Wedstrijden Politiek Overzicht. Gemengd Nieuw s. Wetgeveale Macht. VARIA. Burgerlijke Staal Socialisten-meetin g. Naar de Friesche Ct. vernomen heeft, zal op den laatsten Zondag in April eene groote meeting der soda listen worden gehouden, en wel in de onmiddellijke nabijheid van Leeu warden. Het daarvoor benoodigde terrein moet reeds afgehuurd zijn, terwijl inmiddels aan alle afdeelin- gen uitnoodigingen tot deelname wer den verzonden. Evenals verleden jaar, zal ook nu van deze zaak veel pro paganda worden gemaakt. Nederlandsche cricketspelers in Engeland- Hierover schrijft de correspondent der N. R. Ct. uit Londen het vol gende Naar vrij algemeen bekend mag heeten, zal het Nederlandsche span The Gentlemen of Holland in de ko mende maand Augustus het Engel- sche Kanaal oversteken om zich hier te meten met de Britsche ^cricket spelers in het hart des Rijks. Tot dusverre hadden de Hollanders geen anderen strijd gewaagd dan in ge westelijke plaatsen van Midden-Enge- land, en deze beleidvolle omzichtig heid deed hun vaderlandsch karakter eer aan. Want cricket, vergeten wij dit niet, is op Nederlands beemden een betrekkelijk nieuw spel, terwijl het hier te lande tot de oudste in stellingen des rijks behoort en zeker nergens anders den graad van ont wikkeling en raffinement heeft be reikt, dien het op deze eilanden ver kregen heeft. Het overbrengen van het krijt naar Londen en zijne omgeving ie een merkwaardig, maar geen „leelijktee- ken" des tijds. Daaruit blijken voor namelijk twee zakentf>n eerste een kordaatheid bij de Nederlanders, welke terecht de bewondering wekt van vriend en vijand te dezer stede ten andere eene nieuwe internatio nale ontwikkeling van het nobele spel, waarop in het bizonder de aan dacht verdient te worden gevestigd. Het was om die dubbele reden, dat ik den heer C. W. Alcock een bezoek ben gaan brengen op het kantoor der Football Association. Als de secretaris van een gewichtig graaf- schapsspan (Surrey), als de redacteur van het voornaamste cricketblad, is de heer Alcock sedert lang eene au toriteit op dit gebied geweest, die o. a. ook al de schikkingen gemaakt heeft voor de inderdaad herwaarts gereisde Canadasche en Australische spelers. The Gentlemen of Holland hebben dus blijk gegeven van inzicht en gerechtvaardigd vertrouwen door hem te kiezen als hunnen „manager" voor de dagen die zij hier zullen doorbrengen, te meer, daar hij mij toeschijnt een gentleman te zijn met aangenaam voorkomen en innemende manieren, die zijn Londen door en door kent, dus van grooten dienst zal kunnen wezen niet enkel in cric- ket-aangel egenheden „Wel, meneer Alcock," zeide ik, „gij weet wie ik ben. Kunt gij mij iets naders vertellen nopens het voor genomen bezoek der Hollanders?" „Bitter weinig vooralsnog, naar ik ducht. Onze vrienden van de overzij de komen, zooals jij weet, in Augustus, en zullen veertien .dagen blijven, ge durende welken tijd ik zorg dragen zal dat zij ook iets méér te zien krij gen dan cricketbanen. Hebt gij de kampdagen der Gentlemen of Holland al gezien? Neen'? Wel, hier is de lijst gelijk ik haar met de heeren reeds had vastgesteld. Daaruit kan u blij ken, dat de eerste strijd zal plaats vinden op 4 Augustus op Sheffield Park, het landgoed van Lord Shef field, tegen zijn eigen span. Dan volgt, twee dagen later, de „match" met het span van Zuid-Nor wood te Nor wood op 7 Augustus die tegen de Brixton Wanderers te Denmark Hill op 8 Augustus die tegen het span van Richmond Hill te Richmond op 9 Augustus die tegen de „Black- heath Culb, te Blackheathop 10 on 11 Augustus die tegen de „Marylebone Cricket Club!'op Lord's cricketbaan; op 13 Augustus die te gen de „Hamp8tead Club" te Harnp- steadop 14 Augustus die tegen de „Tottenham Club", te Tottenham op 15 Augustus die tegen de „Has tings Club" te Hastings; op 16 Au gustus die tegen de „South Saxons" te St. Leonards; eindelijk op 17 en 18 Augustig die tegen het span van Zuid-Surrey, te Richmond. Het is een hoogst belangrijk en interessant pro- ram. Uwe landgenooten zullen in o gelegenheid worden gesteld het fraaiste en kunstigste cricketspel te zien, dat er op de wereld bestaat" „Ge kunt mij zeker geen oor deel geven over het spel der Neder landers „Neen, dat doe ik liever niet, >ok dewijl ik nimmer in Nederland )en geweest en derhalve geen kijk jehad heb op het cricketspelen ten iwent. Lord Sheffield, de bekende lefhebber, wèl, want hij is over ge- 'weest met zijn eigen span. Gij weet, dat zijne cricketbaan te Black field bij Lewes (men zegt, dat zij 1000 pd. st. per jaar kost aan onderhoud ver moedelijk de prachtigste is, die be staat, en dat hare faam veel verder reikt dan de grenzen dezer eilanden. Neen, ik twijfel er geenszins aan, of, de Hollanders zullen hunne beste spelers hierheen sturen, en dan zie ik niet in, waarom zij geen goede kans op winnen zouden hebben. In elk geval bewonder ik hunne kranigheid en moed in elk geval zal hun tocht interessant en leerrijk wor den. Ja, het is de eerste maal, dat vastelanders hier matches komen spe len van dat kaliber, en zeker is dit een belangrijk feit in de jaarboeken van het cricketspel." Ik wil hieraan toevoegen, 'at het eene hooge eer is voor de Nederlan ders om tegen een span der „Mary lebone Cricket Club" op de wereld vermaarde baan van Lord's te mogen strijden. „Lord's" is het cricket-parle ment, welks wetten gehoorzaamd wor den over den ganschen aardbol, tevens het Mekka van alle cricketspelers. Ook mogen de Nederlandsche spelers zich zeer veel voorstellen van hun bezoek aan Sheffield Park. Lord Sheffield, zelf geen cricketspeler meer, biedt de zeldzame verschijning van eenen liefhebber, die duizenden pon den jaarlijks voor spel en spelers uitgeeft enkel en alleen uit den ouden j hartstocht der jeugd. Zoo heeft hij £10.000 geofferd voor zijn eigen span, dat Australië bezocht. Rechtszaken. Zaak-Kalma. In de zitting van het gerechtshof te Leeuwarden, van Donderdag, is arrest gewezen in de zaak van J. Kalma, 23 jaren, s udent in de me dicijnen te Groningen, die door de rechtbank te Assen was vrijgesproken van opruiïng, wegens de bekende, door hem in eene socialistische open bare vergadering te Assen gebezigde uitdrukking„als iemand met een geweer een dollen hond ontmoet, dan schiet hij hem doodzoo moet men de marechaussee's ook doen." Het hof heeft het vonnis bevestigd, doch op andere gronden dan waarop de uitspraak der rechtbank rustte. Daarna is het arrest uitgesproken tegen J. van H., 30 jaren, onderwij zer met hoofdacte te Baard, thans geschorst, die door de rechtbank te Leeuwarden is schuldig verklaard aan mishandeling en veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, omdat hij in den avond van 16 September 1893 met anderen tot 's morgens 4 uur in eene herberg heeft kaart gespeeld en toen onder het naar huis gaan den vrachtrijder H. Bakker 2 ernstige sneden aan het hoMd en in het aan gezicht heeft toegebracht. Het hof heeft ook dit vonnis be vestigd. Omtrent de vorming van het en- gelsche ministerie wordt nog het volgende gemeld. De heer Herbert Gladstone heeft den post van minister van Openbare werken aanvaard. Lord Tweedmouth (tot voor enkele dagen nog beter bekend als de heer Marjoribanks) is benoemd tot Ge heim Zegelbewaarder, meteenen zetel in het Kabinet. De heer Gardner behoudt zijne portefeuille, die van landbouw. De mededeelingen betreffende Glad stone's gezondheidstoestand blijven vrij gunstig. Volgens het laatste bul letin van dr. Bond, die den „grand old man" behandelt, blijft de koorts aanhouden, maar geeft de ongesteld heid van den afgetreden Premier voor- loopig nog geen reden tot ongerustheid. Met groote deelneming is te Londen het bericht van Gladstone's ziekte ver nomen en algemeen wordt de wensch uitgesproken, dat de hoogbejaarde staatsman weldra geheel hersteld zal zijn. Lord Rosebery en de minister van binnenlandsche zaken Asquith brachten Gladstone een bezoek, maar volgens het voorschrift van den arts mocht de patient de ministers niet ontvangen. Door de commissie uit den duit- schen Rijksdag voor het handelstrac- taat met Rusland is het geheele trac- taat Donderdag met 17 tegen 12 stem men aangenomen. De koningin-regentes van Spanje heeft aan Sagasta opgedragen een nieuw ministerie te vormen nu dit zijn ontslag heeft genomen. Uit Rome wordt aan de Times gemeld dat de bestaande moeilijkhe den meer van politieken dan van fi- nancieelen aard zijn. Eene liberaal gezinde autoriteit zou aan den cor respondent verzekerd hebben, dat de Italianen gemakkelijk nog hoogere belastingen dan de thans voorgestelde zouden kunnen betalendaarom had er ook een voorstel van hoogere be lastingen behooren ingediend te wor den, want op het voorgestelde zal in elk geval worden afgedongen! Do nieuwe belastingen raken de volks klassen niet. Tegen de verhooging van de belasting op de granen weegt op de opheffing van de meelbelasting terwijl de vermeerdering van de be lasting op het zout het volk niet drukken zal. De wezenlijke bestrij ders der regeering zijn politieke in triganten zonder wezenlijk program, die eenige leden van het Kabinet willen treffen. Ongeregeldheden in Com- blaic- au Pont Te Comblain-au-Pont (Luik) heb ben Donderdag e listige ongeregeld heden plaats gehad. Toen de leden van den gemeente raad, die bijeen waren geweest tot het benoemen van een onderwijzer het raadhuis verlieten, werden zij lastig gevallen door eene volksme nigte, welke zelf door handtastelijk heden haar ontevredenheid over de benoeming wilde betuigen. Toen de menigte eindelijk ook de woning van den burgemeester wilde aanvallen, kwamen de gendarmes tusschenbeide. Herhaalde opeischingen om uiteen te gaan, bleven niet alleen zonder gevolg, maar gaven aanleiding tot be- leediging der gendarmes, van wie eenigen gewond en ontwapend werden. De commandant gaf toen bevel om te vuren. Een der betoogers werd door een kogel gedood, terwijl vele anderen gewond werden. Eerst toen gelukte het den gendarmes de menigte uiteen te drijven. Gladstone. Volgens het Donderdag uitgegeven bulletin bevindt de heer Gladstone zich beter. De temperatuur is 99 gr. Fahrenheit. De bronchitis is niet ver ergerd. Zuinigheid. De genoodigden voor het bal in het Elysée, dat uitgesteld is om de ziekte van mevrouw Carnot, hebben de mede- deeling ontvangen, dat de dag, waarop het bal zal doorgaan, hun nader zal worden bekend gemaakt. Hun wordt evenwel verzocht de oude invitatiekaarten te bewaren, om dat deze zullen blijven dienen. 34 standbeelden. In Frankrijk wachten op 't oogen- blik 34 standbeelden hunne onthul ling af. Daaronder komen 9 gedenk- teekenen voor krijgslieden voor, die alzoo het talrijkst vertegenwoordigd zijn, daarna komen de staatsmannen met 6, met uitzondering van het ko lossale monument voor de Girondij nen, dat te Bordeaux wordt opge richt. De dichters zijn met 5 stand beelden vertegenwoordigd, de schil ders, beeldhouwers en architecten hebben er samen evenveel, de musici tellen er 4, terwijl de geleerden er zich met 3 moeten vergenoegen. On der deze laatsten komt één ontdek kingsreiziger en één landbouwkundige voor. De Eskimo's. De vrouw van den noordpoolreizi ger luitenant Peary heeft van diens vorige reis, waarop zij haren echtge noot vergezelde, een reeks aanteeke- ningen medegebracht, die enkele merk waardige bijzonderheden bevatten omtrent het leven en de gewoonten der Eskimo-vrouwen. Zoo deelt zij over de bereiding der pelskleederen mede, dat de vellen allereerst van vet gereinigd en in de open lucht gedroogd worden. Daarna kauwende vrouwen de huiden en zuigen zij ze uit om de laatste vetdeelen te ver wijderen. Deze onsmakelijke arbeid is bovendien uiterst vermoeiendde vrouwen die daarmede bezig zijn moeten om den anderen dag haar kaken laten rusten. De mannen hou den zich met de bewerking der hui den niet op. Een onmenschelijke gewoonte is, dat weduwen die bij het overlijden van hunnen echtgenoot kinderen heb ben, welke zij nog op den rug moe ten dragen, die dooden. Want zoo lang de kinderen nog zoo klein zijn, behoeven de weduwen niet op een tweede huwelijk te rekenen. Over het algemeen hebben de vrou wen bij de Eskimo's een zeer onder geschikte plaats, doch in één opzicht hebben zij een recht, dat haar ove rigens bevoorrechte, meer beschaafde zusters missen. Zij hebben namelijk het recht hunnen echtgenoot na een huwelijk van een jaar te verlaten, •indien het haar blijkt, dat de man anders is, dan zij zich hem voorge steld hadden. Zij keeren in dit geval naar hunne ouders terug en wachten een nieuwe huwelijksaanvraag af. In een enkel opzicht zijn de man nen en vrouwen bij de Eskimo's ge lijk zij zijn beiden even onrein. Van water hebben zij een onover- komelijken afschuw, de wetten der reinheid zijn hun geheel vreemd, liet zal dus niemand verwonderen, dat mevrouw Peary liever een nacht onder den blooten hemel doorbracht dan in een hut der Eskimo's, wier onzindelijkheid alle beschrijving te boven gaat. Gedenkteeken Wilhelm I. Vele leden van verschillende par tijen in den Duitschen Rijksdag heb ben zich bereid verklaard voor het krediet van 1.100.000 Mark te stem men, dat gevraagd zal worden voor het gedenkteeken voor wijlen keizer Wilhelm I, o. a. op voorwaarde, dat de godin des Vredes den keizer in eerbiedige houding voorgaan en niet het paard van den vorst bij den teu gel leiden zal. Anarchistische aanslag te Rome. Donderdagnamiddag is te Rome op de „Piazza di Monte Citorio" vóór het gebouw der Kamer eene bom ontploft, waardoor de vensters ver brijzeld werden. De Kamerzitting werd dadelijk opgeheven. Acht personen werden door de ont ploffing gekwetst, drie hunner ernstig. Voor den dader van dezen aanslag houdt men zekeren Polidovi, metselaar van beroephij werd zelf licht ge wond. De slangendokter. Te San Francisco is een der be kendste Duitsch- Amerikanen uit het Westen der Vereenigde Staten ge storven. Het was de apotheker dr. Leipnitz, die algemeen „the snake- doctor", de slangendokter werd ge noemd. In zijn win Kelkast had deze oude heer hij stierf op 84-jarigen leeftijd vitrines met een groot aantal slangen, vergiftige en niet ver giftige, waarmede hij zeer vertrouwe- lijk omging. Een ratelslang nam hij kalm uit zijn glazen huis, de slang wond zich om zijn arm en hij legde hem weer rustig op zijn plaats. Wan neer men ze goed en zacht behandelt, beweerde dr. Leipnitz, die een groot kenner was van reptielen, dan doen de slangen niemand kwaad. Nu dr. Leipnitz dood is, zal zijn mooie slangen verzameling waarschijn lijk verspreid worden. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 9 Maart. Per telegraaf. Kiesrecht. Heden ten 1114 uur is de stemming begonnen over de amendementen |op art. 4 (Kenteeken van welstand) in der volgorde en met den uitslag hier onder vermeld 1. Amend.-Haffmaas (verband met art. 3). Verworpen met 66 tegen 32 stemmen. 2. Sub-amend.-Smeenge (schepen laadruimte 20 M:)). Aangenomen met 52 tegen 46 stemmen. 3. Amend.-De Meyier (hoogere wo- ningeisch) Aangenomen met 57 tegen 41 stemmen. Voor stemdenVan Gijn, Van Houten, Geertsema, S. v. d., Oye, d'Ansembourg, Guyot, A. v. Dedem, Van Alphen Bevers, Everts, de Ras, v. d. Berch, Conrad, v. d. Schrieck, T. Mackay, de Ram, Roëll, Walter, v. d. Kun, G. v. Dedem, Kielstra, Michiels, de Geer, Harte, Lambrechts Hintzen, Heemskerk, S. v. Oyen, Dob- beimann, de Beaufort (Wijk bij Duur stede), Reekers, Vermeulen, v. Delden, Royaards. Kolkman, Mutsaers, Travaglino, van Lobensels, de Beaufort (Amst.) de Meyier, Lohman, v. Velzen, Huber, v. Vlijmen, v. d. Kaay, jBorret, Mees, Brandtsen, Bool, v. Berckel, Viruly, v. d. Bosch, JE. Mackay v. Bylandt Plate Schaenman en de Voorzitter. Tegen de heeren Donner, Van Kar- nebeek, Gerritsen, E. Smit, Beelaerts, Haffmans, v. Beuningen, Lucasse, Rutgers, Bahlmann, Roëll, v. d. Feltz, Hartogh, Houwing, Pyttersen, Ferf, Veckers,de Kanter, Smeenge, Kerdijk, Seret, Levy, Tydeman, Vrolik, Zijp, Zijlman, Valette, Borgesius, Cremer, v, d. Velde, Schepel, Hordijk, San ders, Hennequin, Heldt, A. Smit, Land, Tydens, Lieftinck, Roessingh en van Kerkwijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken de heer Tak vraagt, het woord en zegt: Door het zooeven in strijd met het advies der Regeering aangenomen amendement, worde de strekking en de beteekenis van het wetsontwerp tot regeling der kiesbevoegdheid ge heel gewijzigd. Daardoor gaat het karakter der door de regeering voorgestelde kies rechthervorming verloren en kan het doel daarvan niet meer worden ver wezenlijkt Dientengevolge wensch ik de ver antwoordelijkheid der verdediging niet verder op mij te nemen en heb ik de eer, daartoe door de Koningin- Weduwe Regentes gemachtigd de wetsontwerpen tot (regeling van het kiesrecht in te trekken. Luide en aanhoudende bravo's in Kamer en tribunes. De Voorzitter schorst de vergade ring tot 1 uur. Alle ministers, behalve die van Koloniën waren tijdens de stemming in de zaal. Ongecorrigeerd. In de 'Beiersche Kamer heeft de afgevaardigde Lutz een storm van vroolijkheid en gelach opgewekt, toen hij van eene maatschappij van vee verzekering sprekende, zeide„Mijne familie was sinds 1870 bij haar ver zekerd." 't Was goed bedoeld, maar minder juist uitgedrukt. Koninklijke Ltedertafel „Zang en Vriendschap". CONCERT op Woensdag 14 Maart 1894, des avonds 7^ uur, in de mu ziekzaal der Sociëteit „Vereeniging." SOLISTEN: Mej. MARIE LUNING, (Alt) van Rotterdam; Mej. BETSY CANTER, (Viool) van AmsterdanBegeleiding van^ den Heer L. SCHLEGEL, (Lid v. Verd. der Vereeniging). PROGRAMMA. 1. Vom Rhein (koor), Max Br ach. 2. Der arme Peter (alt), Rob. Schu mann. 3. Vioolconcert (G mol!) Ie en 2e ged., Max Bruch. 4. a. Spinn SpinnH. Jüngst. b. Wiegenlied, Joh. Brahms, (koor. beide op vereerend ver zoek). 5. Rhapsodie (alt en koor) Joh. Brahms. PAUZE. 6. a. Der Rose Begrabniss (Walky- rensang), Alfred Dregert. b. 's Röserl v. Wörthersee, Thomas Koschat, (koor). 7. a. Ganymed, Fr. Schubert, b. Mondnach, Mare Rothen. c. Zonnelied, Cath. v. Rennes, (alt). 8. a. Legende. b. Mazurka, Wieniawski (viool). - 9. Broederliefde (koor), Gevaert. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 8 Maart. A. J. Po lak en J. Calisch, Amst. - J. F. Hart kamp en W. E. Levendig, Amst. - J. A. Roessingh Udink van Singraven en S. F. M. baronesse Taets vdAme- rongen van Natewisch, den Haag, - G. Tonnon en D. J. Werdes, Wasse naar. Bevallen: 6 Maart. M. van Rijc- kevorselbaronesse de Bieberstein Rogalla Zawadzka z., 's Bosch. 7. J. van PraagVan jStraaten levenl. z., Londen. - Van KampenCovens z., Amst. A. C. van den BoschBliek- man z., Amst. - P. Loeb—Loeb z., N. Amstel. Overleden: 4 Maart. C. W. Bar- foed 35 j., Bloemendaal. 5.W. E. Vos 87 j., Amst. 6. Wed. G. KleinDe Zoete 76 j., Soest. - B. Donker jm. 4 j.. Twisk. - A. D. J. Scholte 66 j., Heivoort. - C. ZeijlstraNuveen63j. Amst. 7. C. Hartog 66j., Krommenie M. ten Pol jd. 31 j., Ootmarsum. - A. C. Nunnink 80 j., den Haag. - J. van Toorenenbergen jd. 44 j., den Haag. Bevallen: 8 Mrt. L. Stipriaan Krap z. - A. v. GemertVerhagen z, - E. C. MesDucro z. - J M. Hartochv. d. Waarsenberg z. - F. Herschoev. Dijk z. 9. A. M. H. v. Vlijmen—v. d. Pavert d. - C. War merLeeggangers d. Overleden: 7 Mrt. G. N. v. d. Linden 38 j. Anthoniestr. J. Willem- se 3 d. z. Esschilderstr. - C. J. Kir- choff 73 fj. Z. Polderst. - T. J. Kos ter 1 m. z. Hagest. - T. Metselaar 11 j. d. Zomervaart. Aangeboden betrekkingen in Nederland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van pjstzegel. HoofIverpleegst. en verpleger in krankzia, geat. v. d vrouwen m maon. afd in n'enwe pivilj. jaarw. (400 1 Juli m. koït ea inw. omrei. «sit besch. *t. liefst gedipl. aan u. pers. m. beschld voor S0 Maart. 3. Btkw. modiste zelfat. dam. ea kin lerhoed. kunn. gam. 8. Fats. besch kiuderj. 1 Mei 2^-3i j. P. G. opger. hu tb. goede gezond h. en gew. ra. kind. om ta g, ter. verz. v. 4 kind. 8 erv. l'g ond. fr. taal ea handw. te leeren en tev. betw, in naa'. en maz. kenn. v. mui. atr. t aanba». 4. Winke'j. volk. op hoogte zijde en atoff. vak en gescb. om m fats. pub!, te kunu. omg. 5. Fl. Ie wirikelj. v. dr. zaak v. ge ara. dam. en kindern uitsL v. d. verk, en etal. sal, f 800 intern, m. *erh. uitat. bew. v. bekw. 8. Jongra. op han-'elak. de bol), en dnitache taa'. macht, met goed schrift. opg. v. verl aal. 7 Fl le zoo spoed, mog te 'a Grav in drog. en rerfw. volk. op hoogte v beide vakken. 8. Mceaterkn. kleer n. bek. m. do exipe, met koat on inwon op^. v. leeft, en verl. aal'

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3