BINNENLAND, W e d s t r ij d e n. dagavond in de concertzaal doorleef den. Laat ik dan vooreerst mogen wij zen op de majestueus gebouwde Ouverture waarin edele mannenkracht zich huwt aan vrouwelijke teêrheid. Vervolgens op de indrukwekkende Dom-Sclne met het aangrijpend „Dies irae" en de meesterlijke schildering van Gretchen's, onder Mephisto's in blazing steeds klimmenden, schier tot vertwijfeling overslaanden angst. In dit nummer openbaart zich vooral Schumann's kracht als dramatisch componist. Heerlijke bladzijden bevat ook het tweede deelAriel en den Geister - Kreis, het aanbreken van den dag enz. Hooger nog staat, dunkt mij, No. 5 Mitternachthet optreden der vier graue Weiber, is zoo waar van coloriet, het spookachtige, onheil spellende is in dit,nummer zoo mees terlijk getroffen en tegelijk is het zoo afgerond van vorm dat de weerga van dit schitterend stukje kunst zich lang zou laten zoeken. Zoo bij het doorbladeren der partituur ontmoet men telkens en telkens gedeelten die een meer dan gewonen indruk ach terlieten en waarvan men de herin nering ook bij anderen zou willen terugroepen. Ik moet echter van verdere bespreking der dichterlijk- muzikale compositie afzien en mij bepalen tot het een en ander betref fende de uitvoering. De solopartijen waren opgedragen aan mej.Wally Schauseil, van Dussel- dorf (sopraan) mevr. V. B. van hier (alt) en aan de heeren J. J. Rogmans, tenor, Felix Schmidt (Berlijn), bariton en Otto de Nobel (Amster dam) bas. In mej. Schauseil ontmoetten wij een zangeres, die ;volkomen voor de haar toegewezen taak berekend bleek. Door en door muzikaal, eenvoudig natuurlijk en toch vol warmte droeg zij hare veeleischende partij voor, waarbij de bekoorlijke frischheid van haar orgaan zeer medewerkte om de aandacht van het auditorium aan haar inderdaad verkwikkenden zang geboeid te houden. Meer bescheiden was de rol die onze stadgenoote mevr. V. B. te ver vuilen had. Hoogst zelden gaf deze gelegenheid tot meer zelfstandig op treden, maar zij werd met toewijding en geheel naar den eisch vervuld. Dat de heer Rogmans in zijn Ariel- partij en in die van Pater Ecsta- ticus veel te genieten gaf zal wel geen vermelding behoeven. Vooral als Ariel voldeed hij m. i. aan de hoogste eischen. De zeer belangrijke partij van Faust (later Pater Seraphicus en doctor Marianus) was bij den heer Schmidt in alleszins bevoegde handen. Deze uitmuntende zanger verheugt zich in het bezit van een niet buitenge woon krachtig, maar schoon en kern gezond, baritongeluid. Bovendien deed hij van zijn beteekenis als musicus den besten dunk opvatten. Van het begin tot het einde was zijn optreden een triomf; voor ieder moment in den gevoels-gamma die hij in het werk heeft te doorloopen wist hij den juisten toon te treffenliefde, geest drift, hoogste verrukking werden met gelijke meesterschap weergegeven. Wij hebben waarlijk alle reden ons te verheugen over het toeval dat dezen zanger binnen de muren onder con certzaal voerde. De heer De Nobel eindelijk Mephis- topheles en Pater Profunduskon mij niet voldoen. Zijn kennen en kunnen verschillen meer dan een letter. Dik wijls met de beste bedoelingen brengt hij totaal ongenietbare klanken en stembuigingen voort. Misschien speel de de kwaal onzer dagen, de zenuw achtigheid, hem parten (wat men Ir ft ViAwarrol i i Trfr ai rJ gewijd, een zorg die ruimschoots werd beloond door deze fijn genuan ceerde beschaafde en flinke uitvoering. Het orkest droeg er het zijne toe bij om het geheel schitterend te doen slagen. De enkele vlekjes hier of daar wat te veel op den voorgrond treden der pauken in de Ouverturehet overzien van een paar malen door de alt-vio len vóór den inzet van het koor „Ge- rettet" en derg.) zijn van te gering belang om wezenlijke stoornis te ver wekken. Van ganscher harte mag men onze Toonkunst-afd eeling met haar laatste concert gelukwenschen. PHILIP LOOTS B-Ü ksnormaallessen. Vijf leerlingen der Rijksnormaal lessen te Velsen zullen deelnemen aan de voorjaarsexamens voor onder wijzer of onderwijzeres. Acht jongens en meisjes hebben zich aangemeld om met April toegelaten te worden in de eerste klasse dier inrichting. Polderbesturen. De heeren J. J. Rijnierse en J. van ^.odegraven zijn herkozen tot voor zitter en hoofdingeland van den Rie- kerpolder; tot poldermeesters (vaca ture J. v. Bladeren en P. Pol), zijn gekozen de heeren J. van Bladeren en W. van der Laan. Land- en tuinbouw-onderwij8 te Aalsmeer. De lessen aan den door het Rijk gesubsidieerden cursus in land- en tuinbouwonderwijs te Aalsmeer zijn geëindigd, 12 leerlingen volgden dezen Tot voorzitter van den Buiten Wes terpolder onder Leimuiden is gekozen de heer Verburg aldaar. Het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente te Leimuiden, heeft aan den Raad dier gemeente mededeeling gedaan van zijn besluit om de helft der huur van armlastigen der ge meente, groot f2340.voor zijne re kening te nemen. Jachtrecht. Het recht om te jagen op de gron den der Maatschap IJmuiden, on geveer 200 H.A. groot, is Zaterdag verpacht voor twee jaar tegen 455 'sjaars aan den heer van Doppen te Haarlem. Keuring en aankoop van paarden. Voor de keuring en aankoop van jonge paarden, Zaterdag te Halfweg gehouden waren er 42 aangevoerd; voor prijzen tusschen ƒ200 en ƒ500 wer den er 12 aangekocht. Ook in of nabij andere landbouw streken zullen deze monsteringen worden gehoudende paarden zijn bestemd voor Duitschland. De Kieswet ingetrokken. Aan de Tel. meldt men hierover uit den Haag Hoe verlangend men te Amsterdam ook wezen moge naar den stand van zaken, het is niet geraden, aan die weetlust te voldoen; met zeker heid of ook maar met waarschijnlijk heid kan niemand nog iets zeggen omtrent de quaestie of de Kamer zal worden ontbonden. De geruchten, die de ronde doen en ook tot Amsterdam wei zullen doordringen, omtrent de onwaarschijn lijkheid eener onbinding, beteekenen niets. Zij worden verbreid door wie daar Vm tr»AP.nAn tfl hfihhfirt plaatsen, worden weer nieuwe praatjes bedacht. Aan de homogeniteit van de regeering, met betrekking tot een zoo volkomen correcte daad als de intrekking, te twijfelen, is minst ge nomen, ongepast. Recht voor Allen schrijft„De libe ralen hebben een nieuwe wandaad op hun geweten, waar zij de kies rechtuitbreiding, waartoe zij geroepen zijn, hebben verhinderd. De impopulariteit der Kamer is zoo mogelijk gestegen tot haar hoogte punt. Minister Tak heeft zich voor zijn doen zoo goed gehouden als maar mogelijk was, maar tegen het intri geeren van de Van Houten's en kon- sorten kon hij niet op. Wat nu? Nu wij socialisten eigen lijk niet meer zooveel belangstelling hebben in den verkiezingsrommel, nu schijnt de kracht en de lust bij allen eruit. Waar zijn de mannen die nu wat agitatie in den lande weten te brengen Komtaan, heeren radicalen, toont nu eens dat er kracht van u uitgaat. Trekt nu vooral de slaap muts niet over de ooren. Schrijft niet slechts een paar mooie artikelen in uwe bladen, maar gaat het land in en toont dat gij er zijt. Komtaan, werklieden-verbonders, gaat aan het ijveren en laat zien wat gij vermoogt. Vroeger zouden wij gezorgd hebben voor protest-meetings, het geheele land door, wie zal nu het werk over nemen Het is een stout stuk om de kies wet te verwerven, en wrang kunnen de vruchten zijn die men daarvan plukt. Voor ons is het goed, de heeren werken uitstekend voor ons, want niets bevordert onze propaganda meer dan vervolging eenerzij ds en onwil der regeerende macht ander zijds." De Nieuwe Tijd schrijft„Wij wen- schen de arbeiderspartij met dezen uitslag geluk, welke grove en brutale schending van den volkswil ook door deze stemming begaan is. Het kies recht is noodig, maar allereerst is noodig dat de geheele werklieden klasse zich er van overtuigt, dat zij voor hare bevrijding alleen op zich zelve rekenen kan. Deze uitslag zal onze zaak krachtiger bevorderen, dan eenige directe propaganda onzer zijds vermag. De Kamermeerderheid, sprekende namens de Nederlandsche bourgeoisie, verklaart den arbeiders den oorlog. Nu is het woord aan hen." Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. In de op 10 dezer gehouden ver gadering der bloemen- en planten- commissie deelde het bestuur mede, dat door haar de navolgende onder scheidingen zijn toegekend Getuigschriften le klasse1 dub- belbloemige sering Madame Lemoine van den heer J. H. Lemkes Jr. te Alfen a/d Rijn; 2 Adiantum cunea- tum fol. arg. var., 3 Rhododendron javanicum var., 4 Anthurium Scher- zerianum Rotschildianum var., van de heeren A. Glijm de Vos Co. te Utrecht. Getuigschrift van VerdienstenBel- levalia hispiela van de heeren Ge broeders de Graaff te Leiden. Dankbetuigingen1 Hyacinthus azureus B. kr. in vier verscheiden heden van de heeren E. H. Krelage en Zoon te Haarlem. 2 Anthurium Seherzerianum Duviverianum var., van de heeren A. Glijm de Vos &Co. te Utrecht. Voordat tot de beoordeeling van het ingezondene werd overgegaan, stelde de heer J. D. Onderwater aan de leden der vaste commission voor onlanes gekozen nieuwen voor- Beurs voor Handelsreizigers. Het bestuur van den Nederland- schen bond van handelsreizigers heeft in de laatste algemeene vergadering te Arnhem gehouden, besloten tot de oprichting van een beurs voor han delsreizigers, geschoeid op denzelfden leest als de „Société des Voijageurs" te Brussel, die naar het verneemt, goede resultaten moet opleveren. Het doel van de op te richten beurs zal zijn, om patroons en handelsrei zigers of agenten met elkaar in ver binding te stellen en bovendien bei den gelegenheid te geven tot persoon lijke kennismaking, waardoor de voor velen nog al be zwarende en soms nuttelooze adver- tentiekosteu bespaard, en dikwijls omslachtige correspondentiën verme den worden die soms blijken vruch teloos te zijn geweestook meent men dat eene persoonlijke kennisma king het voordeel heeft, dat beide par tijen zich beter oordeel kunnen vormen omtrent elkaar, terwijl bovendien ver schillende zaken betreffende den werk kring en andere, beter zullen kunnen worden besproken dan dit het geval kan zijn door een schriftelijk onder houd. De kans voor een patroon, om een voor zijne zaak geschikt vertegenwoor diger te vinden, zal daardoor grooter worden, evenals dit het geval zijn zal met een handelsreiziger voor het vin den van een patroon. Door het persoonlijk verschijnen op de beurs geven reeds de Patroon zoowel als de reiziger hun ernstig streven te kennen, om tot hun doel te geraken en daarvoor geene moeite te ontzien. Voor dit doel vraagt het bestuur van genoemden Bond den zoo zeer gewenschten en voor het welslagen zoo noodigen steun van heeren fabri kanten en handelaren. Gaarne zou het daarom van allen, welke instemmen met het voorgeno men plan, als bewijs daarvan, een adreskaart ontvangen, welke aan éen van de navolgende bestuursleden ge zonden kan worden. A. v. d. Werfi' Jr., Almeloo, voor zitter J. E. Boddé, Groningen, secre taris Johs. Meijerink, Alb. Cuipstr. 47 Amsterdam, penningm.O. R. Ba- rends, Arnhem, 2e Voorz.J. J. Allan. Westzaan, 2e secretaris; M. W. S. Krabbenbos, Deventer en J. M. Hou wen, Drachten, •ommissarissen. Deze beurs zal gehouden worden den lsten Maandag van elke maand te Amsterdam in de lokalen, daartoe afgestaan door den heer Janssen, ho tel du Commerce, Kalverstraat te Am sterdam, te beginnen den 2den April e. k. dat die garantie in den von van het handelsmerk van den N. S. B - bestond. Waar de gevangene zich dus ka; voeden met echt degelijk Hollandse] spek, blijft voor den Nederlandsche: soldaat alleen het goedkoopste Amt rikaansche spek over. Het verwondert ons dan ook we! dat de Min. niet in eenige garni zoensplaatsen als proef gestempel spek voorgeschreven, of tenminste d voorkeur gegeven heeft. Ik geloof dan ook met alle be scheidenheid te mogen opmerken dat de onbillijkheid van de in dez door Z. E. den Minister van Oorlo genomen beslissing, ten zeerste in he oog springt. Spek voor soldaten en voor gevangenen. In het orgaan van den Nederland- schen Slagersbond maakt een inzen der op het volgende opmerkzaam Bij de onlangs te Breda gehouden aanbestedingen van spek voor het garnizoen en voor de gevangenen heeft het bijzonder de aandacht ge trokken, dat de inschrijvingen voor het garnizoen slechts fO.b&ho per K.G. bedroegen, terwijl die voor de gevangenen 0.75 per K.G. beliepen. Ten duidelijkste bleek hieruit, dat Z. E. de Minister van Justitie veel hoogere eischen voor de qualiteitbij de levering stelde, dan dit door den Minister van Oorlog werd gedaan. Wat is nu de quaestie? Vóór 1 Januari 1893 was het ook bij de aanbestedingen, vanwege het departement van Oorlog, ten streng ste verboden, Amerikaansch spek dat veel minder in qualiteit is dan het Hollandsche te leveren. Toch kon hiermede zeer veel gefraudeerd worden, daar de militaire autoritei Een geldbeurs gemist. Een heer, 'die Vrijdagavond pe Holl. Spoor te Rotterdam aankwan miste zijn geldbeurs. Hij gafhierva onmiddellijk kennis aan dencondu< teur, die de portieren afsloot, te einde de reizigers te fouilleeren. Ee juffrouw die in de coupé zat, verzetl zich ernstig hiertegen, zoodat het ve: moeden op haar viel. Nadat zij ove: gebracht was naar het politieburee werd de beurs bij haar gevonden. Eene duistere zaak Donderdagavond reisde een bakke te Bellingwolde, van Winschoten nas Beerta met de tram, in gezelscha van drie marechaussees. Toen c laatsten te Pinsterwolde uiistaptei vond een conducteur in den waggo een beurs met omstreeks tien guldei Op zijn vraag of één hunner die ve loren had, antwoordde een der man chaus3ees dat zij misschien van her was. De beurs werd hem overhandig en hij herkende die als de zijne. O de terugreis naar Winschoten kon: de bakker de tram tegemoet en vraag den conducteur of hij een bears g< vonden heeft. Ja, is het antwoon maar die is den marechaussee reec weer ter hand gesteld. Het is d mijne, zegt de bakker en spoedt zie naar Pinsterwolde, na eerst den coi ducteur gezegd te ^hebben hoe zij beurs er uitzag, en hoeveel geld e in was. Dit alles kwam overeen [me de werkelijkheid. Op zijn bemrthouc de marechaussee echter ook vol, da hem een en ander toebehoort. He gerechtelijk onderzoek in deze zaa is begonnen. Aanvaring Donderdag is de stoomboot va Surhuisterveen aangevaren tegen ee schip, dat van Leeuwarden kwam. H< ongeval had plaats op een der ve hoeken onder Huizum. Het schip wer tot den mast toe gespleten en zon binnen drie minuten. De vrouw de schippers geraakte tot den hals tc in het water, na haar klein kind o het dek te hebben geworpen. Ve keerde koers schijnt aan beide zijde de oorzaak te zijn geweest. Aanvaring te Rotterdam. Zondagmorgen ten 1 uur is he duitsche stoomschip „Lining" aa den mond van den Waterweg b Rotterdam door een engelsch stoon schip genaamd „Lincoln" aangevarei met het gevolg dat het eerstgenoerr de zonk. De bemanning is gered me uitzondering van den machinist e de twee stokers. De vaart is door he gezonken schip, dat geladen was me graan en suiker, niet gestremd. Wedloopen te Breda. Voor den op Maandag 26 Maart, de 2en Paasehdag te houden wedstrij zijn ingeschrevende volgendepaardei

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2