NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ;le Jaargang: Zaterdag 10 Maart 1894. No 3278. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Wetgevende Macht TWEEDE KAMER. NABETRACHTING STADSNIEUWS. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang&re G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. f. jHet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond ven-schijntzal bevatten Een praatje over denHaarlemschen Visch- afslag. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. Zitting van Vrijdag 9 Maart. liet amendement van den heer De üleyier is aangenomen met ó7 tegen 41 stemmen* De minister van Binnenlandsehe Zaken heeft de Kieswet ingetrokken. Kade heropening van de zitting heeft de Voorzitter medegedeeld, dat de Regeering op zijn vraag verklaard heeft, geen ontwerpen te kennen, waarvan dc behande ling in het openbaar of in afdee- üagen noodzakelijk is. De Kamer is hierna tot nadere bijeenroeping gescheiden. uit den GEMEENTERAAD LVII. Het contract met het waterschap Rijnland over het bouwen van een grootere sluis te Spaarndam was het eenige onderwerp, waarover in den Raad Woensdag 11. is gedebatteerd. Dat dit een vruchtbare discussie was, kan moeilijk worden beweerd. Twee van de leden brandden blijk baar van verlangen, om het contract op twee punten te amendeerende heer Macaré doelde op de slnisgelden en de heer Van der Mersch op den slotzin, waarbij in gewrongen termen eene bepaling werd gemaakt over een fatalen termijn waarop het contract zou vervallen. Beide heeren moesten evenwel dien amendeer-lust in hun borst smoren, om het eens poëtisch uit te drukken, want van het dagelij ksch bestuur kwam een duidelijke waarschuwing om aan het contract toch vooral niet te1 j gaan peuteren. Rijnland deed nu een zeer welwillend voorstel en als de Raad i er verandering in wilde, kon het wel eens zijn dat die gunstige stem ming niet in een volgende algemeene vergadering van Rijnland te vinden zou zijn. Men deed al het mogelijke, om de 1 i ■■JaA bezorgd maakten, gerust te stellen en slaagde daarin dan ook zóo wel, dat het contract zonder hoofdelijke stemming en onveranderd werd goed gekeurd. Alleen zal in de begeleidende missive aan Rijnland worden gevraagd of dit waterschap aan den duisteren slotzin dezelfde beteekenis hecht als Burgemeester en Wethouders. Antwoordt Rijnland ja, dan is het goedzegt Rijnland neen, dan is het ook goed, want het contract is eenmaal goedgekeurd. Laat ons even veel vertrouwen in den goeden afloop hebben als B. en W. en maar aan nemen, dat Rijnland ook op dit punt welwillend zal zijn. Mochten de lezers gedacht hebben dat zij in deze Nabetrachting iets hooren zouden van de manier waar op de aankoop van grond voor de Stadsapotheek totstand is gekomen, dan zullen zij teleurgesteld worden. De Raad heeft er geen woord over gekikt. Met e n plechtig stilzwijgen werden de traditioneele vragen van den voorzitter aangehoord „Wie van de heeren verlangt hier- „over het woord?" „Wie van de heeren verlangt hier-1 „over hoofdelijke stemming?" „Zoo niet; dan is het voorstel goed- „gekeurd.'; Een slag met den hamer en het is voorbij. Heb ik in mijn vorige nabetrach ting niet gezegd, dat wij op de kaar ten kijken maar niet er in? De stadsapotheek komt dus aan den Kampersingel. Leeken denken misschien bij zichzelven, dat de ge meente beter af was geweest als zij ook het huis erbij had gekocht en dat voor apotheek ingericht, maar leeken praten zooveel dat deskundi gen niet beamen. Anderen, natuurlijk ook weer leeken, durven wel zeggen dat het huis alleen wel voldoende zou zijn geweest en dat de gemeente niet veel zal kunnen uitrichten met den grond, die na den bouw van de apotheek overschiet. O, die leekenplaagStel u voor, dat er zijn die beweren datdeeischen die aan de nieuwe stadsapotheek ge steld worden, wel wat overdreven zijn en dat het met wat minder wel toekonMaar weten zij dan niet, de stumpers, dat een apotheek die zich respecteertbehoort te bestaan uit een zaal voor receptuur en een zaal voor chemische onderzoekingen en een wachtzaal en een zaal voor wat an ders en nog een zaal voor weer wat anders. Men moet dat niet gaan vergelijken met een particuliere apo theek. ilr mflnr .wil rlpl or niets anders opzat dan een heel nieuwe stadsapotheek te bouwen en wat dien overtolligen grond betreft, daar kan een kippenbroeierij in het groot op worden aangelegd wier pro ducten als daar zijn eieren en jonge kippen, mitsgaders haantjes voor soep voor herstellenden, kunnen worden verkocht bij inschrijving, waaraan kunnen deelnemen de leden van den Raad en de ambtenaren der gemeente. Het Dagelijksch Bestuur zal de pré hebben en de administratie zal worden gehouden door een afzonder lijk daarvoor benoemden klerk, die tevens belast is met het honden van het Stamboek. Haarlem, 9 Maart. 1894. Voor het examen nuttige hand werken is Donderdag te 's Graven- hage geslaagd mej. C. A. Trappen alhier. Coacert-Cognault. Het concert door mad. Cognault Donderdagavond in den Schouwburg gegeven, was vrij goed bezocht. Dat wil zeggen dat een goede honderd menschen bijeen waren toen te kwart over 8 ongeveer het scherm opging (het ophalen en neerlaten van het scherm behoorde mede tot het „buitengewone" van dit concert) en de scirée een aanvang nam. In aanmerking nemende dat wij aan den vooravond staan der belang- rijke „Toonkunst"-uitvoering en bui tendien een vrij geanimeerd eoncert- saisoen beleven, kon het getal der belangstellenden geen teleurstelling baren, hoe zeer dan ook een veel grootere opkomst ten volle verdiend ware geweest. Want met alle recht mag mad. Cognault worden meege teld tot de sterren die zich dezen winter aan onzen kunsthemel ver toonden. Zij is eene coloratuur-zange res van beteekenis en een klank- en omvangrijk, hoewel niet absoluut- helder orgaan staat haar ten dienste. Een buitengewone bekoring gaat van haar zang niet uit, maar haar voordracht is natuurlijk en zij houdt ernstig rekening met de reinheid van intonatie, iets wat bij zangeressen in dit genre wel als een deugd mag worden aangemerkt. Alles wat zij zingt is „af'ook in de vlugste pas sages wordt geen enkel nootje ver waarloosd, moeielijke en groote toon afstanden somtijds zelfs van twee octaven treft zij met onfeilbare lig op welke toonhoogte zij worden voortgebracht, zijn steeds onberispe lijk. Als ik nu nog zeg dat hare voordrachten den aanwezigen uitbun dige toejuichingen ontlokten, heb ik omtrent de heldin van den avond al het noodige medegedeeld, want! het door haar uit te voeren program ma, was reeds te voren door de bla den opgenomen. Het echtpaar Bosmans-Benedicts had zeker geen gering aandeel in de artistieke werkzaamheden van dezen avond. Deze kunstenaars en ook het meerendeel der werken, welke zij ter voordracht hadden gekozen zijn echter te zeer bekend, dan dat ik bij dit gedeelte van het programma zon behoeven stil te staan. Genoeg zij het te zeggen dat ook wat zij ten beste gaven een belangstellend ge hoor en een warm applaus genoot. PHILIP LOOTS. „De Phoenix" Wij zijn in staat eenige bizonder- heden mede te deelen over het aanbod, dat de heer H. van Breemen Hzn. aan den Gemeenteraad heeft gedaan tot afkoop van de erfpacht van het terrein „de Phoenix". In hoofdzaak komt de aanbieding hierop neer, dat adressant voor het afstaan der erfpacht, die nog duurt tot 1933, een gulden per M2. vraagt. Het geheele terrein is 20600 vier kante meters groot. Buitendien stelt requestrant als voorwaarde, dat hij van dit terrein in eigendom ver krijgt een stuk, groot 80 bij 40 meters, te zamen dus 3200 M2, gelegen in het verlengde van de daar gebouwde school. Wanneer de Raad dit aanbod aan vaardt, blijft de afbraak etc. die er nog aanwezig is, het eigendom van adressant. Ons komt het voorstel alleszins billijk en aannemelijk voor. Het ter rein heeft voor de gemeente groote waarde daar de gemeente weinig of geen bouwterrein meer heeft en door deze aanbieding in de gelegenheid komt'om van een onooglijk terrein een aantal flinke straten te maken. Er is in het aanbod nog een an dei- voordeel voor de gemeente gelegen. Het contract van erfpacht verplicht haar, het raster om het terrein te onderhouden en op dit oogenblik is dat hek, dank zij de balddadigheid der jeugd, in zeer slechten toestand. Neemt zij de aanbieding aan, dan is deze afsluiting natuurlijk niet meer noodig. Door Burg. en Weth. dezer ge meente, is de levering van laarzen en schoenen ten dienste der politie gegund als volgtlaarzen aan L. E. Keijser voor /*4.33 het paar, schoenen aan H. J. van Deurzen voor 2.25 het paar. R. K. Leesvereeniging. Donderdagavond werd door boven genoemde vereeniging alhier de laat ste lezing van dit seizoen gehouden op de bovenzaal van de sociëteit „Vereeniging", Als spreker trad op de heer J. R. Lans, redacteur van de „Katholieke Illustratie" te 's-Herto- genbosch. Tot onderwerp van zijne rede had hij gekozen het leven van kardinaal CharlesLavigerie, den eminenten apos tel onder de heidenen in N. Afrika. Reeds op 14-jarigen leeftijd koes terde hij den ernstigen wensch tot priester te worden opgeleid. In 1849, hij was toen 24 jaar oud, ont ving hij de priesterwijding, waarna hij zich nog meer ging toeleggen op de letteren, op de theologie, in welke vakken hij promoveerde om daarna in 1854 voor een hoogleeraarsambt te Parijs te worden uitverkoren. Het was echter niet in Parijs, noch in Frankrijk waar Lavigerie een ruim arbeidsveld vond voor zijn groote werkkracht. In 1860 werd hij naar Syrië uit gezonden om daar hulp te brengen aan de duizenden hulpelooze Christe nen, die door de christenvervolgin gen, welke daar hadden plaats gehad in bedroevende omstandigheden ver- keerden.Alvorens daarheen te vertrek ken wist Lavigerie in Frankrijk de menschen op te wekken door zijne be zielende taal om hunnen financieelen steun te verleenen aan deze zending.Te midden der ongelukkige vervolgden toonde de abbé zich zoo in zijne volle kracht, dat hem de eerenaam van afgezant der fransche liefdadigheid werd gegeven. In Frankrijk teruggekeerd werd hij in 1862 bisschop van Nancy. Ge durende de bijna zes jaren, dat hij dezen rang bekleedde, bracht hij zijn bisdom tot grooten bloei. In 1867 verliet hij Frankrijk om als aartsbisschop van Algerie in het noordelijk deel van Afrika een moeie- lijken maar voor hem met succes bekroonden strijd te voeren tegen de woostheid en ongebondenheid in ze den der bewoners van die streek, en bovendien tegen de onverschillig heid, die in zijn vaderland heerschte, waar het het missiewerk onder de ongeloovigen betrof. Door het ambt

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1