NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Woensdag 14 Maart 1894. No. 3281. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT IËN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen.' BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 T Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraatl-&9 Haarlem. Telefooimnmmer Ï33. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentión worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem13 Maart. 1894. Aantal kiezers. Blijkens de vastgestelde kiezers lijsten bedraagt het getal kiezers al hier voor 1894 voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal 2779, voor de Provinciale Staten 2778 en voor den gemeenteraad 2775. De heer B. H. Jansen, benoemd I notaris alhier, is ter terechtzitting der arr.-rechtbank alhier van 13 Maart 1894 als zoodanig beëedigd. In de Maandagavond gehouden al- gemeene vergadering van leden der sociëteit „de Kroon" alhier, werd uit de 125 sollicitanten naar de betrek king van kastelein benoemd de heer J. Cazemier, kastelein in de sociëteit „Trouw aan verbintenissen" te Zaan dam. Met den benoemde stonden op het drietal candidaten de heeren Jac. Güth, vroeger kastelein in de sociëteit te BreukelenNyenrode en J. Jansen, vroeger kastelein in de studentenso ciëteit te Amsterdam. De heer H. M. F. Seveke heeft in een der etalage vensters van zijn ma gazijn van Perry-artikelen, Barteljoris- straat 16, een automaat geëxposeerd, die zeker de aandacht zal trekken. Het is een vrij groote figuur met grijs haar en baard, en een lorgnet op den neus, die den mond opent en sluit, hel hoofd beweegt en met de beide handen zeer natuurlijke gebaren maakt. Deftig in het zwart gekleed schijnt hij een rede te houden over een artikel aan zijn voet. Wat dat artikel is vindt men in achterstaande advertentie. Zaak-Buddenborg. Het door de rechtbank bevolen verhoor op vraagpunten in deze zaak op 14 Maart 1894, zal niet doorgaan omdat de gedaagde Buddenborg van het vonnis waarbij dit verhoor is ge last in hooger beroep is gekomen. Bij vonnissen der arrondissements rechtbank alhier van 13 Maart 1894 zijn failliet verklaard lo. H. C. van Staveren, verhuurder van stoom- dorschmachines en stoomkorenmole- naar wonende te Haarlemmermeer (Nieuw-Vennep) met ingang van 2 Maart 1864. Rechter-commissaris mr. J. de Clercq van Weel, curator mr. H. Ph. de Kanter, advocaat en pro winkelier in schoenen alhier, (Lange Veerstraat 30) met ingang van 12 Maart 1894. Rechter-commissaris mr. J. de Clercq van Weel, curator mr. Z. W. Straatman, advocaat en pro cureur alhier. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 13 Maart hebben zich de volgende personen aangemeld 17 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 2 voor grond werker, 5 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 2 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Bureau van Vraag en Aanbod voor den arbeid. Geopend Zaterdag 's avonds van 8^ tot 9% uur. Lokaal„Doelen", ingang Luiten- Ingeschreven werklieden van af 17 Februari bedraagt 28 personen, waar onder Schoenmaker, Smid, Kellner, Wa- genm., Grondwerkers, Losse werkl. en Zandschippers. Dengenen welke niet worden ver meld en in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht zich weder te doen inschrijven. HH. werkgevers kunnen hunne aanvragen inzenden bij de commissie. J. v. d. WIJDE, Secret. Visscherij. Maandag had te Zandvoort afslag plaats van versche visch, aangebracht door de Zandvoortsche bomschuit Z. V. 11, stuurman Jb. Keesman. Besomming 72 De prijzen der visch waren: bakschol ƒ5.50 tot 7 per mand, schol ƒ0.40 en tong ƒ0.30 tot fl per stuk. Aanbesteding. Door de H. IJ. S. Maatsch. werd Maandag aanbesteed het uitvoeren van onderhoudswerken op de spoor wegen HelderUitgeest, Haarlem Uitgeest, VelzenIJmuidenen Haar lemZandvoort in 3 perceelen. Raming 20,300. Ingekomen 22 biljetten. Minste in schrijvers waren de heeren Jr. Over toom, Schagen, f 59002e en 3e perc. massa V. P. Braun, Beverwijk, f 11,502. De bekende restaurateur van het Centraalstation te Amsterdam, de heer J. H. J. Deus, zal in den aanstaan den zomer optreden als directeur van het Hotel d'Orange te Zandvoort. Een eigenaardige diefstal. Eenige dagen geleden werd de dienst bode van den burgemeester van Haar lemmermeer, des avonds, in de nabij heid van diens woning, door een on bekend persoon aangerand en van het in haar bezit zijnde geld, ongeveer 10 gulden, beroofd zonder dat het der politie is mogen gelukken den dader te ontdekken. Maandagmorgen vond men in een der buiten vensterkozijnen bij den burgemeester liggen, de ontrolde por- temonnaie met het ontroofde geld, vergezeld van een schrijven, dat de dienstbode voor een volgende gele-; gende op haar hoede moet wezen. Men verdiept zich in gissingen over dit zoo zonderling geval. De kieswet intrekking. Over de houding van minister Tak schrijft de N. R. Ct. het volgende Was de houding van den minister Tak tegenover de Kamer ter zake van de intrekking der kieswet onverde digbaar en tegenover zijnen vriend De Meijier erger dan dat, zoodat deze dan ook na de intrekking der wet evenzeer recht had zich gekrenkt te achten, als vóór dien tijd om zich over den loop der zaak te verheu gen de houdig van genoemden mi nister tegenover zijne ambtgenooten is inderdaad moeielijk te qualifi- ceeren. Men weet uit eene vroeger door ons gedane mededeeling, dat de Me morie van Antwoord op het Voor- loopig |Verslag over het kiesrecht- voorstel en het daarbij gevoegd ge wijzigd wetsontwerp door den minister Tak zijn ingediend, zonder dat hij niettegenstaande bij de zaak de poli tiek van het geheele Kabinet be trokken was, het gewichtigste poli tieke vraagstuk betrof, dat door eene regeering kon aan de orde worden gesteld, en de genoemde staatsstuk ken een grooten invloed op den ver deren loop der zaak moesten hebben. Deze daad van den minister Tak gaf reeds blijk van een autocratisch op treden en van] eene geringschatting van de samenwerking met zijne ambt genooten, waarin waarschijnlijk slechts daarom door deze werd berust, omdat anders het schipbreuk lijden der kies wet onvermijdelijk ware geweest. Wat de minister Tak thans echter heeft gedaan tegenover zijne ambtge nooten, in Tweede Blad van Zondag reeds met een enkel woord vermeld, gaat het gebeurde met de Memorie van Antwoord nog verre te boven. Eene wet, die den staatkundigen toestand beheerscht, aan welke het lot van het geheele Kabinet niet alleen verbonden is, maar die, wat meer zegt, de hoogste belangen van ons volk raakt, is in behandeling, Het beslissende oogenblik nadert. Een amendement van bevriende zijde, met de meest vriendschappelijke be doelingen ingediend en op welwillende wijze ingeleid, is afgehandeld. Her haaldelijk is de minister met den be- vrienden voorsteller van het amende ment in overleg getreden. Tot twee malen toe heeft hij hem wijzigingen er van aan de hand gedaan, die door den voorsteller werden aangebracht. De minister neemt ten slotte eene houding aan, die iedereen, ook zijne ambtgenooten, moest doem denken, dat hij zich bij het amendement zou neerleggen, al kon hij de aanneming niet aanraden. De debatten worden gesloten. Den volgenden dag komt de Kamer ter beslissing bijeen. En daar verschijnt de minister van binnen- landsche zaken in de Kamer met Jde machtiging van de Koningin-weduwe regentes tot intrekking van de wets ontwerpen in den zak Hij heeft die machtiging gevraagd en verkregen, zonder den ministerraad er in te kennen, buiten dien raad om Slechts eenige minuten voor de vergadering der Kamer vertelt hij aan zijne ambt genooten dat het amendement-De Meijier voorj hem onaannemelijk is. En in de Kamer leest hij de verkaring van de intrekking der wetsontwer pen voor, door hem zeiven, buiten medewerking zijner ambtgenooten, gesteld. Zonder zijne ambtgenooten te hebben geraadpleegd, beweert hij daarin dat door de aanneming van het amendement het karakter der rechthervorming zou verloren gaan, en het doel daarvan niet meer kon worden verwezenlijkt Te constateeren valt dus, dat de daad van de intrekking der kieswet is geweest eene daad van den minister Tak, niet eene daad van het Kabinet. Het voorbeeld is eenig in onze parlementaire geschiedenis en zal, ho pen wij, ook eenig blijven. Het toont eene geringschatting van de ambtge nooten, eene miskenning van hunne rechten, die nooit werd geëvenaard. Het bewijst een gemis aan constitu- tioneelen zin, dat men bij een con stitutioneel minister niet zou ver wachten. De Temps wijdde Maandag zijn hoofdartikel aan de crisis hier te lande. Na stil gestaan te hebben bij de wording der kieswet, zegt ook 't Parijsche bladdat er twee wegen open staan Kamerontbinding of een wijziging in de regeering. Volgens de verschillende geruchten uit onze re sidentie, acht de Temps 't laatste meer waarschijnlijk, omdat men in hofkringen schijnt te meenen, dat de verkregen meerderheid van 16 stem men voor het amendement-De Meijier eenig positief resultaat aanduidt. Toch acht 'tFransche orgaan deze tusschenkomst der regeering zeer be denkelijk, zoolang men de gevolgen van het votum onzer Tweede Kamer nog niet overzien kan, en besluit daarom alzoo zijne beschouwingen: „Dit kiesrechtvraagstuk, dat met zooveel moed door den Nederland- schen minister gesteld was, is er één, dat men niet meer kan weigeren op te lossen.,, Vous avez réveille le chat qui dormait. Maintenant craignez sa griffe." De afdeeling Amsterdam van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond heeft zich gericht tot het centraal bestuur, met het verzoek, dat dit een uitnoodiging zal zenden aan alle democratische vereenigingen om aan te dringen op een ontbinding van de Tweede Kamer. Naar wij vernemen, bereidt de kiesvereeniging „Amsterdam" het houden eener meeting voor, om aan den heer Tak sympathie te betuigen voor zijne houding tegenover de Tweede Kamer bij de behandeling van het kiesrecht-ontwerp. De Radicale Bond is bezig een be weging te organiseeren ten einde te protesteeren tegen eene eventueele reconstructie van het ministerie in conservatieven geest.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1