BINNENLAND. Letteren en Kunst. De tooneelwed8trijd van „Momus." „lijkschen omgang met meisjes inj „paedagogisch opzicht minder geschikt „maken. Volgens verschillende getui gen werd onder de meisjes door haar „verschijnen meer vrees dan sympa thie opgewekt, en het is de vraag „of op den duur zulk eene verhou- „ding voor Neerbosch de meest ge- „wenschte heeten mag. Wij achten het onnoodig aan deze duidelijke verklaring eenig commen taar toe te voegen, maar wij mogen niet nalaten den wensch uit te spre ken, dat de heer Van 't Lindenhout wanneer hij aan de natie mededeelt wat door hem is veranderd en ver beterd aan de inrichting, niet ver zuimen zal te melden wat hij heeft gedaan om aan het laatstgenoemde bezwaar van de Commissie tegemoet te komen. Noord-Spaarndammerpolder( vacature A. S. Fransen van de Putte) de heer W. de Clercq te Haarlem en in diens plaats tot secretaris van dien polder de heer G. Kruseman. Onderl Brandwaarb. Vereeni ging te Haarlem Maandagavond had op de boven zaal van café Brinkmann de algemeene vergadering der „Onderlinge Brand waarborg-Vereeniging" plaats. Tegenwoordig waren 18 deelhebbers en eenige belangstellenden. Devoorz. opende de vergadering en heette de deelhebbers welkom. Na voorlezing en goedkeuring der notulen gaf de voorz., aej heer H. L. Janssen vanRaay, een overzicht van den'.toestand en den voor uitgang dezer vereeniging in 1893. Uit. Dec. 1892 bedroeg het aantal deelhebbers 34 met een verzekerd be drag van ƒ212.850. Uit. Dèc. 1893 bedroeg het aantal deelhebbers 86 met een verzekerd be drag van ƒ811.300, terwijl aan twee deelhebbers de verzekering was opge zegd en twee tijdelijke polissen waren afgeloopen. De penningmeester deelde mede dat aan vaste bijdragen in 1892 ont vangen werd 207,69% en in 1893 j 618.78. Vervolgens bracht de heer R. Reijn- ders, namens de commissie van onder zoek over de rekening en verantwoor ding van ontvangsten en uitgaven der vereeniging, verslag uit en zeide dat de toestand betrekkelijk zeer gunstig was, terwijl hij geloofde dat de ver eeniging eene groote toekomst heeft, waarna hij den penningmeester, den heer mr. F. R. Crommelin bedankte voor zijne accuratesse. Verder wees de heer Reijnders op de onderlinge assurantie te Leeuwar den, waar de premie door de vele aaneensluiting en deelneming thans slechts van de le tot de 6e klasse door elkaar 25 ets. per mille bedraagt en er een reservefonds is van ƒ187.000 van de oprichting af in 43 jaar. Inplaats van den heer H. C. Lou- werse Jr., die als bestuurslid wegens benoeming tot secr.-boekh. moest af treden werd gekozen de heer B. Zuithof, wien van zijne benoeming zal worden kennis gegeven en in plaats van den heer A. D. Verschuur die de stad metterwoon gaat verlaten werd gekozen de heer R. Reijnders die, onder applaus zijne benoeming aannam. Nadat de heer J. J. Sneltjes het bestuur, zeker ook wel namens de deelhebbers die niet aanwezig waren, dank zegde voor de zorgen, die het in 1893 heeft betoond, werd de ver gadering gesloten. Het kantoor van den secr. boekh. is gevestigd Zijlweg 14a waar de aan gifte-biljetten verkrijgbaar zijn. Uit Haarlemmermeer. De wintergewassen te Haarlemmer meer hebben zich dank zij de ge vallen sneeuw uitstekend gehouden. Aan niets is door de felle vorst schade gedaan en alles komt frisch en jeugdig van onder het winter- kleed te voorschijn. De staking der werkzaamheden heeft dan ook maar kort geduurd, zoodat de armoede zich dan ook tot een minimum be paald heeftvandaar dan ook dat de commissie voor werkverschaffing haar doel niet heeft bereikt. Men is van oordeel dat de toestand van den werk man in Haarlemmermeer gunstig is. Aan de zuidzijde der gemeente is dan ook werk in overvloed. Niet alleen met het voltooien van inundatiedijk en kanalen, maar ook meteen nieuw werk,het maken van het aarden fort, op kosten van het Rijk, dat velen arbeiders werk geeft, is weêr een begin gemaaki. Aanbesteding. Door B. en W. van Amsterdam werd Maandag aanbesteed het vervoe ren en lossen van zand voor bestra ting en andere werken der gemeente tot ultimo December 1896. Ingekomen 5 biljetten. Minste inschrij ver was de heer C. Bos te Haarlemmermeer, f0.5035 per kub. meter. welke houding de Vereeniging tegen; dit voorstel van het Dagelij ksch Be stuur zou hebben aan te nemen. Voorzitter was de heer P. A. L. van Ogtrop, die de vergadering leidde en eene rede hield. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen De vergadering, Kennis genomen hebbende van de voordracht van B. en W. betreffende de Koopmansbeurs; Betreurende dat deze voordracht is w daan zonder dat de voornaamste belanghebbende, de effectenhandel daaromtrent is gehoord; Verklaart zich met de zienswijze van B. en W. niet te vereenigen noch wat de verwerping van het aanbod der Vereeniging „Het Dam rak," noch wat het verwijderen van den westelijken uitbouw, noch wat het toekomstig verbouwen der tegen woordige Beurs betreft; noodigt het Bestuur uit met B. en W. in nader overleg te treden, of, mocht dit tot geen resultaat leiden, zelfstandige plannen te beramen, zoo eenigszins mogelijk in overleg samenwerking met den goederenhan del. Amsterdam, betrokken in de zaak der valsche bankbiljetten, gevangen genomen, te zamen met eene Hol- landsche vrouw, die van medeplich tigheid verdacht wordt. Joh. G. Frank is volgens de Frankf. Ztg. een Duitscher en geboortig uit Thorn. Overreden. Door de IJsselstoomtram die te 4.30 van 'sGravenhage naar Leiden vertrekt, is Maandagmiddag nabij de Wijkerbrug een man overreden, die eenigszins doof was. De man was ter stond een lijk. Tot voorzitter van het bestuur van den Zuid-Wij kermeerpolder is gekozen de heer H. van Waveren te Hillegom en zulks inplaats van den heer A. S. Fransen van de Putte te Arnhem. Tot voorzitter van den Zuid- en Kieswet. Door den heer Vrolik is als amen dement op art. 4 voorgesteld om het recht tot uitoefening van het kies recht te doen ophouden met den leef tijd van 70 jaren. Hij doet dit voorstel omdat het rationeel is evenzeer rekening te hou den met het feit dat er een tijdstip in het leven aanbreekt, waarop het wenschelijk is afstand te doen van die rechten en men ontheven mag worden van die plichten welke men op jeugdiger leeftijd heeft aanvaard. Door den heer Schepel wordt voor- art. 1 te lezen als volgt De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen in enkelvoudige kiesdistricten, die grooter zijn naarmate zij nader bij den zetel der Regeering en van de Staten-Generaal liggen, door de man nelijke meerderjarige ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die de kenteekenen bezitten van geschikt heid en maat8chappelijken welstand in deze wet bepaald, en aan wie de uitoefening van het kiesrecht niet, op grond van de bepalingen dezer wet, tijdelijk of blijvend is ontzegd." Dit voorstel wordt door den heer Schepel gedaan omdat hij zich niet kan vereenigen met den maatstaf der Regeering die eene ongelijkheid schept ten aanzien van het aantal afgevaar digden van de groote en kleine pro vinciën. achter in de gelagkamer, waar Sto ker ten tweeden male Bloemsma met het deksel op het hoofd sloeg nu meer aan de achterzijde. Bloems- ma zonk bewusteloos ineen, en Za terdagmorgen ongeveer 10 uur over leed hij, zonder bij zijn bewustzijn te zijn gekomen. Na den dood van Bloemsma werd Stoker onder bewaking der politie gesteld, die inmiddels de justitie te Heerenveen per draad van een en ander verwittigde. Stoker is naar Heerenveen overge bracht. De AmBterdamsohe Beurs- quaestie. Naar aanleiding van de a. s. Woens dag in den Raad te Amsterdam te behandelen voordracht van B. en W. om geen nieuwe Beurs te bouwen, doch de bestaande zoo goed moge lijk te verbeteren, had het bestuur der „Vereeniging voor den Effecten handel" Maandagavond haar leden bijeengeroepen tot eene buitengewone vergadering, teneinde te bespreken Wiihelmiaa-Gasthuis te Amsterdam. De heer J. B. Laarmans, die over het Wilhelmina-Gasthuis „onthul lingen heeft gegeven, heeft het vol gende adres aan den Amsterdam- schen gemeenteraad verzonden „In [uwe vergadering van Donder dag 25 Februari jl., ben ik door den heer Van Lennep, den heer Van Og trop en den heer Den Hertog, op gezag van dr. Kuiper, voor leugenaar verklaard. Door den heer Den jHertog zelfs niet toerekenbaardit {is door vele dagbladen vermeld. Dit kan niet anders dan mij be moeilijken in den werkloozen toe stand waarin ik mij thans bevind, om eene betrekking te verkrijgen, d. w. z. om op eene eerlijke wijze in het onderhoud van mij en mijn ge zin te voorzien, wijl iedere patroon bij wien ik mij aanmeld, zal zeggen, zoodra hij mijn naam en adres ver nomen heeft, die man is in den ge meenteraad door de gemeenteraads leden voor leugenaar en ontoereken baar verklaard, zoo iemand kan ik niet gebruiken. Tevens verzoek ik den H.H. wel in aanmerking te willen nemen, dat ik .niet voor mijn eigen belangmaar wel voor de zoozeer gewichtige be langen van de lijdende menschheid ben opgekomen. Verder wijs ik er op, dat het oordeel van de H.H. Van Lennep, Van Ogtrop en Den Hertog alleszins partijdig was, aangezien deze h.h. alleen op de verklaring van den door mij aangeklaagden dr. Kui per afgaan, zonder mij, den aankla ger te hebben gehoord. Redenen, waarom adressant U be leefd, doch tevens dringend verzoekt om het Uwe te doen, opdat zoo spoe dig mogelijk door de daartoe bevoeg de autoriteit een degelijk en onpartijdig onderzoek in deze wordt ingestejki, waarin niet alleen de aangeklaagde maar ook de aanklager wordt ge hoord." Inbraak in de Roemer-Vis- scher straat. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op drie deugnieten, die verdacht worden de inbraak te hebben gepleegd in de Roemer-Visscherstraat en,zich ook aan andere diefstallen schij - te hebben schuldig gemaakt. Valsche bankbiljetten. In. een hotel te Main7. ia FranV nit Een ontwikkeld wethouder. Uit het verslag van eene gemeente raadszitting te Stratum blijkt, zegt Gemeentestemdat een der wet houders aldaar lezen noch schrij ven kan. Orde door hervorming. In de Zaterdagavond te Finsterwol- de door een tachtigtal personen be zochte vergadering, van de afdeeling van den bond van „Orde door hervor ming", waar slechts enkele landbou wers aanwezig waren, werden de door het hoofdbestuur voorgestelde wijzi gingen van de statuten van den bond en de daaruit voortvloeiende wijzi gingen van het huishoudelijk regle ment met algemeene stemmen goed gekeurd. De voorzitter, de heer B. Roelofs, leidde in„Wat kan er gedaan wor den, om passende lectuur onder de leden te verspreiden?" Sprekers conclusie was: Meer be langstelling in het weten moet wor den opgewekt. Het volk dient ont wikkeld te worden om waarheid van leugen, schijn van werkelijkheid te kunnen onderscheiden. Het bestuur heeft daarom gemeend wekelijks 25 nummers van „Ordelij ke Hervorming" onder de leden te moeten verspreiden. Verder zouden boeken en kleine ge schriften in leen worden afgestaan. Eene commissie van drie personen werd benoemd om deze zaak te on derzoeken en zoo mogelijk uit te voeren. De heer G. Bron leidde in: „Be schikking over afgelegde kleeren", en stelde de afdeeling Groningen tot voorbeeld. Vele armen zouden gehol pen zijn, als de rijken hun afgedra gen kleeren a is tonden aan de afdee ling, in plaats van ze te verkoopei: Bene commissie werd benoemd, om het bestuur omtrent dit punt van advies te dienen. Daarna werden eenige stukken voorgedragen en liederen gezongen, tot de vergadering, die een feestelijk karakter droeg, werd gesloten. Mishandeling met do odelij ken afloop. Zaterdag vertrok de justitie uit Heerenveen naar Appelscha om een onderzoek in te stellen naar eene mis handeling met doodelijk gevolg. De rechter-commissaris mr. Westra de officier van justitie mr. Von Baum- hauer, de dienstdoende griffier mr. Reeling Knap verrichtten het justi tieel onderzoek, de doctors Kylstra en Van Schouwen schouwden het lijk van den verslagene. Er was Vrijdagavond te Appelscha verkooping geweestover den afloop daarvan kregen de 23-jarige D. Sto ker en de 53-jarige R. Bloemsma woorden en het kwam al spoedig tot daden. Stoker toonde zich hoogst vertoornd, hij greep een deksel van de kookkachel en sloeg daarmee Bloemsma met den scherpen kant op het hoofd, waardoor eene groote wond ontstond. Bloemsma verweerde De uitslag van den tooneelwedstrijd uitgeschreven door de 30cieteit „Mo mus" te Maastricht is in zijn geheel als volgt: Drama: le prijs „Vlamingen Voor uit," St. Joost ten Oode; 2e prijs „Jan van Beers," Utrecht; 3e prijs „Vreugdendal," Breda 4e pr. „Hoop en Liefde," Antwerpen, en „Tollens" Amsterdam. Tooneel- of blijspellepr. „Vreug dendal," Breda; 2e pr. „Jan van;Beers," Utrecht; 3e pr. „Vlamingen vooruit," St. Joost ten Oode4e pr. „Tollens," Amsterdam. Be >te uitspraak le pr. „Jan van Beers," Utrecht; 2e pr. „Vlamingen vooruit," St. Joost ten Oode. Bizondere prijzen. Dilettanten': dra ma le pr. de heer Dingemans, Ant werpen 2e pr. de heer Van Gaste ren, Haarlemle pr. mej. Felckers, Haarlem; 2e prijs mej. Krickx,Ant werpen. Tooneelspeelsters van beroepeere- prijzen, mevrouw Brondgeest en mevr. Van Sandt-Daenens prijs mej. Schut. Tooneel- of blijspel. Dilettanten: le pr. de heer Van der Karst; Utrecht; 2e pr. de heeren Bertram, Breda en Lopez, Amsterdam; prijs mej. Krickx, Antwerpen en mej. De Kleijn, 's Gra- venhage. Tooneelspeelsters van beroepprijs mej. De Leur, Breda en mej. Wert- wein, Utrecht. Buitengewone prijs mej. Rosche, Si Joost ten Oode. Eervolle vermelding voor dames dilettantenmej. Hens, mevr Van Embden, Salsedo, mevr. Fret, mej. Ingerath de Greef en mevr. de Wijs Torel. Visscherij. Zandvoort, 26 Februari.Heden avond kwam alhier aan de Zandvoort- ache bomschuit Z. V. 2, stuurman A. Paap. De besomming bedroeg f75. De prijzen der visch waren schol 33 a 45 c. en tong f0.25 a f 1.10 per stuk. Scheveningen, 25 Februari. Te zamen kwamen een 14-tal schuiten aan, waarvan enkelen op de binnen zee neringden, anderen op de buiten zee vischten. De eersten hadden be- sommigen van f60 tot f70, delaat- sten van f 120 tot 130. De visch gold: tongen fl1.50, tarbot f89, griet 4050 ct. kabelj. fl1.504 perst, schol, klein f 58, id. gr. f 1012.50 braad f45, kokaat f2.503, schar ren f45 per mand. K a t w ij k a. Z e e, 26 Febr. Twaalf schuiten brachten hier hare visch, waarvoor zij van f41.20 tot f 112.35 besomden, 40 tongen en 3 grietjes f 22.90, 90 kl. tongen f 18.80, bunschol per snees f7.35 a 8.50, kabelj. fl 2 40 en enkele roggen 50 a 75 c. per stuk buitenlekschol f9.80 a 14.35, binnenlekschol f7.80 a 8.50, braad 4.40 a 5.35. schar f 3 50 a A 80 en kei^

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2