Rechtszaken. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Paasch-vrije. Harddraverij voor paar den van alle landen en rassen. Han dicap. 1. „Mirka", A. de Koning. 2. „Kry- laty", J. de Mol. 3. „Rejected", D. Vermaat en Th. Dop. 4. „Lartschik IX" Bultman. 5. „Redfloat", D. J. Florijn. 6. „Charlotte", J. C. Verhulst. 7. „Phrynia", Van den Berg. 8. „Coquette", Fr. en H. van Roessel. 9. .Atedburr", Coets de Bosson. 10. Dark Wilmor", ex „Dark Wilkes", Ockhorst. 11. „Redseer", Ockhorst. De zeilwedstrijden aan de Riviera. Bij den eersten der zeilwedstrijden, die bij Cannes is gehouden, heeft de prins van Wales met zijn yacht Britannia de overwinning behaald. Voor dezen wedstrijd hadden de Fran- sche Yachtclub en de stad Cannes twee prijzen van 1200 en 800 francs ter beschikking gesteld, Op de Britan nia volgden de Valkyrie en de Oretta. De Valkyrie bereikte eerst 40 min. later dan de Britannia de eindboei. De prins van Wales bestuurde zelf zijn yacht. De afstand was 21 mijlen. Wedstrijd tusschen paard ea voetganger. Zaterdagmorgen om 8 uur verdrong zich op de place de l'Etoile te Parijs een talrijke menigte om de deelne mers in een eigenaardigen wedstrijd te zien vertrekken. De effectenmake laar Paillard, een bekend sportsman, en Ramagé, de overwinnaar in ver schillende wandelwedstrijden, hebben om 1000 francs gewed, wie het vlugst heen en terug de reis naar Havre doet. Paillard maakt den tocht in een vierwielig amerikaansch karretje, ge trokken door zijne merrie Merveil- leusehij neemt zijn weg over Rouaan, Yvetot en Saint-Romain, in het ge heel 426 kilometer. Paillard legt den zelfden weg te voet af; hij maakt zich sterk om het van zijn vlugge tegenstandster te winnen. Voor de arr. rechtbank te 'sGra- venhage is hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak van de inbrekers Fens en Yrouwenfelder, beschuldigd van diefstal. Eerstgenoemde is ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaar en de laatste tot 1 jaar en zes maanden. Koloniën, BATAVIA, 9 Februari. De aanvankelijke resultaten met Ombilien-kolenbij de nroef aan boord van de Sumatra genomen, be vestigen de ondervinding aan den wal. De kolen branden zeer goed en ontwikkelen groote hitte, zoodat er gemakkelijk stoom mede te houden is. Maar zij geven veel asch, zij geven veel rook, en haar verbruik is aan zienlijk veel grooter dan dat van de Cardiff-kolen. Ook brengen zij, door dat ze den schoorsteen letterlijk uit vliegen, veel ongebruikte warmte in het schip, die da&r best gemist kon worden en die men elders zeer nut tig zou kunnen gebruiken. En dit is geen kleinigheidbij deze proe ven bedroeg het verschil niet minder dan 30 pet. Nu zal daarin wel eenigszins kunnen worden voorzien waarschijnlijk door de roosterijzers wat dichter bij elkaar te brengen, wat nu niet zoo'n kostbare verandering is, maar daarmee zal natuurlijk slechts eene betrekkelijke verbetering kunnen worden verkregen, doch geen absolute. Ergo bet zijn dure kolen. En zij zijn oorzaak dat een schip dat chhirop is aangewezen, heel wat minder stoomdagen, kan hebben met haar, dan met Cardiff-kolen. Wat deze verschillen in cijfers beteekenen in de practijk, dat zet ik nader wel eens uit elkaar; het is geen kleinig-: heid, dat is zeker! (Soer. CQ Het repeteer-geweer, d. w. z. de re- peteer-karabijn wordt eerlang ook bij onze cavalerie ingevoerd. Zelfs bij diegene, die niet op het oorlogsveld dienst doet doch in rustiger werk kring haar al te problematisch nut sticht. Oogst- en Weerbericht. Januari 1894. Het weder was gedurende de ver- slagmaand zeer gunstig voor het bui tenwerk, vooral in de tweede helft, daar het weinig regende, droog en warm was. Voor de behandeling van de tabak in de fermenteerschuur was het daardoor minder goed. Den 30en Januari 's middags ten half 4 uur werden door een windhoos op eene onderneming in Deli twee schuren en een tandilwoning omver geworpen, terwijl twee andere schuren ontzet werden. De koelies zijn overal in de velden op de meeste ondernemingen zijn de eerste zaad bedden aangelegd en komt de bibit goed op. De verscheping van den '93er oogst maakt snelle vorderingeneen paar maatschappijen hopen zelfs binnen hoogstens twee maanden haargehee- len oogst verzonden te hebben. De gezondheidstoestand onder het werkvolk was niet overal even gun stig; op verscheidene bovenonderne- mingen waren, tengevolge van |de re gens der laatste maanden, veel zieken. In Langkat deden zich eenige ge vallen van mond- en klauwzeer on der het trek vee voor, terwijl 3 paar den wegens kwade droes moesten wor den afgemaakt. Op éene onderneming in Deli werd miltvuur geconstateerd. D.-Ct. In den duitschen Rijksdag is Za terdag het gewichtige handelsverdrag tusschen Duitschland en Rusland be handeld. Art. 1, handelende over de gelijk stelling der wederzijdsche ingezetenen ten aanzien van handel en nijver heid, werd bij hoofdelijke stemming met 200 tegen 146 stemmen aange nomen. Art. 25, 818 werden bijnazon der debat aangenomen. Art. 6 (meest begunstigde natie) en 7 (tarieven) werden voorloopig terzijde gesteld, en de beraadslagingen werden tot heden verdaagd. In eene Zaterdag te Parijs gehou den vergadering van houders van aandeelen in de Panama-maatschappij is een besluit genomen ten gunste van de wording van eene nieuwe maatschappij en van eene algemeene doorgravings-onderneming op de ba sis van het ontwerp-Bartissol. Heden Maandag zou de Fransche Kamer een aanvang maken met de behandeling der interpella tie van den heer Goblet betreffende de grondwetsherziening. De heer Goblet zou een voorstel indienen, tot onderzoek waarvan hij de benoeming eener bijzondere com missie verlangt. De heeren Bourgeois en Jullien zijn voornemens andere voorstellen in te dienen, van minder verre strekking dan dat van den heer Goblet, terwijl daarentegen de afge vaardigden Naquet en Michelin nog verder willen gaan dan de radicale heer Goblet* Men verwachtte daarom een leven dig debat. Over de houding, welke het ministerie ten opzichte der her ziening zal aannemen, is nog niets meer bekend, dan de verklaring, waarmede de heer Casimir Périer is opgetreden, dat hij den tijd voor de herziening der grondwet nog niet ge komen acht. De heer Périer is sedert eenige dagen ongesteld, maar men gelooft toch, dat de president-minis ter de beraadslagingen over dit be langrijke voorstel zal bijwonen. In den ministerraad is besloten, dat de regeering de begrooting zal indienen, voordat de Kamer met het Paasch-reces uiteengaat. Omtrent den Kabinetscrisis in Spanje wordt nader gemeld, dat de heer Moret als minister van binnenl. zaken zijne portefeuille behouden. De Storthing te Christiania heeft met 62 tegen 49 stemmen eene motie van Ullmann aangenomen, waarbij de regeering gelaakt wordt wegens het zwijgen der troonrede over de vraagstukken, welke aanleiding gaven tot de optreding van dit kabinet. Blijkens een telegram, Zondag uit Rio de Janeiro verzonden, is het es kader van president Peixoto einde lijk voor Rio de Janeiro aangekomen. Het eskader bestaat uit de Nictheroy, de Aurora en de Destroyèrbenevens uit drie torpedo booten. De schepen zijn geankerd voor het fort San Paulo. Bovendien zijn nog twee kruisers, de America en de Para- hibabuiten de haven gebleven, om den toegang in de baai te bewaken. De schepen van admiraal Da Gama maken zich gereed om het es kader aan te tasten, zoodat de be slissende strijd dezer dagen wordt verwacht. Braad ia glasblazerij. In de glasblazerij van Mondron, te Gosselies nabij Charle oi, heeft Zater dag een groot ongeluk plaats ge had. Door het breken van den smelt oven stroomde een massa gesmolten glas van ongeveer driehonderdduizend kilo over den grond en veroorzaakte een hevigen brand. Het vuur werd spoedig gebluscht, maar de schade is zeer aanzienlijk, en een honderdtal werklieden zullen werkloos zijn ge durende de maanden, die met de her stelling der fabriek zullen verloopen. Een parlementslid overreden Het engelsche parlementslid Theo bald, de vertegenwoordiger van het district Romford (Essex) is, terwijl hij te Romford in den trein wilde I stappen, gevallen en onder den trein 'geraakt. Ofschoon terstond genees- kundige hulp werd verleend, overleed jde afgevaardigde weldra tengevolge ,der ernstige kneuzingen, welke hij aan het hoofd ontving. De heer Theo- I bald behoorde tot de conservatieve partij en was in zijn district zeer gezien. Gladstone. De berichten betreffende den toe- stand van den heer Gladstone blijven gunstig. Men verwacht: dat de „grand jold man" spoedig weer geheel van zijne bronchitis zal hersteld zijn. Bul letins worden niet meer uitgegeven. Het Anarchi8oie. Het aantal arrestatiën te Parijs be- droeg Zaterdag een zevental. Ook bui ten de hoofdstad worden de huiszoe kingen bij verdachte anarchisten op min of meer ruime schaal voortge zet. Vooral in de mijn-districten in het Noorden des lands worden da gelijks eenige personen in hechtenis genomen. Af en toe staan reeds eenige der personen terecht, welke zich sedert de eerste arrestatiën op Nieuwjaars dag in voorloopige bewaring bevinden. Vrijdag werd te Montlu9on een anar chist, die voor de jury terechtstond wegens den kreet: „leve de anarchie, weg met 't vaderland!", door zijne rechters vrijgesproken. Misschien door de snelheid, waar mede de gebeurtenissen elkander op volgen is zelfs de dader van den aan slag in café „Terminus" Henry weder eenigszins in vergetelheid geraakt. Thans worden door verschillende bla den weder eenige bijzonderheden over zijn persoon en zijn verleden opge- discht, waarin eenige pogingen schij nen door te stralen om hem in een nieuw daglicht te stellen. Men beweert, dat hij ondanks zijn eigen bekentenis, toch niet de dader van den aanslag tegen het kantoor der mijn-compagnie „Carmeaux" zou zijn. Naar vermoed wordt, tracht hij, die toch meent met de maatschappij afgerekend te hebben, door zijne vrij willige verklaring, den waren schul dige te redden. Door verschillende omstandigheden wordt zijne verkla ring evenwel omvergeworpen, zoodat zijn advocaat dan ook verzekert, zijne onschuld in deze helder aan den dag te kunnen brengen. Daarbij wordt ook nog getracht om den aanslag in het café „Terminus" in een eenigszins romantisch waas te hullen. Men verklaart nu, dat deze misdaad tegen een getrouwde vrouw gericht was, voor wien Henry eene hopelooze liefde koesterde en die hij wilde dooden, terwijl zij zich in het koffiehuis bevond. Op die wijze zou deze aanslag dus uit de rij der poli tieke misdaden en naar die der „cri mes passionels" verwezen moeten worden. Anarchistische aanslagen. Te Vienne (departement Isère) is in den nacht van 9 op 10 Maart een bom geplaatst tegen het huis van een zijdeverver. De man vond in de brievenbus van zijn woning de aankondiging, dat weldra een derde bom tegen zijn huis zou geplaatst worden. Een maand geleden was namelijk ook reeds een bom voor dit huis neer gelegd. Gelukkig werd telkens de toe leg verijdeld. De persoon die de bommen ge plaatst heeft, is in hechtenis geno men. Hij heet Hochnaxer en is een Beier van geboorte. De politie bezit de bewijzen van zijn schuld. In het Spaansche dorp Fuenterre- bollo is een dynamietaanslag gepleegd. De burgemeester van het plaatsje en een kerkeknecht werden gekwetst. Bei den zijn aan hun wonden oveileden. Temperatuur versch.il. Onlangs heeft prof. Hellmann te Berlijn het temperatuurverschil van binnen en buiten de stad Berlijn be rekend. Gemiddeld bedraagt dit ver schil 0,5° C. In den zomer is het grooter, in den winter kleiner. In het warmste gedeelte van den zomer is 's avonds tegen 9 uur het warinte- verschil het grootst, dan is het bin nen de stad meestal 1" warmer dan daar buiten. Dit komt door de warmte, welke 's avonds de huizen uitstraalt, terwijl buiten de dampen reeds vroe ger uit den grond beginnen op te stijgen en aldus de lucht afkoelen. Twee kardinalen overleden. Vrijdag zijn twee kardinalen over leden, kardinaal Ricci Paracciani te Rome en kardinaal Thomas, aarts bisschop van Rouaan. Kardinaal Ric ci Paracciani bereikte den leeftijd van 64 en kardinaal Thomas dien van 68 jaien. Door het overlijden van kar dinaal Thomas wordt het aantal der Fransche kardinalen tot zes vermin derd. Eerst in het begin van 1893 was de aartsbisschop van Rouaan door den Paus tot kardinaal benoemd. Eeu proeftocht. Op het duitsche pantserschip Baden is bij den proeftocht een scheur ont staan op de plaats waar de stoom pijp aan den ketel verbonden is. Het zelfde gebeurde bij de Brandenburg den dag vóór het ongeluk plaats had dat aan 40 man het leven kostte. De bemanning der Baden heeft het ge brek zelf hersteld. Ontploffing to Rome. Een der personen, die bij de ont ploffing te Rome werd gewond, is Zaterdag morgen in het hospitaal overleden. Hij was ambtenaar aan het ministerie van financieën, en stak juist het plein over, toen de bom sprong en hem het been verbrijzelde. Men zegt dat de politie den dader van den aanslag op het spoor is, de uitslag van het onderzoek wordt vooralsnog streng geheim gehouden. Haar vaa Jeaa Paul. De romanschrijver Rosenthal Bonin vertelt dat zijn moeder een lok haar van Jean Paul had, die in zijn familie met grooten eerbied behandeld, tus schen twee stukken geborduurd satijn bewaard en slechts bij hooge gelegen heden met allerlei ceremonieel ver toond werd. Toen de schrijver later physiologie studeerde en alles door zijn microscoop wilde bekijken, kreeg hij na veel moeite eens het haar van Jean Paul in handen en ontdekte weldra dat het.hondeharen waren De mededeeling van dit feit aan zijne moeder bezorgde hem een oorvijg. Maar Bonin was niet uit het veld ge slagen, hij trachtte meer haren van Jean Paul ter onderzoek te krijgen en daar toen te Berlijn veel oude vrienden en vooral vriendinnen van den dichter woonden, gelukte hem dit vrij gauw. Maar alle zoogenaamde haren van Jean Paul bleken honde haren te zijn. Bonin vindt de volgende verklaring voor dit merkwaardige feitJean Paul was vroeg kaal en wanneer hij maar het honderdste deel van zijne ver eerders, die om een haar vroegen, had willen tevreden stellen, zou hij wel al zijn haar hebben moeten afknippen en nog niet genoeg gehad hebben. Maar de dichter had een poedel, die evenals hij zelf roodachtig haar had en Bèt vermoeden ligt voor de hand, dat hij, zijn aanbidders niet willende teleurstellen, hun het haar van zijn poedel voor het zijne heeft gezonden. Saeeuw8tormea. In de laatste dagen hebben, vol gens de K'óln. Ztg., op Sicilië zeer hevige sneeuwstormen gewoed. Te Castiglione storten 74 huizen in, 3 personen werden gedood. Nabij Via Grande zijn 4 doodgevroren roovers gevonden. Bij Balie werden 7 wonin gen onder een lawine begraven, 6 personen kwamen hierbij om. Ongeregeldliedeu iu Japau. Tengevolge van de ontbinding dei- volksvertegenwoordiging, welke Japan sedert eenige jaren bezit, zijn te Yo kohama weer ernstige ongeregeldhe den voorgevallen. Nu echter bepaalde zich de verkiezingsstrijd niet tot de hoofdstad, maar ook in de provinciën kwam het tusschen de aanhangers der beide voornaamste partijen tot ernstige gevechten, waarbij vele per sonen het leven verloren. Van alle kanten ontvangt de regeering aan vragen van de goeverneurs der pro vinciën om versterking, daar zij an ders niet voor de handhaving van de orde kunnen instaan. Tevens wordt uit Yokohama ge meld, dat een ernstig complot is ontdekt tegen den keizer, die in 1889 het constitutioneele regeeringsstelsei in Japan heeft ingevoerd. Desamen- gezworenen hadden een plan ontwor pen om het keizerlijk paleis in de lucht te laten springen. Het plan wer l echter bij tijds ontdekt door de politie, welke nu met de grootste gestrengheid tegen de vijanden der regeering optreedt. Voor den inhoud dbzer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzentler teruggegeven. Lij kver braading. Zondagavond j.l. hield de heer Ten Bokkel in het Volksgebouw alhier eene rede over lijkverbranding, j Spr. begon met er op te wijzen, dat het een eigenaardig verschijnsel mocht heeten, dat in de laatste jaren' niet alleen maatschappelijke vraag stukken aan de orde waren, maar dat ook meer en meer belangstelling betoond werd in die onderwerpen, die niet rechtstreeks de sociale toe standen betreffen, zooals o. a. het on derwerp lijkverbranding. Hij toonde voorts aan, hoe vooral van geloovige zijde, zooals o. a. door Calvinistische en katholieke christe nen, het argument daartegen werd aangevoerd, dat begraven meer posi tief een christelijk Jgebruik was en verbranden een heidensch, zoodat men, dit laatste invoerende, weer tot de heidensche gebruiken zou terug gaan. Met tal van voorbeelden toonde spr. aan, dat die bewering niet steek houdend was, en het begraven van lijken minstens even oud was als het verbranden. Hij deelde o. a. mede, hoe bij sommige volken het wegber gen van afgestorvenen plaats vond, o. m. door de lijken te laten verslin den door roofdieren en zelfs door er onder elkander een doodenmaal van aan te richten, waartoe het vleesch van de afgestorvenen vermengd werd met een zekere hoeveelheid schapen- vleesch, waarvan hoogstwaarschijnlijk de thans nog ook in verschillende deelen van ons land in gebruik zijnde „doodenmaaltijden" afkomstig waren. Voorts deelde hij mede, hoe in Rome het gebruik maken van de katakomben als kerk en begraaf plaats, een gevolg was van de toen malige vervolging der Christenen. Uit hygiënisch oogpunt beschouwd, deelde hij verder mede, hoe door be graven de besmetting in de hand werd gewerkt, daarbij aanhalende tot welke resultaten prof. Pasteur te Parijs was gekomen met de proeven, welke hij had genomen met aan miltvuur gestorven dieren. De tegenstand van juristen grondde zich op het bij verbranden niet kun nen konstateeren, of iemand was ver giftigd, hetgeen bij begraven wel het geval was, doordien men dan bij op graving van 't lijk zulks nog kon ontdekken. Dit bezwaar weerlegde spr. üiet er op te wijzen dat dan vóór de verbranding de lijkschouw nauw keuriger moest en zou plaats hebben, terwijl men dan nog dit voordeel had, dat het dan niet mogelijk zou zijn dat iemand een 40 personen zou kunnen vergiftigen zooals indertijd was gedaan door de beruchte vrouw van der Linden, terwijl minerale ver giften ook bij verbranding nog kon den teruggevonden worden. Terugkomende op de kwestie van gevoel, moest hij verklaren, dat er tegen zooiets bezwaarlijk argumenten konden aangevoerd worden, doch wanneer ook die gevoelsmenschen zich slechts konden en wilden inden ken in hetgeen plaats vond met de lichamen der afgestorvenen in de aarde dan zouden ook zij wel tot andere inzichten komen. Na nog medegedeeld te hebben, op welke wijze de lij ken verbranding plaats vond, kwam hij tot de slotsom, dat het in ieder geval een billijk- heids-eisch was, dat ieder vrij zou zijn in de wijze, waarop hij{zichzelven of zijn nabestaanden wenschte weg gemaakt of weggeborgen te hebben, 'tzij verbranden of begraven. Dit onderwerp, behandeld zooals de heer ten Bokkel dit vermag te doen, werd met belangstelling door de talrijk opgekomenen gevolgd. J. J. G. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 13 Maart 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie A. Hesse. 2. Andante en Finale uit de 7e Sonate. Rheinberger. 3. AdagioHaydn. 4. HosannahLemmens. 5. Are Maria. Schubert. MARK TN1EUWS. Haarlem12 Maart 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f5,a f0,Witte tarwe f 5,75 a 5,60, Rogge f 4,25 a 0, Haver f3,50 a f3,—," Gerst f4,50 a 0,Groene erwten f 0,a 0,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f 5,45 a 5,20 Duivenboonen f 6,20 a 6,Bruin mosterdzaad f0,aO, Koolzaad f0,Karweizaad f0, Kanariezaad f 0.a 0,Bruine boo- nen f0.a 0. Be|vallcn: 10 Mrt. J. F. Cra merv. Straelen z. - W. v. jMacklen- bergLeemans z. 11. P. L. v. Brou wershavenv. Erken z. - N. Luitze Bakker z. F. HoogkamerBrussel d. E. M. v. GennipNijssen z. 12. A. Bosv. d. Oord z. - G. Eterman Willemse d. O v e r 1 e d e n 10. J. Stoelman 16 md. z. - L. Wijngaardstr. - D. Kabel 6 j. z Ged. O. Gracht. 11. J. Nieuw- veen 5 j. z. Leidschestr. C. A. de Droog 4 md. d. Minnebr. st. - F.IB. J. A. Hafkenscheid 6 md. z. L. Veerstr. - 11. A. Tesselaar— Bakker 50j. Bakkerstr. - 12. R. Mok. Drieduiteu 60 j. Smedestr-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3