Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Wetgevende Macht. Afloop der veiling Burgerlijke Stand. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en re- quireerde tegen ieder der beklaagden een jaar gevangenisstraf. Op verzoek van den verdediger mr. Moltzer, die eerst enkele dagen geleden door de beklaagden tot hun raadsman werd gekozen en dus wei nig tijd had gehad de processtukken te bestudeeren, werd de verdere be handeling dezer zaak uitgesteld tot 15 Maart a. s., des namiddags te 1 uur. Opnieuw worden in Londen ge ruchten verspreid, dat Gladstone voornemens zou zijn als engelsch eerste-minister af te treden. Lord Rosebery wordt als zijn opvolger ge noemd. Een agent van Reuter is Dinsdagochtend bij Gladstone aan huis een onderzoek gaan instellen. Het eenige antwoord, dat hij ontving was dat tot die geruchten geen recht was gegeven. Volgens nadere berich ten uit goede bron, moet het gerucht onwaar zijn, dat wellicht zijn oorsprong hierin heeft gevonden, dat er sprake van is, dat lord Rosebery Gladstone eenigen tijd zal vervangen, die eene operatie aan de oogen moet onder gaan wegens beginnende grauwe staar, waardoor hij volkomen rust zou moeten nemen. De duitsche Rijksdag zette Dins dag het debat over het handelstrac- taat met Rusland voort. Kardorff, van de rijkspartij, bestreed het trac- taat als oeconomisch schadelijk. Ca- nrivi daarentegen betoogde de nood zakelijkheid er van op politieke en oeconomische gronden, en verklaarde tegenover het in de pers geuite ver langen naar zijn aftreden, dat hij op zijnen post zou blijven zoolang het den keizer behaagde en zijne krach- f ten het hem toelieten. De regeering I (zeide hij) had door de politiek van I het tractaat Duitschland's aanzien I verhoogd. Naar militairen roem stre ven wij niet. Wij haken slechts naar den roem, het werk der beschaving I te helpen volbrengen, een vreedzaam samenleven der volkeren te verge makkelijken, en Europa's krachten zich te doen aaneensluiten voor eene toekomst, in welke het misschien noodig zal zijn, in het belang eener groote en gemeenschappelijke staat huishoudkunde een grooter Staten- complex te omvatten. Het door Bis marck in 1878 als dringend gewenscht aangeduide sluiten van een handels- tractaat met Rusland had thans plaats gehad. De antisemiet König en de conservatief Lutz bestreden nog het tractaat terwijl de nationaal- liberaal Bennigsen het bepleitte. Heden is het debat voortgezet, De fransche senaat heeft met 189 tegen 32 stemmen het ontwerp tot vaststelling van het recht op granen op 7 francs in zijn geheel aange nomen. De laatste berichten over den op stand in Brazilië luiden niet gunstig voor de opstandelingen. Volgens de New-York.. Herald is het stoomschip Jupiter der opstandelingen door de jbatterijen van Nichteroy inden grond [geboord, waarbij de geheele beman ning den dood in de golven vond. iAlsof dit bericht, natuurlijk indien het waarheid bevat, nog niet ernstig [genoeg is, zoo wordt tevens gemeld, [dat op het stoomschip Venus der op standelingen eene ontploffing heeft plaats gehad, waarbij de komman- dant, twee officieren en dertig matro zen gedood en een vijftigtal gekwetst zijn. Volgens berichten uit Washington heeft, gelijk de verwachting was, de vergadering der democratische partij geene verademing gebracht. Cleveland zoo ontevreden over den gang van zaken in Senaat en Lagerhuis, zoo in strijd met zijne adviezen, hij Washington verlaten heeft, om in Noord-Carolina eenige dagen te nemen. Telefoons zonder draad leiding In Engeland worden proeven ge- met een telefoon zonder draad- eiding. Dicht bij Cardiff liggen twee iilanden, waarvan het eene twee en iet andere een engelsche mijl van vasteland is verwijderd. De proe ren om van de eilanden zonder draad- eiding door het water naar het vas- eland te telefoneeren, gelukten vol- Lomen. Men beproefde op dezelfde aanier van een dezer eilanden naar jazernoch, (welke afstand ruim 5 Engelsche mijlen bedraagt) te tele- doch men kon op dien af tand de woorden niet meer ver- taan. Mond- en klauwzeer. j De invoer in Frankrijk ]en de door- oer over de fransche grenzen van aderen, komende uit België, is ver- pden tengevolge van het aldaar ©erschende mond- en klauwzeer. Runderen, komende uit landen, in transito door België, zullen in Frank rijk alleen toegelaten worden, indien de doorvoer geschiedt langs den spoor weg in door de Nederlandsche douane geplombeerde wagens. Het verbod van invoer in Frank rijk van schapen, geiten en varkens uit België en Nederland blijft van kracht. Anarchisten. De fransche politie houdt zich over tuigd dat de anarchist Meunier de Eersoon is, die de bommen gelegd ad in de woning der Rue Saint- Jacques en in de Rue du Faubourg Saint-Martin, te Parijs en die onder den naam van Rabardy aan twee commissarissen van politie eenen brief geschreven heeft, onder verklaring dat hij zelfmoord ging plegen en hun verzocht in de door hem aangewezen kamers te komen om de noodige, in de brieven aangeduide, voorzieningen te treffen. De politie laat het niet aan nasporingen ontbreken om hem in handen te krijgen; maar tot nu toe is alles vruchteloos geweest. Meunier was een vertrouwd vriend van Ravachol. Maandag voormiddag zijn te Parijs weder zeven anarchisten gearresteerd. Er zijn vele papieren en verscheidene vlugschriften in hunne woning ge vonden en in beslag genomen. De procureur-generaal te Parijs heeft besloten de personen, die de kwajongensstreken uithalen, door zoo genaamde of valsche bommen hier en daar neer te leggen dat ver achtelijk spelletje met de justitie of het laboratorium houdt maar niet op ten strengste te vervolgen, zoo zij ontdekt worden. Daar verscheidene personen voort durend dreigbrieven ontvangen van anarchisten, zoo worden hunne iwo- ningen door de politie nauwlettend bewaakt. Er is een helsche machine gevon den in de rue des Abbesses. De con cierge van het gebouw ontdekte de bom nog bijtijds om de lont uit te maken en daardoor eene ontplof fing te voorkomen. Men vermoedt, dat de anarchist zich in het adres heeft vergist en dat de bom bestemd was voor het huis daarnaast, waarin de heer Brun woont, die een der ge zworenen was in het proces-Vaillant. Te Béthune is zekere Jules Ver- rache gevangen genomen. Hij wordt verdacht de bom, eene gevaarlijke, waarvan wij reeds vroeger gewag maakten, gelegd te hebben voor de woning van den voorzitter der recht bank. Daar in den nacht van 25 op 26 dezer verscheidene schildwachten in de forten te Toulon aangevallen wer den, heeft de commandant van het vijftiende legerkorps hun scherpe pa tronen laten uitdeelen. Ontploffing te Pisa. Zondag werd in den schouwburg te Pisa tijdens de voorste'ling van Verdi's Otello een scherpe (patroon door een venster van achter hettoo- neel binnen geworpen. Er volgde een hevige ontploffing, waardoor verscheidene ruiten spron gen. De orkest-directeur bewaarde eene merkwaardige tegenwoordigheid van geest en liet de konings- en de Garibaldi-hymne spelen. Hierdoor bemerkte het publiek niets van den kwaadwilligen toeleg maar dacht, dat een effect bij het slottableau bedoeld werd. Een paniek werd alzoo voorkomen. De Engelschen ia West Afrika. Het bericht van de ernstige ne derlaag, welke de Engelschen in Se- negambië geleden hebben, wordt in allen deele bevestigd. Er was een expeditie van 220 mariniers, onder bevel van kapt. Gamble, uitgerukt tegen het negerhoofd Fodi-Silah, om een einde te maken aan zijn her haalde invallen op Britsch gebied. Nadat de expeditie twee versterkte dorpen had ingenomen en verwoest, wilde zij naar het strand terugkeeren om zich in de booten in te schepen. Dicht bij het strand werd zij in een hinderlaag overvallende inland- sche dragers, verschrikt door het hevige geweervuur, gingen op de vlucht, waardoor een groote voorraad ammunitie in handen van den vij and viel. De Engelschen trachtten nog stand te houden, maar moesten het ten slotte opgeven, met verlies van 13 dooden, waaronder 3 officieren en een vijftigtal gewonden. Zoodra het nieuws van de nederlaag bekend werd, ging de Alecto, behoo- rende tot het eskader der Westkust van Afrika, naar het tooneel van den strijd en poogde troepen aan land te zetten, maar ook deze werden afge slagen. De Alecto keerde toen naar Bathurst terug men wacht nu ver sterkingen af om een bloedige „re vanche" te nemen op de inboorlin gen. Fodi-Silah is een Mohammedaansch hoofd in het Hinterland van Ba thurst; reeds herhaaldelijk heeft hij stammen, onder Britsch protectoraat staande, aangevallen, Twee jaar ge leden werd er reeds een expeditie tegen hem afgezonden. Zijn voor naamste vesting was toen de stad Foniatabar, die na een hardnekkig gevecht door de Britsche troepen werd ingenomen en verwoest. Fodi- Silah ontsnapte op Fransch gebied langzamerhand verzamelde hij zijne strijdkrachten weer, en toen hij zich sterk genoeg gevoelde, nam hij op nieuw een dreigende houding aan tegen de Britsche onderdanen aan de Gambia. Hij zond zelfs een bood schap naar Bathurst, dat hij de plaat sen binnen den Engelschen kring van invloed zou aanvallen, en dan Bathurst zelf wilde aantasten. Men zal nu de troepen van het West-Indiaregiment, die onlangs van de expeditie tegen de Sofa's zijn te ruggekeerd en zich nu te Freetown bevinden, tegen Fodi-Silah uitzenden om met hem afgte rekenen, en zoo mogelijk voor goed onschadelijk te maken. Koude. In de Ver. Staten heerscht hevige koude. Sneeuwstormen zijn in alle staten voorgekomen. Volgens een be richt uit New-York aan de Ind. Beige zijn eenige personen van |koude om gekomen- Voor den inhoud deze.r rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Drie vragen. Mijnheer de Redacteur. De gewoonte, om allerhande bonds of clubs op te richten neemt tegen woordig sterk toe. Velen werken in het algemeen belang, maar enkele kunnen toch ook wel eens dwaas zijn. Voor eenigen tijd geleden, richtte men er in Londen een zeer eigenaardige op namentlijk een: „Speak no evil society". In onze taal zou dezelve den naam dragen van„Spreek-geen- kwaad-maatschappij". De leden nu dier vereeniging nemen op zich, om voor zichzelvcn eerst drie vragen te beantwoorden eer ze kwaad van iemand spreken. En welke zijn die drie vragen? Deze Is het waar? Is het goed, dat ik het zeg Is het noodig Wanneer de leden nu maar hunne verplichtingen stipt nakomen, dan geloof ik dat een zoodanige j maat schappij zeer veel in het algemeen belang bijdraagt. Maar ook zonder zulk eene maatschappij op te richten zou het zeker niet kwaad zijn, als ieder mensch, voor hij kwaad van anderen sprak, zichzelven die drie vragen eens deed en er eerlijk antwoord op gaf. Ik denk zoo, dat er dan minder kwaad zou gesproken worden, en dat men nog den tijd zou beleven, dat men in de üieuwe woor denboeken lezen konLaster, ver ouderd thans onbekend woord. U mijnheer de R. mijn dank be tuigende bij voorbaat voor de plaat sing dezer A. Z. Mijnheer de Redacteur! Zij het mij vergund met een paar woorden ,.ook een Willem" van ant woord te dienen. Inderdaad zeg ik hem dank voor de aandachtige lezing van mijn stuk. Hij heeft daardoor getoond dat hij belang stelt in het sociale vraagstuk en niet zooale zoo- velen daaromtrent onverschillig is. In de 2e plaats bericht ik den ge- achten schrijver, dat wij nooit het huis van Oranje fanatiek zullen ver eeren, maar dat altijd zullen lief heb ben, om hetgeen het voor Nederland gedaan heeft. Een iedereen, die de geschiedenis van zijn vaderland kent, weet hoe de Oranje's steeds getoond hebben hun goed en bloed voor Ne derland veil te hebben. Het zal te bezien zijn, of zij, die zoozeer hun vijandschap tegen Oranje betoonen, wanneer zij eens zoo be- leedigd en miskend waren als vaak de Oranje's, of zij dan nog genegen zouden zijn om hen, die hen belee- digd hadden, uit den nood te redden. De Oranje's dat doende gaven blijk, dat zij kwaad met goed vergelden wilden, dat zij een edel hart bezaten. Verder vraagt „ook een Willem" of het een leugen is, dat Staat en Kerk er steeds op uit zijn om het proletariaat te laten sluimeren in de dommeling, waarin het reeds eeuwen heeft gelegen enz. Hierover gaat het eigenlijk niet, toch wensch ik dit te zeggende vraag of iets een leugen is, beantwoord ik niet gaarne. Een stelling uit te spreken, die niet te bewijzen en dan een ander uit te dagen, het bewijs te leveren, dat zijne stelling onwaar is, leidt tot geen vruchtbaar debat! Trouwens het woord „staat en kerk" wordt vaak zoo gedachteloos uitgesproken, dat als wij elkander voor het eerst ontmoeten, wel eerst mag worden uitgemaakt, welke ver klaring wij beiden, vooral aan het woord „kerk" geven. Dat er mis standen zijn in onze maatschappij, zeker de Oranjebond van Orde gevoelt het, en wie eenigszins bekend is met de sociale nooden en behoeften van ons volk, gevoelt het niet Die dat niet gevoelt heeft geen hart. Wij verwachten geen heil tot ver betering van maatschappelijke toe standen van den Oranjebond van Orde, alléénmaar van elk een, die het goede van het volk zoekt. En juist omdat de Oranjebond van Orde dat doet, daarom moet men zich bij dien Bond aansluiten. De Oranjebond van Orde steekt de handen uit de mouw, en doet niet als zoovelen, die, o zoo diep het lot van den werkman beklagen, maar niets doen om het te verbeteren. De schrijver verhaalde ons in zijn stuk iets van een hardvochtigen huis baas hetgeen dien man deed draagt onze afkeuring weg.Ook zulken moe ten verbeterd worden, waarom J de Oranjebond v. Orde de geest der ver broedering wil aankweeken. Zulke toestanden moeten onmoge lijk gemaakt worden. De Oranjebond wil door heideontginning den arbei ders ruime en gezonde woningen ver schaffen, die volgens de circulaire in zake heideontginning, reeds dade lijk hun eigendom worden. Dat zijn daden. Laten zij, die zoo met verachting over een „Oranjebond van Orde" spreken, eerst eens doen, wat dien Bond heeft gedaan, nu hij pas één jaar bestaat, dan zullen we eens verder praten. Niet te vergeefs heeft de Oranje bond van Orde in zijne statuten ge plaatst „dat hij zal trachten oecono mische en maatschappelijke toestan den te verbeteren." De 19 huizen, die daar weldra op het Hofveld te Apel doorn gereed zullen zijn, getuigen hiervan. Wij zeggen „de Oranjebond wil trachten'''. Laat „ook een Willem" maar met deze uitdrukking spotten. Wij zullen het blijven zeggen, daar het al heel pedant zou klinken, wan neer wij zeiden ,,wij zullen enz." j Bescheiden is het optreden v. d. Oranjebond v. Orde. Hij doet niet als de fcoc. dem. Bond. Die zegt „wij zullen enz." Het zal echter de vraag zijn, wie het meeste doet. Hij, die zegt „wij trachten", of die zegt „wij zullen." Een Bond, die pas één jaar bestaat, kan nog niet zooveel uitrichten, dat alles, als 't ware door een tooverslag, zal verbeterd worden. Langzaam zal de Oranjebond voorwaarts streven, zal zich niet laten weerhouden door praatjes van anderen, maar stil zijn gang gaan, steun zoekende in de spreuk „Eendracht maakt macht." Wanneer er samenwerking heerscht tusschen de verschillende standen der maatschappij, zullen vele misstanden verdwijnen. Juist de wederzijdsche haat, tusschen hoogeren en lageren, kweekt misstan den aan Passé dan iedereen het „Herzie u zei ven", toe, dan zal het blijken, dat er nog wel eene geleidelijke oplossing van het sociale vraagstuk moge lijk is Hiermede eindig ik, om niet te veel plaatsruimte van u te vragen. Haarlem 20 Febr. '92 Hoogachtend U Ed. dw. dn. WILLEM F. BEEREMANS. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 28 Februari. Per telegraaf. Kiesrecht. De heer Levyvoorstander der grond gedachte van het ontwerp, verdedigde het regeeringsartikel na aanneming van art. 3 vooral (ten aanzien der uit sluiting van onwaardigen en van het eischen der schriftelijke aanvrage. Over het amendement Mackay, waarin hem de verlenging van den woning- duur toelacht, wacht hij de zienswijze der Reg. af. De heer E. Smidt verklaarde zich in hoofdzaak voor het regeeringsarti kel dat echter strenger moet waken tegen toelating als kiezers vanjopgezon- denen naar rijkswerkinrichtingen kort voor af na hunne plaatsing in die gestichten en door een over gangsbepaling zou kunnen letten op hen, die onmachtig zijn belasting te betalen. De heer Kerdijk prees de toenade ringsgezindheid der regeering en ver wonderde zich over de volhardende oppositie van de heer Van Houten en anderen. Spr. acht overeenstemming op het amendement-Mackay mogelijk mits het denkbeeld van belastingcensus daaruit worde verwijderd en aan den woningduur niet te hooge eischen worden gesteld, bestreed voorts ge lijkstelling van geneeskundige hulp met onderstand (amend>Roëll). De heer Reekers blijft het verband tusschen de artt. 3 en 4 volhouden en zijne teleurstelling uiten over de onvoldoende uitwerking in art. 4 van het beginsel van art. 3, dat de bewoning binnen een zekeren tijd de gegoedheid zou aanwijzen. Dit bestrijdt hij stellig met een be roep op de ondervinding der Vin- centius-vereeniging. De uitsluiting van veroordeelde bedelaars acht hij onbeteekenend. Daardoor worden de „gezeten" bedelaars toch niet getrof fen. Uitsluiting van de dronkaards acht hij ongrondwettig en de eisch van belastingbetaling evenzeer, tenzij deze gewijzigd wordt in den zin door den heer Mackay bedoeld. De heer A. Van Dedem bestreed art. 4 als ongrondwettig en in strijd met art. 3. Bovendien vindt hij het in hoogen mate onrechtvaardig daar de gezinshoofden worden achterge steld bij ongehuwden. Z. i. moet art. 4 positieve bewijzen bevatten en moeten de uitsluitingen verhuizen naar art. 5. De heer De Beaufort (Amsterdam) bleef volhouden dat art. 4 niet vol doet aan art. 3 en volstrekt niet de voorziening in eigen onderhoud van niet-betalenden bewijst. De heer de Beaufort (Amsterdam) drong er«.op aan| alsnog het ;ontwerp te wijzigen in den zin van belasting betaling en daarnaast de ver- eischten van woning, eigendom of diploma. Dan zou het ontwerp zeker de meerderheid vinden. De heer Hartogh bestreed de uit sluiting van veroordeelden tot boven een straftijd van 4 jaar. gehouden in De Gouden Leeuwop Woensdag 28 Februari 1894. No. 1. Eene Huismanswoning met Wei- of Hooiland, gelegen aan den Kerkweg onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude. j 4725, P. van der Stad. No. 2. Een perceel Wei- of Hooi land, achter het voorgaande, 4325, J. P. Dijkzeul. No. 3. Twee perceelen als voren, gelegen als voren, 4500, H. C. Tom- bergh qq. No. 4. Een perceel als voren, gele gen als voren. No. 5. Een perceel als voren, gele gen als voren. No. 4 en 5 te zamen ƒ6162, J. J. Petri. No. 6. Twee perceelen als voren, gelegen als voren, ƒ2500, Joh. ter Hoffsteede qq. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op .Donderdag 1 Maart 1894, des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium. J. S. Bach. 2. AdagioC. Merkel 3. Sonate No. 6. Mendelssohn. a. Koraalvariatiën. b. Fuga. c. Finale, Andante. aAbendlied. R. Schumann Melodie. Guilmant. 5. Inleiding en Yariatiën. Aangeboden betrekkingenin Nederland. 1. Mantelj. R, K. goh. op hoogte v. vak. 2. Juff. R. K. v. h. kl. manuf. vak ext. ongcV; 20 j, m. vak bek. en won. te Amit. midd d. si. aal. f200. 8. Koftiejuff. teg 1 Mei in gr hoteltoAm&t. vooral goede ge*, aanm. pers. 4. Fats degeL huish. P. G. v. kl. gez m. g. get. briev. m. portr. 5. Bekw. energ. jongm. voor ged. lelfst, ba- werk, d. corresp. in mod. tal. op ingenieurik. m techn, keon. v. msch. en a&nverw. vakken liefst ra. wetensch. en prakt.opleid. bok.m, rechtl. teek. stsnogr en type writ soil. m. roll, leveasl. en ref. 6 Boekh. geh. op hoogte v. ital. boekh. v. d. eerst tijd t geh. bij na. werk. lal.v. eenige uren p. week opg. v. ref. en tal. 7. Degel, opricht, bek. m. fabr. bon ven teek. terst. 8. Kellner of jongm. teg. Mei eenigsz. op h. m. hotel-restaur, teg. gen. v. inw. kost en 11. sal. vooral m deugd. bew. v. eorl. 9. Goed bankw. tev. draaier m. g. get. terst. Ondertrouwd: 28 Febr. H. v. Cittert eu G. d. Ridder. - P. J. Luiting en J. Ott- A. Beekman en A. van Poorten, - J. v. d. Velden en J. B. Petri. Getrouwd: M. Roeske en J. G Pieper. - J. E. Lijnzaat en A. Steen- kist. - P. C. Holleman en P. T. v. Egmond. C. Rnis en C. Schipper. - A. A. P. Grandia en C. v. Andel. - P. Metselaar en L. I. v. Veldhuijsen. Bevallen: 26 Febr. C. W. Pauw Mekern d. 27. G. Mensink—van Hulst d. - T. v. d. PuttenMulder z. - E. Niemanv. Rixel z. Overleden: 27 Febr. H. Oude Wesselink 25 j. Kinderh.singel. - E. Drever 7 md. d. Witstr. - M. BosBe- laar 21 md. d. Clercqatr.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3