NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Dinsdag 13 Maart 1894. No. 3280. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afoonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14;. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem12 Maart. 1894. Kegelwedstrijd. Zondag nam de korps wedstrijd, aid. B. uitgeschreven door „Hard gaat ie" in café Brinkmann alhier, een aanvang. In deze afdeeling mogen alle kegelclubs mededingen in tegen stelling met de afd. A. welke alleen bestemd was voor clubs, die nog geen eersten prijs hadden gewonnen. De dag van Zondag kenmerkte zich niet door bizonder mooie series. Over het algemeen werd er niet hoog ge worpen. Van de 17 opgekomen clubs wierpen er slechts 3 meer dan 200 houten, 4 meer dan 150, terwijl er 10 onder de 150 bleven. Negen ver- eenigingen uit Haarlem namen deel aan den wedstrijd. De uitslag was als volgt: „Koningsmoorders", Leiden 219 „Vriendschap," Dordrecht 205„B. A. L." Alkmaar 203„Je maintien- drai," den Haag 184; „Gooi Raak," alhier 167„Jonge Krachten." Am sterdam 165 „Amstels kegelclub," idem 152; „Groote Vauxhall," alhier 148„Onder Ons," icL 138 „Houdt de plank," N.-Amstel 135„Houdt moed," alhier 126„Bodega," id. 123; „De Phoenix," id. 119„De Interna tionale," Amst. 119,,'t Spaarne," alhier 103„Eendracht," id. 100 „M. O. M.," id. 98. Voor de zilveren medaille uitgeloofd voor den werper van het minste aan tal houten zonder poedel komt in aanmerking de heer Boom van de „Koningsmoorders" te Leiden met 52 punten. Geen der deelnemers aan den korpswedstrijd wierp Zondag 60 of meer dan zestig houtenzoodat hiervoor geen medaille kon worden uitgeloofd. De korps wedstrijd afd. B. wordt Zondag a.s. vervolgd om 26 Maart te worden beëindigd. Drankbestrijding. Dour de Noordhollandsche afdee ling der Nederl. vereen, tot afschaf fing van den sterken drank is opge richt eene provinciale propaganda- commissie, die de taak werd opge legd in genoemd gewest de beginse len der ned. ver. te propagandeeren en den strijd te organiseeren. Zij bestaat uit zes leden, onder welke dr. H. P. Berlage (Keizersgr. Amsterdam) voorzitter en T. Vallent- goed (Pieter Kiesstraat, alhier), le se cretaris, die zich ten zeerste aanbe volen houdt voor de toezending van alles, wat het drankvraagstuk aan belangt, terwijl hij zich gaarne bereid verklaart, gewenschte inlichtingen te verschaffen, Een gezien Acteur. Wij gelooven niet te overdrijven, wanneer we den heer Jacques de Boer een van de meest geliefde artisten van de Kon. Vereeniging het Nederl. Toon eel noemen. De Boer is een ge boren komiek, van die echte soort die sober weet te zijn in gebaren en manieren en de kunst verstaat daar mee een effect te verwerven. Dinsdag 20 dezer zal hij te Haar lem eene benefice-voorstelling geven ter herdenking van zijn 25 jarig jubi leum als acteur. Hoe oud hij dan wel is We hebben het hem op den man af gevraagd, 45 jaar. Verder voortrekenende komt de lezer tot de slotsom, dat de Boer eerst op zijn 20ste jaar den voet op de plan ken heeft gezet. Niets is minder waar: hij is bij de berekening van zijn ju bilé-jaren bescheiden geweest. Im mers reeds op zijn vijfde jaar speelde hij bij het gezelschapjv. Boas en Judels het rolletje van Lammert Zwaan in het bekende blijspel: „Een examen op het platteland." Na deze eerste schrede volgden meerdere stappen op het theater en weldra kreeg Jacques veel liefheb berij in het tooneelspelen en vroeg zijn vader, die souffleur bij Boas en Judels was, om zijne toestemming om tooneelspeler te worden. De vader evenwel zei dat hij eerst een vak moest leeren. Tegenstribbe len hielp niet en na veel wikken en wegen werd de jonge Jacques kappersleerling. Hier bleef hij drie jaar, maar kon niet laten zelf op den salon tooneelvertooningen te organi seeren. Hierna leerde hij twee jaar lang bij een anderen patroon het da rn eskapp en, zich intusschen over zijne verwijdering van het tooneel troos tende door mee te spelen met allerlei liefhebberij komediegezelschappen. Dit maakte dat men hem opmerkte en op zijn achttiende jaar kwam hij weer op het tooneel terug. De cholera woedde toen epidemisch ende direc tie Boas en Judels, verhinderd om op kermissen te spelen, betaalde de ar tisten niet. Bouwmeester, Bamberg, Kapper en de oude de Boer gingen nu voor eigen rekening spelen en na men den jongen Jacques onder het gezelschap op. Nu ging het op een zwerven. In Antwerpen gingen de zaken zóo slecht, dat de consul hun geld moest geven voor de thuisreiszij speelden in Amsterdam en Rotterdam en gaven intusschen door het heele land voor stellingen, die door de middelen van vervoer, nogal wat van de artisten vorderden. Plotseling wordt de acteur met hart en ziel zoo waarlijk weer kapperDie Liebe die Liebe hat ihn so weit ge bracht! Eene dochter van den heer S. van Biene werd zijne vrouw, op voorwaarde dat hij het tooneel vaar welzeggen en een eigen zaak beginnen zou. Zoo vond men hem dan in 1869 als kapper gevestigd in de Weezen- straat te Rotterdam, maar lang duur de het niet. .Hoewel de zaak niet slecht ging, trok het tooneel hem met magnetische kracht tot zich en geen half jaar na zijn trouwen was hij bij het gezelschap van Morriën en kort daarna bij dat van den bekenden Victor Driessens, later bij dat van Albregt en Van Ollefen en tenslotte bij de Koninkl. Vereeniging „Het Nederl. Tooneel", waar hij nog is. Dit is bijna achttien jaar geleden. Onder de stukken waarin hij met veel succus optrad, noemen wij De drie Musketiers, Onze vrouwen, Lief dadige Dames, Janus Tulp, Koude Harten, S. of ZMen zegt, de Buren, dokter Klaus, de Bioliothecaris, Fij ne Beschuiten, Lastertongen, Kean, het Zomerreisje van mijnheer Perri- chon, Buttinger Zn., de Kleine Lord, |Toupinel, Zaliger, Groote Stads lucht, Het Testament van Cesar Girodot. Al te nederig is de Boer, waar hij zijn succes toeschrijft aan het genre dat hij beoefent. De dankbaarste rol len eischen, om tot hun recht te komen, goede vertolkers en zoo zou den al de komische partijen die de Boer heeft vervuld, niet zooveel toe juichingen hebben verworven als niet dej Boer ze gespeeld had. Hij is een zorgvuldig, nauwgezet acteur, altijd in zijn rol en doordrongen van wat een zijner vroegere directeuren eens tot hem zei„je moet, al is de zaal „ook slecht bezet, je best doen voor „die gekomen zijn ;en moogt alleen „boos wezen op die zijn weggebleven." Wij twijfelen er niet aan of de Boer zal bij'zijn jublieum-voorstelling hier ter stede een flink gevulde zaal vinden. Een acteur die ons zoovaak heeft laten lachen, mag nu op zijn beurt door ons toedoen ook wel eens in zijn schik zijn en dat zal hij we zen, als het pubiek door talrijk op te komen, hem eer» blijk van zijn waardeering geeft. De Boer treedt dan op in een zij ner beste rollen, nl. als mijnheer Perrichon in het „Zomerreisje van mijnheer Perrichon". Met hem spelen dan o. a. mevrouw Holtrop, mevrouw Poolman, mej. Lorjé, mej. Schut, de heer de Jong, Verenet enz. terwijl Louis Bouwmeester optreedt in Cop- pée's „Viool van Cremona." Portretten van den acteur de Boer in verschillende rollen zijn bij de boekhandelaars Mul en den Haarl* Boek- en Muziekh. geëxposeerd. Verordening betreffende het Mausoleum. Door B. en W. wordt aan den Raad dezer gemeente eene verordening voor gesteld op de heffing van rechten voor het begraven in het Mausoleum op de algemeene begraafplaats alhier. Art. 1 van deze verordening luidt als volgt: Voor het bekomen van het recht om voor onbepaalden tijd in een der grafkelders lijken te begraven is ver schuldigd a. voor een kelder in het hoofdge bouw en in het voorportaal, ruimte bevattende voor de lijken van 8 vol wassen personen en van eenige kin deren, eene som van 3000. b. voor een kelder onder de colon nade, ruimte bevattende als voren, eene som van ƒ2500. c. voor een kelder in de zijvleugels, ruimte bevattende voor één lijk, eene som van ƒ150. d. voor eene kelder in den beneden gang van de zijvleugels, eveneens ruimte bevattende voor één lijk, eene som van ƒ100. De sub a en 6 genoemde kelders kunnen op verzoek in twee helften worden gesplitst, welke elk afzonder lijk verkrijgbaar zijn tegen de helft van den voor den geheelen kelder vastgestelden prijs. Art. 2 bevat de opgaaf van de verschuldigde kosten voor de begra ving in de verschillende kelders. Deze kosten zijn voor het lijk van een persoon van en boven 12 jaar, van 5 tot 12 jaar, van 1 tot 5 jaar, en van onder 1 jaar resp. f20, f6, f4 en f3. Tevens zijn kosten verbonden aan het openen en sluiten van kelders (f 1)aan de vergunning tot het plaat sen van gedenkteekens (f3) en tot plaatsing van een marmeren plaat (f 1), aan het in- en overschrijven van grafkelders (f 1), en aan het overbren gen in het Mausoleum van een lijk (14,-). Onderlinge Oefening. De muziekvereeniging van boven- genoemden naam gaf onder direc tie van den heer C. N. Wagner, Zondagavond in de „Groote Vaux hall" eene uitvoering, die met inacht neming van de jeugd der vereeniging en van de meerendeels jonge krach ten, die dit strijkorkest vormen, zeer goed slaagde. Voor voldoende afwis seling in het programma was gezorgd. Behalve eenige orkestnummertjes be vatte het programma soli voor viool, trio voor viool, violoncel en piano, een clarinet- en violoncel-solo enz. welke bewezen dat deze vereeniging van dilettanten eenige goede krach ten telt. Door het kwartet „Zang- lust" werden eenige zangnummers ten beste gegeven, die door een dank baar publiek werden aangehoord. Haarl Tramway Maatschappij Vervoerde passagiers in 1892/93 en 1893/94. 1892'93 ritten 102.509; a f0.07j£ 4.907, af0.05 364.642, a f0.10 234.471 totaal 604.026. 1893/94. ritten 105.067; a f0.07^ 1061, Af0.05 abonn. 2872, A f0.05 391.568, A f0.10 245.839, totaal 641.340. Meer vervoerd in 1893/94 37.314 passagiers of in geld 1892/93 f42.047.8254. 1893/94 f44.385.4754. Meerdere ontvangst f 2.337.55. Toonkunst-concert. Voor het tweede concert van de haarlemsche afdeeling der maatschap pij tot bevordering der Toonkunst op jl. Zaterdag hadden Bestuurderen het oog laten vallen op „Scènen aus Göthe's Faust" van Rob.-Schumann, een werk waarvan, om zijn talrijke schoonheden van den eersten rang, voorzeker nog bij velen de herinne ring meer of minder levendig was; want er is nog geen menschenleeftijd verloopen, sinds het werk hier door de Toonkunst-afdeeling het laatst werd ten gehoore gebracht. Of de keuze dezer toonschepping moet worden toegejuicht of misprezen behoeft hier niet ter sprake te ko men. Ik voor mij vind Schumann's Faust-Scènen een hoogst belangwek- wend kunstwerk dat naast veel waar bij geest en gemoed onbevredigd blij ven ook menig oogenblik oplevert van zoo edele en oorspronkelijke schoon heid, dat de aandacht en de bewon dering welke wij er aan wijden verre van misplaatst mogen heeten. Al die buitengewone plaatsen in herinnering te brengen zou te ver voeren het is buitendien onnoodig voor hen die bij de uitvoering waarlijk genoten en overbodig voor die dit niet deden. Toch zal men mij vergunnen een oogenblik stil te staan bij enkele der schoonste momenten die wij Zater-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1