enkel met zijn baas een woordentwist had gehad over een paar te verstellen laarzen. De man der wet was woedenden maakte pro ces-verbaal op tegen E. H., zoodat deze zeker nog wel eens aan zijn aardigheidje" zal terugdenken. Stranding, Men meldt aan het Hbld. van Ter schelling, dd. 5 dezer Gisteren werd plotseling de tijding gehoorder zit weer een schip in de Buitengronden. Het zat te ver weg, om er ^et de reddingsboot heen te roeien, dat zag men al dadelijk, wes halve besloten werd, dat de sleepboot Adsistent haar mee zou nemen. Veertien jaar geleden deed zij dat ook, doch toen verdronken vijf dei- redders. Dat men er dus wel een beetje tegen opzag, i3 duidelijk, maar even duidelijk was het hier, dat ginds een aantal menschen in doodsgevaar verkeerden. De heenreis ging met de sleepboot voorspoedig, maar bij het schip zag het er treurig uit. Reeds om half zeven des morgens was het aan den grond geloopen, om zeven uur had men de masten gekapt, en eerst tegen twaalf uur bemerkte men hier het dreigende gevaar, zóó mis tig was het op het water. De reddin gs- boot kwam gelukkig vrij van de sleepboot en bij het schip, dat sterk overhelde, geweldig stampte en moei lijk te naderen was, dewijl de ge kapte tuigage langs zijde hing. I)e verkleumde bemanning moest zich van den kluiverboom in de reddings boot laten zakken. Die boot stond soms haast met den voorsteven om hoog een van de equipage hing een tiental minuten aan een touw, vóór de reddiugsbootslui hem konden grij pen; een ander viel in de kokende wateren, doch werd ook gegrepen; kortom met ware zelfopoffering ge lukte het alle 12 opvarenden behou den aan boord van de sleepboot te krijgen. De 68-jarige schipper dei reddingsboot W. v. Keulen, heeft een pluimpje en nog meer dubbel verdiendZijne bootslieden waren: H. van Keulen, P. Bakker, A. de Beer, H. Former, H, Sehroo, S. Dij' ker, P. Kuiper en K. Knop. Door het vreeselijk stooten tegen het schij heeft de reddingsboot zelve vrij wal schade hekomen. Schipper M. Zee ders, die met zijn vaartuig T 5 41 aan de loefzijde naderde, verloor zijne dreg en eene zware tros, waardoor d< man bij zijne poging om te redden nog een verlies leed van ruim 7' gulden. Op de terugreis had mei nogal moeite om de drenkelingei wakker te houden, daar het watei zooals de zeelui het noemen, tegen woordig nog vrij hevig steekt. Alle: hebben [zich uitstekend van hunne: vrijwillig aanvaarden plicht gekwetei Vechtpartij. Diiwl ficravond-Jvifl te _T ilhnjyjyjene Ui rti rv/%1 A

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2