NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang; Vrijdag 16 Februari 1894. No. 3259. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTIËN: STADSNIEUWS. hTondissements-Rechtbank DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gehcele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, belialve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE tf- Co., JOHN F. JONES, Sticc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem15 Februari 1894. Benoemingen, Bij kon. besluit is benoemd tot der directe belastingen en alhier (buitengemeenten) A. Motké, ontvanger der zelfde iiiddelen te Heusden c.a. vacature van Schoolhoofd In de eerstvolgende vergadering den Gemeenteraad zal een hoofd worden benoemd voor de kostelooze school letter F. De voordracht bestaat zooals men uit zes personen, waaronder vijf van scholen in andere ge meenten en den heer C. Montauban, eerste onderwijzer aan de tweede Zooals gewoonlijk is deze voordracht alphabetisch. Een bepaald persoon dus niet aangewezen, maar wij ho dat de Raad den heer Montau tot deze betrekking zal benoemen. Over zijne bekwaamheden zijn allen flie hem kennen, de autoriteiten op gebied van onderwijs, zoowel als zijne collega's het eens zijn bedaarde energie maakt hem voor de grooten- deels administratieve betrekking van eener school zeer geschikt en bij kent Haarlem waar [hij zooveel heelt gewerkt, door en door. Met alle waardeering van de be der andere sollicitanten meenen wij dat de Raad niet beter kan, dan door den heer Mon tauban tot deze betrekking te be noemen. Jubileum. De Ripperdastraat was heden ge plagd, ter eere van den heer Althoff, daar woonachtig, en eigenaar van een deel dier straat, die heden zijn jouden huwelijksfeest vierde. De inbraak te O verveen. Heden stonden voor de Arrondis- iements-Rechtbank te Haarlem te recht Josephus Benedictus Antonius Pens, 29 jaar, stukadoor en Wijnand t i'ouwenfelder, 2S jaar, koperslager, ei' zake dat zij te zamen op den •ldeii Januari 1.1. hebben weggeno men drie beitels, toebehoorende aan timmerlieden Waalewijn, Bindels Leijer en een breekijzer van den imruerman Soepnel, ailen te Haar- êii», terwijl zij in den nacht van ienzelfden dag inbraken in de villa ran den lieer "P. N. Bijvoet te O ver veen, die met zijne familie te Parijs vertoefde. Hier namen zij wat zij grijpen en vangen konden, wat voldoende blijkt uit de navolgende op somming der vermiste voorwerpen 2 pantalons, een overjas, een heeren- eostuum, drie vesten, twee demisai- sons, drie mantels, een rok, twee ja ponlijven, een jasje, twee colberts, een damesjapon, een lustre jasje, twee gordijnen, acht sokken, twee botti nes, twee molièreschoenen, twee lepels, twee vorken, een horloge, een sleu tel, een das, een dasspeld, nog twee schoenen, een potlood, een Ringetje met sleutels en een stuk zeep, alles toebehoorende aan den heer Bijvoet en aan zijne echtgenoote, Welhelmina Henriette Coelen, benevens twee eau de cologne-fleschjes, die toebehoorden aan de dienstbode Anna de Wit. Met merkwaardige brutaliteit zijn de beklaagden te werk gegaan. Toen zij de eerste maal in het buis van den heer Bijvoet waren,'zagen zij daar een brandkast en begrepen, dat die zonder werktuigen niet zou kunnen worden geopend. Zij verlieten toen het huis en stalen de beitels en het breekijzer, waarmee zij terugkwa men en de brandkast trachtten open te breken. Dat hun dit niet is gelukt, komt doordat zij in hun werk werden gestoord door de komst van den nachtwacht Herschoe, die ontdekte dat er onraad was. Intusschen had den zij zeer kalmpjes meegenomen wat er voor de hand lag en zich daarbij den cognac, dien zij in een kast vonden, goed laten smaken. Toen Fens in het Huis van Bewaring kwam, droeg hij nog de ontvreemde das met de gestolen gouden dasspeld er op gehecht. Hunne houding ter terechtzitting is zeer kalm en zij lachen nu en dan alsof het een pretje gold. Beiden be kennen den inbraak, Vrouwenfelder alleen heeft het gereedschap wegge nomen. Het is wel wat curieus om te hoo- ren, hoe Herschoe heeft bemerkt dat er onraad was. Hij zag licht in het huis en hoewel de veldwachter de Vries hem drie dagen te voren had gezegd dat de familie uit was, dacht hi] aan geen kwaad, zelfs niet toen hij een raam zag openstaan. Heel leuk belde hij aan om de bewoners te waarschuwen dat er een venster open was en verwonderde er zich nog over, dat er niemand kwamEerst toen hij de lichten een oogenblik later zag verdwijnen begreep hij dat de zaak niet in den haak was. In den tuin van de woning vond men toen, in een zak en een pak samen gebonden, de bovengenoemde kle dingstukken die Fens en Vrouwenfel der daar neergeworpen hadden, terwijl nun de tijd ontbrak ze op de vlucht mee te nemen. Deze goederen werden door den broeder van den bestolene, den heer Arnold Bijvoet, herkend als aan dezen toebehoorende. Ook de breekijzers hadden de dieven achter gelaten en in alle kamers, tot in die der dienstboden toe, vond men alle kisten en kasten opengebroken. Zelfs een kaartje van de stoomtram Leiden- Haarlem (de twee beklaagden waren pas daarvandaan gekomen) werd op de vloer gevonden in een jas. Een zekere juffrouw Tissing uit Loosduinen komt verklaren, dat zij Fens die vier maanden bij haar in de kost is geweest, de das [met speld heeft zien dragen. Fens paste, vol gens haar zeggen goed op en er was niets op hem aan te merken. Uit den aard der zaak kunnen de heer P. N. Bijvoet en zijne echtge noote niet anders dan de identiteit der goederen bevestigen. Bij den koopman Liefman Beem tc Amsterdam is een zilveren remon toir verkocht voor j 1.50 door Vrou wenfelder en bij den goudsmid C. H. van der Velden aldaar twee zilveren lepeltjes door Fens voor 75 cents. Twee vleeschvorken en twee flacons zijn voor 3.50 door Fens verkocht aan J. W. Pauwels, koopman te 's Gravenhage. Na de pauze verkrijgt de subs. off. v. just., mr. Joh. P. van Outeren, het woord en betoogt dat de feiten zijn van hoogst ernstigen aard. Fei telijk had spreker kunnen volstaan met den heer P. N. Bijvoet en zijn dienstbode als getuigen te dagvaar den, doch dan zou het hoogst ernstige van de feiten niet zoo duidelijk zijn gebleken. Spreker bracht hulde aan den con ducteur der stoomtram Maas, die met een helder oog en scherp ver stand den beklaagde Fens, die na den inbraak toevallig weer te Hilli- gom kwam, herkende. Aanvankelijk ontkende Fens alles en verklaarde nimmer met de justitie in aanraking te zijn geweest, maar het zwarte boek liegt niet en dit heeft uitgebracht, dat de rechtbank te Haarlem voor eenige jaren Fens tot 183 dagen ge vangenisstraf heeft veroordeeld wegens diefstal. Vrouwenfelder heeft het eerst een bekentenis afgelegd. Fens zei maar steeds„u maakt mij niets," en dit bevestigde sprekers wantrouwen in den man. Toch is Fens van schuld overtuigd. Bij hem4 was een sleutel gevonden die, naar Fens meende, van het huis zijner ouders in Den Haag was, maar ongelukkig] voor hem had hij dien sleutel met kalk bevlekt in de woning van den heer Bijvoet achtergelaten en de sleutel dien hij in den zak had, was er een die aan den heer Bijvoet toebehoorde. Het huis van zijne ouders is overigens van een curieus slot voorzien. Drie sleutels van ander model pasten ook in dit slot. De das zei hij te hebben gekregen van Vrouwenfelder, maar in de wo ning van den heer Bijvoet had Fens zijn eigen das achtergelaten en deze werd als zijn eigendom herkend. Ten slotte viel dan ook Fens door de mand en legde eene volledige be kentenis af. Samen hebben Fens en Vrouwen felder vóór den inbraak te Overveen, onder Kralingen en den Haag mis drijven gepleegd. Het maximum der straf is voor Fens als recidivist 9 en voor Vrou wenfelder 6 jaar, doch spreker wil hunne bekentenis als verzachtende omstandigheden aannemen en requi- reert de veroordeeling van Fens tot 4 jaar en die van Vrouwenfelder tot 3 jaar en zes maanden gevangenis straf. De toegevoegde verdediger Mr. W. Cnoop Koopmans, voerde verzachten de omstandigheden aan en conclu deerde tot oplegging eener lichtere straf. De rechtbank veroordeelde Jan Geijlvoet, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den kantonrechter waarbij hij werd ver oordeeld tot 7 hechtenisstraffen van 16 dagen, tot 9 straffen elk a 7 dagen hechtenis, ter zake van strooperij. Cornelis Veldhuis te Zaandam, ge detineerd, werd wegens brandstichting veroordeeld tot gevangenisstraf van 3 jaar en 6 maanden. Toch blijft ze volharden bij haar besluit, om het beoogde doel te be reiken en alle middelen aan te wen den om den volgenden winter met meer succes op te treden. De Aalsmeerder plas. De Aalsmeerder boer heeft in de laatste dagen reden te over gehad, de droogmaking te wenschen van dezen plas. Dit 900 HA. groote meer is bij storm uit het ZW. ontzagwekkend, wanneer schuim en golven over den stevigen Stommeerdijk heenslaan, maar het is voor den landeigenaar in hooge mate nadeelig. De gewel dige golfslag, de door het opgestuw de water veroorzaakte stroom, doet het land aanhoudend [verminderen. Geen schoeiing is daar op den duur tegen bestand. Wat er in den storm, die nu 10 dagen aaneen geheerscht heeft, verloren is gegaan, is moeilijk te zeggen, zegt De Meerbode. Menig een kan weer in ^wanhoop uitroepen „Kijk, waar nu de schuiten varen, stond voor eenige dagen nog met moeite en zorg gekweekt boomgewas." „.Jaar op jaar wordt het gevaar, dat Aalsmeer het Züid-Westen dreigt, grootermet elk jaar wordt de wensch vuriger, dat men toch eindelijk tot het werk der droogmaking overga, waarvoor zoolang reeds concessie is aangevraagd en verkregen, De tegen woordige concessionaris, mr. Stuart te Amsterdam, schijnt echter al even weinig voortgang met de zaak te ma ken als de vorige. „Er is nog altijd weinig uitzicht, dat de 900 bunders vet land, thans onder water bedolven, binnen niet te langen tijd drooggelegd zullen wor- 'den, dat de Aalsmeerder bij storm - onbezorgd en rustig slapen en hij de groote sommen noodig voor schoei- werk, kan besparen. Te Zandvoort] zijn twee gevallen van besmettelijke varkensziekte „vlek ziekte" voorgekomen. De ambtenaar van het O. M. re- quireerde tegen Cornelis Koster, ar beider te Haarlemmermeer, gevange- nisstraf van een jaar en 6 maanden, G-emeentöraad BlO02H0HdaaL wegens mishandeling van Wilhelmus In de hedenmiddag gehouden raads- Lippens die drie dagen later over- zitting van Bloemendaal is behandeld leed, en vrijspraak voor Koster's beide het rapport van den heer J. Verko- zoons Bram en Krijn' Iren alhier betreffende het onderzoek Morgen komen wij hierop terug, omtreut het maken van beerputten en den afvoer van menagewater enz. Werkverschaffiag te Haar- .inD^ grapport%mvat het volgende: lemmermoer- J i0> Een overzicht van de thans ge- De commissie voorde werkverschaf- volgde wijze van verwijdering en loo fing te Haarlemmermeer, heeft van zing van faecale stoften en menage- hare zoo ijverige bemoeingen povere'water van de perceelen in de ge- resultaten. -'meente Bloemendaal met aanwijzing

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1