A. Scheltu8, thans commandant van het 4e reg. vest.-art., uit welk bevel hij, in verband daarmede, eervol wordt ontheven tot kapitein, de le luit W. J. H. de Veer, van het 3e reg. veld-artil- lerie Bij het 2e reg. vesting-art., tot commandant van het korps, de kolo nel C. L. W. Moorrees. thans le-of- ficier bij de Koninklijke Militaire Academie, uit welke betrekking hij, in verband daarmede eervol wordt ontheven tot kapitein, de le luit. H. Kem- Ï>er, van het 3e regiment veld-artil- erie bij het 3e reg. vesting-art. tot com mandant van het korps, de luit.-ko lonel H. W. Alma, van den staf van het wapen, directeur der artillerie- schietschool tot kapitein, de le luit. A. van Dooruinck, van het 3e reg. veld.-art. bij het 4e reg. vesting-art., tot ko lonel, commandant van het korps, de luit.-kolonel P. J. In de Betou van het korps tot majoor, de kapitein S. O. van der Straaten,, van het le reg. veld artillerie bij de instructie-compagnie, tot eerste-luit., de tweede luit. J: E. Krieger, van die compagniebij het korps torpedisten, tot eerste-luit., de tweede-luit.-adjudant J. R. L. Collette van het korps. Verkiezing Eerste Kamer De Prov. Staten Gelderland hebben Woensdag tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid der Tweede Kamer. De gekozene be kwam 32 stemmen, terwijl er 25 wer den uitgebracht op den heer mr. J. E. H. baron van Nagell van Ampsen, oud-lid der Eerste Kamer. Amendement kieswet. De heeren Viruly Verbrugge en De Kanter hebben thans hun amen dement op art. 4 van het kiesrecht- ontwerp in gewijzigden vorm voor gesteld. De uitsluiting van het kiesrecht wegens ordeverstoring in dronken schap en wegens herhaalde veroor deeling tengevolge van dronkenschap is nl. als afzonderlijke bepaling ach ter de vierde alinea voorgesteld, on afhankelijk van de uitsluiting ten gevolge van veroordeeling wegens bedelarij enz. Neerbosch. Met instemming zal zeker verm- men worden dat de heer Van 't Lin- denhout de verbeteringen, waarop in het verslag der commissie gewezen wordt, zoo spoedig mogelijk tot stand zal brengen, zoodra de noodige gelden daarvoor inkomen. Van Jt verslag zelve deelt de heer 't L. alléén den brief mede, door mr. Korthals Altes als zijn raadsman hem toegezonden op zijne vraag of een vervolging der lasteraars ge wen scht was. De brief is als bijlage door de commissie bij baar rapport gevoegd. Mr. Korthals Altes meende op den volgenden grond een vervolging te ontraden „Indien de personen, die deze mee ning (dat n. 1. eene vervolging diende te worden ingesteld) deelen, beter be kend waren met de wijze waarop de lasterprocedure hier te lande geregeld is en berecht wordt, zij zouden zich er voor wachten op een dergelijken stap aan te dringen en het beweren te.durven uiten, dat gij 't aan u zelf te wijten zoudt hebben, wanneer door het nalaten van de indiening eener "WonVlt Vio4 ebrachte beschuldigingen ging ge- Looven." Hoofdbezwaren tegen de instelling der strafactie vatte mr. K. A. als volgt samen lo. De feiten door Van Deth in zijn schotschrift medegedeeld, worden in hoofdzaak vermeld als van ande- vernomen en niet altijd blijkt, of de auteur van het pamflet, dan wel diens zegsman aan het woord is. Welk eene geschikte gelegenheid dus voor Van Deth die beweert in zijn tweede pamflet wel zorg ge dragen te hebben om niet met den strafrechter in aanraking te komen om schuilhoekje te spelen enden rechter aan zijn goede trouw te doen gelooven. 2o. Het aantal beschuldigingen ten beschuldigden is zoo groot, dat we gens al de opgesomde feiten (voor zoover die een smadend karakter dragen) moeielijk eene aanklacht in te dienen is; althans de officier van justitie te Amsterdam, bij wien de klacht zou moeten worden ingediend, zou niet ten onrechte bezwaar maken om bij de rechtbank, die toch reeds onder den grooten toevloed van zaken gebukt gaat, op die wijze de zaak aanhangig te maken en een' weken lange terechtzitting uit te lokken. Slechts tot enkele feiten zou de aan klacht dus beperkt moeten blijven, doch hoe dan, ook in geval van suc ces, het verwijt te ontgaan„gij hebt slechts over enkele feiten geklaagd, de andere zijn dus waar." 3o. Alleen van Deth zal als be klaagde, na^ zijn te verwachten ver weer in 't algemeen belang gehan deld te hebben, in de gelegenheid zijn getuigen bij te brengen, om de waarheid der door hem te laste geleg de feiten te bewijzengij mist dit recht ten eenenmale. Gij moogt geen enkelen getuige dagvaarden. Ja, Van Deth behoeft u te voren niet eens mede te deelen, wie hij als getuigen zal bijbrengen. Wel is waar, zou de ambtenaar van het O. M. op uw verzoek getuigen knnnen doen dagvaarden, doch dit hangt geheel af van diens welwillend heid, van diens inzicht; de klager, die slechts getuige is, mist daartoe het recht. Gij zijt dus verstoken van elk mid del om te voren te doen onderzoe ken, wie en wat de tegen u aange voerde getuigen zijn. Maar de welwillendheid van het O. M. zou u niet baten, omdat gij, noch zelfs het O. M. het recht hebt vooraf te we een, welke getuigen Van Deth zal oproepen. En dan kan noch het O. M., noch gij uitmaken, welke getuigen uwerzijds dienstig kunnen zijn tegenover de getuigen van Van Deth. 4o. Vragen kunnen door u of uw raadsman niet tot de getuigen wor den gericht, dan alleen voor zoover die viagen de schade betreffen. En dat is voor u het allerminste. 5o. Gelegenheid om eenig tegen bewijs te leveren, staat u niet open. 6o. Geenerlei controle op de meer dere of mindere geloofwaardigheid der getuigen kan door u worden geoefend; evenmin hebt gij gelegenheid om aan te toonen, welk levensgedrag de door Van Deth voorgebrachte getui gen leiden of welke beweegredenen hen kunnen nopen om in dezen of genen zin verklaring af te leggen, kortom gij, en uw raadsman staan ter terechtzitting als met gebonden handen, zonder contróle op de ge tuigen, zonder vraagrecht, zonder recht op tegenbewijs, hebt gij alles in uw nadeel. Gij kunt dus met geene mogelijk heid eenigen invloed, hoe groot of hoe gering ook op den loop van' uwe eigene zaak uitoefenen. Men oor- 7o. Bene veroordeeling van Van Deth wegens laster, laat zich, ook gesteld het zeer aannemelijk geval, dat hij er niet in slaagt, het bewijs der te last gelegde feiten te leveren, moeilijk denken. Het heet altijd in het schotschriftnaar |ik vernam", „gelijk men mij medegedeeld heeft" enz. en het bewijs dat Van Deth tegen beter weten in, leugens neder- geschreven heeft, is bijna onmogelijk te leveren, terwijl juist het legen beter weten in publiceeren van een smadend en later onwaar gebleken feit, een der hoofdelementen is van het misdrijf van laster. Hoogstens zou dus een veroordee ling wegens smaadschrift ^kunnen volgen; dat een dergelijke veroordee ling tegenover het groote publiek, dat onbekend is met de fijne wette lijke onderscheidingen slechts weinig, ja allicht een verkeerden indruk zou teweeg brengen, behoeft wel geen betoog. Aan het adres van mr. Korthals Altes gaat vooraf een betoog over de moeilijkheid van opvoeden van verwaarloosde weezen in 't algemeen en van meisjes in 't bizonder. Dit met het kennelijk doel te reageeren tegen het oordeel, dat de paedago- gische commissie over mevrouw Van 't Lindenhout geveld heeft. De direc teur der weesinrichting schrijft o. a. In de dienstbodenwereld zijn in den regel de vrouwen des huizes het minst bemind, vooral door dienstbo den, die een karakter hebben, dat haar licht aan een gevaarlijken af grond kan voeren. Wanneer dan de vrouw des huizes een spaak steekt in het wiel, dat hen op den verkeer den weg zou brengen en uit liefde voor hun persoon hen voor een die pen val zoekt te bewaren, dan be- hoelt zulk een vrouwelijk hoofd des gezins er nimmer op te rekenen, dat zulke dienstbaren veel goeds van haar zullen spreken, al was ze ook de beste vrouw der wereld. Want er is niets, dat meer een wrok wekt in het hart, dat dat men op dit punt zijn doel niet kan bereiken. Vermelding verdient verder dat de heer Van 't L. reeds begonnen is een wijziging in het boeken der ontvan gen gelden te brengen. Hij verzoekt den inzenders van giften te willen mededeelen of de giften bestemd zijn: 1. Voor de verbetering der bestaan de weeshuizen. 2. Voor voltooiing van het zieken huis. Voor het onderhoud der weezen. Een en ander is oorzaak dat er sprake van is, de volgende week een gezamenlijk bezoek te brengen aan een comitélid om opheldering en ver antwoording te vragen. (Hbld.) Vrouwen kiesreoht. Wij ontvingen de statuten van de te Amsterdam opgerichte vereeniging voor vrouwenkiesrecht. Haar doel is uitsluitend het ver krijgen van kiesrecht voor de vrouw, hetwelk zij tracht te bereiken door het houden van openbare vergaderin gen, het verspreiden van geschriften en het indienen van verzoekschriften bij de bevoegde macht. De vereeniging neemt tegen een minimum contributie van 50 cents vrouwen als gewone, mannen als bui tengewone leden op. Mannen kunnen echter geen deel uitmaken van het bestuur. Den 7den Maart e.k. zal men ver gaderen bovenzaal Schlusser, Amstel 184, ten einde een bestuur te kiezen en verdere huishoudelijke zaken af te doen. De convocatie daartoe wordt namens de commissie onderteekend door mevrouw A. W. L. Versluys- Poelman, de echtgenoote van den be kenden uitgever. 'rammen van oude en gevouwen biljetten, en ontving een schrijven ten antwoord, waaruit bleek datlhet denkbeeld zeer hare aandacht had getrokken. Een onheil voorkomen. Een reiziger, die Dinsdagochtend >er trein H. sp. No. 56 van 's Graven- ïage naar Amsterdam vertrok, ver zoekt Het Vaderland het volgende te melden „Nabij den z.g. Zantvoortschen weg, tusschen Vogelenzang en Haarlem, werd plotseling met groote snelheid geremd. De reizigers die met mij in een coupé 2e klasse, achter den ten der, gezeten waren, werden van hunne zitplaatsen geworpen, wat, in aan merking genomen de snelle vaart van den trein (bliksemtrein), niet te verwonderen was. Het bleek dat de machinist den trein tot stilstand had gebracht juist op het oogenblik, dat een zwaar beladen, door twee paar den getrokken kar bij een open over weg de rails wilde oversteken. Door de snelle handeling van dezen ma chinist is een groot onheil voorko men. Zijn naam is Bottrop, gestati oneerd te Rotterdam. Een muisje met een staartje. Het schijnt dat de verschillende straatbewegingen der „werkloozen" te Amsterdam nu nog een eigenaar- digen nasleep zullen hebben. Zooals men weet, trok men in den laatsten tijd niet meer in optochten rond maar in groepjes, die aan de huizen om werk vroegen, en dikwijls geld kregen. Dat geld werd afgedragen aan het bekende comité dat daarvan rekening en verantwoording had te doen. Dit laatste nu is, volgens de meening van sommige werkloozen, niet op vol doende wijze geschied, Er kwam vaak over de 100 per dag in en ofschoon er ook wel uit gaven waren voor „materieel", moest er toch, naar men meent te kunnen berekenen, thans een overschot zijn van pl. m. ƒ40. hetgeen niet aan wezig is. Bovendien meent men te weten, dat ongeveer drie weken ge leden iemand een der leden van het comité bij zich heeft ontboden en hem persoonlijk eene gift van ƒ300 zou hebben ter hand gesteld. Van de zijde van het comité was daarvan int. r>n +r>a rrnn Adres Laarmans. Bij behandeling in de gemeente raadszitting te Amsterdam vanWoens- dag van het bekende adres van den heer J. B. Laarmans over het Buiten- Gasthuis, is met algemeene stemmen verworpen zijn verzoek om door de daartoe bevoegde autoriteit een de gelijk en onpartijdig onderzoek te doen instellen naar den toestand in het Buiten-gasthuis en hem als aanklager daarbij te hooren. Photografeereu van bank biljetten In de Maart-aflevering van Helios tijdschrift voor photografie, leest men het volgende, naar aanleiding van het gevaar dat er bestaat voor het vervalschen van bankbiljetten met behulp der photografie. Het komt er dus op aan het pho- tografeeren van bankbiljetten onmo gelijk te maken, of op die biljetten iets aan te brengen, waardoor een daarvan gemaakt photogram zich dadelijk en aan een ieder verraadt. Het eerste heeft men geineend te kunnen bereiken door het drukken in verschillende kleuren; maar de orthochromatische platen en het ge bruik van lichtfilters hebben dezen waarborg vrij wel illusoir gemaakt. Bovendien schijnt het mogelijk, in dien men het model bankbiljet er aan wil opofferen, den kleurendruk zwart te maken, waardoor aan het photo- grafeeren niets meer in den weg staat. Ons medelid de heer Ruijs meent een zeer eenvoudig middel gevonden te hebben om aan het gefotogra feerde biljet een onuitwischbaar brand merk te geven. Oude, gekreukte biljetten laten zich niet fotografeeren zonder allerlei licht, en schaduwpartijende ver- valschers zullen dus altijd nieuwe nemen. Indien nu de Bank in elk nieuw biljet,vóór de uitgifte,eene vouw laat leggen, dan zal men die vouw noch door vochtig maken en strijken noch op andere wijze, zóó goed er uit kunnen krijgen, dat zij zich op het fotogram niet door eene streep verraadt. En wanneer de vuuw in den bovenkant, door de oogen der Neder- landsche maagd, gelegd wordt, zal die streep niet kunnen worden weg geretoucheerd zonder de gelijkenis te doen verloren gaan. De heer Ruijs deelde zijne vinding 3Hat MaHai-I or>rI_ Een woesteling. De rijksveldwachter R. betrapte bij den wethouder H. Uittenboogaard te Haastrecht een gevaarlijk persoon die zich aan bedelarij schuldig maakte Onmiddellijk gaf deze te kennen den politiebeambte te willen dooden doch deze wist met behulp van een revolver hem naar de drie kwartier verder gelegen kom der gemeente te brengen. Bij den burgemeester komen, begreep hij naar Rotterdam te zullen worden overgebracht. Hier over ontstak hij zoodanig in woede, dat hij een open knipmes ,uit den zak haalde en den rijksveldwachter wilde wonden. Deze deed eenen zij sprong; hij wierp zich toen op den inmiddels ontboden gemeente-veld wachter, wien hij een drietal sneden door de jas gaf. Nog niet voldaan id hij pogingen om den burge meester en den beambte te raken, doch de rijksveldwachter gaf hem daarop met eenen knuppel eenen slag, waardoor het mes op den grond viel en waarvan men zich spoedig meester maakte. Des middags werd de woestaard onder geleide van de beide agenten zwaar geboeid naar de gevangenis te Rotterdam overge bracht. Een treurige ramp. Te Groenloo viel Dinsdag eene zware ladder, staande tegen een huis door de gladheid der stoep om en verpletterde een daar voorbijgaand kind, dat uit school kwam. Een an der kind werd zwaar gewond. Een ongeluk meteen vliegwiel Te Zutfen wilde Woensdag een jongen van 14 jaar in de broodfabriek tegen het verbod, de machine in be weging brengen. Hij geraakte tus schen het vliegwiel, met het gwolg dat zijn hoofd geheel verbrijzeld werd Een ongeluksfamiiie. De landbouwer K. te Lattrop, die bezig was met snoeien, had het onge luk uit den boom te vallen, waarbij hij een rib brak en twee andere ge kneusd werden. Onlangs kwam zijn zuster in aanraking met eene dorsch machine en verloor daarbij het leven zijn vader viel voor jaren van den zolder en moest zulks met den dood betalenzijn moeder, die eenigszins ziekelijk was, werd dood op haar stoel gevondenzijn broeder, die ge

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2