BINNENLAND. Letteren en Kunst. Rechtszaken. Politiek Overzicht. Fens en Vrouwenfelder die eenige weken geleden inbraken in de villa van den heer Bijvoet te Overveen, stonden heden voor de Arr. Recht bank te 's Gravenhage terecht wegens diefstal van gaspijpen etc. op den Vijverberg aldaar. Het O. M. eischte voor Fens 2% jaar, voor Vrouwenfelder 2 jaar gevange nisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Onderwijs. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn be noemd in de commissie in het voor jaar van 1894 belast met het ainemen der examens ter verkrijging van de bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, van wet tot regeling van het lager onderwijs in Noord Hol land. a. tot lid en voorzitter: de school opziener in het district Haarlem b. tot leden de schoolopzieners in de arrondissementen Haarlem, Hoorn, Purmerend en Zaandam c. tot leden-plaatsvervangersde schoolopzieners in het district Am sterdam en in de arrondissementen Amsterdam IV, Hilversum, Alkmaar, Helder en Medemblik. Oproeping voor ofl v. gezond heid bij de landtnaoht. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er voor 4 burgergeneeskundigen (artsen) gelegenheid bestaat om te worden benoemd tot officier van gezondheid 3e kl. bij de landmacht, onder het| genot een er premie bij die benoeming van 2500. Voor zoodanige benoeming komen alleen in aanmerking ongehuwde Nederlanders, van goed zedelijk ge drag, die het diploma als arts bezit ten en niet ouder zijn dan 30 jaren. De aanneming der benoeming tot officier van gezondheid 2e kl. ver plicht den Denoemde bij de landmacht te dienen gedurende een tijdvak van 6 achtereenvolgende jaren. Zij verplicht tevens den officier van gezondheid om, na het verlaten van den werkelijken dienst, nog ge durende vier achtereenvolgende jaren als reserve-officier van gezondheid, zonder tractement of toelage, ter beschikking van 's lands regeering te blijven. Belanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op 30 Anril met een op zegel geschreven request behooren te wenden tot Hare Majesteit den Ko ningin onder overlegging der navol gende stukkkenlo. een extract ge boorteregister2o. het arts-diploma; 3o. het bewijs, dat de adspirant Ne derlander is volgens de wet van 12 December 1892 Staatsblad no. 268) 4o. het bewijs, dat de adspirant heeft voldaan aan zijne verplichtingrn ten aanzien der nationale militie5o. een bewijs, af te geven door het hoofd van het gemeentebestuur zijner woon plaats, dat hij is en steeds geweest is van een goed zedelijk gedrag. Zij die zich aanmelden en de vei- eischte stukken kunnen over leggen, worden, nadat zij tevoren ge neeskundig onderzocht en voor den militairen dienst geschikt bevonden zijn, aan een „colloquium doctum" on derworpen, ten overstaan eener com missie van vijf officieren van gezond heid, onder voorzitterschap van den geneeskundigen dienst der landmacht. De uitslag van dat „collegium doc tum" bepaalt de plaats, welke de te benoemen officieren van gezondheid in de ranglijst zullen behooren in te nemen. (St. Ct.) Driemaal de Westertoren. De Kamer is nog niet gereed ge komen met art. 4 der kieswet. Wa ren er Vrijdag bij het begin der zit ting nog zeven sprekers ingeschreven, toen deze, en nog twee andere boven dien, hadden afgevuurd, bleek aan het einde der zitting dat er nog negen liefhebbers waren, die nu aanstaan den Dinsdag de reeks weer zullen openen Ledert de openbare behandeling hebben nu reeds honderd zeven-en- dertig sprekers het woord gevoerd, die om hunne gedachten uiteen te zetten, niet minder dan acht honderd kolom van het Bijblad hebben noo- dig gehad, uitmakende te zamen, vol gens een berekening in De Amster dammerwaaraan wij dit stukje ont- leenen, eene lengte van circa twee honderd zestien strekkende meter Wat men ook zoo uit kan drukken dat de heeren, behalve hetgeen zij in de afdeelingen verhandelden, over de kieswet nu reeds hebben volgepraat een lengte van ongeveer driemaal de hoogte van den Westertoren te Am sterdam Elk der 137 sprekers heeft gemid deld nu reeds te zijner beschikking gehad een Bijblads-lengte van bijna anderhalf maal de lengte van den heer Travaglino. Nu zijn we nog maar aan het vierde artikel van het eerste der drie ont werpen Vernlogensbelasting. Onder de vragen, waarover de raden van beroep in zake de vermogensbe lasting hier en elders te beslissen had den, stond, naar men ons mededeelt, deze op den voorgrond, wat de wet verstaat onder „verschuldigde ver strekkingen van levensonderhoud huisvesting of andere zaken", waar van het 20-voud mag worden afge trokken. Sommige belastingschuldigen meen den op grond van deze bepaling, bij berekening van hun vermogen te kunnen in aftrek brengen 20-maal de som, die zij jaarlijks aan hunne dienst boden uitkeeren, waarbij zij veelal als zoodanig jin aanmerking namen niet alleen het loon, maar ook een bij raming opgemaakt bedrag van het geen voeding en inwoning der dienst boden hun kost. Anderen meenden, wanneer zij zich verbonden hadden aan gehuwde kin deren jaarlijks een toelage te geven ter bestrijding van de kosten hunner huishouding, op grond van deze niet formeele verbintenis 20-maal dat be drag als verschuldigde verstrekking in mindering te mogen brengen. De raden van beroep hier en elders hebben deze beide wetsuitleggingen afgewezen. Vad.) Winkel juffrou wen. Het hoofdbestuur van den Oranje- bond van Orde heeft zich tot de fir ma's A. Sinkel, G. H. vanderSandt en Co., H. van Winkoop en Schlüter, C. Hoyng, J. J. Harte, A. Maseland. H. Wille en Co., en W. A. Schra- vendijk te Utrecht gewend met een schrijven, waarin het deze firma's uit- noodigt, om de in hare winkels be hulpzame juffrouwen tot zitten in de gelegenheid te stellen. Beantwoord is de brief door de vier eerstgenoemde, niet beantwoord werd hij door de vier laatstgenoemde firma's. De firma A. Sinkel gaf te kennen, dat reeds sinds vijf jaren, in hare winkels voor alle winkeljuffrouwen stoelen ter beschikking zijn. De firma H. Winkoop en Schlüter gaf gelijke mededeeling. De firma G. H. van der Sandt en Co. gaf de verzekering van haiesym- hoofdbestuur, en verklaarde, dat van haar kant niets verzuimd wordt om de aangewende pogingen in die richting te steunen. Ook had zij de beleefdheid het hoofdbestuur uit te noodigen tot een bezoek ten harent, ten einde te laten zien wat reeds in dii opzicht door haar gedaan is. enz. De firma C. Hoyng deelt mede, „dat bij haar de winkeljuffrouwen steeds gebruik hebben mogen maken van de in den winkel aanwezige stoelen, voor zoover de te verrichten werkzaamheden dit toelaten, en dat zij zich overigens vrij mogen bewe gen en aan geen bepaalde staanplaat sen in den winkel gebonden zijn.". Naar aanleiding van een en ander schrijft het hoofdbestuur in Sta pak „Wij zijn dezen vier firma's zeer erkentelijk voor hare antwoorden, en coüstateeren tot ons groot genoe gen, dat zij de „beweging" nietnoodig gehad hebben, om te komen tot het nemen van eenzóo belangrijk besluit met betrekking tot het lichamelijk welzijn van haar helpend en bedienend vrouwelijk personeel. „Wij constateeren dit te meer me. vreugde, omdat er voldingend uit blijkt, dat de Utrechtsche dames, bij de overweging welke firma's zij be gunstigen zullen, niet te rade gaan met den onmenschelijken eisch, dat deze jonge vrouwen hare gezondheid zullen wagen aan een zeer misplaat ste hoogheid des harten. „Nogmaals, te meer, omdat dus blijkbaar in de Bisschopstad het staan der winkeljuffrouwen niet be hoort tot de adat, en de andere even of minder voorname firma's, in het geen nu blijkt, een voldoende aan wijzing hebben, dat zij zich, bij even- tueele verplichting tot staan, aan hare winkeljuffrouwen opgelegd, geenszins beroepen kunnen op den wil der da mes en op het belang der affaire. Want dit is wel zeker andere fir ma's niet te na gekomen dat het in de magazijnen, van welker hoofden wij zulke bevredigende antwoorden mochten ontvangen, in den regel zoo vol is als een tros druiven, en dat de bloei eener zaak bij een menschelij ke behandeling der winkeljuffrouwen derhalve hoegenaamd geen schade lijdt. Eerder het tegendeel, willen wij hopen en vertrouwen. Een oplichter. Naar het Hbld. verneemt, is het der amsterdamsche politie gelukt den persoon van Cohen, die zich uitgaf Nepheu Rosmalen te heelen, en voorgaf colporteur van het Leger des Heils te zijn, in hechtenis te ne men. Dikwijls gelukte het hem groote sommen van gegoede ingezetenen te bemachtigen. Bij velen vond hij een goed onthaalzoo werd hij o. a. bij eene familie eens te dejeuneeren ge vraagd De Vlinders. Uit Rotterdam wordt aan het U.D. gemeld Omtrent het blad De Vlinders, dat aanleiding gegeven heeft tot eene voor de schrijvers minder aangename inmenging der justitie, verneemt men nog, dat de personen, daarbij betrok ken, meerendeels jongelieden van goeden huize zijn, *die echter door hun levensgedrag hunne familie wei nig tot eer verstrekken. Aan lager wal geraakt, hebben zij het middel van chantage te baat genomen, om een bestaan te vinden. Door hunne eigen relaties en hunne omzwervin gen op plaatsen, waar niet veel goeds verricht wordt, zijn zij met veel be kend, dat tot de „chronique scanda- leuse" behoort, en daarvan maken zij gebruik om hun weinig edel be de meest schaam telooze wijze te werk gaan. Menigeen moet van hunne oplich terij het slachtoffer geworden zijn. Komt het tot eene strafvervolging (en dit is waarschijnlijk) dan staat en een waar schandaal-proce3 te wach ten. Arbeiderswijk te Arnhem. Weldra zal te Arnhem een begin worden gemaakt met het bouwen van de veelbesproken arbeiderswijk nabij den Haspel door de vereeniging „Openbaar Belang". Het terrein daar voor is aangewezen en het ontwerp voor wegen- of stratenaanleg aan de betrokken autoriteit ter goedkeuring ingezonden. Verschillende breede straten, in het midden voorzien van een verhoogd gedeelte met beplanting, zullen het terrein in rechte richting doorsnijden en elke woning zal een tuintje heb ben. Op de hoeken der aar te leggen straten worden huizen voor winkel neringen gebouwd, zoodat de gezinnen in die wijk wonende, aldaar hetnoo- dige zullen kunnen verkrijgen. De inrichting van het geheel ge looft uitstekend te worden, daar aan de in het belang der hygiëne voor eene wijk van dergelijke woningen zoo noodige ruimte, licht en lucht alle zorg is besteed. Eene groote ver betering ia de huisv isting van den werkman zal er een gevolg van wor den en de naaste omgeving aan den Utrechtschen weg zal er niet door worden ontsierd, zooals wel eens ge vreesd werd. Cholera verschijnselen De weduwe en de vijf kinderen van den te Apeltern aan cholera nostras overleden klompenmaker zijn insgelijks ongesteld geworden, onder dezelfde verschijnselen als waaraan de vader zoo plotseling overleed. Stoppen van treinen. Het technische personeel van den Centraal-spoorweg legt zich met ken nelijke voorliefde er op toe, eene op lossing te vinden voor het vraagstuk om een in beweging zijnden trein automatisch en onafhankelijk van den wil van den machinist te doen stoppen. Reeds vroeger is melding ge maakt van eene vinding op dit ge bied van den heer G. P. J. Verhoe ven, chef van den dienst van weg en werken dezer maatschappij, en werd mededeeling gedaan van den gunstigen uitslag van proeven, geno men met een toestel in miniatuur, waarop die vinding is toegepast. Zaterdagmorgen vertrok van Utrecht naar de Bilt een extratrein, teneinde proeven te nemen met een door den heer J. W. Verloop, ingenieur-werk tuigkundige der Ned. Centraal Spoor wegmaatschappij geconstrueerd toe stel, hetwelk aan de machine beves tigd, eveneens den trein automatisch en onafhankelijk van den wil van den machinist tot stilstand moest brengen. De proeven, waarbij o.m. tegen woordig waren de heerenJ. L. Cluy- senaer, directeur, mr. J. E. Ames- hoff, secretaris en T. van Rees, in specteur van bovengenoemde Maat schappij, benevens de heer J. W. Stous Sloot,hoofd-ingenieur-werktuig- kundige der Staatsspoorwegen slaag den naar het Ut. Dagbl. verzekert, uitstekend. Onafhankelijk van den wil van den machinist stopte de trein op 100 M. afstands, terwijl met eene snelheid van 60 K.M. per uur werd gereden. Naar het Ut. Dagbl. verneemt, was door den heer Verloop aan zijne uit vinding, welke reeds voor geruimen tijd geschiedde, nog geen deel van andere deskundigen omtrent de vinding wilde hooren, en ook het octrooi in het buitenland wilde verze kerd zien. „Weergeboorte." Dr. Schaepman heeft een nieuw ge dicht uitgegeven Weergeboorte ge naamd. In een woord vooraf zegt de schrijver het volgende „De invloed van Byzantium op het Westen is niet altijd in overeenstem ming geweest met Aya Sofia, de Heilige Wijsheid. „Een der feiten, die hiervan ge tuigenis afleggen, is zeker de Renais sance, het Humanisme. Niemand zal ontkennen, dat deze wedergeboorte der Helleensche beschaving gepaard ging met eene zeer sierlijkezeer geestigezeer fijne, maar daarom niet minder verwerpelijke onverschil ligheid voor de hoogere waarheden der bovennatuurlijke openbaring. In leer en in leven beide. „Het behoort volstrekt niet tot mijne bedoeling alle kunstvormen der renaissance te veroordeelenik geloof, dat op dit oogenblik verschil lende van deze ten onrechte tot haar worden gerekend. Voor velen van hare meesters heb ik, waar het op waardeering van genie of talent aan komt, geen lof genoeg. Ik pleit niet voor de gothiek, de Óhristelijk-Ger- maansche kunst, als den eenigen kunstvorm, waaronder men den Drie- ëenigen God dienen en eeren moet. Maar even weinig ontveins ik, dat de renaissance de kunst aan het volk heeft ontnomen en de heerlijke en heilige troosteresse van allen tot de hofdame en soms minder van een kring geleerden en kenners 1 heeft gemaakt." P. J. Troelstra. Zooals gemeld werd, is op last van de justitie eene voorloopige instruc tie ingesteld tegen mr. Troelstra, we gens uitdrukkingen gebezigd in de protestmeeting, welke Zondag 18 Fe bruari jl. door den Ned. Bond voor spoor- en tramweg-personeel „Steeds Voorwaarts" te Amsterdam is gehou den. De incrimineerende woorden zijn ongeveer deze „Wat zullen we er tegen doen? „Geweld kunnen we nog niet ge bruiken, niet omdat we dat te ge- „meen vinden, maar omdat we nog „niet sterk genoeg zijn. Konden we „de Spoorweg-Maatschappijen met „dynamiet in de lucht laten sprin gen dan zou dat natuurlijk een heele „omkeer teweeg brengen". Zaterdag werden een viertal ver slaggevers van dagbladen door den commissaris van politie jmr. Van Raalte, op last van den officier van justitie als getuigen gehoord. Officieel is gemeld, dat het ont slag door Gladstone ingediend bij koningin Victoria is aangenomen, en dat lord Rosebery in zijne plaats tot Engeiand's eerst3-minister is benoemd. Deze heeft reeds een aanvang ge maakt met de besprekingen over de wijzigingen, die het ministerie moet ondergaan. Alle leden van het kabinet-Glad- stone hebben den nieuwen Premier reeds hunne medewerking toegezegd. Heden zou Lord Rosebery eene au diëntie hebben bij koningin Victoria. Naar men zegt, zal Lord Kimber- ley optreden als minister van bui- -»-~v.i.->v,^anV<e zaken en J-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2