Rechtszaken. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand, Aangeboden betrekkingen InNsdsrlaïii. invlaag gelukkig volbraclit. i0 namen der redders zijnF. schipper bij het Loodswezen Ieder van den op 15 Jan. 11. bij e poging tot redding van schip- akelingen in den Atl. Oceaan' jngelukten eerste-officier J. Meijer het stoomschip AmsterdamM. Gotier, hulploods, J. E. de Boer| L. Timmerman, mede van het Lwezen, T. Zeijlemaker Cz., G.1 Bakker, C. Rab, J. C. Visser, T. de Gorter, zeelieden, M. Hoede-1 ichilder, K. van der Kooi en Bos, beiden werkman, oor de geredde schipbreukelingen cl in het dorp door de goede zor- van den burgemeester alles ge- n om hen te verfrisschen en een jgen nacht te doen genieten. Is bepaald voor iemand die geen aan is van beroep, een aangrij- 1 schouwspel. Een menschenhater Ter een menschenvriend van kun- worden. Die reddingstrein trok iian al die reddingsmiddelen op ens, omstuwd door de wakkere nen met zuidwesters op 't hoofd, bepakken gehuld. Daar trokken een, zonder luid misbaar, geheel van den- ernst van het inblik. Daar verdwenen ze in de we duinen, voortgelichtdooreen ilen lantaarndrager, naar.de plaats de plicht hunner menschen-' ze riep en dat alles vrij-' g, ongedwongen, gehoorzaam de bevelen van hunnen aanvoer- onzen waardigen, wel grijzen, nog krachtigen burgemeester teedeker. 3 hebt weer een goed werk ver mannen van Vlieland en eere den man die reeds meer dan ig jaren aan het hoofd staat der mgscommissie onder wiens toe- reeds zoo menig menschenleven den dood is ontrukt. dank van menschenvrienden t u allen rechtmatig toe. nderen voor don rechter. ieronder volgt een stukje uit een ag van een zitting van het kan- erecht to Utrecht, waar een groot al jongens terecht stonden, vol- het O. M. kinderen beneden de aar, doch gehandeld hebbende [oordeel des onderscheids, vol den verslaggever van het Utr. d. bijna allen jongens van 10 iet maakte een onaangenamen ik, zulke kleine knapen daar ne- hunne volwassen aanklagers de drie deftige heeren in toga bef te zien staan sidderen, kwam vaak in de verzoeking, bij het oor te nemen en de deur e gooien, en men kon den wensch onderdrukken, dat er toch iets rs op mocht kunnen gevonden en om zulke jongens voor hun- misdrijven" te straften, ant wezenlijk, hoe gemoedelijk kantonrechter de knapen ook ireekt en hen op hun gemak it te brengen, zoo'n [openbare htstelling waar tal van kame- es [en verwanten komen zien de jongen zich „houdt", doet den p voor zijn volgend leven weinig Men moet het maar hooren et uitgaan van liet gebouw, hoe lie het flinkst het woord gedaan wordt geluk gewenscht en toe- cht en hoe anderen, die verlegen n of wien de tranen in de oogen len, als zij naar den kantonrech- pzagen, werden bespot enuitge- d. dan, welke kleine leelijke ka- i'trekjes leggen de jongens daar bloot, die misschien, als zij niet openlijk waren ^tentoongesteld rden, nog wel weer verdwenen m zijn. Zoo was van vele jon- o. a. de grief, dat „een ander," toch ook had meegedaan, den ontsprongen was. Én al moest meesmuilend toegeven, dat dit iijn fout toch niets verminderde, laar kon hij zich over de af- heid van „dien ander" maar 'ekt niet gemakkelijk heenzetten. wat m. i. wel het ernstigste, - tegen de vervolging van die kinderen isde jongens hoo- iar voor allerlei kleinigheden oog, zooals sneeuwballen met centen spelen, op het loopen, in een anders weiland cn andere straatschenderijen cn geheelen ochtend een on- Jk aantal malen den heiligen •m het Opperwezen aanroepen, geheele waarheid en niets dan prheid zal verklaard worden, i staat daar zoo'n jongskemet ar groote, oprechte kijkers naar Hgen diender, op tc kijken en et kinderlijke vrijmoedigheid: meneer, dat was Dirk van Ep- die naar u smeet maar ik St. Elmusvuur. 1 politieagenten, op nachtelijke mee in de nabijheid van n (Er.), waren Woensdagnacht mig verrast, zich beiden eens klaps als in vuur gehuld te zien. Een prachtig St. Elmusruur vloei de van hen uit, borst en schouders straalden in het licht, dat zich als vlammetjes scheen te hechten op de gladde knoopen. Uit de haren der wintermutsen stroomde de electrici- teit aanhoudend uit. Neemt men het verschijnsel meer malen waar aan de toppen van scheepsmasten, eene zeldzaamheid is het zeker, dat het op deze wijze door personen wordt waargenomen. Het verschijnsel duurde ongeveer vijf minuten. Te Groningen is door het O. M. bij de arrond.-rechtbank een gevan genisstraf van 4 jaar geëischt tegen J. S. Folkers, oud 33 jaar, electricien aldaar, beschuldigd van opzettelijke brandstichting door naphta en elec- triciteit in zijn magazijn op 21 Janu ari jl. Omtrent het bezoek door den duit- schen keizer aan Bismarck te bren gen wordt nader door de Köln. Ztg. gemeld, dat dit Maandag, den 19n dezer zal plaats hebben. Des namid dags zal de keizer te Friedrichsruhe aankomen, om des avonds naar Wil helmshaven te vertrekken. In de Fransche Kamer is de be raadslaging over de graanrechten Donderdag voortgezet. De minister van koophandel bestrijdt het ontwerp der commissie voor zoover het de op klimmende rechten betreft, bij welke de speculatie winnen zou. De minister meent dat de ver hooging van de tegenwoordige rech ten met twee francs voldoende is. Aan eene verhooging van den prijs van het brood gelooft hij niet. Omtrent het instellen van eene gerechtelijke vervolging tegen den londenschen anarchist John Williams (die zijne toehoorders o.a. moet heb ben aangespoord om zich meester te maken van den rijken hertog van Westminster, teneinde hem op te hangen aan een lantaarnpaal), heeft Asquith in het engelsche Lagerhuis verklaard, dat het, niettegenstaande Williams in Towerhill verscheidene toespraken heeft gehouden waarin tot geweldpleging werd aangespoord niet in het belang van de openbare orde zou zijn hem op ditoogenblik te vervolgen, Maar blijkt het op een gegeven mogenblik dat eene vervol ging nut kan hebben, dan zal de re- geering handelen. De staat van beleg voor Rio de Janeiro is voor 60 dagen verlengd. In Rio Grande is generaal Isedore, bevelhebber van de troepen der re geering, overleden. waarop de geruchtmakende mede- deeling gekrabbeld was. Als bewijs voor de waarheid zijner woorden ver klaarde hij, dat een zijner ambtge- nooten in het edele kellners-gild het uit eenige woorden van the G. O. M. had meenen op te vangen, terwijl hij hem aan tafel bediende. Deze beweerde Ti-schrede gaf daar op aan de Pall Mall aanleiding om de wereld met hare voorbarige tij ding in rep en roer te brengen. De anarchisten in Engeland. Donderdagnamiddag hoorde een dei- wachters in hetj park te Greenwich een hevigen slag, die blijkbaar door eene ontploffing was veroorzaakt. Toen de parkwachter een onderzoek instelde naar hetgeen er was voorge vallen, vond hij een man, die ver schrikkelijk was verminkt tengevolge der ontploffing. De man bevond zich in de nabijheid van het Observato rium en leefde nog. Evenwel stierf hij een half uur daarna. De eenige woorden welke hij nog kon uitbren gen. waren: „Breng mij naar huis." Toen men zijne kleeren onderzocht, vond men in een zijner zakken eon kaartje, met het woord „Bourbon". In de nabijheid vond men de scher ven een er ftesch. De man had het uiterlijk van een vreemdeling. Men vermoedt dat de man gevallen is en dat door den val de flesch, welke eene ontplofbare stof bevatte, is ge broken. De politie vermoet, ctat de man een aanslag tegen het Observatorium wilde plegen. Het ontstaan van een valsch gerucht. Het bekende weekblad van het parlementslid Labouchèro Ti uth, (dat zich overigens dien naam niet altijd even waardig betoont) geeft nu de volgende verklaring, hoe het bekende gerucht der ontslag-aanvrage van den Engelschen premier in de wereld ge komen .is. Een kellner uit het hotel, waarde heer Gladstone te Biarritz logeerde, meldde zich onlangs bij de voornaam ste Londenscke bladen aan en ver klaarde, dat hij eene geheime mede- deeling van 't meeste gewicht had, die hij voor 500 pd. st. van de hand wilde doen. Daar hij evenwel zonder vooruitbetaling geen tipje van den geheimzinnigen sluier wilde oplich ten, weigerden alle bladen om onder handelingen te openen, totdat de Pali Mall Gazette, naar het schijnt, zich door een eenigszins verminderd tarief heeft laten vangen. Toen kwam er een kattenbelletje voor den dag. Verheerlijking van misda digers. De nieuwe anarchistische misdaad, die thans het hoofdonderwerp der gesprekken is, schrijft de Parijsche correspondent der Kölnisehe Zeitung, brengt bij de Parijsche bladen een groot vertoon van verrassing, verwon dering en radeloosheid teweeg. Het schijnt niemand in den zin te komen na te gaan, hoeveel deel, middellijk, niet bedoeld, maar toch een niet te miskennen deel, de groote pers aan de voorbereiding dier .'gemoedstoe standen heeft, waaruit die afschuwe lijke misdaden ontstaan. Wie het twij leiachtige genoegen heeft, eiken dag de bladen der hoofdstad met zekere nauwlettendheid te lezen, se dert Vailiant zijne bom in de Kamer heeft geworpen tot aan zijne terecht stelling, die kon met toenemende verbazing opmerken, welk eene rui me plaats dat treurige, armzalige, warhoofd gestadig in de kolommen zelfs der groote bladen innam. Wat hij at en dronk, hoe hij sliep, wat hij las en schreef, wat hij zeide en wat hij zou gezegd hebben, dit alles werd met eene uitvoerigheid en als van beteekenis gemeld, die een ver standig mensch afkeer en hekel moet inboezemen. Als van een grootman, die slechts geleefd heeft voor zijne medemenschen, die voor de besten van zijn tijd genoeg heeft gedaan, zoo nauwkeurig boek gehouden werd, clan zou men zeker kunnen zijn, dat de bijtende critiek zich zou laten hooren. De misdadiger -wordt van dag tot dag interessanter gemaakt, totdat men ten laatste gaat denken, of hij niet begenadigd zal worden, zelfs behoorlijk onder dak gebracht, wellicht als slachtoffer der maat schappij en als martelaar der samen leving verzorgd zou worden. Dezelfde lieden echter, die dag aan dag al de misselijkheden van Vailiant mede- cleelen, verwonderen zich nu dat der gelijke berichten eene verheerlijking, een woesten heldenwaan in onklare hoofden doen ontstaan, die vooral heel Jonge personen tot stoute na volging en tot nieuwe wandaden te gen de als rot uitgekreten maat schappij vervoert. Emile Henry, en het jonge mensch dat onlangs den moordaanslag deed op den Ser vise nen gezant George witch, zijn echter veel minder slachtoffers van de misstan den in de maatschappij, dan kweeke- lingen van deanarchistisch-ophitsen- de drukpers eener- en slachtoffers van de bedoelde dagbladschrijverij anderzijds. De mededinging tusschen de tal rijke bladen brengt ook elders der gelijke misstanden voort, maar ner gens treedt zij zoo schril aan het licht als hier te midden van een oud cultuurvolk. Hieraan zij toegevoegd dat men in parlementahe kringen zegt, dat een aantal afgevaardigden een voorstel zullen indienen, om bij behandeling van processen tegen anarchisten met gesloten deuren over te gaan, daar de openbaarheid van dergelijke pro cessen gebleken is gevaarlijk te zijn. Gosseliogen. De duitsche reiziger Kallenberg heeft aan de Augsburgcr Abend-Ztg. geschreven, dat d'e gceselingen, welke in Kaïnerun aanleiding gegeven heb ben tot den opstand van inlanders, in Duitsch Oost- en West-Afrika da gelijks voorkomen. De jongste onder officier en de jongste ambtenaar, schrijft hij, hebben het recht of ma tigen het zich ten minste ongestraft aan, de onder hen gestelde zwarten met de nijlpaarden?we- p te laten géeselen. Uit eigen ondervinding wor den enkele voorbeelden aangehaald. De directeur der plantage Lewa, liet 13 inwoners van een naburig dorp, waaronder een zwakken grijsaard, ieder 20 zweepslagen geven, omdat zij geweigerd hadden lasten te jdragen, waartoe zij niet verplicht warén. De bevelhebber van het station Mas- sinde vertelde dén reiziger zelf, dat hij twee soldaten, die met vrouwen aan het vechten waren, ieder 200 zweepslagen liet toedienen. Zij werden bewusteloos van de strafplaats] ge dragen. Hierbij dient in acht geno men te worden, dat 250—300 slagen met de nijlpaardenzweep gelijkstaan met de doodstraf. A an belang is het hierbij op te mer ken, dat een dergelijke behandeling in het minst niet gerechtvaardigd is door de noodzakelijkheid. De Engelschen behandelen de negers zeer humaan. Nyanzaland, waar alleen de opperste commissaris de bevoegdheid heeft negers te laten geeselen, verheugt zich in een steeds toenemenden bloei. Majoor Von Wissmann, luitenant Prince en chef Johannes, bevelheb bers der duitsche beschermende troe pen namen slechts in den uitersten nood hunnen toevlucht tot de zweep toch waren het juist hunne troepen, dié in den strijd de meeste overwin ningen behaalden. De twee fransche spionnen. Nadat men geruimen tijd niets vernomen had omtrent de beide offi cieren, die onlangs te Leipzig wegens spionneering tot vestingstraf veroor deeld werden, deelt nu de Paine eenige nieuwe bijzonderheden over hen mede, welke door een particu lier correspondent aan dat blad ver strekt zijn. Daargelaten het gemis aan vrijheid schijnt het verblijf in de gevangenis hun overigens zoo dragelijk mogelijk gemaakt te worden. Hun gezondheid laat niets te wenschen over, terwijl de beste kazematten der vesting te hunner beschikking gesteld zijn en hun ook voortdurend eenvoudig maar smakelijk voedsel bereid wordt. De gevangenen roemen dan ook ten zeerste de voorkomendheid der Duitsche autoriteiten. Aan bezigheid ontbreekt 't hun evenmin. De heer Malavas houdt zich onledig met stu dies op het gebied der electriciteit en der geometrie, terwijl de heerDe- govy aan een roman werkt, die op Tahiti speelt. Ook mogen zij zich voortdurend op dc hoogte houden van het dagelij ksch nieuws, daar de Figaro en andere dagbladen uit hun vadesland hun een vrij abonnement bezorgen, hetgeen hun zonder bezwaar ter hand gesteld wordt. Ongeluk ken. Over de gevolgen van den storm komen nog berichten uit het buiten land. Te Königsberg is de Pregel bui tengewoon hoog gestegen, hooger dan hij sinds 1801 gestaan had. Vele kel ders liepen onder, ten gevolge van het doorbreken van een dijk3 personen verdronken daarbij. Të Ham burg en in de voorsteden dier stad zijn 11 personen door den storm om gekomen; 80 kleine vaartuigen zijn gezonken. Te Lübeck zijn 5 huizen ingestort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In Engeland is dc storm gevolgd door een flinke koude. Te Londen wees de thermometer 12 graden vorst. Te New-York was het verkeer ge heel gestremd door den sneeuwval; de sneeuw lag 35 cM. hoog. 'f(De Western Union Telegraph Company schat de schade veroorzaakt door het omwaaien van palen en het breken van draden door het geheele land op meer dan 1.000,000. Een houten gebouw, waarin 6 personen vertoef den, stortte ia, twee van hen werden onmiddellijk gedood. In bijna alle staten zijn de treinen in de sneeuw blijven steken. Te Chicago stonden Dinsdag alle zaken stil. Een 70 personen, die op de krib in het Michigan-meer werk ten, worden daar door de sneeuw ge vangen gehouden. Te Milwaukee werden vier man nen gedood door een neervallende schutting18 man, die op de krib werkten, zijn omgekomen. Nabij Cleveland zijn twee treinen in botsing gekomen, daar de machi nisten ton gevolge van do storm de seinen niet konden zien. Vier perso nen zijn gedood, 11 zwaar gewond. Te Topeka in Kansas zijn 7 school kinderen in de sneeuw doodgevroren. In de Cherokee-strip zijn naar schat ting een 100 kolonisten van koude omgekomen. VARIA. Verkeerd opgevat. De koster eener protestantsche plattelandsgemeente in Noord-Hol land herdacht de vorige week zijn geboortedag. Voor deze gelegenheid had moeder de vrouw „ecu broeder" gebakkeu jmet rozijnen, sucade, enz., welke na een kwartier uur uit den pot te voorschijn zou komen, naar zij hoopte als de broeder bij uitne mendheid. Jammer genoeg werd moeder in het heetst van haar werk door eenige buurvrouwen geluk gewenscht met dezen heugelijken dag; er werden een paar glaasjes rood met suiker gedronken, eéiiigo koekjes er bij ge bruikt en na het vertrek der vrien dinnen bleek het, dat de heerlijke broeder verbrand was. Moeder huilde van spijt, die heer lijke tractatie weg en dat op haar mans verjaardag en door hare eigen onachtzaamheid veroorzaakt. De koster, een gemoedelijk man, schikte zich in zijn lot, maar keek toch bedrukt, toen de namiddag- godsdienstoefening zou beginnen en de do miné hem vroeg „Wat zie je treurig koster, hapert er iets aan?" „Neen, dominé", zei deze. „Ik ge loof van wel," sprak de dominé, „ik zie het aan de uitdrukking op je ge laat, er is wat."' Nu vertelde de koster, dat er in zijn huis 's middags om eén uur een broeder verbrand was, en wou verder gaan, maar net sloeg de klok twee uur en dominee moest voor de ge meente optreden. Hoe verwonderd keek echter de koster, toen dominee in het nagebed den ongelukkigen. broeder van den koster herdacht, welke op zoo'n smartelijke wijze den dood had gevonden, hoe hij hoopte, dat het wederzien hiernamaals den koster tot troost zou verstrekken enz. Er is nog niet gemeld of dominee de volgende week de zaak nader heeft opgehelderd. (Rèizr. Nieuwsb.) Haarl. Bacliveroenfging. 5e CONCERT op Dinsdag 20 Febr. 1894, 's avonds 7g uur, in de Muziek zaal der Sociëteit „Vereeniging," met medewerking van het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den heer W. KES, Eere lid der Bachvereeniging. SOLISTEN. Mej. SOPHIE SCHROTER, Con certzangeres uit Bonn. Mej. G. WIN- ZER, uit Amsterdam, Harp. De heer T. DEMONT, uit Amsterdam, Fluit. PROGRAMMA. 1. Symphonie No. 2 (C dur) R. Schumann, a. Sostenuto assai. Allegro ma non troppo. b. Scherzo Allegro Vivace. Trio I Trio II. c. Adagio es- pressivo. d. Allegro molto Vivace. 2. Aria van Fides" uit de Propheet, Meyerbeer. 3. Twee deelen uit het Concert voor Harp en Fluit, Mozart Andante, b. Allegro. PAUZE. 4. Muziek voor Björnson's tooneel- spel „Segurd Jorsalfar", Grieg, a. Vor spiel In der Königshalle. b. Inter mezzo Borghilss Traum, c. Huldi- gungsmarsch. 5. Liederen. (In het tekstboekje nader op te geven). Ouverture „Oberon," 117 her. FAlAJiLiEBERICHTEN. Getrouwd: 12 Febr. D. II. M. van Lessen Jr. en L. R. de la Lande Cremer, Groningen. 13. G. van den Sigtenhorst en J. F. de Jong, Brus sel. 14. W. A. ter Horst en A. Ar nold!, Heidelberg (Transvaal) - Bij volmachtS. de Lange en A. J. E. Fijn van Draat, Harderwijk. 15. H. G. Knoops Jr. en A. G. Pitlo Arn hem. - F. Demmenie en A. C. W» Tophoft, Helder. - J. van der Hart en C. M. A. E. van Eijk, den Haag. Jhr. J. E. Huydecoper en M. Th. baronesse van Brakell van Wade- noyen en Doorwerth, douairière G. C. F. van Hengst, Utrecht. Bevallen: 12 Febr. H. J. F. MeerbrugVan Schaardenburg d., Vreeswijk. 13. S. {M. H. van Tets— baronesse Van Ittersum, Breda. - S. van GennepBoonzajer d., Utrecht. - Mevr. Keij— Corbelijn d., Valken,s- waard. 14. Mevr. Van der Noordaa Terwogt z., den Haag. - S. M. C. de Bruijn van Melis en MariekerkeSix d.. Kondekerke. - F. J. BosCorne- lissen z., Assen. - A. T. Korthals Al- tesDe Flines z., Amst. - J. van de MoerDe Groen z., Deutichem. Overleden: 10 Februari A. J. Krabbe, Curasao. 12. P. W. Hage- meijer jm. 24 j., Amst. 13. G. C. Blaauw 72 j.. Zeist. - L. P. de Beer 63 j., Hoorn. - M. G. J. BensdorpBartels 41 j., Amst. 14. Wed. E. Weening Mendelson 80 j., Amst. - M. Sark 80 j., den Haag. - M. A. van Booven74 j., den Haag. - G. W. van Dijk57j., Deventer. - P. Korff 76 j.: Leiden. Bevallen: 14 Febr. S. P. Schie- vingv. Milbom z. - E. Verhoekx Solbach d. 15/ F. A. W. v. Bork— Hcskam z, 16. G. v. MeursHoman z. - H. v. Amerongenv. d. Kuiji d. Overleden: 14 Febr. W. J. Kitseroo 24 j. Brouw. vri. 1. llaUh, sat f 150 'rij bei, hu'p-behoev. hier alleon tesp. Mei of eerder, zacht ham m'aat. 40 j. lib. P. G. goed kolt. liefit wed. desa. ra eon, hulp. 2. Winfcelj. IS ik 22 i. ie fr. taal mac!/, int. of ext. liefst op de hoogte v. zaak in robea on mant. sal. n. bokw. te kuist. 8. Bekw. ainkelj. terat. volk. hek. m. glacé- handsch. 4. Taille works, geheele jaar werk. f 18 p. \r. 5 PI. wrnkelj. in dr. gar. band ea rcaauf. z. vooral fl., goed op hofgts v. vak. (5. Gcrout. reujger ia tab. zoo eposd. mog om jonge firma te introi. bek. m. client, 7- Net jon^m in agent zaak ia snanuf. bek. m, h. vak en .uitacha t. soil. rei. en opg. v. güiad. 8. Coafcct. ted. net josgra. ia k'eed. mag. t© Dord. intern eenigsz. op hoogte v. h. vak. 0. Koperslager m. mach. werk bek. teret. v. va«t werk aan mach. iabr. bek. m. verv. van zuivelber. gereedsch. str. t. aanbjy.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3