Politiek Overzicht. Rechtszaken Gemengd Nieuws. de kantoren, waar vaeatures ontstaan, plaatsing van vrouwelijke ambtenaren zonder bezwaar voor den dienst kan geschieden. Op nader te bepalen tijd in de tweede helft van dit jaar zullen de ambtenaren, aangewezen in no. 26 der verzameling van 1893 in de gele genheid gesteld worden het examen af te leggen ter verkrijging van het radicaal voor den post- of voor den telegraafdienst. Steedg Voorwaarts. De vereeniging Steeds Voorwaarts bestaande uit spoor- en tramwegamb tenaren hield Zondagmiddag eene openbare vergadering in „Plancius", naar aanleiding van de bekende cir culaire van den heer Van Hasselt aan het personeel der H. IJ. S. M., omtrent het lidmaatschap van S. V. De vergadering was zeer sterk be zocht en kenmerkte zich door een bizondere drukte. Als sprekers traden op de heeren Fortuyn, van Kol en mr. F. J. Troel stra. Ten slotte werd door den voor zitter eene motie voorgesteld, waarin geprostesteerd wordt tegen het tyran- nieke optreden der H. IJ. S. M. en waarin alle arbeiders werden opge roepen om zich solidair te verklaren, opdat aan de kapitalisten het privaat bezit worde ontnomen. Bij het debat stelde een spreker een andere motie voor, waarin diepe verachting werd uitgesproken over het optreden van den heer Van Has selt en sympathie iegens de slachtof fers werd uitgedrukt. Deze tweede motie werd n et op steken der handen aangenomen. vond een minder dankbaar gehoor, hoewel het niet te ontkennen valt, dat de hierin voorkomende soli-en kwartet, door leden van het koor verdienstelijk werden vervuld. Als solisten in „Kalanus" deden zich hoeren Mevr. OldenboomLut- keman, Sopraande heer Rogmans, tenoren de neer Otto W. de Nobel, ba- ryton. De eerste deed zich kennen als eene buitengewoon begaafde zangeres, die met haar heerlijk geluid, de partij van Thais schitterend vertolfcte en voord, daar waar zij zong Schweigthorchet meiner Lyra, Tone! Ein Abend schwebt nur v#r zuü: Frühlingszeitenz. oogstte zij weel bijval in. De heer K&ogmans, als Alexander., zong als gewoonlijk prachtig, terwijl de heer de Nobel zich, als Kalanus, eveneens op uitstekende wijze van zijne lang aaiet gemakkelijke taak kweet. Ook mag een woord van hulde niet worden onthouden aan den heer Visser, voor de wijze waarop hij in de verschillende nummers het koor en de solisten begeleidde. ningen, welke tijdekjk door de bewo ners waren verlaten, te hebben inge broken en diefstal gepleegd. Mede stond terecht zijne huisvrouw, be schuldigd van heling der gestolen roor werpen. Het O. M. eisektte tegen den man jaren, tegen de vronw 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger snr. F. N. L. Abeiv son pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak 27 dezer. Branden te Amsterdam. De oorzaak der ontploffing, welke den brand in de Spaarndammerstraat te Amsterdam zulke groote afmetin gen deed aannemen, ligt nog in h<t duister. De officier van justitie heeft in de zonderlinge toedracht der zaak aanleiding gevonden een onderzoek in loco in te stellen, zoodat waar schijnlijk deze week in het puin ge zocht zal worden. Zij, die op het oogenblik der ont ploffing in de nabijheid waren, mee- nen bijna allen, dat deze op de tweede verdieping van perceel 67 is ont staan. Deze verdieping werd bewoond door eenen gewezen timmerman, thans werkzaam aan eene suikerfa briek, met vrouw en kind. Dit gezin was echter reeds nit de woning ge vlucht en bevond zich al in het aan grenzende perceel, toen de ontploffing in het brandende huis plaats greep. Ook omtrent den brand in de Hieuwe Kerkstraat wordt een ge rechtelijk onderzoek ingesteld, daar men vermoedt dat de ramp aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Het lijkje van Mozes Kosestein is reeds geschouwd. Bntorpe. Den 16den dezer gaf de zangvereeni- ging „Euterpe" teWormerveer, direc teur de heer Lörsen, eene uitvoering, die in alle opzichten goed geslaagd mag heeten. Van de door haar uitgevoerde num mers, „Frühling8botschaft" van Niels W. Gade, „De Balling op Zee" van Rich. Hol. en „Kalanus" van Niels W. Gade, vielen het eerst- en laatst genoemde het meest in den smaak, terwijl de gloed, waarmede die num mers, vooral de lang niet gemakke lijke koren in „Kalanus" door de le den werden gezongen, het zekerste bewijs van goede leiding en ernstige studie was. Toch zou een weinig meer in achtneming der pianissimo's in „Friihlinsbotschaft", dit lieflijke werk je nog beter tot zijn récht hebben doen komen. „De Balling op Zee" Vereeniging tot bescherming van dieren. De NederlandBehe Vereeniging tot bescherming van dieren hield Zater dagavond onder voorzitterschap van den heer jhr. mr. R.A.Klerck te's-Gra- venhage hare algemeene vergadering. De voorziter deelde een en ander mede omtrent verschillende weten schappelijke punten die met dieren bescherming in verband staan en omtrent de werkzaamheden der Ver eeniging in het afgeloopen jaar ten gunste van de trekhonden, het af maken van honden door asphyxiatie, de invoering van het schietsfagmas- ker-Siegmund en tal van andere middelen om het leven van dieren te sparen en hun lijden te verzachten. Uit de afgelegde rekening bleek dat het ledental eenigszins geklom men was en nu 718 bedraagt en dat de geldmiddelen niet ongunstig zijn, dank zij ook eenige schenkingen. De aftredende leden, de heeren H. in Aken, I. J. van Dam, jhr. L. J. Quarlea van Utford, mr. A. Serrurier on H. A. van de Wall, werden allen herbenoemd en als nieuwe bestuurs leden gekozen de heeren G. Blaauw en J. Ypey. Naar de Chicago Times meldt, heeft het hoofd van het voorloopig bewind in Hawaï verklaard dat dat bewind de hulp zal inroepen van eene ande re mogendheid als de Vereenigde Sta ten vijandig blijven, en dat anders de republiek zai uitgeroepen Worden. Maar omgekanteld. Een verschrikkelijk ongeluk bad Zaterdagochtend te ongeveer 11 uur plaats aan den HaagBchen Steenweg te Breda. Zooals men weet was men bezig de overblijfselen van het fort, het voor malig petroleum-magazijn, weg te ruimen. Eensklaps kantelde een der muren om en werden twee werklie den door de steenen getroffen met het noodlottig gevolg dat de arbeider G. onmiddellijk werd gedood en B. als doodelijk gekwetst naar het gast huis werden vervoerd. De ongelukkige arbeider G. laat vrouw en acht kinderen achter. (N. IS. C.) Door molenwieken getroffen, De dertigjarige eenige zoon van den molenaar Hofstede, te Laskwert, werd Zaterdag door een der molenwieken getroffen en gedood. Zaterdag jl. werd voor de recht bank te Arnhem de zaak behandel*! van den gedetineerden F. H. Peters, die beschuldigd wordt in den loop van het jaar 1893 in een zestal wo- Zaterdag werd te Berlijn eene al gemeene vergadering gehouden in het Feeënpaleis" door den bond der agrariërs, waaraan een acht it tiendui zend agrariërs deelnamen. Een zeer groot aantal bezoekers, die geen plaats meer konden krijgen, organiseerden eene tweede vergadering in de na bijgelegen Kellersche feestzaal. Door de talrijke sprekers werd in zeer af keurende bewoordingen gesproken van .het met Rusland gesloten han- del6tractaat. Caprivi werd daarbij ook aangevallen. Er waren tal van gemachtigden uit alle deelen van Duiischland aan wezig. Ook kwamen hoopen tele grammen in gelijken agrarischenzin. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek, dat de bond der itgrariërs oogenblikkelijk 178,223 leden telt. De correspondent van de Temps te Belgrado deelt eenige bijzonderheden mede over den politieken toestand in Servië, waarvau de slotsom is, dat Blechts twee middelen mogelijk zijn om aan de verwarring een einde te maken. Of koning Alexander moet een nieuwen staatsgreep beproeven, de constitutie schorsen en het bewind uitoefenen, steunende op de militaire jartijwelke den koning getrouw rlijft of de radicalen, die hetgeheele land bewerken, zullen eene revolutie veroorzaken met het doel om den kroonpretendent prins George Kara- georgewitch op den troon te brengen. Men moet inderdaad erkennen, dat geen dezer beide oplossingen bijzon der uitlokkend is. Toch meent de correspondent, die den toestand als zeer ernstig beschouwt, dat weldra een van de beide wegen zal worden ingeslagen. De sultan van Marokko heeft aan geboden aan de Spaansche regeering 15.000.000 peseta'B schadevergoeding te zullen betalen, naar men zegt, ten- ge van de tusschenkomst van Frankrijk en Engeland, die Spanje's eischen steunden. Ofschoon de spaan sche regeering 25.000.000 heeft ge vraagd, iB het waarschijnlijk, dat het aanbod van Muley-Hassan zal worden aangenomen. In elk geval zal maarschalk Mar tinez Campos den 20sten Febr. Ma rokko verlaten. Een Spaansch eska der, onder bevel van admiraal San chez Ocana zal naar Mazagan ver trekken, om den maarschalk van daar naar Melila terug te brengen. Het bombardement van Rio de Janeiro door het eskader der brazi- liaansche opstandelingen is geschorst De bevolking begint hard naar den vrede te verlangen. Het eiland San Paolo iB vermeesterd door een troe penmacht van 5000 opstandelingen, die uit het zuiden kwamen. Naar de New York Herald uit Mon tevideo v rneemt, hebben de regee- ringstroepen te Passo Fundo eene overwinning behaald. De opstande lingen zouden daarbij 400 en de re- geeringstroepe» slechts 16 man ver loren hebben. Anarchisten in Engeland. Het staat thans vast dat Bourdin niet gedood werd door de ontplofba re stof, welke hij in een flescbje bij zich had, maar door eene dynamiet- bom welke hij medevoerde, öf om baar te verbergen öf om haar voor een oi ander nog onbekend gebleven, doel te gebruiken. Volgens sommi-en zou hij eenen aanslag op het arsenaal vaa Wooi wich in den zin hebben gehad. De arts van het gasthuis, waar Bour din overleden is, heeft namelijk stuk jes ijzer ontdekt in de wonden aan zijn lichaam. Overigens vond de poli tie bij de huiszoeking in Bourdin's woning zekere ontplofbare massa, ge deeltelijk verborgen en gedeeltelijk in een gelijksoortig fleschje als hij op zijne vlucht had medegenomen. De politie legde tevens beslag op ver scheidene documenten en vrouwen portretten. Vrijdagavond bezocht zij de anarchistenciub „Autonomy" te Londen, waartoe Bourdin behoorde. Alle aanwezigen werden voorloopig gearresteerd en ondervraagd, evenals alle anderen die in de loop des avonds de club kwamen bezoeken, zoodat er tegen middernacht een 80 personen gevangen waren genomen. De „AutomaDy-club" werd opge richt in 1872, na den val der com mune, door „generaal" Eudes, den bekenden commune-generaal en eeni- ;e andere partijgenooten, die ,met aem uit Parijs waren ontsnapt en'zich naar Londen hadden begeven. In 1881 werd de club verplaats naar Windmill-straat, waar zij nog geves tigd is. Aanvankelijk telde de club veie leden, maar in 1889 verminder de dit aantal aanmerkelijk, toen na de amnestie de meeste Franscbe commune-mannen naar hun land terugkeerden. Eenigen echter bleven te Londen en behielden hun vertrek ken in hetzelfde gebouw, waarvoor zij 2 pd. st. per week aan huur be taalden. Te oordelden naar de ontdekkin gen der Londensche politie zijn in deze club de meeste der aanslagen uitgebroeid,- welke gedurende den laatsten tijd, vooral in Frankrijk zijn gepleegd. Alle anarchisten, die uit «ndere landen werden verdreven of uit eigen beweging de vlucht namen, begaven zich naar Londen en sloten zich bij de „Autonom-elub aan. De bewijzen voor de misdadige werkzaam heid der club-leden heeft de politie, naar men zegt, gevonden in de papie ren. welke zij in beslag heeft geno men. De club stond steedg onder toe zicht der politie, welke haar oor sprong kende. Vondaar dat onmiddel lijk na den aanslag in het café Ter minus daar in de eerste plaats een onderzoek werd ingesteld. Het vangen der anarchisten ge schiedde zeer behendig. Onder lei ding van den inspecteur van politie Melville drong een afdeeling detec- jves in den avond het huis binnen ut bevonden zich toen nog slechts een paar leden. Deze werden onmid dellijk gevat en onderzocht. Telkens, wanneer er weer een kwam, werd hij zeer beleefd door den inspecteur ont vangen en binnengelaten in een zij kamer, waar ieder onmiddellijk werd aangepakt en verhoord. De meeste der anarchisten waren Franschen en Duitschers. Bij hen bevonden ,zich slechts een paar Engelschei, Czech en één Nederlander. Na afloop van het verhoor dei kwaads vermoedende clublede gaf de inspecteur zich naar nister van binnenlandsche zake; quith, teneinde hem verslag te! van hetgeen hij gehoord en gevi had. Het was reeds ver midden toen de detectieven het gs verlieten. c Zaterdagavond hielden de chisten een vergadering in de nomy-club, ten einde hunsyma te betuigen met VaillanteriBo'. De sprekers, die het woord den, spoorden de aanwezigen at het voorbeeld na te volgen van lant en Pallas (die den aanslag pj tegen maarschalk Martinez 1 te Barcelona) en zich toe te li op de scheikunde, ten einde door de zaak van het anarchist bevorderen. Examen-bokken Bij de jongste examens aan» gelsche hoogescholen zijn vermakelijke bokken gesehotei der candidaten beweerde, date (dag en nachtevening) afgeleiï van equa, vrouwelijk van eq um(f en nox (nacht) en derhalve r, merrie beteekende. Een ander st in een opstel over Hendrik ..Catharina Parr, die den kt overleefdezou onthoofd wot maar hij stierf den dag voor 1 doodvonnis teekende." De Een reuzenwiel. Engelschman Craydon zich tot taak gesteld, te Éari's (Londen) een verbeterde en ver» uitgaaf van het „FerriB Pas» Wheel", dat een der grootste s ties van de tentoonstelling cago was, op te stellen. Dit rad a 'rootste zijn dat men ooit aansck ïeeft, daar zijn middellijn 50 langer is dan die van zijn ovi Bchen voorganger. Veertig keurig ingerichte w die aan het rad bevestigd zijn, t i 1600 reizigers tegelijk de genheid j aan, Londen in vogeb te bewonderen. Vijfmaal gedut iederen omslag zal i'twiel stil om gelegenheid tot instappen l ven, terwijl de geheele reis si twintig minuten zal duren. 3 van dit geheel van staal vervaar rad, zal rusten op twee tor-.:, den Eifeltoren in hoogte overt» maar overigens veel overeen! hebben met dit wonder van Evenals déér, vindt men in pilaren van bet Craydon wiel, opi verdieping goed ingerichte rest ties en zijn ook de verschillend ges onderling door een hydranl lift verbonden. De constructie van -dit reuze: geschiedt onder toezicht des William Basset, een der dire::- der firma Mandslay Sons andi

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2