Arrondissements-Reclitbank „Weliladiflheiï naar VBrmüyea." BINNENLAN D, Door genoemde politiebeambten islmelijker te maken, had Krause het ook aangehouden de spoorwegwach ter W. die zich had schuldig ge maakt aan diefstal van een -zilveren cylinderhorloge ten nadeele van een persoon die in beschonken toestand in zijn wachthuisje aan het Kenau park had zitten slapen. Slot-Zitting. Een ernstige mishandeling. De strafzaak, ingesteld tegen Cor nells Koster arbeider te Haarlemmer meer en zijne twee jongens Bram en Krijn, waarvan wij reeds een enkel woord in het vorig nummer melding maakten, berust op het volgende. Op Zondag 10 December gooide Bram Koster met een steen een ruit in bij Wilhelmus Lippens. Hierop volgde een woordenwisseling tusschen don jongen en vrouw Lippens daar op kwam Cornelis Koster er bij en ten slotte kwamen ook Lippens en zekere Jacob Rijk die bij hem was, naar buiten. Lippens kreeg van Cor nelis Koster een zoo hevigen slag met een mestvork op den schouder, dat de steel middendoor brak en bij na op hetzelfde oogenblik gaf een van de jongens aan Lippens een hevigen slag met een graaf tegen het voor hoofd. Lippens deed nog eenige stappen, maar viel toen bewusteloos neer en overleed den Donderdag daaraanvol gende. Wie van de jongens had nu den doodelijken slag toegebracht'? Met zekerheid is het niet gebleken. Vrouw Lippens die in rouwgewaad als ge tuige optreedt, verklaart zeker te weten dat Bram het heeft gedaan maar Jacob Rijk kan dit niet beves tigen. Het was schemerdonker en de jongens stonden naast elkaar, dat een van beide Lippens geslagen heeft, is zeker maar wie van beiden kon hij niet zeggen. Koster, de vader, ontkent dat er met een graaf geslagen is en de twee jongens ontkennen elk voor zich, dien slag te hebben toegebracht, in weer wil van de scherpe ondervraging van Bram door den president. Requistoir nemende, deelt de amb tenaar van het O. M. mede, dat door doctors van Linden van denHeuvell en Bijleveld een rapport is ingediend over de oorzaken van den dood van Lippens. De conclusie van dit rap port is, dat de man gestorven is aan bloedvergiftiging en etterkoorts en dat de wond wel ernstig was, maar onder gunstige omstandigheden den dood niet behoefde te veroorzaken. Betere verzorging en het sneller inroepen van medische hulp, zoo voegt spreker er aan toe, had dus wellicht veel kunnen voorkomen. In tusschen heeft deze conclusie van het rapport spr. tot zijn leedwezen ver hinderd, doodslag ten laste te leggen Het misdrijf, dat zeer ernstig is moet dus worden gequalificeerd als mis handeling en de eisoh is veroordee ling van Cornelis Koster tot 1 jaar en b maanden gevangenisstraf en tot vrijspraak van-de beide jongens. dam Valsche bankbiljetten. Donderdag zijn weder een aantal getuigen in de zaak der valsche bankbiljetten door Jden rechter-com- missaris te Amsterdam gehoord. Krause heeft daarbij o. a. verklaard het in de Duifjessteeg gevonden pakje bankbiljetten aldaar neergeworpen te hebben. Hij had dit gedaan op aan raden van van Liemt, die het pakje van Freij had gekregen. Rempt had vroeger verklaard dat de biljetten te Amsterdamge vormden in 'de Duifjessteeg te Amster- verloren." Volgens het Berliner Tageblatt is de voortvluchtige bierhuishouder Jo- han George Frank in zekere kringen te Berlijn een bekende persoonlijk heid. Hij was een tiental jaren gele den oberkellner in een restauratie in de Leipzïgerstrasse en vertrok van daar naar Amsterdam. Te Berlijn liet hij vrouw en kind hulploos ach ter. Te Amsterdam werd hij eerst kellner, later chef in een beruchte inrichting. Geregeld ging hij twee maal per jaar naar Berlijn waar hij zijn vrienden gewoonlijk groote som men Nederlandsch bankpapier, welke hij steeds bij zich had, liet zien. Men vermoedt nu, dat deze biljetten valsch waren, en hij die trachtte te Berlijn te wisselen. Toen hij in Juni van het vorige jaar weer te Berlijn was, toonde hij zijne kennissen 10 tot 12 biljetten van duizend gulden. Op 1 en 2 Februari Ijl. hield hij zich weder te Berlijn op vertrok van daar naar Keulen, on der voorwendsel carnaval te houden en telegrafeerde aan zijn Berlijnsche vrienden, dat hij zich goed amu seerde. Zooals men weet, vermoedt ook de Nederlandsche politie, dat hij zich thans te Keulen of te Frankfort be vindt. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 15 Febr. hebben zich de volgende personen aangemeld 15 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 3 voor naaister, 2 voor grond-1 werker, 3 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 1 voor loopknecht, 2 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 6 voor los werkman. 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, voor dames-laarzenmaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van —1 en van 3-*-5 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Haarlem-Zand voort Spoorweg-Maat schappij gedurende de maand Octo ber 1893. Opbrengst reizigers 1623.66 idem goederen 448.S8 idem diversen 79.61 Te zamen 2152.1-5 Per dag en per kilometer 8.17. Aangifte kiezerslijsten. Te Zandvoort is ééne aangifte, mo del A, ingediend voor plaatsing op de kiezerslijsten. Lotelingen Zandvoort. De na te noemen lotelingen zijn opgeroepen om 12 Maart a. s. bij de nationale militie, lichting 1894 voor de gemeente Zandvoort te worden in gelijfd. Th. J. ter Wolbeek, lotiugsnummer 1 A. Paap, 2 A. J. van Duijn, 3 A. de Mes, 4 J. Moolenaar, 5 H. Keur, S G. H. O. W..Kpiifmarm Uit Bloemendaal O verveen. De Raad maakte het ditmaal kort. We begonnen te half twee en stonden te kwartier voor drieën alweer op straat. De heeren Bijvoet, Barnaart en Bos waren afwezig. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd en punt I der agenda rapport van den heer J. Verkoren omtrent den afvoer van faecaliën (zie ons vorig nummer) afgehandeld in zooverre dat het rap port ter lezing zal worden gelegd voor de leden van den Raad. Aan den heer M. Dirken, hoofd der school te O verveen, werd op zijn ver zoek wegens redenen van gezondheid eervol ontslag verleend ingaande 1 Mei. Besloten werd op voorstel van B. en W. het salaris dat nu 1300 is (met vrije woning) te verminderen tot ƒ1200 met iclem, op grond dat zoodra de in aanbouw zijnde R. C. school voor meisjes gereed zal zijn, deze school een aantal leerlingen zal verliezen. De heer ter Hojjfsleede wijst naar aanleiding van het gesprokene erop, dat, nadat de R. C. school voor meis jes te O verveen gereed zal zijn, de drie openbare scholen in de gemeente wel ongeveer hetzelfde aantal- kinde ren zullen hebben en dat de tracte- menten der hoofden aan de scholen te Bloemendaal en Vogelenzang in verhouding met dat aan> de school te O verveen te laag zijn. Hij verzocht Burgemeester en Wethouders, bij het maken van de eerstvolgende begroo ting voorstellen te doen om dien min der billijken toestand te doen op houden. Uit de daaropgevolgde discussie, waaraan meerdere leden deelnamen, blijkt dat men het met deze meening in beginsel eens is. Op voorstel vrn den voorzitter zal de oproeping beperkt blijven tot hen, die reeds een a twee jaar als hoofd eener school hebben gefungeerd. Goedgekeurd werd een verzoek van P. Baauw, eigenaar van de herberg ,de Gouden Haan" aan den Zijl weg, tot aankoop van grond voor zijn per ceel. De prijs werd bepaald op 3. per M'. Aan de orde was een aanbieding van den heer C. H. Bos, die wegens afbreking van een perceel, een vrij vallend stuk gronds aan de gemeente wil overdoen ter verbreeding van den publieken wag voor ƒ112.50 B. en W. stelden voor, den koop te aanvaarden. De heer ter Hojfsteede was er zeer voor, doch wonschte claar dit betwis ten grond geldt, geen koop maar een dading aan te gaan en de op te ma ken acte in dien zin te wijzigen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Een adres van een tiental personen over het door den burgemeester doen afsluiten van de gevaarlijke brug over de Rampelaan, werd aangehouden, daar den voorzitter bij onderzoek was gebleken dat de eigenaar van de brug niet bekend was met het adres, terwijl om verbetering der brug adressanten zich allereerst tot dezen moeten wenden. Op een adres van 30 ingezetenen tot verbetering van de Garenkokers- vaart werd besloten te antwoorden, dat dit vaarwater tot Haarlem be hoort en men zich dus tot deze ge meente dient te wenden. Men maakte de opmerking dat de gemeente Plaar- lem steeds zeer welwillend is ten op zichte van verzoeken om verbetering van het vaarwater. Aan den heer Jansen wordt op nieuw verhuur 1 <n,-h stuk tuingrond, gelegen over het Raadhuis. De heer Bornwater werd herbe noemd als lid der plaatselijke schooi- heer A. Koolhoven. De Voorzitter, stelt naar aanleiding van een bij het gemeentebestuur in gekomen circulaire de vraagzal de gemeente ook steunen de beweging voor de invoering van den Midden- Europeeschen tijd. Na korte discussie wordt besloten dat de gemeente zich voorloopig niet met de quaestie zal bemoeien. Diepspitten. Te Haarlemmermeer is men op sommige plaatsen bezig met het dieji- spitten, of bijna waardeloozen grond in vruchtbaar land te herscheppen. Mochten vele grondeigenaren dit loffelijk voorbeeld volgen, dan zou de werkeloosheid in Haarlemmer meer tot een minimum gebracht worden. Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 15 Fe bruari 1894. Roode wintertarwe f5.10, Witte tarwe f5.10, a f5.90, Rogge f4. a f4.20, Haver f6.75, a 7.60, Cheva- liergerst f5.a f5.25, Wintergerst f4.a f4.50, Duiven boonen f5.75 a f 6.20, Paardenboonen f 5.10 a f 5.40, Groene erwten f5.50, a f5.75, Kana riezaad f 6.75 a f7.25. Later, toen men den brand als bluscht kon beschouwen, vond 3 nog het lijk van eene vrouw, waarschijnlijk in bed door den r( gestikt, verbrand is. In het hofje woonden, naar d zeide, meest Russen. Treilend wa; sombere stemming der omstap en hartverscheurend het ge week:, der gevluchte bewoners van net br dende perceel, die omtrent hm huisgenooten nog geene zeker!] hadden kunnen bekomen. Een ernstige brand heeft nog voerd in de Tweede Spaarndamm straat aldaar, waardoor vijf percee zijn vernield, bewoond door niet n der dan 35 gezinnen. De brand stond des avonds ten half zeven, ten huize van een zekeren Hark No. 67, die een lamp liet val! Eerst te negen uur was de braik zijn voortgang gestuit door de van der Heyden, 3 stoomspruiten. 5 vechtwaterkranen. Persoonlijke gelukken waren niet te betreurer Nader "wordt gemeldt, dat behf; Rebecca Rosen stein hedennacht kinderen aan de bekomen brandw den zijn overleden. Middon-Europeesche tijd. Tot jl. Dinsdag waren bij de Tweede Kamer ingekomen adressen, houdende adhaesie aan de motie van orde van den heer Beelaerts van Blokland c. s. betrekkelijk de aansluiting van Ne derland bij den Midden-Europeeschen tijd, van: 42 gemeenteraden, 11 ge meentebesturen, 17 collegiën van bur gemeester en wethouders, 8 kamers van koophandel, 9 vereenigingen en 31 adressen, elk onderteekend door een of meer personen. Planeet-Vernis. De schoone Venus of morgen- en avondster kan men Zaterdag den 17en dezer zien 's morgens 55 minuien voor de zon opkomt, maar 's avonds is zij niet te zien omdat zij dan 17 minuten na de zon reeds ondergaat en in de avondschemering geen licht- kracht genoeg heeft zich te vertoo- nen. Gewoonlijk ziet men Venus 20 mi nuten voor het opgaan en 20 minu ten na het ondergaan der zon. De reden is dat zij hedenmorgen 9 uur tusschen zon en aarde gepas seerd is. Branden in Amsterdam. Omstreeks 1 uur Donderdagnacht ontstond in een perceel, staande in een slop achter de Nieuwe Kerk straat, in de Jodenbuurt te Amsterdam brand. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, had het ongeluk treurige gevolgen. Het aangetaste perceel, een smal, door andere per- ceelen dicht ingesloten huis, her bergde minstens een zestal gezinnen, terwijl in den toegang naar het slop. claar „het Hofje" genaamd, fruit- karren stonden, zoodat de brandweer al dadelijk] belemmering ondervond. Het schijnt, dat verschillende be woners geen uitweg konden vinden. De reddingszeilen werden aangewend om te redden, wat nog te redden was. Een der bewoners sprong mis en verwondde zich, zoodat hij naar het Israëlitisch ziekenhuis in de buurt moest worden vervoerdbovendien werden drie deerlijk verbrande kinde ren door de brand wachts nog levend Redding van zeven schip breukelingen bij het eiland Vlieland. Onder dit opschrift schrijft dei W. J. v. R. uit Vlieland het volge: aan het Hbld. De nacht en de dag van den 12t Februari 11. waren zeer stormacl voorbijgegaan, 't Was vooral voormiddags tusschen 9 en 11 vliegend weer, zooals de zeema: noemt. In jaren stond dezeenie: hoo?, zoo hol, als op dezen Maand 't Was een ijzingwekkend en tevi een majestueus gezicht. De avond begon te vallensomber het er uit op de zee, somber in lucht, somber op het land. 't Zal ongeveer halfzes zijn gew< toen er van het Postkantoor per t phoon werd bericht„Er zit stoomschip tegen 't strand". Onmiddellijk begaven zich ve op de duinen, en schrijver dezes n duidelijk de noodseinen (fakkellic waar. Om zes uur vertrok de Bur meester met drie leden van de pla selijke reddingscommissie, met reddingboot en de vuurpijl toestel! naar het strand, overtuigd als n was, dat bij dit zwaar stormweder de hooge zee, veel levensgevaar v de opvarenden van het gestrai vaartuig kon bestaan. Op het strand gekomen, bleek] het in nood verkeerende schip i visschersbom was. De bom lag gestreken mast, en wegens de duist nis en nevelachtige lucht, was gissing zeer mogelijk. Men had gt gezicht. De Schev. bom, Sch. 257, schip] L. Mos, strandde {te 6 uur bij d 36, doch de opvarenden, zeven m waren reeds^ gered, zoodat de reddii boot enz., naar 't dorp werd ten gebracht. De in nood verkeerende bemi ning had pogingen aangewend. t door middel van een üitgeworp boei een lijn uit te brengen, en» doende verbinding met het va strand te krijgen, doch deze n lukten. Toen begaven zich een) j wakkere Vlielanders hand aan ha te water, want er bestond gr: levensgevaar in de kokende brandii en hun edel en menschlievend pof werd met een gunstigen uitslag: jkroond. Zij grepen een van de bom toej worpen lijn, en de redding van

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2