Rechtszaken. Financieele Mededeehngen, Politiek Overzicht. - - CtXCAV. h&t in de redactie van zes tijdschriften/ die meer d m 18000 abonné's tellen, waardoor hij het middel is, dat de weezen niet alleen aanhoudend werk vinden op de drukkerij en de binde rij, maar daarbij nog groote finan- cieele voordeelen trekken van deze uitgaven. Bovendien is hem de zorg voor de drukkerij en de binderij op gedragen. Wat hij van zijn toegezegc salaris heeft genoten, is niet uit de kas der inrichting, maar uit die dei- drukkerij genomen, en dus geniet hij geen cent, die als gift wordt ge geven. Mijn jongste zoon heelt het toezicht over de werkplaatsen en scholen, heeft de zorg over de boerde rij, benevens een deel van de gods dienstgeleiding en het toezicht op de weezen. Het is natuurlijk, dat zijn salaris uit de kas der inrichting wordt betaald. Van mij zwijg ik zelf het liefst maar wanneer iemand mijne uitga ven, die ik jaarlijks heb voor de Weesinrichting, wü overnemen, voor de som die mij daarvoor door het bestuur is aangewezen, ben ik zeer bereid hem dit postje over te geven alleen op voorwaarde dat hij han- dele, zooals ik tot nu toe heb mogen doen." Men schijnt voornemens te zijn. reeds spoedig verschillende verbete ringen aan de inrichting te Neerbosch aan te brengen, en met de badin richting en de ventilatie der slaap zalen een aanvang te maken. het onderzoek der deskundigen i nog niet geheel afgeloopen. De voornaamste verdachten, zooals Krausse, Freye en Van Liemt, moe ten een volledige bekentenis hebben afgelegd. Juffr. Toubaerts blijft ech ter ontkennen, dat zij wist, dat de J4000, die zij aan Krausse ter hand stelde, bestemd was voor de vervaar diging van valsche biljetten. Moordaanslag. In pand no. 33 in de Hoofdsteeg te Rotterdam, is gevestigd het hóte' „des Pays Bas", waaraan in het bene denhuis is toegevoegd een restaurant met kellnerinnen-bediening, welke beide zaken gedreven worden dooi den heer M. Schliecker, 37 jaar oud en Duitscher van geboorte. De res tauratie werd Dinsdagavond bezocht door eenen Duitscher, ingenieur van beroep en genaamd L. Weibel, die in het bezit van eene belangrijke geldsom, op reis was naar Amerika. Te middernacht verzocht de heer Schliecker den ingenieur om betaling die deze om welke reden is niet bekend nadrukkelijk weigerde. Een twist was hiervan het <revolg, die hiermede eindigde, dat den in genieur verhinderd werd zonder be taling te vertrekken. Ruim een uur daarna verzocht de ingenieur een oogenblik van het geheim gemak ge bruik te mogen maken, hetgeen hem werd toegestaan. Terugkomende, was hij met eene revolver gewapend, die hij op den eigenaar richtte, waarna hij een paar schoten loste, waarvan één den heer S. aan het hoofd trof, eene onbeduidende wond veroorza kende. Na het lossen dezer schoten ontstond er tusschen beiden eene worsteling, met het ongelukkig ge volg dat er nog een schot afging en den heer Schliecker in de buik trof. Deerlijk gewond viel deze op den vloer, waarna de ingenieur de vlucht nam op het geheim gemak, waar hem kort daarna, (het was inmiddels half twee uren geworden) de ter hulp geroepen politie aantrof. Twee geneesheeren ter assistentie geroepen, oordeelden den toestand van den verwonde voorloopig wel niet levensgevaarlijk, doch achtten zijne onmiddellijke overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk. Düar is het gelukt den kogel uit de wond te verwijderen. De ingenieur Weibel, een 29-jarig man, is naar het politiebureau inde Korte Torenstraat gebracht. Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht. Woensdagavond hield de onlangs te Amsterdam opgerichte „Vereeni ging voor Vrouwenkiesrecht" hare eerste huishoudelijke vergadering. Nadat de commissie ter samenstel ling van de concept-statuten op 5 Febr. 11. haar werk den adherenten had voorgelegd en het door haar akte ontwerp met geringe wij zigingen was aangenomen, werd toen met het oog op het late uur beslo ten, slechts voorloopig drie bestuurs leden te kiezen. Dit waren de dames Versluys-Poelman, Van Campen Doesburg en Cohen. Nu moet het Bestuur gecomple teerd word. Het voorloopig bestuur stelde voor dit te doen bestaan uit 7 leden. Nadat dit voorstel met eenige dis cussie was aangenomen, moest eene presidente worden gekozen. Met op 3 na algemeene stemmen werd Mevr. Versluys als zoodanig benoemd. Voor de overige bestuursleden werden candidaat gesteld de dames: Van Campen-Doesburg, van Goch« Poolman, Meuleman-v. Ginkel, Cohen Kruijff, Duivenboden-Zeiss, Dr. Al. Jacobs en Goudsmit, allen uit Am sterdam, v. Hoevell uit Haarlem. Rutgers-Hoitsema en Stork uit Rot terdam, Wibaut-Berdines v. Berle- kom uit Middelburg en van Kol uit Brussel. Gekozen werden de dames Goud smit, Van Campen Doesburg, Cohen, DrJ Al. Jacobs, Rutgers en Van Goch-Poolman. lierszaak. Deze laatste bestaat nog, hoewel bescheiden afmeting, de fabriek evenwel heeft het lot van alle aard- sche instellingen moeten deelen; de eigenaar toch was niet genegen de noodzakelijke verbeteringen aan ma- chineriën enz. aan te brengen, die door den eisch des tijds gevorderd worden, hij wenschte liever zijn fa briek te sluiten. Als wij ons niet bedriegen, ver dwijnt hiermede de laatste diamant slijperij, gedreven door de zeer ouder- wetsche hevelmachine, waarin de schijven in gang gehouden worden door draaiborden, elk met acht groe ven er in, voor het loopen der drijf riemen en verdwijnt, tevens hier mede de {reputatie des heeren Alex. Daniels van te zijn„een der grootste industrieelen te Amsterdam." dikant. Deze liet haar Dinsdagavond op zijn studeerkamer komen. Wat er toen tusschen hen beiden is voorgevallen, is niet met zekerheid bekend. Alleen is gebleken, dat hij uit eene revolver zeven schoten op haar heeft gelost. Men heeft vijf ko gels in het hoofd van het meisje ge vonden. De misdadiger is Woensdagnamid dag te 3 uur gevankelijk naar Leeu warden vervoerd. Hij is een man van ruim 40-jari- gen leeltijd. Valsche bankbiljetten. Naar het Hbld. verneemt zal de in structie in de zaak der valsche bankbil- ietten weldra gesloten morrl Alle Een stuk Geschiedenis. Vrijdag 23 Febr. is voor't laatst de machine aan 't loopen geweest van eene der oudste en, zegt de Diamant bewerker wij mogen gerust zeggen van eene der meest bekende inrich tingen door stoom gedreven, te Am sterdam. De oude en bekende fabriek van A. E. Daniëls en Zoon, firma Koster, zal niet "meer, zich van de straat uit doen hooren door zijne ge raasmakende draaiborden en ouder- wetsch machinestelsel. Wij meenen. dat met de sluiting dezer fabriek, een stuk geschiedenis begraven wordt van de eens in zoo hoogen bloei ver keerd hebbende diamant-industrie te Amsterdam. Vorsten en grooten der aarde, en meer geringen uit het buitenland, hebben deze inrichting bezocht, heb ben de modelkamer en de verzame ling kunstig vervaardigde zeldzaam heden daarin aanwezig, sedert een halve eeuw en langer bewonderd. De fabriek werd opgericht door de heeren Koster en Zoon, juweliers van het oude slag te Amsterdam, het jaartal waarin, is ons ontgaan. Toen deze heeren stierven, lieten zij de fabriek na aan hunne zoons, terwijl met de uitgave van hun te fabriceeren diamant belast werd de heer Abr. Daniëls, vader van den te- genwoordigen eigenaar. De laatst overgebleven zoon des heeren Koster, de heer Martin Koster, Consul der Nederlanden te Parijs, liet echter al lengs alle zaken meer en meer aan het beheer van de heeren Daniëls over, totdat omstreeks het jaar 1870 Oplichterij. In het Clever Kreisblatt van 3 de zer wordt bet volgende gelezen Een ex-advocaat, afkomstig uit Breslau, tegen wien door de Duit- sche justitie wegens bedrog, oplich terij, enz. bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd is, heeft zich, voor een half jaar in het naburige Nijmegen gevestigd, om van daaruit zijn zwendel voort te zetien en zoo wel Duitsche als andere firma's er in te laten loopen. Onder de volgen de fraai klinkende firma-namen, als O. Stark en Cie, internationaal infor matiebureau voor den handel, Incas so- en Commissie-kantoor te Granen- burg, ook wel onder den naam Kon rad, Sülz en Cie-, waarbij bovenstaan de bijzonderheden van de werkzaam heden der firma gevoegd worden en Cranenburg als woonplaats vermeld staat, tracht hij in het bezit te komen van goederen, van welken aard ook' Brieven en voorwerpen van waarde, die aan bovengenoemd adres op het postkantoor te Cranenburg voor hem aankomen, laat hij door een vertrouwd persoon, daartoe door hem gemach tigd, afhalen. Wijselijk behoedt hij zich zelf voor het Hollandsche grondgebied te verlaten, daar het hem bekend is, dat de Duitsche justitie het oog op hem houdt." Het doel van deze mededeeling, gt het Kreisblattis het publiek ernstig te waarschuwen tegen dezen internationalen zwendelaar en tevens de redacteuren der dagbla den te verzoeken, door bekendma king van bovenstaande feiten, het den man te beletten voort te gaan met zijne oplichterijen, Een bouwvallige woning. Te Terhorne ging de zoon van den winkelier Walma naar den zolder om turf te halen. Nauwelijks was hij daarmede bezig, of de schoorsteen van het huis viel door het dak naar beneden, zoodanig, dat hij met zijn been onder een gedeelte steen ge raakte. De schoorsteen viel verder door den zolder en verbrijzelde den vloer. Op zijn kermen kwamen dade lijk de huisgenooten toesnellen, die hem onder de steenen weghielpen, doch tevens ontdekten, dat zijn been gebroken was. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen. Men hoopt dat hij het been zal behouden. Brand in de gevangenis. Omtrent den brand in de Sneeker gevangenis wordt nog nader gemeld, dat hij is gesticht door den gevangene op cel 8. Hij had een stroozak inde brandende gaspit gehouden en ging eerst alarm maken, toen hij het be nauwd kreeg. Nauwelijks had de di recteur de celdeur geopend, ol de brandstichter sprong de trap af en ijlde door den gang en de vestibule in de slaapkamer. De directeur was hem even spoedig gevolgd en er ont stond eene worsteling, waarbij de ruiten in de vestibule-deur braken en de directeur wonden bekwam. Middelerwijl trach te een der be waarders het vuur te blusschen, doch vruchteloos. De andere gevangenen kwamen aldus in eeue gevaarlijke positie, schreeuwden om hulp en bonsden op de gesloten deuren, Den brandstichter was men onder- tusschen meester geworden, de vlam men grepen verder om zich heen en de directeur gaf order om de gevan genen los te laten. Langs en door de toegenomen vlammenzee kwamen zij onder zijn geleide beneden en werden geboeid overgebracht naar het rechts- gebouw. De brandweer, middelerwijl aangerukt, kampte met goed gevolg tegen het Krachtig toegenomen vuur. Evenwel zijn alle bovenceldeuren en trappen verbrand of hevig geblakerd en is de geheele bovenverdieping on bruikbaar gemaakt. De cellulaire ge vangenen brachten een gezelligen nacht door in elkanders bijzijn. De schade aan het gebouw is zeergroot, ook het meubilair van den directeur kreeg veel waterschade,die echter door assurantie is gedekt. Aan het vastberaden en doeltref fend optreden van den directeur en zijn personeel is het danken dat geen persoonlijke onheilen zijn gebeurd. De brandstichter stond reeds bekend als een gevaarlijk man, waarom zijne overbrenging naar 's-Hertogenbosch was geadviseerd. Hij leed aan ver volgingswaanzin, omdat hij meende vermoord te zullen worden. Halsstar rig weigerde hij geschoren te worden, uit vrees dat de barbier zijn moorde naar zou worden. Een moord. Uit Harlingen wordt gemeld, dat de predikant bij de hervormde ge meente aldaar, J. B. Dinsdagavond eene jonge dochter, tot zijne gemeente behoorende, heeft doodgeschoten. De aanleiding tot dezen moord is teleur- het ons bekende lid van den Gemeen-j gestelde liefde, teraad, geheel aan 't hoofd kwamj Het vermoorde meisie was als naa Bienstock had weten machtig te wor den, door een met „Kadinsky" on derteekend telegram af te zenden aan den heer Caesar te Parijs, eene gezamenlijke waarde van onge veer 54.000 francs, doch had hij on middellijk na ontvangst van het pak ket met juweelen, het grootste, ter waarde van ongeveer de helft van genoemd bedrag, aan den afzen der teruggezonden. De verdediger van bekl., mr. Rud. B. Benjamins had ten opzichte van het aan bekl. ten laste gelegde bedrog de vraag gesteld, of dit delict hier of te Parijs zijn voltooiing heeft gekre gen, en het O. M. voor dit deel der beschuldiging ontvankelijk was en de bekl. niet vervolgbaar als vreemde ling, zoo; de rechtbank aannam, dat het feit te Parijs tot voltooiing is gekomen, omdat aldaar de wilsuiting van den heer Caesar is geschied. Overigens strekte de conclusie van spr. tot niet toerekenbaar verklaring van Bienstock, als lijdende bekl. aan melancholia simplex. Wat de eerste vraag betreft, of de Ned. strafwet op bekl. toepasselijk was, overwoog de rechtbank, dat de plaats des misdrijfs daar is, waarde dader al zijne handelingen heeft ver richt zoodat er voor hem niets te doen meer overbleef, en beantwoordde mitsdien deze vraag in bevestigen den zin. Ten opzichte van de vraag omtrent de al- of niet-toereken baarheid van bekl., nam de rechtbank, op grond van de rapporten der geneesheeren Jelgersma en Van Deventer, aan, dax bekl. wèl lijdende is aan neurasthenie doch niet aan „eene ziekelijk storing zijner verstandelijke vermogens", in den zin der strafwet. De rechtbank veroordeelde mitsdien Noach Bien stock tot eene gevangenisstraf van twee jaren, met aftrek van den door hem in preventieve hechtenis door- gebrachten tijd. Prijsverhooging steenkolen. In verband met het door de voor naamste duitsche mijneigenaren sloten syndicaat om de productie ge lijken tred te doen houden met de consumptie der kolen, zal van 1 April a.s. af de prijs verhoogd worden. Deze verhooging zal minstens 12 mark per wagonlading (10.000 *K.G.) be- o fnU De juweelen-diefstal. De arr.-rechtbank te Amsterdam deed Woensdag uitspraak in de zaak van Noach Bienstock 34 jaar, thans gedetineerd, die voor eenige weken heeft terechtgestaan, als beschuldigd zich ten nadeele van den juweelen handelaar Caesar te Parijs, te hebben schuldig gemaakt aan oplichting. /Poliilr mon '/.ip.h 7,'r1.1 VloririnaraTi Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 6 Maart loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Oblig. Gem. Vlissingen. Aand. American Hotel (Maatsch tot expl. van het). Amst. Ver. tot het bouwen van Arb. (Waarb. fonds) Bouwondernem. „Willemspark" Nation. Hypot. b. Cultuur maatsch. „Kayoe Enak" Landbouw-maats. „Ngoepit" Ned. Asahan Cul- tuur-maatsch Ned.-Ind.Gas-Mij. te Rotterdam Singkep Tin Mij. (Opr.-Aand.) Steenkolen Maats. Oost-Borneo A en B, Serie 15. StiehtscheTramw. Maatschappij Oblig. Ie Hyp. Westl. Stoomtramwegm Aand. Ned. Fabr. van Werkt, en Spoor- wegmateriëel A Hollandia, Verz.- Maatsch (De) 92*/a pCt. 110 65 ƒ380—5. 195 85 172 40-41 123'/8 ƒ35. 35 107 97 65/, 25 Woensdag heeft in de zitting dei

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2