BINNENLAND. Financieele Mededeelingen. i D? werkzaamheden "aan de Letteren en Kunst. Politiek Overzicht, Gemengd NierwJ hoe verbetering behoort teden officier niet kent, dien ook niet te „1, i- ITT i _1.. T_" orden aangebracht. 2o. Een rapport betreffende de vaarwateren en slooten. 3o. Een rapport voor bleekerijen tot klaring van zeepsop met aandui ding op eene daarbij gaande teekening en omschrijving en het rapport ten gerieve van heeren bleekers. 4. Eene beschrijving voor de in richting van beerputten voor mena gewater en het ledigen daarvan met aanwijzing. £>m dat op de minst kost bare wijze voor de gemeente te doen plaats hebben. o. Een voorstel bij welke perceelen het wisseltonnenstelsel behoorde te worden ingevoerd met aanduiding hoe de verwisseling zou moeten plaats hebben. 6. Een rapport bevattende eene aanduiding der noodig geoordeelde gebouwen, een beerput voor de ver zameling der stoffen en van mate- noemen. Het is voldoende als hij daarop plaatst Aan clen Officierbelast met de vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel te Eene duidelijke opgave van naam, voornamen, datum van geboorte en woonplaats verdient aanbeveling. Schriftelijke aanmelding is te ver kiezen boven persoonlijke. Ingeval van twijfel kan men zich ook rechtstreeks wenden tot den luitenant-kolonel J. van Dam van' Isselt te Bergen-op-Zoom. Neerbosch. Voor eenige dagen bevatte de Aynst- leen artikeltje, waarin medegedeeld werd, dat de opbrengst van den ver- koop van het rapport der commissie rieel mlt kosten berekening waarbij ?Ter Neerbosch, zal strekken tot dck- gevqegd zijn eenige desbetreffende j ae„r^°„s„^ correspondentiën. De heer Verkoren doet in het rap port opmerken dat de bedoeling in de uitvoering is neergelegd, dat wan neer belanghebbende inwoners dien sten van de gemeente vragen voor de gemeente-reiniging, zij deze tegen den kostenden prijs zullen vergoeden. De verkoop van de stoffen zou dan geen batig saldo voor de gemeente afwerpen maar het aanschaffingska pitaal en het onderhoud van den reinigings-dienst moeten worden ge dekt. Het rapport bevat geen becijfering van ontvangsten, immers niemand kan worden- gedwongen de ruiming der stoffen door de gemeente te doen geschieden en vooraf kan niet wor den bepaald, wie de stoffen der (put ten voor zich zeiven wil benutten. Ridderorde. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in de orde van Oranje-Nassautot officier Gr. Birkhoff, consul der Ne derlanden te Chicago, en tot ridder, jhr. S. van Citters, commies bij het Departement van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Kieswet. Eene nieuwe reeks amendementen op de kieswet is ingediend. Enkele daarvan zijn volkomen gelijkluidend aan die welke reeds waren voorge steld, terwijl in enkele kleine wijzi gingen in verband met het gewijzigd ontwerp, zijn aangebracht. Zoo stelt de heer Levy thans voor, om als kiezer toe te laten hij, die gedurende de laatst verloopen drie burgerlijke jaren zelf, evenmin als zijne vrouw of minderjarige kinderen onderstand heeft genoten van eene instelling, hetzij van weldadigheid, hetzij tot voorkoming van armoede, of wel vaneen gemeentebestuur. (Zijn vorige amendement gewaagde alleen van den man). De heeren Levy en Van Kerkwijk handhaven hun amendement om den leeftijd voor kiezer resp. op 25 en 28 jaren te bepalen, in plaats van 23 jaren. Door den heer Land wordt een amendement voorgesteld ten doel hebbende ten opzichte van de niet uitoefening van net kiesrecht gelijke gevolgen ,te verbinden aan de opleg ging, zoowel door den burgerlijken als 'den militairen rechter, van eene zelfde bijkomende straf, namelijk die van ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. leden gemaakt. De commissie ver keerde dus in dezelfde omstandighe den als de heer Van Deth, die ook uit den verkoop van zijne brochures en den opbrengst van zijne lezingen zijne vele onkosten tracht goed te maken. Naar aanleiding van dit artikeltje deelt de heer W. Hovy, lid der Neer bosch-commissie in een ingezonden stuk in de Amst. het volgende mede 1. dat de meeste leden geen on kosten hebben in rekening'gebracht, maar reis- en verblijfkosten (waar onder vaak logement, middag-tafel) zelf hebben betaald 2. dat sommige leden, b. v. predi kanten, terstond hebben verklaard, dat het hun niét convenieerde alle kosten zelf te dragen, en zij dus wel (althans gedeeltelijk) vergoeding zou den vragen; 3. dat tot bestrijding dier onkosten zelfs nog eene vrij aanzienlijke gift is ingekomen; 4. dat het tekort gekomene '(bene vens eene vergoeding voor den se cretaris, die het rapport in elkander heeft gezet, drukproeven gecorrigeerd enz.) rijkelijk vergoed is |door de koopsom, welke de uitgevers hebben gegeven 5. dat er een saldo zal overblijven, dat in de weezenkas te Neerbosch zal vloeien 6. dat dus de commissie er vol strekt geen belang bij heeft, of er veel of weinig rapporten worden ver kocht (alleen de uitgevers); zoodat van pressie, door de commissie uit geoefend of uit te oefenen, ter bevor dering van den verkoop, geen sprake is geweest of zijn zal. Reservekader. Aan de officieren, belast met vrij willige oefeningen in den wapenhan- Een schandelijk bedrog. De directeur van het Rijksland bouwproefstation te Wageningen Prof. Adolf Mayer, deelt, onder bo venstaand opschrift, in het Ned. Landbouwweekbladhet volgende mede Dezer dagen ontvingen wij een fijn bruin poeder van een meststofhan delaar tot onderzoek met de volgende opgaven „Onze agent te Anna Pau- lowna schreef ons „Gisteren werd mij op de markt door een boer, ik geloof per order van iemand uit de Zaan, een soort kunstmest gepresenteerd, veel gelij kend op Thomas-phosphaatmeel, per waggon voor 150; later hoorde ik, dat P. Mars, van de Zaan, aan een boer alhier een dergelijken waggon verkocht voor ƒ100 op 14 pCt. ge halte. Natuurlijk is dit fameuse knoeierij, maar de boeren alhier wor den de dupe. Weet u ook wat voor goed dit kan zijn, en zou het ook goed zijn, indien u of ik of een an- rY- Bij het door den assistent F. J. van Pesch ingesteld onderzoek bleek deze stof, die uiterlijk wel een beetje op Thomasphosphaat geleek, te bestaan uit uitveegsel van branderig graan, voor het grootste gedeelte uit brand- sporen zelve bestaande en dienten gevolge haast geen pl. m. 1 pCt. phosphorzuur te bevatten. Dr. E. Giltay, docent in de botanie aan de Rijkslandbouwschool, had de welwillendheid het goedje nader te termineeren en bepaalde de tevens aanwezige kafhaartjes als van tarwe atkomsti/, zoodat het poeder van de reiniging door machines van brande rige tarwe afkomstig schijnt te zijn. Het goed heeft dus nagenoeg geen bemestingswaarde. Maar wat het ergste is, wie van dit goed gebruikt, die brengt mil- lioenen en millioenen brandsporen op het land en besmet, indien het hem of zijn buren in het hoofd komt op zoodanig bemest land of daarnaast tarwe te verbouwen, dit gewas, en niemand weet waar de brandziekte vandaan komt, van de gevaren bij het zaaien, van de gezondheid dei- zaaiers niet eens gesproken. Mij scheen zoo eindigt de di recteur dit geval, ondanks het ons aan de hand gedaan is door een meststof handelaar, gewichtig genoeg om het dadelijk publiek te maken. Het is een bewijs, hoe gewetenloos de handel soms te werk gaat, en kan weder als spoorslag dienen, om nooit anders dan onder controle te koopen. Dievenhumor. Te Breda werd Dinsdagnacht door dieven ingebroken bij een houtkoo- per, doch blijkbaar zonder succes. Tenminste men vond te zijnen bureele een brieve van den volgenden in houd „Het spijt ons, dat je zoo weinig geld hebt, het klokje is ook niet de moeite waard mee te nemen." Jan de Dief. Werkstaking. Wat betreft de werkstaking aan de bontweverij „Insulinde" te Hen- geloo, zoo is het de vraag of thans nog wel van werkstakers gesproken zou kunnen worden. De meerderheid der wevers zou nu wel gaarne eieren voor hun geld kiezen, doch de direc tie der fabriek wil hen thans niet terugnemen. Wel zou zij een klein getal dergenen die steeds goedgezind waren tijdelijk wel weer aan het werk willen zetten, doch deze durven niet weder beginnen uit vrees voor de bedreigingen hunner makkers. Komt in den tegenwoordigen toestand niet spoedig verandering, en het gerucht bevestigt zich dat de fabriek eene poos stil gezet zal worden nadat het in bewerking zijnde goed is afgewe ven, dan ziet het er inderdaad voor vele gezinnen niet opwekkend uit, daar het den arbeiders op het oogen- blik zeer moeielijk zal vallen, ergens anders werk te krijgen. Vlaag van verstandsver bijstering. P. Merton, te Yianen, die in een aanval van verstandsverbijstering zijne vrouw gedood heeft en daarna zichzelf verwondde, zal waarschijnlijk nog herstellen. De ongelukkige man zal nu wel in een gesticht geplaatst worden. De schrijver zegt dat de overdachte de stocrnsloepen, die dicht lans humor van Maarten Maartens zich'wal stoomden om eenige vis& zeer gunstig onderscheidt van de prauwen, welke op hare nad Oostenrijksche en vele Fransche na-'ijlings op de vlucht sloegen, acb turalisten. Men lacht met hem voort-te zetten, ten einde hunne pass durend over de dwaasheden en zwak-te zien. heden der menschen te Koopstad, Den 30sten d.a.v. werd de gj zonder, zooals bij Swift en dikwijls sloep van Hr. Ms. Madura o bij Thackeray het onaangename ge-'zelfde hoogte beschoten,waarbij voel te hebben, dat Koopstad eigen- matrozen gewond werdenéén. lijk evenzoo goed Weenen en Berlijn van is kort daarop overleden.' als Londen kon heeten". Zoowel te Melaboeh als te Po Raja bleef het rustig._ etablissementen vorderden zeer Het Weekblad van Broekman enj De weersgesteldheid was i Houders bevat o. a. de volgende op- laatste dagen zeer regenachtig gave van minder courante of incou-temperatuur aangenaam, terwij rante fondsen, in de week, tot deii^ht meestal bedekt was. datum van 13 Febr. loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Oblig. Groot Mijdrecht Wa terschap42^* pCt. Aand. ;s Gravenhaagsche Hypotheekb. voor Nederland 132}» Herstellingsoord te Trompenberg104 Maatschappij voor Hypothecair Crediet in Nederland 73 Oblig. Geldersche Stoom tramweg-Maats. te Deutichem. Opricht. Aandeel98 Aand. Hollandsche Suiker raffinaderij 20 Nat. Leven sverzeke- ringbank te Rotter dam ƒ215. Vennootschap „Ne derland" (divid. '93 over ƒ150 gef.) ƒ360. Incl. coup. Jan. 1892. M iartea Maartens. De heer Leon Kellner bespreekt in de Oostenrijksche Neue Freie Presse op bijzonder waardeerende wijs den Nederlander die onder den naam A*UV Koloniën, BATAVIA, 16 Januari. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het goe- vernement Atjeh en Onderhoorighe- den loopende van 19 December tot en met 2 dezer, wordt door de Java Ct. het volgende ontleend G r o o t-A t j e h. Met uitzondering van Boekit-Daroeh, Boekit-Terin en Anagaloeng, welke slechts eenmaal on beduidend beschoten werden, zonder dat ons nadeel werd berokkend, onder vonden onze posten, zoowel in de ge concentreerde linie als daarbuiten,1 geen overlast van den vijand. Allerwege werden patrouilles en verkenningen gemaakt in het gebied buiten de linie, o. a. naar Lepong- Ara, Blang-Biniang, Glé-Broek, kloof van Glétaroem, Kroeng-Raba, Kwala, Giging, Lamnga, enz., meestal zonder dat van de kwaadwilligen iets ge merkt werdalleen den 19den De cember ontmoette men op den Blang- Bintang twee lieden van Potjoet Ma- tahir, waarvan een neergeschoten en de anderen gevangen genomen werd. Den 21sten December rukte T. Nja Bantah de III Moekims Kerkoen binnen en verjoeg den volgenden dag met behulp van de kampongbevol king de kwaadwilligen uit twee hun ner versterkingen. De bevolking van de nabij Lam- barih gelegen kampongs beijvert zich rust en orde in haar gebied te handhaven; dit belette niet dat den 23sten December een transport, gaan de van Lambaroe naar Anagaloeng, een 3-tal geweerschoten ontving, met het gevolg dat een mindere lichtge wond werd. Ook het .volk van T. Djohan Pahalawan, dat in de buurt aan het kappen was, bleef van het vijandelijk vuur niet vrij, doch onder vond daarvan geen nadeel. Met het kappen in het voorterrein en het verbeteren der wegen en bru g- gen werd voortgegaan, doch nietge- .1 - lotnvi rlovor Ter westkust was de zee bi» kalm, ter Noord-en Oostkust da tegen onstuimig, zoódat de e; schap met de reede hcrhaaldeliji broken werd. In den namiddag van 26 Dec; tegen 6 uur en in den avond den 28sten d.a.v. tegen half werden eenige horizontale scha van aardbeving gevoeld in de ting van Oost naar West. De gezondheidstoestand was zeeposten eenigermate verbe binnen onze tegenwoordige si in Groot-Atjeh was hij over he: meen ook gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer be 17 tegen 20 en dat vandeberri 4 tegen 6 in den vorigen versla Het sterftecijfer was hooger. Keizer Wilhelm heeft zich feestmaal, dat de Pruisische miij president, graaf Zu Eulenburg dag gaf, weer uitdrukkelijk laten ten gunste van het Duj Russische handelstractaat. De verklaarde zeker te verwachte! het tractaat door [den Rijk; worden aangenomen. Voorts sprak de keizer 00H over de aanhangige munt-quaes] wees verder op de voordeelen, Duitschland zou .verkrijgen dol invoering van een uniform ]kj stelsel, waarnaar de regeering bleef streven. De Fransche regeering heen] lichtingen ontvangen over det] botsing tusschen Franschen d gelschen in Sierra-LeonaJVolgeJ berichten is nu de verantwoord heid der botsing geheel voor af gelschen gekomen. Beide ps| hebben elkaar dus nu niets mf verwijten, immers de eerste ma] ren het de Franschen die dooi noodlottige vergissing de vijau] heden begonnen. De engelsch;| pen hebben het fransche gebif treden op een punt, waar de volkomen is afgebakend. Eenl op fransch grondgebied werd| hen aangevallen, waarop de fra soldaten ter verdediging zijn sneld en de aanvallers hebben: gedreven. De justitieele commissie ui Lagerhuis der Vereenigde State veelt de goedkeuring aan va: wetsontwerp, hetwelk aan dec der Unie in buitenlandsche opdraagt de landverhuizers vo| scheping naar Amerika te zoeken, ten einde de immigra: misdadigers en-bedeelden te t| deren. De N.'Y. World verneemt ui Salvador, dat de president va! duras, generaal Vasquez, de verb troepen van Bonilla en de rep Nicaragua, welke hem in Tegut hielden opgesloten, heeft afgeü Van de belegeraars werden cj man gedood.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2