NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Vrijdag 9 Maart 1894. No. 3277. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: I VERHALEN! HE REENi GD STADSNIEUWS. Arrondissements-Reclitbaii k BINNENLAND, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per .3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 14:» Haarlem. Telefoonnummer 122. yan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEESEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJO-HN F. JONESSucc., Parijs 31bts Faubourg Montmartrc. Hij dit Nummer is gevoegd hel 11emeenteraadsverslag van 7 Maart. In No. 11 van het Geïllustreerd Zondagsblad verschijnt het vervolg van den geïllustreerden Roman van Hugo Lubliner. Buitendien is de inhoud als volgt: Wie is het sterkst? (met illustra tie). Brandalarm in de garnizoens plaats (met illustratie). Op de Roo- verjacht (met illustratie). De brief. Naar 't Fransch van Zaccone. Bereden Engelsche infanterie inBir- mah, zich verdedigend tegen een plot- selingen aanval (illustratie). Uit de geschiedenis van den omnibus. Verbazende springkracht. Hij kreeg zijn zin. Bij den kermisphotograaf. Het hielp niet. De gezichten van den heer Hummel. Een las tige opdracht. Waardoor ontstaat de huidskleur. Een Spaansch werk man. Zijn eerste pleidooi. Ame rikanen op reis. Hoe sommige schrijvers over het rooken denken. Een middel om verbleekte kant weer zwart te maken. Een grap. StT Voorts tal van geïllustreerde Anecdoten. Prijswinner van Raadsel LXXXI. Oplossing van Prijsraadsel LXXXIII. NieuwPrijsraadsel. Schaak rubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. Haarlem8 Maart. 1894. Zitting van Donderdag 8 Maart. Agnesia Sophia Hulscher 15 jaar en zonder beroep te Haarlemmermeer staat heden terecht terzake dat zij na 31 October 1893 en voor 6 Februari 1894 binnen de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude heeft weg genomen een gouden ring, toebehoo- rende aan den monteur Karl Frie- drich Wilhelm Taufmann. Het meisje diende bij juffrouw Klomp waar Taufmann op kamers woonde. Volgens hare eigen verkla- mer den ring gevonden en in den zak gestoken, maar kon dien niet terug geven omdat ze het te druk had. 's Avonds hing zij de japon op en vergat den ring, dien zij later wel weer in den zak terugvond, maar toen niet meer durfde terugbrengen. De subs. off. v. just. Mr. Joh. P. van Outeren, requisitoir nemende, deelt mede dat allicht deze zaak niet zou zijn aangebracht ware het niet dat zij iemand is van een listig, sluw en ondeugend karaktar. Nadat zij den ring in haar zak had gestoken is zij nog met juffrouw Klomp daarnaar gaan zoeken. Ten harer correctie eischt spreker een gevangenisstraf van 14 dagen. Daarna verscheen voor de rechtbank Egijbert Vlogtman, in hechtenis, 48 jaar en zonder vaste woonplaats. De ze man was in de jaren 1892 en '93 horlogemaker te Zaandam en heeft in een tijdsverloop van enkele maanden zich daar vier horloges en een wekker toegeeigend, die hem ter reparatie waren toevertrouwd. Beklaagde ontkent. Hij vertelt dat de horloges hem ontstolen zijn op zekeren dag, toen hij eten vorigen avond thuiskomende, zijn vrouw vond heengegaan en zijn huis gesloten, zoodat hij een ruit moest inslaan om binnen te komen. Door deze gebro ken ruit nu heeft volgens zijn zeggen een onbekende de horloges gestolen. De koopman Consenheim heeft twee horloges van bekl. gekocht, maar van een daarvan verklaart hij dat het zijn eigendom was, het andere her kent hij niet. Het is evenwel klaar, dat dit een verzonnen geschiedenis is, want aan een paar eigenaars, die hunne horlo ges kwamen terugvragen, heeft hij niet eens verteld dat ze hem waren ontstolen, maar hen gepaaid met be loften van teruggave. Bij het requisitoir wijst de sub. off. v. just, er op, dat men hier heeft te doen met een bij de rechtbank bekend personage. Misbruik van ster ken drank heeft hem steeds dieper doen zinken en het is langen tijd niet ge lukt de hand op hem te leggen, daar hij zwervende was. Nog kort geleden heeft hij ook te Amsterdam voor een dergelijke verduistering terecht gestaan. Spreker eischt de veroordeeling van den beklaagde tot 8 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. In zake c. I. J. B. A. Fens heeft de beklaagde Vrouwentelder ap pèl aangeteekend. De officier van justitie zijnerzijds heeft _dat heden Pieter Johannes Coppens, die de vorige week terechtstond omdat hij van een tweetal advocaten alhier door bedrieglijke voorwendsels, geld had weten machtig te worden, werd heden tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. Eisch 4 maanden Kath. kerk te Bennebroek. Te Bennebroek, thans behoorende tot de parochie Vogelenzang en Ber kenrode, zal een kath. kerk worden gebouwd. Vis8cherij. IJmuiden. Door het ongestadige weder kon de kleine visscherij deze week nog niet worden uitgeoefend van de beugvisscherij kwamen slechts enkele sloepen binnen, alsmede eenige loggers en bomschuiten van de kor- visscherij. Tot Woensdagavond waren de prijzen der visch Lev. kabelj. fl.55 A fl.85, doode id. f0.75 a fl.25, lev. leng f2.40 a f2.65, doode id. f 1.30 A f 1.65, schel- visch per 100 f38 A f46.50, tarbot f2 a f8, tong per stuk 40 a 85 ct., groote schol per mand f5 a f8.50, kleine id. fl.85 f3.80. Voor het examen nuttige handwer ken zijn Woensdag geslaagd de dames P. A. Charbon en H. Charbon te Heemstede. Tot lid der jury voor dephotogra- fie-tentoonstelling te Maastricht, is benoemd de heer Frans Huysser te O verveen, amateur-photograal. Schietoefeningen metvisch- torpedo's. De schietoefeningen met visch-tor- pedo's in zijkanaal F, zullen begin der volgende maand op groote schaal aanvangen. Door het personeel van den torpedodienst worden thans de machineriën enz. in orde gebracht. Gebrek aan onderwijs personeel. De raad der gemeente Alkemade heeft het tractement van de te be noemen onderwijzers te Rijpwetering moeten verhoogen tot f600, als toen meldde zich eene sollicitante aan, nl. mej. D. Krol te Lisse, die natuurlijk met algemeene stemmen werd be noemd. Op meerdere scholen in den om trek van Haarlem heerscht volslagen gebrek aan personeel, „oudere" leer lingen fungeeren als onderwijzers, of kweekelinsren van naburige opleidings- Nieuwe Stoombootdienst. Tussehen Amsterdam en Aalsmeer zal een (tweede) stoombootdienst in de vaart komen, die ook op Zon- en feestdagen de gemeenschap zal onder houden. Paardenkeuring. Te Halfweg zal a. s. Zaterdag eene keuring gehouden worden van jonge paarden, ter aankoop voor het duit- sche leger. Ned. Onderwijzers genoot schap. De gewestelijke vergadering van het Nederl. Onderwijzers-genootschap provincie Noord-Holland zal dit jaar gehouden worden in een der zalen van het groote badhuis te Wijk aan Zee, niet zooals gewoonlijk op Zater dag voor Pinksteren maar drie weken later op den 2n Juni. Rijkskweekscholen voor onderwijzers. Voor het to elatings-examen aan de Rijkskweekscholen voor onderwij zers hebben zich aangemeld het vol gend aantal jongelieden Groningen 117, Haarlem 102, Nij megen 97, Deventer 90, Middelburg 77, Maastricht 49. Kieswet-amendementen. De heer De Meijier heeft zijn amen dement op art. 4, 2e lid. van het Regeeringsontwerp nader gewijzigd. Thans wordt voorgesteld de betrek kelijke bepaling aldus te lezen „gedurende de laatst verloopen of „aan zijne laatste verhuizing vooraf gegane twaalf maanden, krachtens „persoonlijk of zakelijk recht, ter be loning in afzonderlijk gebruik heeft „gehad eene zelfde woning bestaande „voor zoover betreft hoofden van „huisgezinnen, uit ten minste twee „afgesloten vertrekken, of wel uit één „zoodanig vertrek en eene keuken „voor zoover betreft afzonderlijk „levende of bij anderen inwonende „personen, uit ten minste één afge floten vertrek met haardstede; „wordende de woningen ter zake waarvan wordt geheven eene Rijks- personeele belasting naar de huur waarde, alsmede schepen van ten minste 25 ton inhoud ten opzichte van den schipper, als woningen aan bovenvermelde vereischten voldoende aangemerkt; terwijl verwisseling van of wel ten gevolge van overgang, het geheel of ten deele te niet gaan van een gebouwd eigendom, of verplaatsing wegens ambt of be diening niet als verhuizing wordt be schouwd". (De splitsing in twee categorieën van kies he'voegden is daarmede in dit amendement vervallen en de heffing van personeele belasting wordt slechts aangeduid als het criterium van de qualiteit der woning, voor zoover die reeds wordt aangewezen in de 2de en 3de zinsneden van dit amende ment.) Atjeh De N. R. Ct. heeft per telegraaf ongunstige berichten uit Atjeh ont vangen. Te Melaboeh heeft een treffen plaats gehad, waarbij wij 7 dooden en 17 gewonden hadden, onder welke 2 officieren, die zwaar gewond wer den. Melaboeh, op de Westkust van Su matra, in het goevernement Atjeh en Onderhoorigheden, is sinds geruimen tijd een gevaarlijke post. In den loop van het vorige jaar kregen wij tel kens berichten, dat onze versterking, de schepen in de baai en sloepen, die langs de kust voeren, beschoten werden. Een waar rooversnest mag het heeten. In het Verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het goevernement Atjeh en Onderhoorig heden, loopende van 3 tot en met 15 Januari, het laatste verslag, dat de mail ons gebracht heeft, lezen wij „Zoowel te Melaboeh als te Poela Radja zijn de toestanden zeer bevre digd. Elders ter Westkust valt op po litiek gebied meer en meer toenade ring van de zijde der hoofden op te merken." Dat het verslag wel deed, van geene toenadering der hoofden te Melaboeh te gewagen, bewijst het telegram dat wij Woensdag ontvangen hebben. Neerbosch De directeur der weesinrichting te Neerbosch meldt het navolgende „Nog altijd gaat het gerucht, dat mijne zoons elk ƒ2000, behalve vrije woning en vrije kost zouden hebben. Dit laatste is geheel bezijden de waar heid. Hun is alleen vrije woning ge gund en het recht om 2000 uit de kas der inrichting te nemen. Doch dit hebben ze niet gedaan. Zij hebben zich met veel minder tevreden ge steld. Daarbij heeft men eene verkeer de voorstelling gegeven van hunne werkzaamheden, die veel omvattend

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1