NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ile Jaargang; Woensdag 7 Maart 1894, No. 3275. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND, HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers 0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37V Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1*4=9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Parijs 316is Faubourg Montmartre. Haarlem6 Maart. 1894. Stedelijk Museum. Op het Stedelijk Museum te Haar lem is tijdelijk eene tentoonstelling geopend, van de fraaiste en beste prenten der haarlemsche graveurs Dirck en Jacob Matham, waaronder naar Geertje van Sint Jan, Albert Durer, Raphael e. a.de zeldzame etsen voor de oude haarlemsche ka mers van Ehetorijke, Liefde Boven en Al en Trou Moet Blijcken, het kerstgeld van St. Hubert, St. Jacob enz. enz. Dagelijks |te bezichtigen op de ge wone uren. Des Zondags is de toe gang vrij. Voor het examen nuttige hand werken zijn Maandag te 'sGraven- hage geslaagd de dames P. J. E. Niermans, H. J. Vermande en A. A. M. L. Riedel, allen alhier. Naar wij vernemen, is de heer A. van Huizen, alhier, benoemd tot chef de Bureau aan de Werkplaatsen der Holl. IJzeren Spoorweg Maatschij. (Afdeeling Administratie.) In eene Zondag alhier gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Bond van oud-onderofficie ren, werd tot algemeen voorzitter be- I Eoemd, in de plaats van wijlen den heer Meere te Delft, de heerSchreu- ders te Nijmegen. „Weldadigheid naar Ver mogen". Aan het jaarverslag van den Secre taris van genoemde vereeniging ont- leenen wij nog eenige staaltjes van de wijze waarop zij werkt. Een van de gezinnen die bij haar in het afgeloopen jaar om hulp aan klopte, bestaat uit man, vrouw en twee kinderende man, een schoen poetser, is wat het verslag noemt, „een stout proever", terwijl de vrouw slordig is en in zoo hooge mate alle ervaring in huishoudelijken arbeid mist, dat zij niet in staat is haar der tienjarig dochtertje datgene teleeren, wat dit kind noodig heeft om door de wereld te komen. Wat kon hier de vereeniging doen. Den man het „proeven" afleeren? Maar de strenge contróle hiervoor noodig, zou zelfs voor het ijverigste lid der Commissie van Huisbezoek, een onmogelijke taak zijn geweest. De vrouw wat netheid en orde bij- II1 .III OO, -I l-i. --•-i. veel meer aan menschen tusschen 30 en 40 jaar en zeker zou het moeilijk zijn geweest, deze vrouw nog naaien en breien te gaan leeren. Onder deze omstandigheden koos de vereeniging de wijste partijzij besteedde het dochtertje uit bij een juffrouw, die haar leerde wat zij noodig had, zoodat het kind nu al voor het grootste ge deelte in haar onderhoud voorziet. Een ander man, gewezen glasbla zer bij de firma Regout te Maastricht werd soldaat. Hij verliet echter den dienst toen hij trouwde met de moe der van zijn kind en zocht werk, maar vond het niet. Het duurde niet lang of er heerschte in dat gezin diepe ellende, totdat het Commissie lid van de vereeniging op het denk- bee'd kwam, aan Regout te schrijven of de man daar weer zou kunnen worden geplaatst. Dit gelukte, de ver eeniging gaf een krediet van f25 voor de verhuiskosten en het gezin was gered. Wij geven hier een paar van de in het verslag genoemde voorbeelden, omdat men sommigen wel eens hoort zeggen: „dat Weldadigheid naar Ver mogen daar doe ik niet aan want daar krijgen veel lui die het niet verdienen". Wie dat zegt en personen weet die geholpen worden zonder het te verdienenzal de vereeniging zeker verplichten door haar in kennis te j stellen van den naam van die per sonen. Zeker zal de vereeniging da delijk een onderzoek instellen en bedeelden die het niet noodig heb ben van de lijst schrappen. En natuurlijk komt dat ook wel voor. Het jaarverslag zelf gewaagt er van met prijzenswaardige openhartig heid. Een gezin bestaande uit man vrouw en zes kinderen heeft drie jaar lang onderstand genoten en eerst toen bleek, dat de Commissieleden die achtereenvolgens dat gezin onder toezicht hadden gehad, de dupes wa ren geworden van sluw verzonnen misleiding. Eindelijk, stout geworden door het succes dezer treurige ma noeuvres, gingen zij zoo brutaal te werk, dat het bedrog ontdekt werd. Natuurlijk werd dit gezin onverwijld geschrapt. Zulke ervaringen moeten zich van tijd tot tijd voordoen. Er zijn er helaas, die zonder te begrijpen dat zij hunne werkelijk hulpbehoevende medemenschen daardoor bestelen zich doodarm houden zonder het te zijn en op slimme wijze van den huisbezoeker ot huisbezoekster onder stand weten te verkrijgen. Niemand zou den Bril der Waarheid (dien be- men zien kon of iemand waarheid of leugen sprak) beter kunnen ge bruiken dan de armverzorger. Maar zoolang die Bril een sprookjesartikel is en menschen door menschenoogen moeten kijken, zoolang zullen zij zich noodwendig nu en dan eens ver gissen. Zeker weegt dit evenwel niet op tegen het goede, dat Weldadigheid naar Vermogen verricht. En ook voor wat zij in 1893 heeft gedaan tot leniging van zooveler nood, past een woord van hulde. Faillissementen. Bij vonnissen der arrondissements rechtbank alhier dd. 6 Maart 1894 zijn in staat van faillissement ver klaard lo. Johannes Teileman, schoenma ker en winkelier te Velsen, met in gang van 28 Februari 1894. Rechter commissaris mr. J. de Clercq van Weel, curator mr. W. Cnoop Koop- mans, advocaat en procureur alhier. 2o. Jan de Jong Gerbrandszoon, koopman, fouragehandelaar en win kelier te Westzaan, met ingang van 5 Maart 1894. Rechter-commissaris mr. J. de Clercq van Weel, curator mr. C. G. von Reeken, advocaat en procureur alhier. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 6 Maart hebben zich de volgende personen aangemeld 16 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 4 voor naaister, 2 voor grond werker, 5 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 2 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangel werk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaaude aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. De verplaatsing der gemeente se cretarie van Velsen uit Sandpoort T-»onw Vol non rnnnVt 00*> u en uitbreiding van het raadhuis nood zakelijk. In het bestek daarvoor is opgenomen de verplichting voor den aannemer om het werkvolk te ver zekeren tegen invaliditeit en onge lukken en tevens een bepaling van de minimum loonen, die door hem per uur aan het werkvolk uitbe taald moeten worden, afwisselende van 15 Ct. voor opperman tot 20 Ct. voor een steenhouwer. De heer I. Aikema, chef der veri ficatie te IJmuiden wordt met 1 April e. k. overgeplaatst naar Rotterdam, na aldaar gedurende 13 jaren werk zaam te zijn geweest. Visscherij. Maandag kwamen te Zandvoort aan de bomschepen Z. V. 9, stuurman C. KoperZ. V. 10, stuurman W. Paap en Z. V. 1, stuurman C. Paap, die respectievelijk f 32, f 83 en f 84 besom- den. De prijzen der visch waren: bak schol f3 tot f5 per mand, schol f 0.15 f0.25, tong f0.15, f0.80 en tarbot fl tot f3 per stuk. Nieuwe muntbiljetten van f 10. De Staatscourant van 6 dezer bevat een koninklijk besluit van 3 Jan jl. (Stbl. nr. 2) waarbij, op de voordracht van den minister van financiën, den Raad van State gehoord, met intrek king van artikel 3 van het koninklijk besluit van 12 Sept. 1885 (Stbl 182), wordt bepaald, dat de uiterlijke vorm der muntbiljetten van ƒ10 is de vol gende MUNTBILJET TIEN GULDEN Ingevolge de wet van 27 April 1884, Staatsblad No. 98, op vertoon inwisselbaar bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Gezien, De Nederlandsche Bank 's Gravenhage, De Minister van Financiën. Deze woorden, in bruine kleur ge drukt, zijn omgeven door een in dezelfde kleur gedrukten gegraveer- den kunstrand, waarin voorkomt: aan de rechterzijde, het borstbeeld der Koningin; aan de bovenzijde, de woorden Koninkrijk der Nedeilanden aan de onderzijde, het Rijkswapen aan de linkerzijde, eene figuur voor aan wier voeten een leeuw rust in beide bovenhoeken en in den rechter benedenhoek het getal 10. De achterzijde vertoont in het mid den de woorden TIEN GULDEN ter rechter- en linkerzijde waarvan twee strooken, waarin in fijnen zwar ten letterdruk de woorden Munt biljet van tien gulden. Wettig betaal middel, ingevolge Artikel 2, derde lid, der wet van den 27 April 1884, Staatsbl. No. 98. Een en Jander is omlijst door een in bruine kleur ge- drukten rechthoekigen rand, waarin wordt aangetroffen een in lichter bruin gedrukt orna ment, op gefigureerden zwarten on derdruk in den linker boven- en den rechter benedenhoek het getal 10; in den rechter boven- en den linker benedenhoek de letter van de reeds tot welke het biljet behoort en het nommer van het biljet. Onder de woordenTien Gulden wordt aangetroffen een contröle-nom- mer. De muntbiljetten worden gedrukt op papier van ongeveer 9.5 oij 17 centimeter, waarin in het midden als watermerk voorkomt: 10 G ter rechterzij 'e waarvan een klim mende leeuw, gekroond met eene Koninklijke Kroon, houdende in den rechter voorklauw een opgeheven zwaard, en in den linker een bundel pijlen, de punten omhoog. Zij worden voorzien van den stem pel der handteekeningen van den Minister van Financiën en van een ambtenaar van de Nederlandsche Bank. GeenMidden-Eurooeesche tijd. Een vijftigtal handelaars te Rot terdam heeft aan de jTweede Kamer een adres gericht, waarin zij, instem ming betuigende met het adres, door prof. S. J. Fockema Andreae, te Lei den, ter zake der aansluiting van Nederland bij den Midden-Europee- schen tijd, de Kamer verzoeken lo. hare goedkeuring te onthouden aan de motie, door zeven leden in gediend, ten gunste van de aanslui ting van Nederland bij den Midden- Europeeschen tijd 2o. daarentegen haren invloed aan te wenden, opdat de Amsterdamsche tijd wettelijk gehandhaafd en ook voor de spoorwegen, post en telegraaf weer ingevoerd worde. Generaal Booth.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1