NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. MACHT e Jaargang: Donderdag 15 Februari 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: HEREENlGD ill No. 8 STADSNIEUWS. No. 3258, DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ©nze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOK. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Elrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. de geïllustreerde Roman Hugo Lubliner,) waarvan het ,et Geïllustreerd Zondagsblad ver- t tendien komen daarin de vol- belangrijke verhalen en fraaie voor, als den dood vervolgd (met illus- Plagerij, naar de schilderij ielechowski (illustratie). Een in Noorwegen (met' In de Moskee (met ratie). Een vuurdoop, Ha- ivechten in Engelsch-Indië (met Aan het spoorwegloket illustratie). Een middeltje dat Bekroonde Anecdote-Proeve 11. Voorts tal van geïllustreerde en Puzzle. De Prijswinner laadsel LXX VIII. Oplossing van aadsel LXXXI. Nieuw Prijsraad- chaakrubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. Haarlem, 14 Februari 1894. trisch Licht in Haarlem onlangs in een Zaterdag- in dit blad te lezen heeft reeds vroeger de maat- ipij „Electra" te Amsterdam po- gedaan om van het gemeen- tuur van Haarlem vergunning :rijgen tot het leggen van een voor electrisch licht in Haar- gemeentegrond, om electrisch te leveren aan de ingezetenen gemeente. hebben die pogingen geen s gehad. 'tl3 waar, degasquaes- toen nog aanhangig en bij nzekerheid hoe de Raad beslis- was het moeilijk een ander te geven voor electrisch Misschien zouden daarom nieu- )ogingen op dit oogenblik met uitslag worden bekroond, ar wij vernemen bestaan er bij aatschappij „Electra" wel plan- ora Haarlem door middel van van haar centraalstation uit, van electrisch licht te voorzien. Men zal begrijpen, dat dit niet maar zoo op eenmaal gaan kan. De toestemming zoowel van Amsterdam als van Haarlems gemeentebestuur is ervoor noodig en ieder weet dat vooral in gevallen als dit dergelijke vergunning niet altijd spoedig wordt verkregen. In verband hiermede zijn bespre kingen gehouden die ten doel heb ben, om de fabriek van de lirma Johs. Enschedé Zonen in combi natie met de gebouwen van de So ciëteit Vereeniging electrisch te ver lichten. Intusschen heeft de firma J. J. Beijnes niet gewacht op de eventu- eele komst van een kabel, om hare fabriek electrisch te verlichten. De zer dagen heeft deze firma, die er steeds op uit ie, gelijken tred te houden met de eischen van den tijd, een contract gesloten met de firma Groeneveld, Van de Poll Co, tot levering van de geheele installatie noodig om de fabriek, zoowel als het woonhuis van den heer J. J. F. Beij nes, van electrisch licht te voorzien. Een dynamo met staande stoom machine (die in staat is 550 gloei- lichten te voeden) zal voorloopig on derhouden 350 gloeilampen van 16 kaarsen, 35 van 32 kaarsen en 10 booglampen. Een van laatstgenoem den zal worden aangebracht in den gevel boven het koninklijk wapen en aldus een welkome bijdrage zijn tot de ietwat karige verlichting van het stationsplein. Een accumulatorenbatterij, vol doende om 50 lampen, 10 uur lan^ te doen branden, zal voorzien in de verlichting wanneer (des nachts en op Zondag) de stoommachine niet werkt. Als een eigenaardig staaltje van wat de verlichting van een groote fabriek kost, diene dat de firma Beijnes in fabriek en woonhuis in 1892 verbruikte voor een som van ƒ2507.aan gas, f348.aan kaar sen en ƒ178.aan petroleum, een totaal uitmakende van ƒ3033.De kaarsen werden hoofdzakelijk ge bruikt, wanneer de werklieden 's avonds bezig waren in een in aan bouw zijnden wagen, maar deze ver lichting was gebrekkig en met het oog op brandgevaar bij die gecapi tonneerde, met kapok gevoerde zij den plafonds, niet zonder bedenking. Niets gemakkelijker dan een gloei lampje mede te nemen tot in de donkerste hoeken van een wagen brandgevaar leveren zij absoluut niet op. Binnen enkele weken zullen eenige lichten in de fabriek branden, térwijl de geheele electrische installatie binnen drie maanden gereed zal zijn. Zaemansbond. Naar aanleiding van eene oproe ping door een vijftal leden van den Zeemansbond tot hunne medeleden alhier gericht, vergaderde men Dins dagavond in de bovenzaal van het Nut in de Zijlstraat, om te trachten eene afdeeling van dien Bond hier stede op te richten. Dit plan vond bijval en na eenige bespreking kwam de afdeeling dan ook tot stand. Zij omvat, behalve Haarlem, IJ muiden, O verveen, Bloe mendaal, Santpoort, Zand voort, Vel- sen, Beverwijk, Heemstede en Ben- nebroek. De bond telt in deze gemeen ten reeds 63 leden. Daarna ging men over tot de vast stelling van een huishuidelij k regle ment, waarvan art. I vermeldt dat de afdeeling zich ten doel stelt het steunen en bevorderen van het doel van den zeemansbond. Dit doel is op christelijken grondslag de belangen van den zeeman te bevorderen, meer uitvoerighet oprichten van lokalen voor vergaderingen en bijbellezingen, voor lees- en conversatiezalen, zoo mogelijk met koffiekamer en billard- kamer. Sterke drank en hazardspelen worden daar geweerd. Voorts beoogt menonderhandelingen met reederij- en, eventueele voorstellen aan de Re geering, lezingen en voordrachten, vrij of goedkoop onderwijs, verzeke ring- en pensioenkas, enz. Tot leden van het Bestuur werden gekozen vier van de onderteekenaar: der oproeping tot deze vergadering, n.l. de heeren Mr. F. R. Crommelin, S. R. A. van der Meulen. J. M. Hey- brock en J. Klein. De vijfde was de heer Ds. M. F. van Lennep, die wegens ongesteldheid de vergadering niet kon bijwonen en verzocht had hem niet te kiezen. Als vijlde be stuurslid verkoos men den heer Ds. P. J. Moeton. Als afgevaardigden ter algemeene vergadering in Maart e. k. werden benoemd de heeren Mr. F. R. Crom melin, J. M. Heijbrock en Van Dorp. De vergadering werd gepresideerd door den heer Crommelin. Willicht is het ter zake dienstig te vermelden, dat niet-zeevarenden lid van de afdeeling kunnen wordeu, tegen betaling van minstens één gulden. Aanstaande Vrijdag zal door den heer R. Duijm alhier in perceel No. 6 in de Keizerstraat eene apotheek worden geopend, zijnde de eerste in richting van dien aard in het nieuwe westelijk deel der gemeente, hetgeen voor vele bewoners aldaar zeer ge riefelijk zijn zal. De apotheek inge richt volgens het plan van den bouw kundige Iz. van Campen, ziet er in wendig zeer net uit. Ook stelt de heer Duijm zich binnenkort voor, om scheikundige en microscopische on derzoekingen van voedingsmiddelen, handelswaren enz. tot uitvoering te brengen. Door de Arrondissements-Recht- bank alhier is op den 13den Februari 1894 heropend het faillissement van M. G. R. Broens Jr., veehandelaar te Haarlem, met benoeming van den Edel Achtb. Heer Mr. del Court van Krimpen tot Rechter Commissaris en van Mr. A. Kist, advocaat en procu reur tot curator. Aangifte van geboorte. Heden had zich voor het kanton gerecht alhier te verantwoorden Dirk Klinkenberg, arbeider 45 jaar, te Zand voort, wegens het niet binnen den bij de wet bepaalden termijn van drie dagen bij den Burgerl. Stand aangeven van de geboorte van zijn kind. De geboorte had namelijk op Za terdag 23 dezer plaats gehad, en toen de man kwam informeeren wanneer de aangifte kon plaats hebben, I zeide menDinsdag den 25en van 12 tot 4 uur en inplaats van toen te ver schijnen, kwam hij Woensdag en had dus den termijn van drie dagen laten Gemeenteraad van Bloe- verloopen. De burgemeester van Zand voort, menaaai. de heer B. Th. Westerouen van Vergadering van den gemeenteraad Meeteren, vroeg aan den officier van van Bloemendaal op Donderdag den justitie hoe in deze te handelen, en ISden Februari 1894 des namiddags ontving bericht, dat een vervolging ^en ^ah ure. moest plaats hebben. Vandaar 's mans j Punten van behandeling dagvaarding voor het kantongerecht.' E Indiening van het rapport van Zijne verwering, dat men hem ge- ^ei} heer J* Verkoren, afvoer van zegd had Woensdag terug te komen, huisvuil, enz. vond blijkbaar geen geloof. Althans, Vaststelling van het schoolgeld, de ambtenaar van het O. M. mr. H. Kohier 4e kwartaal 1893. J. D. D. Enschedé, requireerde zijne 3- Verzoek van den heer Dirken veroordeeling tot ƒ1.boete, subsi- om eervol ontslag, diair 2 dagen hechtenis. J E Verzoek van P.] Dit feit zelf is zeer eenvoudig en van &r0iiT wij zouden er allicht geeue melding 5- Voorstel tot koop van grond van van hebben gemaakt, ware het niet ^en heer Bos. dat hier opnieuw is gebleken, dat de 6- Mededeelingen en ingekomen wet te dezen aanzien behoort te wor- stukken. den gewijzigd. Immers ook hier is de verklaring door den burgemeester Oidorpörbovonpoldor. als ambtenaar van den Burgerlijken Tot bestuursleden van den Osdor- Stand van de te late aangifte gedaan perbovenpolder zijn gekozen de heeren en door hem onderteekend, in zoo- T. Graman en J. Scharrighuizen. verre incorrect omdat deze ambtenaar van den B. S. de persoon in quaes- tie nooit had gezien en een ander de inschrijving in het register gedaan en hem te woord gestaan heeft. Op een vraag van den kantonrech ter, verklaarde de burgemeester dan ook uitdrukkelijk, deze verklaring niet te hebben onderteekend op zijn ambtseed, daar hij als ambtenaar van den B. S. geen ambtseed heeft. Het is duidelijk, dat wanneer men in plattelandsgemeenten verlangde dat de ambtenaar van den B. S. zelf en niemand anders, de menschen zou te woord staan en hunne aan giften registreeren, niemand deze be trekking (die men kan afwijzen) meer op zich zou willen nemen. Bedriegolijke handelingen. Door de arrondissements-rechtbank te Alkmaar is de landbouwer A. de Goede, naar wij vernemen, verklaard te zijn in staat van faillissement, en zijn broeder de landbouwer Jacob de Goede te Beemster wonende, te Alk maar thans in hechtenis, wordt ver dacht ten deze bedriegelijke hande lingen te hebben gepleegd. Dinsdag is dan ook door den heer rechter commissaris voor strafzaken alhier, Mr. 't Hooft in tegenwoordigheid van den subst. officier van justitie Mr. van Outeren, te Beemster in de woning van genoemden Jacob de Goede eene huiszoeking gedaan en zijn aldaar eenige bescheiden in be slag genomen. Baauw, om koop

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1