NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Maandag 12 Februari 1894, No. 3255, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: [Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van Redactie b Administratie dezer Cou rant Maat-ciuppij tot Invordering der Bouwkunst. j. c. STADSNIEUWS. Voor Haarlem per 3 maan Jeuf 1,20. Franco door liet gelieele li ijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor he! BuitenlandCompagnie Génerale de Publicilé Elrangéra G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Monlmartre. EERSTE BLA.D. I Bij dit nummer der Courant wordt Jan hen, die op het Geïll. Zondagsblad fcteekenden, No. 7 van het tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. dam, terwijl buitendien het prachtig oud ieder behang ten zeerste dc aan dacht verdient. De werkstukken van den heer Merckelbach te Utrechten de boekbanden van den heer Men- sing te Amsterdam zijn onder de mo derne werken zeer belangrijk. Latei- hopen wij op deze tentoonstelling na der terug te komen. Des Zondags is de toegang vrij. De brug over den Kindor- liuissingel. Nu wij bij hen die het weten, heb ben geïnformeerd naar de ligging van de tc maken brug over den Kinder huissingel, blijkt ons dat het plan van den gemeente-hoofdopzichter, den heer J. G. Michielse, hoofdzakelijk beoogt dat de brug van twee zijden kan worden bereikt, namelijk van uit de Parklaan en langs een nieuw aan te legeren weg, noordelijk van de villa van den heer Stoel in het Ke naupark, welke laatste weg ook reeds op het plan-Zocher is geprojecteerd. Terwijl in dit laatste plan debrng zeer scheef over den singel ligt, wordt in de teekening van den heer Michiel se de brug vooruitgeschoven en recht over den singel gelegd. Dit heeft ook het voordeel, dat de singel niet zóó veel behoeft te worden omgelegd, als bij de uitvoering van het plan-Zocher noodig ware' geweest. Voor liefhebbers van natuurschoon zal het eenc groote troost zijn, dat bij het nu door den Raad gevoteerde „plan Zoehêr-Miehielse", gcene hoo rnen zullen moeten worden gerooid. Het nuttige wordt hier dus ver" kregen met behoud van het aange name. Afd. Haarlem en Omstreken. De Directeur-Uitgever, Haarlem, 10 Februari 1891. I Voordracht voor hoofd schóól F. Op de voordracht voor de betrek- king van hoofd der kostelooze school, i lett. F. alhier, zijn in alphabetische 1 volgorde geplaatst de hoerenG. Bersma, hoofd eener school te Vcc- ir inendaal, J. J. Francken, idem te üaeeum van Kunstnijverheid, j w;jk aau Zee en Duin s IIohmul_ Op het Museum voor Kunst nijver- Ier, idem te Hoorn, C. Montaubau, eid zal de tentoonstelling van lede-j onderwijzer 1ste klasse, aan de 2de p boekbanden en van voorwerpentusschenschool alhier. K. de Vries, jan versierd leder, Zondag 11 Februari, hoofd eener school, t.o Enschede, cn ppend worden. Een keurige verza- pling oude boekbanden werd inge- pnden door de firma's Frcdcrik Mui en Co. te Amsterdam on Marti- Nijhofi' te 's-Gravenhage, welke [enameling voor de boekbinders zeker an groet nut en belang kan zijn. pier de voorwerpen van versierd 'der munt vooral uit de verzameling den heer C.Schöfïer te Amster- W. Westendorp, idem te den Helder. Zijn wij wel ingelicht, dan zouden de leden van „Weten cn Werken" voornemens zijn, het stoffelijk over schot van hun geëerdon cerevoorzit- ter, den heer W. M. Logeman, voor hunne kosten tc laten bijzetten in het Mausoleum op de begraafplaats alhier. Verslag der vergadering gehouden op Dinsdag den Oen Februari 1891. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend en de notulen dei- vorige ziju gelezen cn goedgekeurd, wordt overgegaan tot het verkiezen van een bestuurslid in plants van den licei P. Kleiweg Dyserinek. die volgens rooster moet aftreden en niet herkiesbaar is. De heer .Jacques Leijh wordt als zoodanig gekozen cn neemt cle benoeming aan. Bij do daarop ge volgde verkiezing van een voorzitter uit vier der bestuursleden blijkt, dat de heer Leijh het grootst aantal stem men heeft verkregen. Door het aan nemen dezer benoeming is het be stuur thans samengesteld uit de hoe ren .Tacquos Leijh. voorzitter, J. van den Ban, secretaris, J. W. G. Droste, penningmeester, G. L. van Lennep en J. II. Welsenaar. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester'blijkt dat er een batig saldo is van 130.27. Do rekening en verantwoording wordt nagezien door de heereen J. II. Stoel Jr., G. 1'. J. Beccari en S. It. Rijnierse en daarna bij monde van den lieer toel voorgesteld den penningmeester te déchargeeren met. dankbetuiging voor zijn nauwkeurig gehouden be heer. Uit het jaarverslag van den secre taris blijkt, dat de afJeeling einde 1893 een en dertig leden telde, dat op een harer vergaderingen cene le zing werd gehouden door de heeren Koning en Bienfait over het onder zoek van bouwmaterialen, terwijl op de vier andere vergaderingen ver-! schillende onderwerpen werden be handeld en vooral belangrijke kunst beschouwingen werden gegeven. Thans komen aan de orde de ant woorden op de verschillende door het hoofdbestuur gestelde vragen. Vraag I. Van onze 19e eeuw wordt vaak gezegd, dat de daarin verrezen gebouwen geen eigen karakter heb ben. Wat is hiervan waar? Ea zijn er niet moderne bouwwerken te noe men, die op waardige wijze een oor spronkelijk type vertegenwoordigen Op deze vraag, die in handen werd gesteld van eene commissie bestaande uit de heeren Jacques Leijh, J. W. G. Droste, J. van don Ban en J. A. G. van der Steur was geen antwoord ingekomen. Vraag II. Welke zijn de voor- en nadeelen verbonden aan partieeic aanbesteding, waarmee bedoeld wordt het afzonderlijk aanbesteden van wer ken tot verschillende bouwambach ten behoorende, op de wijze als in Frankrijk en Duitschland gebruike lijk is. Deze vraag werd beantwoord door eene commissie bestaande uit de hee ren S. Roog, J. G. Michielse, H. J. Geijl Jcz. en S. R. Rijnierse. Haar antwoord door den heer Rijnierse als rapporteur voorgelezen en door den heer Geijl verder toegelicht, lokt eene zeer geanimeerde discussie uit. waar aan wordt deelgenomen door de hee ren Droste, Reijnde-s, Wolbers, Leijh en van den Ban cn waaruit blijkt, dat dit antwoord voor zoover het be treft dc regeling der werken bij par tieeic aanbesteding hunne goedkeu ring niet kan wegdragen. Nadat deze regeling, die als ant woord op. dc vraag gevoeglijk kan worden weggelaten, is geschrapt, wordt hot antwoord goedgekeurd en dooi de afdeeling overgenomen. Voor vraag III werd geen commis sie Ier beantwoording benoemd. Vraag IV. Wat behoort te worden in acht genomen bij het gebruik van Morley-steen, vooral met het oog op de aanwending van de zachte, half- harde of harde soort bij verschillende leelen van een' bouwwerk Welke is dë ondervinding, die kier tc lande en in liet buitenland is op gedaan met deze steensoort? De commissie ter beantwoording dezer vraag bestond uit de heeren P. Kleiweg Dyserinek. J. W. G. Dro de, J. van den Ban, Jacques Leijh en J. A. G. van der Steur. Haar rapport uitgebracht door den heer Leijh werd na enkele opmerkin gen en vragen goedgekeurd en over genomen. Vraag V. In vloeren samengesteld uit ijzer en troggewelven van metsel werk en stampbeton, waarover een cementlaag, vertoonen zich gewoon lijk scheuren. Wat is daarvan de oor zaak en hoe kan men die voorkomen Op deze vraag wordt namens de commissie van vraag II door den heer Rijnierse een rapport uitgebracht, dat nader toegelicht door den heer Geijl na enkele opmerkingen en vra gen door de vergadering wordt goed gekeurd en door de afdeeling wordt overgenomen. Vraag VI. Wat leert de ondervin ding omtrent de zoogenaamde Par- quets-tapis Deze vraag was in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de heerenG. P. J. Becca^, A. J. H. Reijnders, J. Wolberg. E. von Sabel en J. C. Kruseman doch door een misverstand tusschen een harer leden en den secretaris kon haar antwoord in deze vergadering niet behandeld worden. Vraag VII. In Noorwegen gebruikt men veelal levertraan, in plaats van lijnolie, om verf voor buitenwerk te bereiden. Men beweert aldaar, dat de verf hierdoor meer glans verkrijgt en heter bestand is tegen den invloed van het weer. Zijn hier te lande gevallen bekend, waarbij men op bedoeide wijze bereide verf heeft toegepast? Kunnen de afdeelingen uitkomsten en bevindingen mededeelen van ge nomen proeven Zie Eigen haard van 15 Juli 1893. Deze vraag werdj beantwoord door den lieer Ilegc Veth (firmant van van Diegen en Kerrebijn) en diens ant woord verwekt eenige hilariteit, wijl de agent zijner firma in Noorwegen den heer Veth meedeelde, dat. hoe wel hij bij alle mogelijke schilders had geïnformeerd, niemand ooit van dit gebruik van levertraan had ge hoord; bovendien waren de door de firma genomen proeven totaal mis lukt. Het antwoord werd door de ver gadering goedgekeurd en overge nomen. Vraag 'VIII. Welke zijn de beste voorbehoedmiddelen tegen het ont staan van champignons enz. bij den bouw van woonhuizen? Welke zijn de beste middelen om ze uit de woning te verdrijven? Op deze vraag beantwoord door eene commissie bestaande uit de heeren A. J. de Waal Malefijt, J. H. Stoel Jr., A. J. Stoel Jr., J. van Ek en J. B. Lasschuit wordt gerapporteerd door den heer A. J. Stoel .Jr. Na ver schillende op- en aanmerkingen wordt besloten ook dit antwoord met een kleine wijziging goed te keuren en over te nemen. De overige vragen werden niet be antwoord. Nadat op verzoek van den heer Geijl besloten wordt om de subsidie der afdeeling aan dc ambachtsschool in de volgende vergadering te behan delen, sluit de voorzitter de verga dering. Eclito bankbiljetten. In antwoord op het ingezonden stukje in een vorig nummer.van een lezer, die zich er over beklaagt dat de Rijksontvanger geen bankbiljetten van aannemen wilde, kunnen wij mededeelen, dat deze ambtenaar door geen enkele wet of voorschrift genoodzaakt is, bankbiljettdn aan te nemen, omdat deze geen wettig be-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1