Financieele Mededeelingen M Rechtszaken. wetsontwerp zijn opgenomen. Aller eerst verhooging van het vergunnings recht, zoowel wat het maximum al6 wat het minimum betreft; andere leden zouden verhooging voor het recht voor reeds verkregen vergun ningen hoogst onbillijk vinden, daar de koop- en huurprijzen der huizen zich naar hot bedrag van het recht geregeld hebben. Anderen wenschten alleen het maximum te verhoogenwederom anderen alleen tapperijen waar kellne- rinnen werkzaam zijn, wat bestreden werd met de opmerking dat in tal van localiteiten vrouwen bedienen op wier levenswijze niets valt aan te merken en de drankwet ook niet het tegengaan der prostitutie beoogt. Onder verschillende wijzigingen werd ook de wenschelijkheid bepleit om des Zondags alle tapperijen te sluiten. Enkelen wilden dit op Maan dag. Anderen wilden het vergun ningsrecht lager stellen voor lokali teiten waar geen sterken drank ge schonken noch verkocht wordt tus- schen Zaterdagavond en Maandag ochtend. Verscheidene leden wenschten een absoluut verbod van verkoop op lo- tingsdagen of althans, dat uitgemaakt worde dat de burgemeesters de be voegdheid hebben de tapperijen op lotingsdagen te sluiten. In alle afdeelingen werd gesproken over de vraag, wat zal moeten ge schieden op 1 Mei 1901 na het ver strijken van den termijn van art. 266 met aldaar bedoelde vergunning »n. Sommige wenschen alsdan de loo Sende vergunningen te kunnen doen oorloopen, totdat zij komen te verval len door den dood der ouders of door een der bij de wet genoemde oorzaken. Andere leden kozen met kracht partij voor de beslissing welke de regeering voordraagt. In verschillende afdeelingen werd aanbevolen de oplossing te volgen, door den „Volksbond" aan de hand gedaan. Loon en arbeidsduur. Maandag verscheen het algemeen verslag der afdeel ing van den Am- sterdamschen gemeenteraad, betref fende het door de commissie inzake loon en arbeidsduur ontworpen regle ment voor de werklieden en daarmede gelijkgestelden in dienst der gemeente Amsterdam. Aan de algenieene beschouwingen wordt het volgende ontleend „In ééne afdeeling wordt door één lid het voorgestelde reglement pre matuur geacht; immers bij het be staande beperkte kiesrecht hebben de werklieden geen invloed op den gang van zaken en zijn ook in deze aan gelegenheid, van zoo nabij hunne belangen rakende, weder niet gehoord. In eene andere afdeeling wordt eveneens door een der leden gewezen op de klacht der werklieden in dienst der gemeente, dat zij bij de behan deling van dit reglement niet zijn geraadpleegd. Tegenover deze opmerking wordt gewezen op het feit, dat de werklie den noch in het algemeen noch bij de bijzondere takken van dienst ge noegzaam georganiseerd en ontwik keld zijn, om met vrucht eenige voorlichting van hen te mogen ver wachten. Ook wordt door één lid bezwaar gemaakt tegen het ontbreken van eenige bepaling omtrent minimum loon, welke leemte volgens dat lid bij art. 16 zou kunnen worden aan gevuld in dier voege, dat een mini mumloon van ƒ12 worde vastgesteld. Hiertegen wordt door een ander lid opgemerkt, dat, waar het bepalen van een minimum-loon in de bestekken dit niet kan gelden voor de werk lieden in dienst der gemeente zelve, daar de loonen voor deze laatsten telken jare bij de begrooting kunnen worden vastgesteld. Meerdere leden zien bezwaar in het bepalen van een minimum-loon uit hoofde der financieele lasten, daardoor gelegd op de schouders der gemeentp. Een lid betreurt de ontstentenis van eenige berekening omtrent de financieele gevolgen, die de aanne ming van dit arbeidscontract zoo als het is ontworpen voor de ge meentekas zal hebben en enkele leden achten het gewenscht, dat de Raad hieromtrent worde ingelicht vóór hij geroepen wordt tot de beslissing. Naar aanleiding van de in art. 21 onder A, sub 11 genoemde reden tot ontslag, spreekt een der leden zijne verwachting uit, dat daaronder inde eerste plaats zal worden begrepen ^het misbruiken van den naam van God" welke verwachting door meer dere leden wordt gedeeld. Verder geeft nog slechts één ge deelte van het ontwerp aanleiding tot algemeene beschouwingen, nl. het scheidsgerecht; waaromtrent een lid eigenaardige moeielijkheden voorziet, vooral voor de hoofdambtenaren. In eene andere afdeeling wordt de vrees geuit, dat de instelling van een scheidsgerecht afbreuk zal doen aan den eerbied voor het gezag, en het Erestige van B. en W. schade zal jden, indien te eeniger tijd een scheidsgerecht hen in het ongelijk mocht stellen. Hetzelfde lid meent, dat bij den staat en bij groote in- dustrieele licnamen dergelijke scheids gerechten evenmin bestaan, en zou van de commissie inlichtingen wen schen, die het nut en de noodzake lijkheid eener dergelijke arbitrage vol doende in het licht stellen. Een ander lid merkt hiertegen aan, dat bij de HolL IJzeren Spoorweg- Maatschappij, ingeval van vermeend willekeurig ontslag, op scheidsrech terlijke uitspraak beroep kan worden gedaan. Bovendien zijn de voorge stelde bepalingen ontworpen ingevolge opdracht van den Raad, en zal het scheidsgerecht slechts te beslissen hebben of het ontslag zal worden ge geven op grond van de bepalingen, vervat in art. 21 A, of wel op die in art. 21 B vermeld. Op deze verdediging van de instel ling van een scheidsgerecht repli ceert het lid, dat zijne bedenkingen daartegen had ingebracht, dat, al moge het in het ongelijk stellen van B. en W. door de arbiters, al geen onmiddellijke afbreuk doen aan het prestige van het gezag, het scheids gerecht toch is af te keuren, omdat bij het geven van ontslag op onbil lijke gronden de kosten van vergoe ding voor rekening der gemeente komen." makers letterlijk uit de gemeente ge zet Eene aandringende menigte dreef de socialisten voort tot door De Bilt, steeds zingende. Drie politieagenten bewaarden de orde. Een gevaarlijke brug. De brugwachter Klop, belast met de bewaking van de spoorwegbrug bij Zaltbommel bemerkte Dinsdagoch tend dat de laatste pijler van de brug geheel was opengescheurd. Hij nam onmiddellijk de noodige voorzorgs maatregelen om te verhinderen, dat een trein de brug passeerde, en toen de eerste trein uit 's Hertogenbosch de brug naderde, stopte deze, gingen de reizigers te voet over de b ug en vonden zij aan de overzijde een trein waarmede zij de reis konden voort zetten. Aldus geschiedde ook met andere treinen, zoodat de dienst eenige ver traging ondervond. Dank zij de waak zaamheid en het flink optreden van den brugwachter Klop, is alzoo wel licht een ernstig ongeluk voorkomen. Reeds Dinsdag was de gemeenschap hersteld. hebben, begint men in het gerstestroo te werken en, o schrikdaar komen 13 grenadiers met lange staarten te voorschijn, waarvan er 11 krijgsge vangen gemaakt worden. Bij verder onderzoek bleek, dat nog eene geheele familie hare tent in het bedstroo had opgeslagen. Men vond namelijk nog een nest met 6 jonge ratten. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 27 Febr. loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Pi OT>aganda-tocht. Zondag werd door eenige socialis ten uit Utrecht, onder aanvoering van mr. Troelstra, andermaal een tocht gemaakt naar Zeist Tegen 12 uur verzamelden zich buiten Witte- vrouwen zeventig a tachtig man en ééne vrouw, die zich door het slechte weder niet lieten afschrikken om voor de propaganda van het socialisme eenen tocht te ondernemen. Omdat te Zeist zoowel als te Utrecht lokalen geweigerd werden, poogde mr. Troel stra weder op het veld achter den Driest de menigte toe te spreken. Stortbuien en windvlagen beletten niet, dat honderden toestroomden, echter niet om zich te laten overtui gen door den redenaar. Na eenige minuten reeds begon menhet„Wien Nêerlandsch bloed" te zingen en ook andere liederen, die voor de socialis ten nog vrii wat hindfirliiir^ Toestand te Beets. De bewoners der huizen te Beets (Fr.) die wegens den hoogen water stand, door den jongsten storm, moes ten {vluchten, hebben nu allen weer hunne woningen betrokken, maar zij hebben veel waterschade geleden. Door krachtig werken is de straat weg BeesterzwaagOlieboom, waar in zes gaten waren geslagen over eene lengte van 550 M., in zooverre weer hersteld, dat paard en rijtuig er weer kan passeeren, mits stapvoets, want daar de gaten nog niet zijn gedicht, maar wel bij geholpen het rij tuig verkeer hoogst moeilijk, en bij avond onmogelijk. Om de golven van de Zuidertrits die nog geheel blank staat, zooveei mogelijk te breken en daardoor nieu we doorbraak te voorkomen, zijn aan dien kant twee regels palen, op ge ringen afstand van elkander, gesla gen, waaraan planken zijn vastge spijkerd. De tusschenruimte is aan geplempt met aarde. Het water is belangrijk gedaald. De verwoesting "n den straatweg is zóó groot, dat, .Is de weg weer effen is gemaakt, eene nieuwe bestrating onvermijde lijk is. De kosten daarvan moeten bestreden worden uit de gemeente kas van Opsterland, daar de weg een gemeente-eigendom is. Voor de inpoldering van het tweede gedeelte te Beets worden reeds de noodige aanstalten gemaakt. Men hoopt daar mede in dit jaar een aanvang te maken. Onder inpoldering wordt ook de Zuidertrits begrepen, waardoor de straatweg in veilige conditie zal ko men, daar dan de polderdij k het wa ter zal moeten keeren. (U. D.) Cholera. Te Appeltern is een man volgens verklaring van jeenen arts aan cholera overleden. Aand. American-Hotel (Maats. t. expl. van het) 110-112I4 pC't. Bou wonde rnem. „Willemspark ƒ380. Ned. Maats, van Zekerheidst. van ambt.enbeambt. 126 Oblig. Paleis v. Volks vlijt (Uitgest schuld 12 Aand. Bouwm. Schev. (Oranje-Hotel) 71* Oblig. Bouwm. Schev. 75 M Aand. Amsterd.Koffie- Cultuurmaats. 70 Cultuurm. „Ka- joe Enak." 87* ii Cultuurm. „Pe- nampeau". 56 M Cultuurmaatsch. „Pringodani". 194 Koffie- en Kina- Cultuurm. „Pa- gilaran" 10 Landbou w - Mij „Ngoepit". 171 Oblig. Ie Hyp. Westl. Stoomtramweg maatschappij 97 Aand. Ned. Fabr. van Werktuigen en Spoorwegmat. A 65 J) „Eigen Hulp55 afd. Zekerh. van ambt.en beambt. (Vereen.) 102 Oblig. Vereen. totChr. verz. van krankz. en zenuwlijders te Utrecht. 98 Quebec, prov. 102* 5) Aand. Ned. Zee-Verz. Comp. (Tweede) 100 Verzekering-Mij. „Flevo" 39 Een rat in bed. Bij den boer slaapt gewoonlijk de knecht in den paardenstal. Zulk een nachtlogies heeft echter wel eens iets bedenkelijks. De staljongen komt zekeren morgen de woning binnen en zegt, als blijk van wellevendheid, elkeen „goeje mer- gen" doch laat er onmiddellijk o] volgen: „Peer, ich geluif, dat iel dezen nacht ein rat in 't bed geheurdjd hub." Met bezems, gaffels enz. gewapend, de broekspijpen in de sokken, trekt daar de charge niet werd voorafge- gaan door sommatie, onwettig. O. m. op deze gronden spreekt de rechtbank beide beklaagden vrij van het hun ten laste gelegde. Mishandeling met doodeltfken afloop. Een paar krachtig gebouwde'man nen, vischkoopers van beroep, Sjoerd en Jan Rienstra, stonden Dinsdag te Amsterdam terecht, ter zake dat zij te zamen en in vereeniging, in den avond van den 22n Jan. jl. zekeren Jan Wortel hebben aangegrepen en met geweld op den grond geworpen, ten gevolge waarvan deze een sche delbreuk met uitgebreide bloeding in de schedelholte bekwam, waaraan de mishandelde in het Binnengasthuis weinige uren later is overleden. Als deskundigen worden gehoord de doc toren Eberson, Ter Braak, Jacobi en Waller; de beide eerstgenoemdehee- ren verleenden de eerste hulp, ter wijl de beide anderen het lijk schouw den. Hun rapporten kwamen hierin overeen, dat de dood het gevolg was van de schedelbreuk veroorzaakt door een zwaren val. De eerste getuige in deze zaak een bejaard man liep op den be- wusten avond omstreeks half zes op den Voorburgwal, toen hij drieman nen voor zich uit zag loopen, blijk baar met elkander in woordenwisse ling. Een hunner werd door de an deren aangevallen. De man kreeg een slag van den een, werd door den an der tegen een boompje aan het trot toir geduwd en werd ten slotte door beiden aangegrepen en tegen den grond geworpen. De smak weerklonk zoo luid, dat de getuige, onder den uitroep„O God, daar gooien ze dien man dood!" geheel ontsteld het pa piermagazijn van den heer Loeber, voor welk huis de twist plaatsvond, binnenstoof. De magazijnmeester en een knecht, die op het gerucht eener woordenwisseling naar de deur waren gevlogen, hadden ook gezien wat daar buiten gebeurd was, terwijl mede door den zoon van den heer Loeber, die een verdieping hooger aan het raam zat, de vechtpartij was De behandeling van de ?aak van Hillebrand Blom,den amsterdamschen inbreker van beroep, werd Dinsdag door de rechtbank aldaar voortge zet. Op grond van de nader gehoorde getuigen meende 't O. M. dat de hem ten laste gelegde diefstal in een per ceel aan de Haarl. Houttuinen bewe zen was en requireerde het 3 jaar gevangenisstraf. Blon heeft ook nog te ondergaan 3 jaar voor de inbraak bij den heer Avis, op de Wetering schans. De tweede Kerstdag te Amsterdam. De arr.-rechtbank te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak van G. de Schaaf en L. J. J. Geel, beschuldigd op den Tweeden Kerst dag met vereenigde krachten met geweld te hebben gepleegd tegen de politie. In haar vonnis doet de rechtbank uitkomen, dat. hpt. rmfra^on De mishandelde die roerloos op den grond was blijven liggen, werd in het papiermagazijn gedragen door de beide bedienden van den heer Loe ber. De magazijnknecht, die vroeger bij den heer Van Laar in dienst waB geweest, kende de twee beklaagden. „Jelui kunnen wegloopen, als je wilt5/ zei hij tot hen, „maar ik ken je na men55. Daarop bleven de gebroeders Rienstra tot er politie en een bran card gehaald was en gingen gewillig mede naar 5t bureau. Uit het verdere getuigenverhoor blijkt, dat de beide beklaagden in eene naburige tapperij Wortel had den opgewacht en hem aangemaand tot betaling eener kleine schuld, die de verslagene niet wilde voldoen, zeg gende dat hij met den vader der broe ders wel zou afrekenen. De kastelein wilde de beslechting van het geschil in zijn tapperij niet toelaten. Wortel was heengegaan en werd bijna on middellijk door de beide beklaagden gevolgd. Er was echter in de tapperij betrekkelijk zoo weinig voorgevallen, dat men niet vermoedde, dat buiten de twist zou worden voortgezet. Bo vendien, Wortel, noch de beide Rien- stra5s hadden veel gedronken. Als laatste getuige werd de heer Stelling gehoord, fabrikant in lam pen wonende N. Z. Voorburgwal naast den heer Loeber. De verslagene was bij hem jaren lang in dienst ge weest en stond bij hem aangeschre-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2