Rechtszaken. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Wetgevende Macht. VARIA. Aangeboden betrekkingen in Nederland. Burgerlijke Staud. zich echter aan een der takken, en werd gelukkig op zijn geroep gered. Deze heeft zich dan ook bepaaldelijk voorgenomen geen boom weder te snoeien of te vellen of ander gevaar lijk werk te verrichten. Een jubilee verrassing De heer J. J. van Duijn, luit.- kapelmeester der d.d. schutterij te Assen, geeft in de Prov. Dr. en A. Ct. mededeeling van een verrassing, hem dezer dagen te beurt gevallen. „Ik had het voorrecht den 19den Febr. jl. 25 jaren aan het hoofd van het muziekkorps der schutterij te Assen te staan. Mocht ik er niet zoozeer op rekenen, dat van het klimmen mijner dienstjaren notitie werd genomen, toch had ik in 't minst niet verwacht, dat juist op zulk een tijdstip, meestal een jubilee, hoe een voudig ook in herinnering gebracht, mijn traktement, jaren grenzende aan het vriespunt, soms eenige graden hooger, met ongeveer honderd en zestig gulden zou worden verminderd wegens den slechten geldelijken toe stand der kas!" Dinsdag werd voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch het hooger be roep behandeld van den heer Henry de Beaumont, industrieel te Maas tricht, die de gemeente Maastricht had aansprakelijk gesteld ter zake van de schade, door de overstrooming van de Jeker in 1893 aan zijn huis, magazijn en fabriek aangericht, op grond dat het gemeentebestuur was nalatig gebleven die werken te doen maken, welke de Pieterstraat tegen eene overstrooming konden vrijwaren. In prima had de gemeente iedere on rechtmatige nalatigheid betwist en had de rechtbank aangenomen dat de gemeente door geene enkele wets bepaling verplicht werd werken daar te stellen die de ingezetenen tegen overstrooming behoeden. Mr. Tripels, die voor den appellant optrad, erkende zulks in abstracto, doch volgens hem was de vraag niet aldus voorgelegd de gemeente was aangesproken als koopster der ves tingterreinen, waaronder volgens de koopacte de wegen en Jeker begre pen warende koopster had als particulier, ter verfraaiing van het villapark en om de terreinen aldaar tot eene hooge waarde te brengen, tal van werken uitgevoerd, alshet dempen der Zwanengracht en het vervangen daarvan door eenen vijver, het maken van rots werk, het vernau wen der brug met een te klein door- laatvermogen, en nu was de vraag of die koopster bij het volvoeren dezer rechtmatige daden niet verplicht was, na de eerste overstrooming in 1891 die werken daar te stellen die eene tweede overstrooming konden voor komen en die door de gemeente in den zomer van 1893 zijn tot stand ebracht. In de eerste plaats moest us bewezen worden dat de gedaagde gemeente had verricht de door haar ontkende werken. Daardoor werd hare verplichting geboren om voor zorgsmaatregelen te nemen, of zoo danige werken, dammen, enz. op te werpen, waardoor de Pieterstraat tegen overstrooming zou bevrijd wezen. Mr. Haese trachtte in een uitvoe rig betoog aan te toonen dat het hof bij een vorig arrest ten onrechte den eigendom van de niet bevaarbare ri vieren had toegekend aan de oever eigenaren. Volgens hem had eischer in strijd met de wet zijnen eisch ver anderd, door in plaats van nalatig heid zich thans te beroepen ,op po sitieve daadzaken, en was terecht daarvan het bewijs door den eersten rechter ontzegd. Na re- en dupliek werd de con clusie van het O. M. bepaald op 27 Maart. Koloniën, BATAVIA, 30 Januari. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het goe- nemen t Atjeh en Onderhoorighe- b loopende van 3 tot en met 15 -er, wordt het volgende ontleend 5 r o o t-A t j e h. Onze post Siroen de geconcentreerde linie, zoomede tijdelijke posten Boekit-Daroeh, ekit-Terin, Tjot-Rang en Lambarih rden slechts een maal door 's vijands ar verontrust, zonder dat eenig let- werd veroorzaakt. )en 2nen dezer werd het transport [fusschen Lambarih en Anagaloeng be- schoten, tengevolge waarvan twee on derofficieren en een mindere, bene yens twee dwangarbeiders gewond jwerden, terwijl de kwaadwilligeneen *waar en twee licht gewonden be kwamen. ■Den 8en dezer kon het transport Van Anagaloeng naar Lambarih ook met ongemoeid voorbijgaan jhoewel daaraan geen nadeel werd toegebracht. B overige transporten zoomede de patrouilles en verkenningen onder vonden geen overlast, evenmin de werkzaamheden in het voorterrein en tot verbetering der wegenalleen werden den 13den dezer eenige Chi- neesche koelies tusschen Lambarih en Anagaloeng van verre beschoten, bij het beantwoorden van welk vuur een der kwaadwilligen zwaargewond werd. Den 5en dezer rukte Toekoe Nja Bantah uit met 50 volgelingen naar de V Moekims Montassik om de slechtgezinden aldaar te verjagen deze hadden echter het veld geruimd. Den 6en dezer werd de reeds den 30sten November a°. p°. ingetrokken tijdelijke postGoenoengKasoemba met den grond gelijk gemaakt. Op het eiland Weh viel niets mel denswaardig voor. De civiel en militair goeverneur maakten den 6en dezer eene dienst reis naar Segli en den 12en d. a. v. naar de Westkust, van waar den 13en werd teruggekeerd. Onderhoorigheden. Oost kust. In den politieken toestand kwam geene verandering. Gebeurte nissen van eenig belang hadden niet plaats. Noordkust. Te Telok-Semawé wer den rust en orde niet verstoord, te Segli daarentegen werden de werk zaamheden aan den nieuwen obser vatiepost eenige malen verontrust door kwaadwilligen zonder ons echter nadeel toe te brengen. Den 13den dezer werd te Segli een militaire wandeling gemaakt naar Rawah en Pakan Pedir en van daar over Kota Hasan terug. De ontvangst was overal zeer vriendschappelijk. Westkust. Zoowel te Melaboeh als te Poeloe Raja zijn de toestanden zeer bevredigend. Elders ter West kust valt op politiek gebied meer en meer toenadering van de zijde der hoofden op te merken. De weersgesteldheid was over het algemeen droog en warm, gepaard met oostelijke winden. De zee was ter Noord- en Oostkust veel minder onstuimig dan in het laatst van het vorig jaar. De gezondheidstoestand was op de zeeposten over het algemeen niet bi zonder gunstig, hoewel verbetering merkbaar was. In Groot-Atjeh was de gezondheids toestand over het algemeen ongun stiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 19 tegen 20 en dat van de berri-berri 4 tegen 4 in den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. Naar de J.-B. den 29n telegra fisch uit Macasser vernam, is de heer Abbema zeer ziek en daarom op telegrafischen last van den goeverneur- generaal overgebracht imar eene par ticuliere woning, die tot tijdelijke gevangenis voor hem is ingericht. Overgeplaatst van Soengei liat naar Koba de opziener bij het mijn wezen J. Albers. Volgens berichten van 26 en 27 dezer is de Merapi hevig aan het werken. Een langdurige zitting van den duitschen Rijksdag werd Woensdag weer gewijd aan de beraadslaging over het handelstractaat met Rusland. Bij de voortzetting der behandeling verklaarde de heer Richter dat het een plicht der internationale eerlijk heid is, het tractaat goed te keuren. Het zal ook wel goedgekeurd worden. Het is slechts de vraagmèt of zonder ontbinding van den Rijksdag. De heer Lieber gaf te kennen, dat het centrum ten opzichte van het tractaat verdeeld is; doch het laat, om tijd uit te winnen, slechts enkele zijner leden spreken. De vrienden van het tractaat maken hunne goed keuring afhankelijk van de ophef fing der differentieele spoorwegtarie ven. Een aanzienlijk deel der verga dering meent om agrarische redenen het tractaat te moeten verwerpen. De heer Schultze verklaarde uit naam der sociaal-democraten, het tractaat goed te keuren. De heer Stumm, van de Rijkspartij gaf te kennen dat hij voor zich het tractaat zal goedkeuren. Hij zag in de opheffing van de identiteitsbewij zen eene toereikende vergoeding voor de oostelijke provinciën. De heer Bernstorff, een Welf, zeide dat hij voor het tractaat zal stemmen. Heden zijn de beraadslagingen voortgezet. Nieuwe berichten hebben weer voedsel gegeven aan de in omloop gebrachte geruchten over een aftre ding van Gladstone als engelsch jyre- mier. Uit vertrouwbare bron, aldus luidde Woensdag het eerste bericht, wordt vernomen, dat Gladstone van plan is zijn ontslag te nemen als eerste- minister, maar niet als lid van het Parlement. Lord Rosebery zou zijne plaats innemen in het Kabinet, maar de uiterste radicale groep van de li berale partij verzet zich daartegen. Met de radicalen, #nder leiding van Labouchere, worden nu onderhande lingen gevoerd. Een later bericht spreekt dit even wel tegen. Volgens de inlichtingen, welke in welonderrichte kringen zijn ingewon nen, heeft bij de koningin op Bucking ham Palace Gladstone op de audiën tie van Woensdagmiddag niet zijn ontslag gevraagd, maar de koningin in kennis gesteld van het program voor den wetge venden arbeid van de eerstvolgende zittingen van het Par lement. De koningin vertrekt 13 Maart naar Florence. Voetbal. De vraag: is voetbal een gevaarlijk spel kan men eene vraag naar den bekenden weg noemen. Toch -kan het zijn nut hebben nog eens met enkele cijfers te wijzen op het barbaarsche karakter, waarin dit spel ontaarden kan. Het laatste voethal-seizoen in Engeland heeft, naar de opgaven van iemand, die de gevallen trouw uit de bladen opteekende zijne opgave is dus eer te laag dan te hoog aan 32 personen het leven gekost, ongerekend 3 andere gevallen, waar in de dood werd toegeschreven aan ziekten, op het voetbalspel opgeloo- pen. De oorzaken van den dood oi de omstandigheden, waaronder hij intrad, warengebroken ruggegraat, een trap tegen het ondergedeelte van den rug, stomp tegen de maag, on der den voet getreden enz. Voor eenigen tijd heeft de West- minster Gazette eene statistiek uitge geven van de ongelukken, in drie jaren voorgekomen. Gedurende dezen tijd stierven aan de gevolgen der door het spel opgeloopen verwondin gen niet minder dan 71 jongelieden. Verder werden geconstateerd121 beenbreuken33 armontwrichtingen; gebroken sleutelbeenen 54andere verwondingen 158, zoodat het totaal der gedooden en gewonden bedraagt 437. Als oorzaak van den dood werd in de meeste gevallen opgegeven trap tegen den buik, de maagstreek, de ruggegraat of het hoofd. Geneeskundige bladen in Engeland hebben reeds meermalen op strenge maatregelen tegen deze weerzinwek kende ruwheid bij het voetbalspel aangedrongen. Sommigen willen zulke geweldplegingen eenvoudig onder de strafwet brengen. Ook in Amerika geeft de statistiek een achtbaar cijfer van kneuzingen en sterfgevallen. Het euvel schuilt in de bepalingen van het spel, die veroor loven dat men den tegenstander op alle manieren mag knijpen, duwen, ersen, slaan, trappen, om hem de al afhandig te maken. Hoe zal dat echter ophouden, vraagt een Ameri- kaansch blad, als na voetbalwedstrij den, die dergelijke woestheden uit lokken, tusschen studenten van ver schillende colleges, de overwinnaars door hunne professoren worden ge roemd, als hadden zij door de scherp zinnigste ontdekkingen de weten schap en daarmede hunne „colleges" geëerd Indien in tusschen de menschenop de hoogte blijven van de ongelukken, welke het voetbalspel hier en elders op zijne rekening krijgt, zal ten slotte het gezond verstand wel het veld houden. Hieraan moet evenwel nog worden toegevoegd dat het hier bedoelde Rugby-spel veel woester en gevaar lijker is dan het hier te lande ge speelde „association". Poging tot ontvluchting. De gevangenis La Roquette te Pa rijs werd Woensdagmorgen in groote opschudding gebracht. De moorde naar Lesteven, die den 15n Febr. ter dood was veroordeeld, ontsnapte tijdens zijne dagelijksche wandeling aan zijn bewakers en sprong uit een der vensters op de binnenplaats. De man bezeerde zich dermate door den val, dat hij onmiddellijk overleed. Ketel ontploft. In de ijzergieterijen te Alexandrofsk aan de Dnieper is een ketel ontploft. Vijf-en-twin tig personen werden ge dood en 10 anderen [zwaar gewond. Verjaardag van den paus. Morgen (Vrydag) viert Z.H. Paus Leo XIII zijn 84sten verjaardag. Cycloon op Mauritius. Het bericht over den cycloon, die voor eenige dagen op het eiland Mau ritius heeft gewoed, en die o. a. een spoortrein heet te hebben opgenomen en in het water gesmeten, moet zeer overdreven zijn geweest. Ten minste volgens het officieele telegram van den goeverneur van dat eiland zijn slechts vijf personen gedood en tien gewond, terwijl de schade betrekkelijk klein is. Uit West-Afrika. In West-Afrika heeft een tweede gevecht plaats gehad tusschen de troepen van Nodi Silah en de En- gelsche soldaten. De inlanders deden een inval in Britsch Combo, doch werden met aanzienlijke verliezen teruggeslagen. De Engelschen hadden 3 gewonden. Hevige storm bij New-York. Uit Newyork wordt d.d. 27 Febr. gemeld Heden waait de hevigste storm die dezen winter heeft gewoed in dit gedeelte van Amerika. Reeds zijn be richten van verscheidene rampen te land en ter zee ingekomen. Groote 3chade is reeds veroorzaakt en vreest men dat vele menschen zijn veron gelukt. Het schip Roanoke geraakte bij Staten-eiland van de ankers op drift en ontsnapte ter nauwernood aan het gevaar van te stranden. Te Perth Am boy is het barkschip Samar- tha gestrand en vreest men dat het schip met man en muis verloren is. Te Sandy Hook zijn eene menigte schepen die beschutting zoeken. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 1 Maart. Per telegraaf. Kiesrecht. Met veel belangstelling werd heden afgewacht de beantwoording van de sprekers in h -t langdurige debat door den Minister van Binnenl. Zaken. De Minister heeft hoofdzakelijk de beginselen van art. 4 voet voor voet verdedigd met uiteenzetting van zijn gevoelen over de amendementen. Hij verklaarde zich nader tegen het aanne men van belastingcensus, woning huurwaarde en bezit als grondslag voor kiesrechttegen onderscheiding tusschen belastingbetalenden en niet- belastingbetalenden) omdat men daar door 24 cents kiezers schept bij ver laging van personeele belasting,maar is tevens bereid met het amend.-Maekay mede te gaan door kiezers te maken degenen die in het laatste burgerlijk jaar niet of hoogstens tweemaal ver huisd zijn. Ook had hij geen bezwaar tegen ver sterking van den woningeisch vol gen het amend.-v. d. Feltz. Overigens achtte de minister bijna alle amendementen niet aanbevelens waardig en vooral bestreed hij dat om geneeskundigen bijstand te bren gen s onder onderstand. Hij kan geen splitsing maken tus schen onwilligen en onmachtigen om belasting te betalenstelt zich om trent de plaats van onwaardigen of misdadigers, uitgesloten van kiesrecht geen partij en handhaaft krachtig den eisch van kennis van lezen en schrijven; die bij de wet tot uitvoe ring van het voorschrift kan worden verlicht, maar die ook vroeger van antirevolutionnaire zijde verlangd werd. De Min. wil verdere bezwaren op heffen, mits die het hoofdbeginsel der wet niet raken, daar hij een voorstel gegrond op andere beginselen strijdig zou achtten met zijn plicht. Daarna begonnen de replieken waar voor waren ingeschreven 11 sprekers. De heer de Kanter verdedigde nader zijn amendement, om dronkaards uit te sluiten en betoogde met warmte de noodzakelijkheid van deze wet als rechtvaardig, getuigende van vertrou wen in de natie en reikende de hand van verzoening. Hij dringt bij de anti-revolutionairen aan om den schrijfproef niet te laten vervallen, daar zij dan den schijn op zich laden, an-alphabetische kiezers te begeeren en verzekert aan den Mi nister dat het vervallen van den schrijfproef door hem met bloedend hart zou worden aangezien. De heer Van Houten bestreed ernstig art. 4 als missende de ken- teekenen, die de Minister zelf wil zien aangenomen. Door eigen gebrek zal dit vaartuig vergaan omdat de Min. vasthoudt aan zijn weige ring om de belasting, het bezit en de huurwaarde in aanmerking te ne men. In het amend.-Van der Feltz ligt wel iets goeds, maar het beste crite rium is de personeele belasting. Stoomyaartbarichten. Het stoomschip Ardjoenovan Rot terdam naar Java, arriveerde 27 Febr. te Marseille. Het stoomschip Koningin Emma van Amst. naar Batavia, arriveerde 26 Febr. te Atjeh. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia, arriveerde 27 Febr. te Am sterdam. Het stoomschip Utrechtvan Java naar Rotterdam, vertrok 27 Febr. te Marseille. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., arriveerde 27 Febr. van Newyork te Rotterdam. Het stoomschip Bromovan Rot terdam naar Java, arriveerde 28 Febr. te Batavia. Het stoomschip Soembingvertrok 28 Februari van |Batavia naar Rot terdam. Het stoomschip Carlislevan de N. A. T. L., vertrok 28 Febr. van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Prins Alexandery van Amst. naar Batavia, vertrok 27 Febr. van Southampton. Het stoomschip Gedé van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Februari van Perim. Het stoomschip Soerabaja, van Rot terdam naar Java, vertrók 27 Febr. van Perim. Kindermeisje, (van de wandeling thuiskomende) O, mevrouw, het kind is weer zoo ondeugend geweest onder weg. Mevrouw (die van uit het venster het kindermeisje met twee militai ren [heelt zien aankomen) Nu, maar daarom behoefde het toch niet met militair geleide naar huis te worden gebracht Romanfraze. Na een lange wandeling betrad de graaf 't slot zij ner voorvaderen. Van vermoeienis schier bezwijkend, zocht hij tever geefs naar een zetel, waarop zijn ver moeid nart rusten kon. RECLAMES. 20 Cents per regel. Voor iedereen belangrijke kwestiën. Lijdt gij dikwijl» aan slechte spijs vertering, maagpijnen, windachtig heid en hoofdpijnen? Zoo ja, neemt dan «Warner'» Safe Caret daar dit middel altoos deze kenteekenen doet verdwijnen. Gevoelt gij pijnen in de rechter zijde, onder de schouderplaten, bit teren en olieachtigen smaak in den mond Hebt gij eene besmette tong, zwarte punten voor de oogen, dui zelingen, braaklust Dit zijn zekere bewijzen eener ongesteldheid. In dit geval moet gij «Warner's Safe Cures nemen, daar dit middel de lever krachtig versterkt en een zeker middel is tegen deze stoor- oissen. Hebt gij zinkingpijnen, zwelling der gewrichtsverbindingen Een be kend gevolg van bloedonzuiverheid. Dan moet gij «Warner's Safe Cures gebruiken, het eenig werkend ge neesmiddel waarbij dnizende perso nen in alle landen baat hebben ge vonden. Lijdt gij aan slaaplust 's daags en aan rusteloosheid 's nachts aan gevoel van brand, aan pijnen in de nieren is het oppervel warm en droog, de ademhaling kort en komen er pijnen in den rug voor eetlust- verlies en krachtverlies, vermage ring? beiinksels in het water? eene opzwelling der spieren of van het lichaam Wanneer het zoo is dan zijn de belangrijke organen, de nieren, ziek Verlies geen tijd. Koop en ge bruik dagelijks Warner's Sale Cure, een onteilbaar middel tegen deze ziekten zooals uit duizende getuig schriften blijkt. Te koop bij A. L. SAUT Co., Generaal-Agenten, Den Haag. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooteny worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen A.bonnfa buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Juff. t. asi. T. vr. d. huiz. 20-30 goed kuuu. kok. 2. Eerato buffetj. aaa dr. spoorwogst. goh, op hoogto m. buffetw. 8. Juff. in za&k v. gar, band en modeart. ep. si. vak bek. 4. Eenv. burgerj. P. 6. teg. 15 Mrt. b(j bej. echtp. bek. m. kok. huinh. en verpl. 5. Sekw. tapijt, bed. zoo spoed. mog. in gr. mag. te Rott. intern. 6. Reiz. binnenl. teg. sal. en prort liefst met kruiden bek. 7. Letterz.«drnkker als hoofd v. kl. stoomdr. bek. m. stereotypie. 8. Werkman-monteur bek. m. elec. motor, en geneg. and. werkt, te verr. te Rott. voffilnl. Getrouwd: 1 Maart. AP. J. v. Gasteren en A. P. Otter. Bevallen: 27 Febr. C. van der Vaartde Jong z. H. E. M. van Kimmenaede—Wijnen z. 28. C. W. H. v. Dokkumde Boer d. - J. Meijerv. d. Werf z. - J. C, Stijger Gotje d. 1. Mrt. C. J. H. Wijsman Roeiants z. - M. C. UmansKockel- koren d. Overleden: 27 Febr. P. N. Peijra 8 md. z. Parklaan. 28. J. W. Kruishaar 1 md. d. Beeksteeg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3