Ie Jaargang: Woensdag 14 Februari 1894. No. 3257. IJffil NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: iTADSNIEUWS. BINNENLAND, Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,0o. 0,30. 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12Ï van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etran-gére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 13 Februari 1894. Lotelingen. aflevering van de lotelingen dezer van de lichting 1894, die den dienst bij de nationale mili- opgeroepen, zal geschieden op aart e. k. lechtszaak „de Kroon". Hooge Raad verwierp Maan- het cassatieberoep] van de zes nen, uitmakende het bestuur de sociëteit „de Kroon" alhier, hunne veroordeeling tot geld- wegens het geven van eene vermakelijkheid zonder ver- Grossstadtluft. t duitsehe tooneel- en b'ijspel- uit de Residentie-Schouw- te Dresden, [gaf Maandagavond ter stede het bekende blijspel Bsstadtluft" van Oskar Blumen- en Gustav Ivadelburg. Dit ge- aap, dat reeds een paar weken is land vertoeft en optreedt met ten op haar repertoire, zoo ge verschillend als bijv. .Othello" ,Egmond" en blijspelen, zooals istaand, is na haar optreden in plaatsen zeer verschii- maar hierover schijnt het vrij eenstemmig te zijn, het gehalte der spelenden zich leent voor het vertolken van dan van meer zwaardere IYat hiervan waar voorstelling van Maandagavond getoond, dat om de verschil- elementen in een stuk als ssstadtluft" goed te vertegen- digen, dit duitsehe gezelschap oe ruimschoots in staat is. Niet- 1 schijnt het geen bizonder „her- gende" krachten te tellen, al- el de heer Julius Fiala volgens "ogramma-aankondiging daartoe et te behooren. Ofschoon hij Gempe, den oppervlakki- fatterigen jongen man goed voor- was deze rol niet zoodanig om jde gelegenheid te geven een ta- ontsluieren. de kostuums der dames be- geloof ik dat zij in zorgvuldig- van kleeding bij velen onzer plandsche actrices een lesje pn nemen. zonderlinge vergadering. trad zekere Nieman voormalig werkman bij de firma Beijnes in Felix Fa vore op om iemand te ontmaskeren. Nu, dat is in dezen tijd geen zeldzaamheid. Ont maskeren en onthullen is de lenze van den dag en als dat zoo voort gaat, zal de wereld ten slotte slechts uit twee menschensoorten bestaan, onthullers en onthulden. Wat aan deze vergadering evenwel zekere merkwaardigheid (een treurige merkwaardigheid) gaf, was dat Nie man optrad om zijn eigen broer te ontmaskeren, C. A. Nieman, direc teur van de werkverschaffing alhier. Naar ons wordt medegedeeld, is deze bijeenkomst het gevolg van eene vergadering der geheel-onthou- ders-vereeniging in hun lokaal in de Parklaan, waar de twee broers een twistgesprek hebben gevoerd en waar C. A. Nieman zijn broer zou hebben uitgenoodigd tot eene openbare ver gadering in Felix. Evenwel was hij gisteravond niet verschenen, naar wij hoorden op raad van ds. M. F. van Lennep. Zoodoende had de beschuldigende broeder het woord alleen. En wat had deze nu in te brengen? Dat zijn broer een huichelaar was, dit en dat niet behoorlijk heeft afgedragen, den menschen die voor de werkverschaf fing werken, he.t door hen verdiende geld toewerpt enz. Bovendien ver diepte hij zich in het particuliere leven van zijn bróer, op eene wijze die zelfs al waren de besehuldigingen waar (wat wij natuurlijk niet kun nen beoordeelen) in den mond van een broer al zeer vreemd klinkt. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door een werkman dien wij niet kennen, maar die Napo leon werd bijgenaamd. Deze betoogde in hoofdzaak, dat deze quaestie hier in het openbaar niet thuis hoorde en eenvoudig een familietwist was. "Waarschijnlijk hebben vele toe hoorders dat ook wel gevoeld. Niet temin werd aan het einde der ver gadering eene motie aangenomen, waarbij de vergadering betreurende de afwezigheid van den beschuldigde, en de feiten vernomen hebbende, hare diepe verontwaardiging daarover uit drukt. Men maakt zich tegenwoordig wel druk over anderen. De onthnllings- bacil zal nog zoover doordringen, dat iemand die meent door zijn medicus niet goed behandeld te zijn, dezen in het openbaar „gaat ontmaskeren"; dat de slager die slecht vleesch, de bakker die slecht brood heeft gele verd, in het publiek worden „ont huld". Intusschen bedekt de Liefde tot den Naaste zich schaamrood het ge laat De heer A. Weill opent Woensdag avond in perceel Kruisstraat' 41 een magazijn in heeren-modeartikelen, dames-handschoenen, parapluies enz. In plaats van een gesloten winkel het perceel heeft geruimen tijd leeggcstaan zal nu voortaan een nette etalage de aandacht der voor bijgangers in de Kruisstraat trekken. Het magazijn is keurig netjes'afgewerkt en ruim gesorteerd. Achter den winkel bëvindt zich nog een paskamer. Te vens is de bonthandel van de firma N. Weill Zoon uit de Barteljoris- straat ook in dit nieuwe perceel over gebracht. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanten Groenloo, G. N. de With, bur gemeester van Groenloo. Benoemd tot commissaris van po litie te Kuilenburg A. Nijhoff, thans hoofd-inspecteur van politie te Zwolle. Met 1 April a. s. is aan den opzich ter van politie bij 's Rijks werf te Willemsoord F.. J. Umrnels, op zijn verzoek, en aan den schipper P. Hof man, gezagvoerder van het opne mingsvaartuig Buyskes, eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend, en tot opzichter van politie bij genoem de werf bevorderd de portier H. Jansma. Benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot militair apotheker 2e kl., de apothe ker W. F. van Essen. Met ingang van 1 Mei a. s. is aan J. L. van Eek, op zijniverzoek, eer vol ontslag verleend als directer van het post- en telegraafkantoor te Drie bergen. Met ingang van 1 April a. s. is aan H. C. Boogaard, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als directeur van het rijks telegraaf'kantoor te Schie dam. Min. beschikkingen. De mi nister van binnenl. zaken heeft met ingang van 1 Maart a. s. benoemd tot tweede klerk bij zijn departement S. Dekker, te 's Gravenhage. De minister van marine heeft: le. den luit. ter zee le kl. H. Slot, met 6 Maart a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. kannon- neerboot Gier en op nonactiviteit ge steld, en den luit. ter zee 2de kl. G. W. de Leur, met intrekking zijner;dat eene veroordeeling wegens bede- detacheering op gemelde boot, met larij oflandlooperij, of tot plaatsing dien datum geplaatst aan boord van j in eene rijkswerkinrichting van het Hr. Ms. wachtschip te Hellevoet-kiesrecht uitsluit; „altoos wanneer sluis.; jmen aanneemt, dat het ontbreken _2o. den luit. ter zee 2de kl. G. A. 'van eene reden van uitsluiting gelijk Rietberg, den adelborst 1ste kl. F. v. staat met een positief kenteeken," Manen en den off. van adrn. 2de kl.hetgeen het blad betwist. G. W. Erfmann, [onderscheidenlijk De bepaling dat uitgesloten wordt met 1 Maart a. s. geplaatst aan boordwie zijne directe belastingen niet van Hr. Ms. [wachtschip te Hellevoet-heeft betaald, schijnt goed. Maar er sluis, artillerie-instructieschip Bellona staat niet, dat men in de directe be en instructieschip Admiraal van Was-1 lasting-zij aangeslagen. Wie dus niet senaeraangeslagen is, kan kiezer worden 3o. de heeren C. H.Verbeek en Th. wie aangeslagen is, maar niet betaalt M. Wins, met 1 April a. s., benoemd niet. Dit is ongerijmd. In art. 80ali- tot 2de klerk bij het departement vannea 3 der Grondwet worden o. a. van het kiesrecht uitgesloten (indien zij overigens de kenteekenen van art. 80 Kiesrecht. alinea 1 zouden bezitten) „voor zoo ver de kieswet, hetzij zeker bedrag Het Dagblad is door de wijzigin- van den aanslag in eene of meer rijks gen allerminst voor het kiesrecht- directe belastingen, hetzij het bezit ontwerp gewonnen. Het schrijft o. a.van een of meer grondslagen van zoo- „In het opnieuw gewijzigde wetsont werp wordt, als eenig kenteeken voor geschiktheid en welstand beide, genoemd:het voorzien ineigen onderhoud en in dat van het huisgezin. (Art. 3.) Indien het met dit kenteeken ernst ware, d. w. z. indien het bestaan daarvan bij den kiezer kon worden herkend, dan zou het niet ongrondwettig zijn, dat de beide grondwettelijke vereischten (geschiktheid en welstand) door eene en dezelfde omstandigheid werden aangewezen. Art. 80 der Grondwet, al. 1, verbiedt dit niet. Maar nu uit art. 4, nieuw, van het wetsont werp nader blijkt, dat het. bestaan van die omstandigheid (het voor zien enz.) eigenlijk niet behoeft te blijken en eenig en alleen wordt ver- eiseht, dat de lieden niet vallen in eene van de uitsluitingen (art. 80 alinea 3 der Grondwet), nu komt ons het nieuwe ontwerp evenzeer strijdig met de grondwet voor als de twee vorige. Erger zelfs, want in de vorige was althans het eene ken teeken van geschiktheid, bestaande in de schrijfproef, aanwezighet ken teeken van welstand ontbrak in wer kelijkheid; nu ontbreekt het ken teeken van geschiktheid en wel stand beide. De strijd met de letter der Grondwet is dus grooter dan die vroeger was." Verder vindt het blad den woning s- eisch onvoldoende kenteeken van wel standen geschiktheid, en blijft het het voorkomen op de lijst van kiezers, die geneeskundige hulp en geneesmid delen van den arme hebben gehad, grondwettig ongeoorloofd achten. De eenige werkelijke verbetering in het ontwerp ziet het blad in de bepaling, danigen aanslag als vereisehte van kiesbevoegdheid stelt, zij die hunnen aanslag in die belasting of belastin gen niet hebben voldaan." Bij het totaal ontbreken van de voorwaarden, in dat art. der Grond wet geschreven, acht het blad de uitsluiting der wanbetalers van het kiesrecht onredelijk en ongrondwettig. Het Dbl. hoopt, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp verwerpen zal, en het heet verder„Wij vree zen echter, dat eene nieuwe behan deling in de afdeelingen zal worden gevorderd, al ware het maar om de technische reden, dat eenige wijzi gingen in het wetsontwerp omtrent de uitoefening van het kiesrecht zouden moeten worden gebracht in verband met de gewijzigde kiesbe voegdheid, ook met de schrijfproef en omdat er nog een geheel nieuw ontwerp van wet over de bevolkings registers is aangekondigd.) En een' nieuw séctieonderzoek zal dan waarschijnlijk weder aanleiding geven tot pogingen om het wetsont werp door nieuwe amendementen te verbeteren, Iets wat o. i. onmogelijk is,"waar de grondwettige grondslag ontbreekthet kenteeken of de ken teekenen van welstand. Deze worden genoemd in art. 3 nieuw, maar niet werkelijk geëischt." Een boom ontworteld. Op een schip met graan geladen, aan de Van Wijkskade te Utrecht, is Zondagavond 6 ure een boom neer gekomen, die door den hevigen storm was ontworteld. De schipper, die juist met zijne vrouw en twee kinderen aan tafel zat, werd door den boom

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1