mm NIEUW S- ADVEBTENTIEBLAD. lie Jaargang Donderdag 1 Maart 1894. No. 3270 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: HEREENlGD in No. 10 STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat X-^L9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 hts Faubourg Montmartre. trekt algemeen de geïllustreerde Roman (van Hugo Lubliner,) waarvan het vervolg van het Geïllustreerd Zondagsblad ver schijnt. Buitendien komen daarin de vol gende belangrijke verhalen en fraaie illustratiën voor, als Eene episode uit den strijd tegen de slavernij (met illustratie). In de uren des gevaars (met illustratie). Obstructionisme (illustratie). Een vuurdoop (slot). Een bezwaar lijke marsch (met illustratie). Ook dat nog (met illustratie). De vraag wie het schat. Een angstig oogen- blik. Het voldaan en benauwd ge zicht (met illustratie). De liefde eener moeder. Het glazen paleis te Londen. Kunstwas. Hoe men bevelen overbrengt. HflT Voorts tal van geïllustreerde Anecdoten en Puzzle. De Prijswinner van Raadsel LXXX. Nieuw Prijsraad sel. Schaakrubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. Haarlem28 Februari 1894. LaatBte séance voor kamer muziek. Op hoogst waardige wijze werd Dinsdagavond de serie kamermuziek uitvoeringen besloten, waardoor ook dit jaar weder de heer L. Schlegel zijne kunstlievende stadgenooten aan zich heeft verplicht. Dat het uitteraard niet groote schoon talrijk te over om het boven zaaltje der „Vereeniging" te vullen maar getrouwe auditorium den ge- achten concertgever en zijn hoogbe gaafden kunstbroeders een dankbaar hart toedraagt lijdt geen twijfel en werd ten overvloede aan het einde dezer laatste séance door een warm en langdurig applaus bewezen. Hoe billijk deze erkentelijkheid is zal dan ook worden beseft door allen die, zelfs zonder de séances te hebben bij gewoond, in de gelegenheid waren r van. _de_. verschillende, nroprarnuia's. nemen. Deze toch geven, behalve de welluidende namen der executanten telkens een trits titels te lezen van kunstwerken zoowel uit de oude als uit de nieuwere school, zoowel van duitschen oorsprong als van.... Halt! hier raak ik vast, want maar dit is dan ook de eenige aanmerking die zou kunnen worden gemaakt alle bloemen, die ons hier worden aangeboden zijn met een zeer, zeer enkele uitzondering op [duitschen bodem geplukt. Ik zal in de verte niet beweren dat ze daarom met min der ingenomenheid worden aanvaard maar toch, dunkt mij, zal bij dezen en genen wel eens de wensch oprij zen van tijd tot tijd op dezelfde on overtroffen wijze te worden in ken nis gesteld met wat onder andere hemelstreken groeit en bloeit. Dan, hetzij aan dezen wensch in de toe komst al dan niet wordt te gemoet gekomen, de séances voor kamermu ziek zullen in het muzikale leven hier ter stede steeds een zeer belangrijke plaats m nemen. Dezen keer was het programma sa mengesteld als volgt: Divertimento in Es dur, voor viool, alt en cello, van Mozart; Sonate, voor violoncel en piano, van Grieg op 36, en. Kwar tet, voor piano, viool, alt en violon cel, van Brahms, op 25. Met het eerste nummer, uit vijf deelen bestaande, wisten de heeren Cramer, Hofmeester „en Bosmans in hooge mate de belangstelling hunner toehoorders te wekken en levendig te houden. Het is dan ook een werk, overvloeiende van natuurlijke en be vallige melodieën, wier motieven tel kens op de ongezochtste wijze aanlei ding geven tot fijne contrapunctische verwikke'ingen. Een geheel ander soort van genot leverde Grieg's violoncel-sonate op. Hier geen lieflijkheid, geen klaarheid, geen vloeiende gang, maar wilde, on stuimige vlagen van fel opgezweepten hartstocht, telkens machtig aan- bruisend, telkens weer teruggesla gen, steeds strevend, nooit berei kend, altijd weer in waanzinnige woede losbulderend om straks afge mat en uitgeput in doffe moedeloos heid te verzinken. Zóo het stuk, zoo ook de indruk dien het teweegbrengt. Opwinding en afmatting wisselen el kander af, totdat eindelijk de laatste de overhand houdt en den lijder den hoorder wil ik zeggen met smach ten verlangen naar het eind van dezen hopeloozen strijd doet uitzien. Hulde aan de heeren Bosmans en Schlegel voor de psychologische en :ohvsieke .kraebl. die_.7jj_aan de scbit- legden. En dan volgde Brahms met zijn heerlijk op. 25. Hier ook kracht, ook hartstocht, ook griegsche onstuimig heid maarMozart praatte toch ook een woordje meê. Het was alsof in Brahms werk de twee tegenoverge stelde krachten tot een verzoening waren gekomen, Mozart's hemelsche bekoorlijkheid, Griegs aardsche ge weldenarij waren als samengesmolten en gaven ons nu een beeld van edele voornaamheid, bewuste maar liefde rijke heerschappij. Is het wonder dat wij ons onder deze heerschappij wél gevoelden en zou het wonder zijn als menigeen bij zich zelf de opmer king maaktezie, dat is de kunst zooals ze, met wijziging voor tijden en volken eeuwig is Niet geheel bo- venaardsch, want dan begrijpen we ze niet niet geheel aardsch, want dan verheft ze ons nietmaar ons te voe ren van het aardsche tot het boven- aardsche, van het tijdelijke tot het eeuwige, dat is de roeping der kunst en die verheven roeping moge zij nimmer verloochenen PHILIP LOOTS. Morgen, Donderdag 1 Maart, her denkt de heer D. N. de Leur, den dag waarop hij voor 12% jaar in functie trad als concierge van het gebouw der Arrondissements-Rechtbank al hier. Voorzeker zal het hem bij deze gelegenheid aan welverdiende blijken van belangstelling niet ontbreken. Heden voormiddag ongeveer half elf, terwijl eene dienstbode in de Alexanderstraat eenige matten op straat had uitgeklopt en op de stoep had laten liggen, heeft een jongen van tien of twaalf jaren met een vuilniszak rondloopende de brutali teit gehad, om bedoelde matten te ont vreemden. Vertoonen van plaatsbiljet. Pieter van Lieshout, een poelier te Beverwijk, liep onlangs door het goe derenbureau van dat station om drie konijnen te brengen aan een conduc teur van den pas uit Uitgeest aange komen trein. Daarna wou hij langs denzelfden weg het station weer ver laten, toen een klerk hem naar zijn plaatsbewijs vroeg. Van Lieshout, die in het bezit is van eene abonnements kaart derde klasse, weigerde die te vertoonen en deswege werd proces verbaal tegen hem opgemaakt en stond hij voor den kantonrechter alhier terecht. De ambtenaar van het CL. M- -jaisehta in rr tof. heden uitspraak doende, ontsloeg hem van rechtsvervolging, op grond dat de wet voorschrijft het op verzoek van den bevoegden beambte vertoo nen van het plaatsbewijs van afge legde reisterwijl gebleken is dat Pieter van Lieshout op dat oogen- blik geen reis had afgelegd. Wordt deze opvatting van den kan tonrechter gedeeld (de ambtenaar van het O. M. zal ervan in hooger beroep komen) dan behoeft feitelijk iemand die met een perronkaartje op een per ron is gekomen, bij het verlaten van het station dat niet te vertoonen, aangezien hij geen reis heeft afgelegd. Bureau van Vraag en Aanbod voor den arbeid. Geopend Woensdag- en Zaterdag avond van 8% tot 9% uur. Lokaal„Doelen", ingang Luiten- Het aantal ingeschreven personen, als zijnde nog zonder werk, bedraagt nog 130, waaronder: Metselaars, opperl., steenbikkers, grondw., zandv., wagenm., houtzager, losse werkl., schilders, machinist, smid, voorslaander, bankw., rijtuig- bankw., ketelm., blikslager, bloemist, tuinm., schoenmakers, zadelm., touw slagers, parapluiemaker, boerenarbei ders, wijnkooperskn., bakker,' kis- tenm., borstelm., kleerm., en katoen drukkers. HH. werkgevers kunnen hunne aanvragen inzenden bij de commissie. J. v. d. WIJDE, Secret. Kneipp -inrichting. Uit goede bron wordt vernomen, dat binnen korten tijd te Zandvoort eene Kneipp-inrichting zal gevestigd worden, aan het hoofd waarvan Dr. Oudschans zal staan, die vroeger te Amsterdam woonachtig was. Diefstal. Na het ontdekken der plegers van de lood- en zinkdiefstallen in Dec. 1893 kwamen te Zandvoort geene nieuwe aangiften totdat in het begin dezer week bij de politie aangifte werd gedaan, dat er van een onbewoond huis een looden pijp van circa 3 M. werd vermist. De daders zijn nog on bekend. Miltvuur. Sloip.Ti is weder een ffeval van van den veehouder Tol is afgemaakt en verbrand. Tot bestuursleden van den Osdorper Binnenpolder zijn gekozen de heeren J. Bark en G. Franzen. Drankwet. Het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging der drank wet is verschenen. In de afdeelingen werd uitvoerig gediscussieerd over de drankwet zelve. Sommigen waren niet ingenomen met het hoofdbeginsel, wettelijke beteugeling van het mis bruik beschouwd als volkszonde. Zij juichten daarom art. 354 strafwetboek toe en schreven daaraan toe, dat open bare dronkenschap zich minder ver toont. De vermindering van het ver bruik houdt veel meer verband met de stoffelijke welvaart van de be volking dan met de werking der drankwet. Andere leden keurden het beginsel der drankwet niet af, maar meenden dat de handhaving te veel te wen- schen overliet. Het groote gevaar is de omvang die de clandestiene ver koop nog steeds heeft, zoowel te Amsterdam en Rotterdam als ten platteland. Een andere grief was gelegen in de vele veroordeelingen, die uit de drank wet voortvloeien. Enkele leden had den vrede met een hoog vergunnings recht, mits het bedrijf van den tap per wederom vrij werd gelaten het recht zou dan als een licentie werken. Al deze beschouwingen werden door anderen weersproken. Sedert de in voering der drankwet is het verbruik per hoofd ongeveer één liter vermin derd en 18000 tapperijen zijn opge ruimd daarbij werkt de wet de werk zaamheid in de hand van vereenigin- gen die bestrijding van het drank misbruik beoogen- Bovendien is de wet nog niet in volle werking. Deze leden waren dan ook tegen het hef fen van een hoog vergunningsrecht met vrijlating der tapperijen het zou gelijk staan met het afschaffen der drankwet. Sommigen wilden ook het maxi mum der straffen verhoogen. Boven al verwachtte men de krachtigste bestrijding van den clandestienen ver koop, van een scherp toezicht. Ten slotte waren er enkelen die alleen heil verwachtten van invoering van een stelsel als in Noorwegen. Efiïl flonlol -nriirrirri-nn-on -ixroT-rl Ar»

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1