NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang Vrijdag 2 Maart 1894. No. 3271. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank „Weldadigheid naar Vermagen." Letteren en Knnst. BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 L Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine HoutstraatHaarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3l6is Faubourg Montmartre. Haarlem1 Maart. 1894. Bij koninklijk besluit van 28 Febr. j.l. is aan den plaatsvervangenden districts-veearts J. H. van Oijen, al hier, de titel toegevoegd van gouver- nements-keur mees ter van vee en is hij als zoodanig belast met de visi tatie van vee te Amsterdam, Velzen en Helder,- vóór de inlading in een schip naar bet buitenland bestemd. „Burgerplicht". BBij kon. besluit van 20 Febr. jl., No 44, zijn de statuten van de Neu trale kiesvereeniging „Burgerplicht" alhier goedgekeurd en is de vereeni- ging derhalve als rechtspersoon er kend, na opname harer statuten in de Staatscourant. Stedelijk Museum P?, Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis alhier, is in de maand Februari jl. bezocht door 71 personen tegen beta ling en door 218 personen zonder be taling. Te 'sGravenhage is Woensdag ge slaagd voor het examen nuttige hand werken mej. J. K wakera aak alhier. Ter gelegenheid, dat de heer F. Allan, sedert 30 jaar leeraar aan de voor onderwijzers Woensdag afscheid van zijne en collega's nam, werd hij hartelijke bewoordingen door den heerP. H. van der Ley, directeur, der instelling toegesproken, terwijl zijne hem een lied toezongen. 1 Maart j.l. is alhier opgericht ie gymnastiekvereeniging „Excelsior". Meningsavonden worden tweemaal week gehouden onder leiding van heer A. J. Meijerink. Het bestuur uit de heeren C. D. Gaaien, (resident; L. T. J. Tollenaar, secre- aris P. J. Vermeulen, penningmees- er en Pleijte, commissaris. Concert. Madame Cognault, de bekende zan- :eres die in het vorige winterseizoen lid van het fransche opera-gezel- zoowel te 's Gravenhage als grooten bijval mocht verwer en, zal zich hier ter stede als con- ertzangeres doen hooren op Donder- lag 8 Maart a.s. dit concert zullen bovendien en de heer Henri Bosmans, solo-vio loncellist te Amsterdam. Het concert zal worden gegeven in den schouwburg. Een slimme oplichter. Eenigen tijd geleden verhaalden wij hoe twee advokaten te dezer stede de dupe waren geworden van een loozen oplichter die eerst den een en daarna den ander tot zijn raadsman had gekozen in zake eene gefingeerde boedelscheiding en daar na enkele guldens van hen had ge leend als reisgeld. Deze man stond heden voor de Arrondissements-Rechtbank terecht. Pieter Johannes Coppens, 23 iaar, smid van beroep, kwam den llden December van het vorige jaar bij den advocaat Mr. W. van Hulst alhier en gaf voor te zijn Antonius van Osch, banketbakker te Halfweg. Zijne pas gestorven ouders hadden hem en zijn broer Willem een erfenis na gelaten, bestaande uit arbeiderswonin gen en een boerenhofstede,die.'door zijn broeder bewoond werd. De nalaten schap had een totaal waarde van ƒ6377. Wegens oneenigheid met zijn broer kwam hij nu den rechtskundi gen bijstand van Mr. Van Hulst inroepen, ten einde tot eene boedel scheiding te geraken. Dit verhaalvoorgedragen met aplombwas gansch niet onaanne melijk en Mr. Van Hulst aarzelde dan ook niet om toen de gewaande Van Osch verklaarde dat hij geen geld had en naar zijn meisje wilde gaan, die bij Loosduinen woonde, hem ƒ2.te leenen, die den vol genden dag per postwissel zouden worden geretourneerd. Maar de postwissel bleef uit. Den 22sten vervoegde zich Coppens bij Mr. C. J. Prins alhier en dischte de zen hetzelfde verhaal op, zich nu echter noemende Johannes van der Lee-Lamers. Mr. Prins gaf hem op zijn verzoek 3 reisgeld. Tegenover de verklaringen van deze beide jgetuigen aarzelt de be klaagde Coppens niet, om de feiten te erkennen. Hij heeft in de laatste maanden (wijselijk heeft men hem nü in bewaring genomen) dezelfde oplichterij gepleegd ten nadeele van advocaten in Alkmaar, Leiden en den Haag en de sub. off. van just. Mr. Joh. P. van Outeren, de feiten qua- lificeerend als ernstige misdrijven, re- quireert zijne veroordeeling tot ge vangenisstraf van vier maanden. De Rechtbank, -uitspraak een horloge ontstal aan iemand die in zijn wachthuisje aan den spoor weg vertoefd had, veroordeelde hem tot 1 maand gevangenisstraf. Weldadigheid Daar Vermogen. Maandelijksch overzicht der uit gaven. Aan behoeftigen werd na onder zoek uitgereikt Aan brood en levensmiddelen Nov. '93 ƒ379.62, Dec. '93 420.70, Jan. '94 727.91V, Febr. '94 696.68. To taal van 1 Nov. 1893 tot 28 Febr. 1894 2224.92. Aan brandstoffen Nov. '93 22.29%, Dec. '93 ƒ191.31, Jan. '94 *137.11^, Febr. '94 88.78^. Totaal van 1 Nov. 1893 tot 28 Febr. 1894 439.5Q&. Aan ligging en kleeding Nov. '93 ƒ39.10, Dec. '93 62.62JS, Jan. '94 96.27^, Febr. '94 89.85. Totaal van 1 Nov. 1893 tot 28 Febr. 1894 287.85. In geld Nov. '93 784.27%, Dec. '93 847.17^, Jan. '94 1065.46, Febr.'94 1259.55. Totaal van 1 Nov. 1893 tot 28 Febr. 1894 3956.46. Voor werkverschaffing Jan. '94 300.00. Totaal ƒ300.00. Totaalin Nov. '93 1225.29, Dec. '93 1521.81%, Jan. '94 f 2326.76^, Febr. '94 2134.86^. Totaal van 1 Nov. 1893 tot 28 Febr. 1894 f 7208.7354. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleedingstukken, wollen dekens, enz. uitgereikt. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 1 Maart hebben zich de volgende personen aangemeld 16 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 4 voor naaister, 2 voor grond werker, 5 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 2 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaaude aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den hij den administrateur, bureau Een 8trooper. Jan Geijlvoet, een berucht strooper in de Haarlemmermeer, die deswege 17 veroordeelingen van 6 dagen ieder moet ondergaan, is thans in hechte nis genomen wegens het stelen van een 20-tal kippen. Hij is naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. Een mimo-drama. Woensdagavond is in de „Opéra Comique" te Parijs voor de eerste maal opgevoerd een mimo-drama met begeleiding van muziek, dus eene opera zonder woorden. Deze is ge titeld „Fides" en is eene opeenvol ging van vijf en zeventig met elkaar samenhangende levende standen. Het stuk speelt in keizer Nero's tijd. In het gevangenhok van het ren- park wacht een jong meisje, Fides, den marteldood, die zoo straks ook aan haren vader en hare geloofge- nooten voltrokken wordt. Hyphax, de bewaker komt op, maakt hare handboeien los geeft haar een stuk hard brood. Fides, denkende aan het Heilig Avondmaal, wil dat brood deelen met den beul, en deze on danks zichzelven is getroffen door zooveel zachtheid. Daar gaan achter het tooneel de veroordeelde Christe nen naar den brandstapel, begeleid door wachters en soldaten. Fides ziet haar ouden vader wegvoeren, knielt neder en ontvangt zijn zegen. Nieuwe verbazing van den hart- vochtigen Hypax, die begint te twij felen aan zich zeiven tegenover dit onbekende schouwspel. Maar hij ver mant zich, wil Fides opnieuw in boeien slaan, en haar geeselen, nu zij in godsdienstige vervoering voor zich uitstaart. Fides ontbloot haren schouder voor den geeselstriem, maar Hyphax wordt daardoor ontwapend, en laat zijn geesels uit zijn handen vallen, terwijl hij voor Fides nederknielt. Hij is buiten zich zeiven van bewonde ring, en maakt het teeken van het kruis evenals Fides, die hem als be keerd tot het Christendom overeind heft. Hyphax wil de andere veroor deelde Christenen nu verlossen uit hun nood, en in weerwil van Fides' wederstand snelt hij naar het ren- perk, waar hij den ouden vader aan den brandstapel ontrukt. Het volk vol razernij eischt den dood der Christenen, en Fides zelve gaat op naar de strafplaats met een laatsten De partij van „Fides" is vervuld door mej. Laus van de groote opera, die van „Hyphax" door den Italiaan Rossi, pantomimist, die zelf het li bretto heeft gemaakt. Uit de Staatcourant. Bij kon. besl. zijn de drie hieron der vermelde opper- en hoofdofficie ren op pensioen gesteld, en is den generaal-majoor H. F. Alings, Harer Majesteits dank betuigd voor de goe de en trouwe diensten, door hem aan den lande en aan het leger be wezen H. F. Alings, (op aanvrage) generaal-majoor van den grooten staf inspecteur van het militair onderwijs. 2700M. J. Soutendam, kolonel, commandant van het le regiment vestingartillerie, ƒ2100; J. H. Vranc- ken, kolonel, commandant van het 2e regiment vesting-artillerie, ƒ2100. Bij koninklijk besluit zijn benoemd: bij den grooten staf, tot inspecteur van het militair onderwijs, de kol. G. F. W. Borel, gouverneur der Ko ninklijke Militaire Academie; tot goeverneur der Koninklijke Militaire Academie, tevens belast met de functieën van eerste-officier bij die inrichting, de luit.-kol. C. L. van Pesch, van den staf der artille rie, hoofd der constructie-werkplaat- sen bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot com mandant der vest.-art., de kol. L. J. Risseeuw, commandant van het 3e reg. vest.-art. tot luit.-kol., de maj. L. Zegers Veeckens, van dien staf, toegevoegd aan den directeur der artillerie-in richtingen tot majoor, hoofd der constructie werkplaatsen, de kapt. O. A. van Mannen, bij dien staf, werkzaam bij de geschutgieterij tot maj. dir der art.-schietschool, de kapt. S. A. Bisschop, van het le reg. vest.-art. bij het le reg. veld.-art., tot kol. commandant van het korps, de luit.- kol. J. G. F. van Houtum, thans be last met het bevel over het korps bij het 2e reg. veld-artillerie tot luit.-kol. de maj. W. H. Bierman van het korps bij het 3e reg. veld.-art.. tot luit.- kol., de maj. J. van Lelijveld, en tot le-luit., de 2e-luit. A. L. van Aftelen van Saemsfoort, beiden van het korps, laatstgen. gedet. bij de rij- en hoef- smidschool

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1