NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ile Jaargang: Donderdag 15 Maart 1894. No. 3282 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIN STADSNIEUWS. BINNENLAND. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE GoJO-IïN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. PEEREBOOM. Haarlem14 Maart. 1894. De heer Mr. H. G. P. del Court van Krimpen alhier, is gekozen tot lid van het bestuur van den Inlaag- polder. Jubileum Naar men verneemt zal de heer A. Glaser, oudste deurwaarder bij de Rechtbank alhier op 5 April e.k. zijn vijf en twintigjarige dienstvervulling herdenken. Eden. Jaap Eden is hedenmorgen odge- veer 8 uur te IJmuiden uit Noorwe gen aangekomenper stoomboot Christiania. Hij is onmiddellijk naar hier doorgereisd, waar hij kwar tier voor negen reeds aankwam. Van den heer Eden zelf vernamen wij hedenmiddag, dat hij vooreerst hier in Haarlem of Arnhem blijft. Wat betreft den band, die hem aan Hamar zou binden, en waardoor hij zich daar metterwoon zou vestigen, laat hij zich niet beslist uit endaar in heeft hij gelijk. Eden ziet er goed uit in weerwil dat hij een onstuimige zeereis achter zich heeft. De afd. Haarlem en omstreken van de Nederl. Maats, tot bevorde ring der geneeskunst heeft in hare vergadering van Dinsdag 18 dezer eenparig besloten, zich te wenden tot den Raad ten einde in de Al gem. Politieverordening eene bepaling te doen opnemen, waarbij allen eigenaars van honden wordt voorgeschreven, de dieren permanent van een muil band te voorzien als zij op straat zijnof hen aan een ketting te houden. Dinsdagavond vergaderde de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oran je". Staande de vergadering werd het volgende telegram aan H. M. de Ko ningin-Regentes gezonden De Anti-Revolutionnaire Kiesver eeniging „Nederland en Oranje" te Haarlem, betreurende dat Z. E. de minister in de noodzakelijkheid ge weest is, het Kieswet-ontwerp, daar toe door U. M. gemachtigd, in te trekken, verzoekt U. M. eerbiedig de Kamer te ontbinden en een beroep te doen op de Kiezers. A. VAN HUIZEN, Voorz. Jac. POST, Schrijver. H. M. de Koningin-Regentes. sche kiesvereenigingenj, Patrimonium, den Roomsch-Kathol. Volksbond en het Algemeen Ned. Werklieden Ver bond ten einde alhier ten spoedigste eene groote protest-vergadering te houden. Naar wij van goeder hand verne men is in de rolverdeeling der a.s. Vrijdag door het Opera Gezelschap van den Parkschouwburg op te voeren Opera „Martha" eene veran dering gekomen waarbij het publiek zeer zeker wint. De rol van lady Henriette zal namelijk gezongen wor den door mevr. Engelen-Sewing en die van „Nancy" door mevr. Ophe- mertSchwencke. Electrisch. Licht. Naar ons ter oore komt is het nu hoogst waarschijnlijk, dat de Sociëteit „Vereeniging" na de verbouwing electrisch zal worden verlicht in com binatie met de fabriek van de firma Johs. Enschedé Zonen. Bovendien zijn er nog verder strek kende plannen in behandeling, ten eerste tot gezamenlijke verlichting door electriciteit van de perceelen ge legen op de Groote Markt, die te zamen een jaarlij ksche gasconsumptie hebben van ƒ22000 4/26000 en last not least een plan tot het leggen van een kabel van Electra's Centraalstation te Sloterdijk naar Haarlem. Wanneer dit tot stand komen kon (maar daaraan zijn nog bezwaren verbon den) dan zou in onze gemeente ieder die dat verlangde, electrisch licht kunnen krijgen. De kosten van het electrisch licht in de „Vereeniging" zullen, natuurlijk buiten den aanleg, niet meer bedra gen dan de som die thans voor de verlichting van de verschillende loka len -wordt besteed. De kantonrechter alhier veroor deelde heden de heeren J. van Gulik en W. H. Uitenbosch wegens het af leveren van eenige artikelen in ge ringer hoeveelheid, dan de wet ver- ooidooft. Eerstgenoemde werd veroordeeld tot een boete van ƒ3, laatstgenoem de tot 2 boeten elk van ƒ1.50. Nieuwe secretarie te Velsen De bouw van de secretarie te Vel- sen is opgedragen aan C. van Reij en- dam te Spaarnwoude voor ƒ5130. Mond- en klauwzeer. Voorts besloot de Kiesvereen. zich - J 1 TIJ A Onder Velsen heeft zich een geval Lager onderwijs teZandvoort. Men meldt ons uit Zandvoort: Blijkens de statistiek van het Lager onderwijs waren op 1 Januari 1894 in deze gemeente woonachtig 192 jongens en 226 meisjes boven de zes en beneden de twaalf jaren oud. Het aantal schoolgaande kinderen tusschen zes en twaalf jaren bedroeg 166 jongens en 186 meisjes, waaronder 2 jongens, die behoorden tot de be volking eener andere gemeente. Buiten deze gemeente waren schoolgaande 3 jongens en 8 meisjes, zoodat op 1 Januari j.l. 167 jongens en 194meis jes, behoorende tot de bevolking dezer gemeente en tusschen 6 en 12 jaren oud, lager onderwijs genoten. Geen onderwijs ontvingen dus 25 jongens en 32 meisjes. Onder dat aantal waren begrepen: 6 jongens en 14 meisjes, die nog op de bewaarschool gingen, 7 jongens en 8 meisjes, die vóór het 12de jaar de school hadden verlaten (waaronder 4 jongens en 5 meisjes willekeurig), 1 jongen en 1 meisje, wier woning te ver van de school verwijderd was, 9 jongens en 8 meisjes, die bij de laatste aanneming in 1893 nog te jong waren en 2 jongens en 1 meisje, die wille keurig niet schoolgingen. Hofmaarschalk. Tegen 1 Mei a. s. zal worden be noemd tot hofmaarschalk van H. M. de Koningin, jhr. H. Clifford, ter vervanging van G. L. M. baron Taets van Amerongen van Natewisch, die eervol ontslag uit die betrekking heeft verzocht. Bezoek der Koninginnen te Amsterdam. Naar men wil zullen de koningin nen den 3n April haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. De datum is echler nog niet met zekerheid vastgesteld, omdat 't nog niet vaststaat, of de vorstinnen, na haar bezoek aan Amsterdam, naar Den Haag zullen terugkeeren of on- mi'ideliijk van daar het zomerverblijf te Soestdijk zullen betrekken. In het laatste geval zouden zij 10 April in Amsterdam komen. Dit jaar zal er tijdens het verblijf der Vorstinnen aldaar geen „raout" gegeven worden. De crisis. liet Vaderland meldt, dat de mi nister van binnenlandsche zaken gen is. Naar het Dagblad verneemt, zou het Kabinet collectief ontslag aan H. M, de Koningin-Regentes hebben gevraagd. Die aanvrage zou door de meerderheid van het Bewind in ande ren zin dan door de minderheid zijn gemotiveerd. De uitbreiding van Amsterdam. De verkiezing voor een dubbelen gemeenteraad te Sloten, met het oog op de voorgestelde grensregeling met Amsterdam, zal 28 dezer plaats heb ben. In de raadsvergadering van Vrijdag 11. werd eene voorbereidende commissie voor dat zelfde doel be noemd. De Amstelbodeeenmaal het orgaan van pastoor Brouwers en thans ge redigeerd door den heer Raaymakers heeft in haar jongste nummer eenige artikelen over het ontwerp tot annexa tie van het stedelijk deel van Nieu- wer-Amstel, met nog wat van het lan delijke, opgenomen. Het blad gelooft niet, dat de be kende beschuldigingen der ontslagen gemeente-geneesheeren van invloed zijn geweest op de indiening van het ontwerp. Ook in het beheer van Nieuwer-Amstel kan de oorzaak niet zijn gelegen, want sedert de intrek king van het tweede wetsontwerp in 1885 is Nieuwer-Amstel met reuzen schreden vooruitgegaan. De waterleiding, de brandweer, de hoogere burgerschool, het nieuwe raadhuis, de verbindingsweg, de dem ping der slooten, de verbetering der rioleering enz., zijn daar, om op een vooruitgang in ieder opzicht te wijzen. En hadde niet voortdurend het zwaard van Damocles boven het hoofd gehan gen, dan ware de ontwikkeling der gemeente nog grooter geweest. De reden ligt dus ergens anders en wel bij Amsterdam. De hoofdstad heeft Nieuwer-Amstel noodig. An nexatie zoo zegt De Amstelbode is noodzakelijkomdat de financieele toestand der hoofdstad allerellendigst isomdat de lasten, waarop de be- lastingbetalenden zitten, tot zulk eene hoogte zijn opgevoerd, dat dezen ovel de grens trekken of naar Bussum, Hilversum, Baarn of Haarlem ver huizen. De gegoeden gaan weg uit de hoofd stad en de paupers stroomen daar heen. 't Is wel hard, dat Nieuwer- Amstel daarvoor moet bloeden. Ja, 't is onbillijk om 23000 Nieuwer- Amstelaren tegen hun wil, tegen den sterkste binnen Amsterdam te brengen. Debat te Amsterdam. Dinsdagavond werd tusschen de heeren G. Velthuijsen Sr., te Haarlem en A. S. de Levita, socialist te Am sterdam in de d'Geelvinck te Amster dam een openbaar debat gehouden voor eene stampvolle zaal over „socia lisme of godsdienst". Het bij dit debat besprokene liep hoofdzakelijk over den godsdienst, waarbij natuurlijk de beid© sprekers zich op geheel verschillend standpunt plaatsten, de Levita werd luid geapplaudisseerd na zijne rede. Ook die van den heer Velthuysen ontving applaus, waaronder zich echter eenig gefluit mengde. In een uitvoerig verslag over deze vergade ring in het Hbld. lezen wij aan het slot het volgende: Spreker (Velthuysen) werd, bij zijn dupliek telkens in de rede gevallen en merkte toen op, dat de socialisten weer toonden dat wanorde hun eenig middel is. Dit verwekte natuurlijk veel rumoer en gefluit. Echter werd de heer Velthuysen na zijn spreken met applaus begroet. In de dupliek bracht de heer De Levita o. a. de beweerde onzedelijk heid te Neerbosch ter sprake, waar tegen de heer Velthuysen protesteer de als tegen eene groote lastering. Hierop ontstond een geweldig ru moer en te midden van het tumult verliet de heer Velthuysen het po dium, omdat vooraf bepaald was, dat men om elf uur de vergadering zou sluiten." Daarna trad nog Hermans op, die zich in schetterende bewoordingen over den heer Velthuysen uitliet, waarna de vergadering, die zeer rumoerig was gebleven, uiteenging onder het zingen van het Vrijheidslied. Een buitenkansje. Te Alkmaar kwam Maandagoch tend een boer aan het loterij kantoor van den heer P. en kocht een heel lot. Een half uur later kwam er een telegram uit Den Haag dat op zijn nummer de ƒ20.000 was gevallen. Begrafenis te 'sGravenhage. Dinsdag werd te 's Gravenhage de sociaal-democraat Baye, een der be kende leiders aldaar begraven. Reeds een uur voordat de lijkstoet vertrok was het aan het sterfhuis in de Koninginnestiaat zwart van men- schen. Domela Nieuwenhuis ging in een der 8 volgrij tuigen mee naar de begraafplaats. Vijf kransen dekten de

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1