„Weldadigheid naai' Vermagert." BINNENLAND, van aartsbisschop van Alger ie te aan vaarden, toonde hij dan ook eene daad van zelfverloochening. Een hoogst verdienstelijk werk wat Lavigerie aldaar ondernam was het stichten van kolonies van inlandsche kinderen, die na eene hevige pest ziekte onder de Arabische bevolking onbeschermd en verlaten achterble ven. Met goed gevolg werden door hem dorpen gesticht, waarvan het eerste Saint-Ciprien heette. Het tweede gedeelte van des spre kers boeiende rede gold meer de be schrijving der werkzaamheden van de witte paters, eene congregratie van missionarissen door aartsbisschop Lavigerie gesticht, die bezield door zijn voorbeeld en taal den dood niet schroomden, waar zij het gevaarlijk werk der missie onder de zwarte ne gerstammen, vooral in Oeganda on dernamen. Door hen werd ook voor al de slavenhandel bestreden. Aan het slot van zijne rede schetste de heer van der Lans de ver- schilende innerlijke goede hoedanig heden en talenten van Lavigerie, die door paus Leo XIII met het purper van het kardinaalschap werd omhangen. Zijn leuze „Je ne veux pas un jour de repos," teekent hem m al zijn ijver en kracht, die hij in zijne daden uitte. De firma Gebr. Joles in de Anegang heeft hare zaken uitgebreid door de oprichting in de Groote Houtstraat no. 61 van een tweede magazijn, waarin evenzeer de artikelen, man tels, confectie en stoffen worden ver kocht. Wanneer men dit huis ziet, kan men zich nauwelijks herinneren, dat er vroeger een blikslagerij is geweest. Het magazijn trekt zeer de aandacht. De ruime fraai bewerkte etalage is door een aantal gasgloeilichten goed verlicht, terwijl iD de keurige porti- que, de naam der firma met de ar tikelen waarin zij zaken drijft, op een glazen plaat wordt vermeld, eensier- lijk naambord uit de fabriek van Van Diesen Kerrebijn. De in eikenhout uitgevoerde win kelbetimmering komt voordeelig uit tegen de roode gordijnen, die voor de mantelkasten zijn gehangen. Een eigenaardig effect maakt de met tegels versierde trapruimte. Boven voor is een flinke paskamer voor mantels, eveneens ingericht als beneden en evenzoo met een fraaien gaskroon verlicht. Overigens zijn er, behalve tal van andere kamers, twee bestemd voor paskamers in de af- deeling confectie. Nu het huis niet meer leeg staat, komt het ook wat den bouw betreft, beter tot zijn recht en ziet men dat de architecten, de heeren A. en J. A. G. van der Steur er een fraaien gevel van gemaakt hebben terwijl ook de praktische indeeling van het inwen dige hem tot eer verstrekt. Aannemer was, tot tevredenheid van den eige naar, de heer Kriege. Blijkens achterstaande advertentie geeft de tooneelclub „Multatuli" a. s. Zondag 11 j|Maart eene buitengewone, goedkoope, volksvoorstelling. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 9 Maart hebben zich de volgende personen aangemeld 17 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 4 voor naaister, 2 voor grond werker, 5 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 2 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangel werk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaaude aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Typhus. Voortdurend komen te Lisserbroek,' in den westelijken hoek van Haar lemmermeer, gevallen van typhus voor, dikwijls ook met doodelijken afloop. Visscherij. Zandvoort 8 Maart. Heden kwamen alhier aan de Zandvoortsche bom- schepen Z V 2 stuurman Arie Paap, besomming f67.en Z V 12, stuur man Arend Paap, besomming f 80. De prijzen der visch warenschol 25 ct., tot 40 ct., tong 20 et. tot fl. tarbot f2.tot f4.kabeljauw fl.tot f2.50 per stuk, bakschol f5.tot f7.per mand. Daar de schuiten niet vlot konden worden, is geen een naar zee gegaan. Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 8 Maart 1894. Witte tarwe f 5.a f 5.50, Rogge f4.a f4.35, Haver f7.a 7.75, Duivenboonen f 6.a f 6.40, Paarden- boonen f5.25 af5.50, Kanariezaad, f 7._ a f7.50. Stoomvaar tbs. enten. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot- terdem naar Java, vertrok 7 Maart van Suez. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, passeerde 8 Maart, des v.m. 9 uur, Beac'nyhead. Het stoomschip Zaandam, van de N. A. S. M., vertrok 7 Maart van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Winchestervan de N. A. T. L., vertrok 7 Mrt. van New york naar Rotterdam. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amst., passeerde 7 Mrt. Gibraltar. Het stoomschip Prins Willem I, is 7 Maart van Paramaribo naar Amst. vertrokken. Naasting van spoorwagen. Naar het Vad. uit goede bron ver neemt, worden er door de regeering onderhandelingen gevoerd over de naasting van spoorwegen. Tweemaal ingeschreven. A. J. v. d. Heuvel, geboren te Den Helder op 2 Maart 1874, is voor de lichting der nationale militie van 1894 ingeschreven zoowel te Amster dam als te Sloten (N.-H). De oorzaak daarvan is dat de va der van dezen jongeling op 4 Jan. 1893 woonplaats had te Amsterdam, waardoor de inschrijving in deze gemeente plaats had, terwijl de zoon te Sloten werd ingeschreven, omdat hij met zijn moeder op 1 Jan. 1893 aldaar woonde en de verblijfplaats van den vader hun niet bekend was. Toen later bleek, dat de inschrij ving te Sloten abusievelijk was ge schied, kon daarop niet worden te ruggekomen. De ongelukkige lote- ling is derhalve bij onherroepelijk geworden uitspraak van den militie raad tot den dienst aangewezen zoo wel voor Amsterdam als voor Sloten. Gelukkig dat de hoogbevoegde macht bevoegd is den dubbel aan geschrevene uit zijn netelige positie te redden. Blijkens Donderdag in de Staats courant opgenomen besluit, „hebben Wij Emma" enz. „goedgevonden en verstaan" lo. aan Andreas Jacobus van den Heuvel, nadat hij als loteling der lichting 1894 voor de gemeente Sloten (Noordholland) bij de militie zal zijn ingelijfd, als zoodanig ontheffing van den werkelijken dienst voor zijn ge- heelen diensttijd te verleenen; 2o. te bepalen, dat die militieplich- tige ter inlijving voor evengenoemde gemeente niet in persoon aan de mi litaire autoriteit zal worden afgele verd, maar dat zijne bovenvermelde inlijving enkel op overgifte van den staat model no. 19, voorgeschreven bij art. 45 van het Koninklijk besluit van 8 Mei 1863 Staatsblad no. 46), zal geschieden. Zondagsrust. Naar aanleiding van het voorge nomen bezoek van Engelsche wiel rijders aan ons land, schrijft De Tijd Indien de Haarlemsche „Ketting- gangers" met de andere „bevriende vereenigingen" aan de Engels hen niet slechts een „zoo goed mogelijk idee van een der schoonste gedeelten van Nederland" willen geven, maar tevens een bewijs willen leveren dat het hun te eenenmale ontbreekt aan godsdienstigen zin, dan kunnen zij, om pret te maken, waarlij k geen be teren dag uitkiezen dan dien waarop zelfs schouwburgen van het minste allooi gesloten blijven. Trouwens, de wielrijdersbonden schijnen over 't algemeen met godsdienst hoegenaamd geen rekening te houden, zooals reeds meermalen Werd opgemerkt met het oog op de wedstrijden, die niet zelden voor tal van katholieke jongelieden aanleiding zijn, dat zij hun Zondagsplicht niét naar belmo ren vervullen. Amsterdamsche dieven. Dieven zijn handelaren, die werken met zeer veel overleg en met zeer veel regel, evenals hun collega-hande laren op de beurs. Zij verdeelen hun stad in wijken, verschillende terrei nen voor hun strooptochten. Eerst worden ze zorgvuldig onderzocht, en als er dan veel deuren blijken open te staan, als er veel jassen hangen in de portalen, als er mooie matten lig gen achter den drempel, en loopers met koperen roeden, of als er goed voorziene parapluiestandaards staan in den hoekals dan de dienders nog al vriendelijk kijken, en als de nachtwakers wel eens dronken of doorloopend oud zijn, dan wordteen uur bepaald waarop de jacht zal be ginnen. De wachtposten worden uitgezet, de bliksemafleiders opgesteld om dienstmeisjes en „dienders" aan de praat te houden, en de meest volleer de vrijbuiters worden aangewezen om te knippen wat er te knippen Valt. De leerlingen staan dan gereed met de zakken om al het goede daarin weg te moffelen en het tegen billij ken prijs van de hand te doen bij de opkoopers. Zoo'n jachtpartij had Donderdag met zeer gezegenden uitslag plaats op het Bikkerseiland. Huis aan huis werden daar kleeren vermist, en mat ten en allerlei huisraad. „Ze hebben bij mij gestolen", riep opgewonden de eene buur tegen den ander, „bij mij ook", echode het da delijk uit eenige vensters en langs de trappen van één-hoog vóór, naar drie-hoos* achter, en yan hpt. nlnnt.qie der bewoners van het huis. Samen gingen ze zoeken, maar al die nut tige zaken bleven tot nu toe „ver mist" en de dieven ook. Een ijverig agent-majoor. Theodorus Manders, de welbekende agent-majoor der Rotterdamsche po litie, zal binnenkort den politiedienst met pensioen verlaten. Hij werd op 4 September 1825 te Rotterdam ge boren, den 1 Juli 1857 tot brug wachter aangesteld, den 1 Januari 1858 tot agent van politie 2de klasse benoemd, en een jaar later tot zijnen tegenwoordigen rang bevorderd. Door den voormaligen hoofdcom missaris van politie, den heer Jans- sens, aangesteld, werd hij destijds bij het le kwartier (bureau Pauwen- steeg), onder de bevelen van wijlen mr. C. Cardinaal, toen nog politie commissaris, ingedeeld. Deze ont dekte in Manders een bekwaam po litieman, en zag in hem eenen zeld- zamen aanleg voor den recherche dienst, waarvoor hij dan ook van toen af steeds beschikbaar werd ge houden. Die zienswijze werd niet be schaamd ontelbare aanhoudingen werden door Manders verricht. Ongeveer 30 jaren geleden werd in de Roomsch katholieke kerk in de Leeuwenstraat een belangrijke dief stal van gouden en juweelen voor werpen gepleegd. Van den vermoede- lijken dader was alleen een vaag sig nalement bekend. Manders was toen eerst sedert een paar dagen van eene ernstige ziekte hersteld. Met den diefstal in kennis gesteld, hield hij een paar dagen later op het Roode- zand eenen Belg aan, die, tot be kentenis gebracht, de dader bleekte zijn. In de dagen van 1868, tijdens het oproer van De Vletter, onderscheidde Manders zich boven velen. In de be ruchte zaak van Jut toonde hij door diens aanhouding in het koffiehuis, dat Jut op het Haagseheveer hield, grooten moed. Men had hem toch gewaarschuwd, dat het op zijn leven gemunt was. Ook de moorde naar Bolk, die eene vrouw, waar mede! hij in de Raamstraat leefde, in hare woning vermoordde, werd door hem gearresteerd, evenals een man en eene vrouw door hem op hee terdaad betrapt, terwijl zij op eene kamer op het Zijl brand stichtten. Scholten, een berucht persoon, die zich met anderen aan groote diefstal len te Schiedam had schuldig ge maakt, werd door hem in zijne wo ning in de Gouvernestraat gearres teerd. Deze Scholten sprong daarna op den Binnenweg in eene wetering, doch Manders bedacht zich geen oogenblik, sprong hem na, en eene hevige worsteling te water en daarna te land ontstond, waarbij de politie man in de hand gebeten werd en de arrestant ontkwam. Wederom achter volgde Manders hem over deslooten door het weiland aan ;den Binnen weg, raakte nogmaals handgemeen en mocht er ten slotte in slagen hem met behulp van eenen matroos te overmannen. Bij eenen belangrijken diefstal van goud en zilver, die voor enkele jaren bij den heer De Lange op den Oostsingel plaats greep, was wederom Manders de hoofdpersoon die de daders aanhield en het ont vreemde opspoorde. De heer De Lange vereerde hem voor zijne actieve han delingen eenen zilveren sigarenkoker. Zoo onderscheidde hij zich telken male bij verschillende inbraken en diefstallen, allerwege in de {gemeente gepleegd, en gewoonlijk met succes. Manders was, gelijk zijne daden aantoonen, een uitstekend politie dienaar en bepaaldelijk rechercheur, die, geheel in zijn vak opgaande, en moeite noch qiröhfirinfF AJ zijne voortdurende bekendheid met de gangen van beruchte personen en het verkeeren onder hen, te zijner tijd zijne opofferingen met eenen goeden uitslag bekroond zag. Ook bij de jus titie was hij gezien en werd meer malen op verlangen van den vroe- geren officier van justitie, mr. Patijn, te zijner beschikking gesteld. Thans, aldus schrijft de N. R. Cl. is de op leeftijd gekomen, hoewel nog krasse, man ziek, tengevolge van het bij strenge koude in Januari nacht aan nacht dienst doen op de bootjes, waarmede de rivier bewaakt wordt. Kievitten. Het heeft al den schijn, dat ook de kievitten begrepen hebben, dat wij dit jaar een vroege Paschen heb ben, althans zij zijn reeds Zaterdag in den Zuidwesthoek van Friesland gezien. Wraakneming. Te Sittard is een verraderlijke aan val gepleegd op zekeren Gruze, wien vier messteken aan het hoofd werden toegebracht. Gruze is de neef van een te Sit tard. in dienst zijnden politieagent. En volgens verklaring van den ver wonde zou hij den dader zeer goed gekend hebben en zou het gruwel stuk vermoedelijk gebeurd zijn uit- wraakneming op genoemden agent. Die agent zou een zuur appeltje met den vermoedelijken dader geschild hebben. Moord te Harlingea Men meldt hieromtrent aan de N, R. Ct.: Omtrent voorvallen, die de alge- meene attentie trekken, wordt met zelfs in plaatsen van geringen om vang als de onze, in het begin ói verkeerd, óf onvolkomen ingelicht Zoo ook in zake den moord, hier gepleegd. Bij het verhoor vooi den rechter-commissaris heeft ds. B, volkomen mededeeling gedaan van alles wat in betrekking staat tot deze treurige zaak. Daaruit is gebleken, dat hij zijne vrouw overhaalde, om het meisje, aan hetwelk de omgang met en verkeering in het huis var den predikant door de familie streng was verboden, voor een laatste on derhoud bij hem in huis te brengen. Dit geschiedde, en eenmaal in de studeerkamer, deed B. het meisje met sterken aandrang het voorstel om op intiemen voet met elkander om te gaan. Het meisje wees dit af en wilde het vertrek verlaten, doch nu wist B. haar in eenen hoek te houden, met elke hand eene revolver te grij pen, en meedoogenloos loste hij zeven schoten op zijn weerloos offer, zelfs met zoo groote kwaadaardigheid, dat toen het meisje na het eerste schot om hulp schreeuwde, hij haar eenen kogel in den mond schoot. Beide revolvers had de misdadiger te Amsterdam gekocht, toen hij daar vier dagen had vertoefd, omdat er in de familie van het meisje een huwelijksfeest werd gevierd, waarbij hij goedschiks niet kon tegenwoordig zijn en waarbij hij anders toch wel behoorde. De beschuldigde is van eene kort aangebonden, kwaadaardige natuur. Als een staaltje van zijne schaamte loosheid kan gelden, dat toen schrij ver dezes zich gisteren aan het poli tiebureau vervoegde om den commis saris te spreken, en hij daar den moordenaar onder bewaking zag zitten deze na zijn heengaan tot de agenten van politie zeide„O, die komt zeker nieuws voor zijne bladen halen."

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2