NIEUWS- EX ADVERTENTIEBLAD. I lie Jaargang: Zaterdag 17 Februari 1894. No. 3260. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dal verschijntzal bevatten ,den Mist. Haarlemmer Halletjes IXXXX. Binnen- en Buitenland- Ie berichten. Varia. Adverlen- n enz. Haarlem, 16 Februari 1894. „Kunst zij ons Doel." bovenzaal der sociëteit „Ver- liging" gaf het genootschap „Kunst ons Doel", Donderdagavond haar of laatste kunstbeschouwing van seizoen. Ter bezichtiging waren de portefeuilles van het Mu- im van Kunstnijverheid en van a heer Von Saher, beide vertegen- ordigde de japansche teekenkunst. de proeven dezer kunst om hare van lijnen, vormen en aandacht trekken en ver- nen, is zeer zekerwaar, maar toch d deze expositie ondanks het goede lalte van deze producten van japan- kunst, eenigszins aan eentonig- een fout, die anders bij de kunst van dit genootschap eds vermeden wordt. Eden in het Noorden. ontvingen eenige zweedsche met uitvoerige berichten over Zaterdag en Zondag te Stockholm louden wedstrijden op de schaats. wordt het rijden van den r J. J. Eden in diverse bladen en hoewel in de beoor- het nationaliteitsgevoel ook ige rol speelt, toch zijn de bladen er over eens dat Eden de beste H) aatsenrijder van de aldaar aanwe- aantal, sterdam, voorheen café-Neubauer, ge heel nieuw is gerestaureerd, en ver licht door ruim 100 electrische gloei lampen. Stadgenooten, die dit café bezoeken, zullen ongetwijfeld een gun stige herinnering van hun bezoek mee terugnemen. Het café maakt namelijk nu het gerestaureerd is, en weer de glans der nieuwheid draagt, een hoogst gezelligen indruk, waartoe het heldere electrisch licht ook veel bijdraagt. Wat ook ongetwijfeld een aantrekkingskracht uitoefent en tot een bezoek aan het café noodt, is het wereldberoemde neurenbergsche „Freiherrlich von Tucher'sche" bier, waarvoor de heer Otto Brinkmann hoofdagent is. Tevens kunnen wij mededeelen, dat wie te Amsterdam in eene restauratie wil lunchen of dineeren, daartoe in Kal verstraat No. 2 uitstekend de gelegenheid vindt. Spuit 10 te Amsterdam. „Een goed begin is het halve werk 1" zegt een oud spreekwoord, en een goed begin was het Donderdagtoen de leden van spuit 10 zich verzamelden aan het station alhier om zich „en club" naar Amsterdam te begeven om aldaar de brandweer eens te bezich tigen en zoodoende het nuttige met het aangename te vereenigen. Begunstigd door een vroolijk schij nend zonnetje en vereerd met het ge zelschap van den staf en verschillende officieren en onderofficieren der Haarl. brandweer verlieten wij Haarlem en liet dus het begin niets te wen schen over. Op onze wandeling van het spoor wegstation te Amsterdam tot aan de kazerne der brandweer (Wester-Sectie op de Prinsengracht trok ons al, circa 56 man, nog al de :n genoemd mag worden. De aandacht, en waren verschillende Am- Dagbladet zegt van zijn rij- sterdammers in de meening dat het I „Werkeloozen met hoeden op" waren. „Hij reed elegant en met een; Aan de kazerne aangekomen trof uithoudings-vermogen dat alge-'ons al direct de groote netheid van ineene bewondering wekte, en toen alles, geen touwtje van zijn plaats. 3e tijd werd gemeld (na den wed- geen koper dat niet blonk als goud. over 10 000 M. waarin hij i Wij werden ontvangen door den maakte) brak een storm- heer H. van der Brugge, sectie-brand- gejubel onder de toeschou-meester aldaar, die ons met een paar ivers los." woorden verwelkomde en zijn leed- e Do.gens Nyheter bevatte in haar wezen uitdrukte dat de stoombrand- imer van 12 dezer behalve eene t spuit de „Jan van der Heyden" niet in van de wedstrijdbaan de portretten in hout- der voornaamste rijders, ?r wie ook de heer Eden. i een in ons nummer van Woens- jl. geplaatste advertentie is ge- dat bet café van den heer Otto Kalverstraat 2, te x\.m- de Prinsengracht lag maar tevens ons vriendelijk uitnoodigde na bezichti ging van de kazerne aldaar hem te vergezellen naar de Ruy terkade, ten einde ook dat belangrijke deel der Amsterd. brandweer niet te missen. Eerst bracht onze vriendelijke gast heer ons naar het bureau waar al de telegrammen aankwamen en de brand- seinen werkten, en om ons een dui delijk denkbeeld te geven werd een brandwacht afgezonden om het dichtst bij zijnde alarmtoestel in werking te brengen. Daarna bewonderden wij de ver schillende spuiten, de wagens met reddingsmiddelen, den ladderwagen, de ladders die tegelijk als stormram men dienden voor het openloopen der deuren, de stallen met opgetuig de paarden, de rookmaskers, de electrische lantarens, de machinale ladder, waarmede men in minder dan geen {tijd eene hoogte van 18 Meter bereikt, het schieten met reddings lij nen, en genoten hierbij de duide lijkste verklaringen van den sectie brandmeester den heer H. van der Brugge en van den brandmeesters Sikker, Snel en van der Burg. Vervolgens bezochten wij de geheele kazerne. De slaapzalen der brand wachten en brandmeesters blonken uit door netheid en degelijkheid, de badkamer beantwoordt aan alle eischen en iedere brandwacht kan zooveel hij wil daar gebruik van maken. Op de leerzaal komt iede- ren dag een hoofdonderwijzer en kan ieder die zulks verkiest leeren lezen en schrijven; in de kazerne bevinden zich smeden, timmerlieden, slangen reparateurs en zadelmakers, zoodat alles in de kazerne zelve kan gerepa reerd worden. Daarna begaven wij ons naar de exercitieplaats om de vlugheid der manschappen te bewonderen, doch voor dat wij daartoe in de gelegen heid waren kwam de werkelijkheid daarin voorzien, het alarmsein deed zich om 3 uur 9 min. hooren, om 3 uur 9)s minuut was een spuit met 6 manschappen en met 2 paarden be spannen vertrokken, om 3 uur 15 was er een telegram van den sectie brandmeester die medegereden was inhoudende „Zware binnenbrand Goudsbloemstraat No. 96 S. B. H. (naam sectiebrandmeester) en om 3 uur 16 was de stoombrandspuit weg, waaruit reeds vóór dat zij uit het gezicht verdwenen was, de rookwol ken opstegen. Een half uur daarna waren alle spuiten weder terug en stonden we der netjes opgetuigd te wachten op het volgende sein. Nu begonnen de exercities alsof er niets gebeurd was. Zeven man voer den onder commando van den brand meester Sikker, allerlei bewegingen met de grootste nauwkeurigheid en orde nit, en het was een genot te zien met hoeveel orde de ladders van de eene verdieping naar de andere werden geschoven of liever gehaakt en met hoeveel zekerheid en snelheid die mannen zich naar boven begaven, Toen dit afgeloopen was verzocht de sectiebrandmeester den brand meester Sikker om aan de haarlem- sche jongelui eens te toonen, hoe een 50-jarig brandweerman nog werkt. De heer Sikker, die er uitziet als een vijf a zes-en-dertiger, doch werkelijk 50 jaar oud is, begaf zich nu naar het exercitie-gebouw, en eere wien eere toekomtAmsterdam mag trotsch zijn op zulk eön brandweer. Met een vlugheid, die de als vlug bekend zijnde jongelui van spuit 10 in ver bazing bracht, klom hij van kozijn tot kozijn, van verdieping tot verdie ping, en bereikte daarna, zonder zijn licht laddertje maar een keer mis te haken, onder luide toejuichingen den grond. Daarna werd ons door een der man schappen getoond hoe de reddingslijn werkte en zou ik alle 3e en 4e ver dieping-bewoners wel zulk een lijn toewenschen. Toen dit afgeloopen was, werd nog even op de derde verdieping en 0^3 den grond gespoten, om ons de kracht der stralen te doen zien en namen wij hartelijk afscheid van de brandmeesters Sikker, Snel en van den Burg voor hunne ons betoonde vriendelij kheii. De heer van der Brugge, was na zoo vriendelijk ons te vergezellen naar de Ruyterkade, daar de com mandant dier kazerne, de heer J. M. Proos, afwezig was. ZEd. stelde ons nu voor aan de brandmeesters Klesges en de Heiden en aan den kapitein der stoombrand spuit de „Jan van %der Heyden", den heer Kuhweln. Eerst bezichtigden wij nu de ka zerne, die hoewel van buiten veel mooier, van binnen bijna precies het zelfde i3 als op de Prinsengracht. Daarna gingen wij de cantineeens bezoeken en gebruikten daar allen eene kleine hartversterking. Een goed biljart stelt daar de brandwachts in staat hunne ledige uren aangenaam door te brengen, terwijl een buffet met goedkoope en goede dranken hun gelegenheid geeft den inwendigen mensch te versterken. De heer van der Brugge kwam mij hier zeggen, dat hij per telegram de goedkeuring ontvangen had van den le en 2e commandant der amster- damsche brandweer, om niet alleen ons de „Jan van der Heyden" te doen bezichtigen, maar ook om die te la ten werken. Uw verslaggever begaf zich daarop dadelijk aan boord van de „Jan van der Heyden" en werd door den heer Knhweln in staat gesteld het geheele bootje te bezichtigen. De kajuit is voorzien van twee slaapplaatsen, voor het geval van een hevigen en lang- durigen nachtelijken brand, anders slapen de manschappen in de kazerne, verder een verbandkast, slangenkast en provisiekast en niet te vergeten een koffiekan van de nieuwste con structie, dio 40 liter kan bevatten, ten einde bij koud weder de verschil lende brandwachts van warme koffie te kunnen voorzien. Daarna begaf ik mij naar de ma chinekamer waar ik door de welwil lende inlichtingen van den eersten machinist, den heer Harting, in staat was mij een klein begrip te vormen van de inrichting en werking dezer zoo overbekende stoombrandspuit. Weder op het dek komend zag ik al de .Jongens van de 10" verzameld om den heer van der Brugge ver schillende brandmeesters en brand wachts en even daarna zag ik 3 dikke waterstralen zich ver boven hen ver heffen. Daarna werden de 3 slangen door een koppelstuk op één pijp ge schroefd die een straal ter dikte van 32 m.M. ver boven de kazerne uit spoot. Toen wij alles gezien hadden be gaven wij ons weder naar de canting en bedankte de president van spuit 10 den heer van der Brugge in har telijke bewoordingen voor al de wel willendheid die hij ons dien dag zoo ruimschoots bewezen had. „Wanneer de heeren tevreden zijn, ben ik ruimschoots beloond ant woordde deze vriendelijke man, kort maar veelzeggend. Ik geloof dan ook te kunnen ein digen met uit naam van Staf, offi cieren, en leden van spuit 10 te kun nen spreken wanneer ik hier harte lijk dank zeg aan den le en 2e com mandant, den sectiebrandmeester en brandmeesters, voor alles wat zij ons hebben doen genieten. Wij hebben veel geleerd en genoten, en ontzag leeren krijgen voor de zekere en kalme manier van werken der Am- sterdamsche brandweer I Diefstallen. Door de politie-rechercheurs Ver kerk en van Halst is dezer dagen bij een opkooper injbeslag genomen eene groote koperen kraan benevens ver schillende stukken koperen pijpen afkomstig van eene machine waar van zij den verkooper hebben opge spoord, zijnde G. V. oud 30 jaren, rijtuigbankwerker bij de H. IJ. S. M. die den diefstal heeft bekend. Hij is naar het huis van bewaring over gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1